Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...
 unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 

Signal - Alternativa safe la Whatsapp?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#19
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,062
  • Înscris: 19.07.2005

View PostAdm, on 13 ianuarie 2021 - 18:30, said:

Eu am o dilema.
Toate aceste programe/retele sunt free,d ar consuma foarte multe resurse (servere, banda, dezvoltare).

Cum isi permit sa raman free, daca nu vand ceva (gen datele tale) ?

Signal e open source, poti vedea in cod daca te spioneaza sau nu si poate fi audiat oricand. Nu se compara cu whatsapp(facebook)

Problema e ca lumii nu-i pasa de privacy, n-am auzit niciun prieten care sa spuna ceva si daca la zic sa se mute pe signal or sa-mi rada in fata.

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Problema este caa cine a folosit WgatsApp deja a avut datele sharuite cu Facebook.
Acum au facut doar update-ul la politica lor, dar datele s-au pus la comun de cativaani deja.

S-a dat un link pe un alt topic.

#21
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostAdm, on 13 ianuarie 2021 - 18:30, said:

Eu am o dilema.
Toate aceste programe/retele sunt free,d ar consuma foarte multe resurse (servere, banda, dezvoltare).

Cum isi permit sa raman free, daca nu vand ceva (gen datele tale) ?

https://en.m.wikiped...gnal_Foundation

#22
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

View Postvj_Heaven, on 13 ianuarie 2021 - 19:46, said:

Signal e open source, poti vedea in cod daca te spioneaza sau nu si poate fi audiat oricand. Nu se compara cu whatsapp(facebook)

Problema e ca lumii nu-i pasa de privacy, n-am auzit niciun prieten care sa spuna ceva si daca la zic sa se mute pe signal or sa-mi rada in fata.
Este o diferenta intre a-ti pasa de privacy si a deveni obsedat de asa ceva. Mie imi pasa de privacy astfel ca nu share-uiesc pe facebook chestii personale gen lucruri din familie, poze personale etc. dar asta nu inseamna ca facebook nu stie cine sunt daca vrea, doar m-am inregistrat cu numele real. La fel, pe WA folosesc numarul de telefon (personal sau business) care este pe abonament, nu e nimic anonim. Nu vad de ce ar fi asta o problema. Sa nu devenim obsedati despre nimicuri, nu exista privacy in adevaratul sens al cuvantului. Daca chiar se doreste, oricine poate fi identificat. Nu e ca in filme. Marea majoritate a celor obsedati de privacy oricum nu prezinta interes pentru absolut nimeni, doar ei cred ca cineva le acorda atentie.

Edited by jm2010, 13 January 2021 - 20:23.


#23
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postsorin147, on 13 ianuarie 2021 - 18:30, said:

In ce fel va schimba termenii si conditiile si de ce nu va mai fi sigur?

https://www.wired.co...e-notification/

#24
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,062
  • Înscris: 19.07.2005

View Postjm2010, on 13 ianuarie 2021 - 20:17, said:

Este o diferenta intre a-ti pasa de privacy si a deveni obsedat de asa ceva. Mie imi pasa de privacy astfel ca nu share-uiesc pe facebook chestii personale gen lucruri din familie, poze personale etc. dar asta nu inseamna ca facebook nu stie cine sunt daca vrea, doar m-am inregistrat cu numele real. La fel, pe WA folosesc numarul de telefon (personal sau business) care este pe abonament, nu e nimic anonim. Nu vad de ce ar fi asta o problema. Sa nu devenim obsedati despre nimicuri, nu exista privacy in adevaratul sens al cuvantului. Daca chiar se doreste, oricine poate fi identificat. Nu e ca in filme. Marea majoritate a celor obsedati de privacy oricum nu prezinta interes pentru absolut nimeni, doar ei cred ca cineva le acorda atentie.

Una e sa stie in mare cine esti pentru ca ti-a facut profiling-ul la un moment dat si alta e sa ii tii la curent cu toate datele, ce aplicatii ai instalate, ce-ti place sa faci, cu cine si ce vorbesti, pe unde umblii, etc.

Edited by vj_Heaven, 13 January 2021 - 21:05.


#25
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,373
  • Înscris: 11.08.2003
N-am cont de FB, nu-s atat de naiv incat sa cred in intimitate pe net, mai ales de pe telefon. Fix pix!

Edited by sorin147, 13 January 2021 - 21:07.


#26
rodion22

rodion22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.11.2020
Ce se mai da romanul cu capul de asfalt ca watsapp ul le sheruieste datele. Stați liniștiți ca nu va sheruieste datele conturilor sau pozele cu fofoloanca nevestei. În schimb despre telegram nu pot fi asa de sigur (btw în telegram poți sa iti faci și boți, sa vezi atunci ce frumusețe o sa fie când vorbiți cu pereții)

#27
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ori asta ori nu intelegi tu ce ii deranjaza de fapt pe cei care sunt deranjati de astfel de lucruri.
Ai fi putut macar sa intrebi si poate nu ai mai fi lasat pareri de prost gust care te fac sa pari neam prost.
Marea problema nu prea e una la nivel personal. Din fericire nu in statele cat de cat civilizate.


Problema reala pe care nu o vad cei din categoria "nu am nimic de ascuns si nu ar trebui sa aiba nimeni nimic de ascuns" e la nivel mai mare si tine de comportamentul de grup. Acolo sta si puterea si slabiciunea. Ca grupul pune presiune sociala pe tine sa faci un lucru sau sa nu faci altul, sau sa iti fie usor sau greu sa faci ceva si tot grupul decide de multe ori pentru tine, indiferent de cat de valida e optiunea ta si aberanta optiunea grupului.
Si e valabil incepand de la cele mai banale si inofensive lucruri si terminand cu lucruri extrem de importante.

Ei bine, colectarea asta de date e folosita pentru a lucra la nivel de grup si pentru a identifica acel grup tinta, nu la nivel personal, cand se urmareste o anumita directie.
Si e fie in scop comercial, politic, ideologic sau in multe alte feluri.

Sociologii pot spune mai multe lucruri deapre asta.

Amuzant e ca fara sa iti dai seama ai incercat fix ce ziceam - o mica presiune sociala la adresa celor care mai au cate ceva in cap. Din fericire e destul de stangace si ineficienta daca o faci de unul singur. Plus ca nici tinta acelei presiuni nu e una prea facila si iti da cu ea (cu presiunea) peste bot ;)

Din fericire din ce in ce mai multi dintre cei pe care nu ii interesa subiectul incep sa constientizeze despre ce e vorba si sa re/actioneze.
Si multi sunt din ce in ce mai constienti ca, chiar daca stii de tine si in principiu stii sa te feresti de porcarii, porcariile tot iti pot intra oricand in viata indirect prin intermediu unor membri ai familiei de ex. Altfel poate i-ar lasa asa cum sunt pe aia care "nu au nimic de ascuns".

Edited by underb, 14 January 2021 - 08:17.


#28
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Din cauza noilor conditii whatsapp mi-am instalat si eu Signal si am trimis invitatii si spre alte cunostiinte de pe whatsapp chiar prin whatsapp.
Cand mi-am instalat prima data aveam doar 27 de contacte cu Signal... in decurs de 24 ore am ajuns la 32 contacte... doar sa se mentine acest ritm  :)
Asta nu inseamna ca am renuntat la whatsapp... insa s-ar putea ca whatsapp sa renunte la mine prin stergerea contului pe 08.02.2021... avand in vedere ca cel mai probabil nu o sa accept noiile conditii :)

#29
rodion22

rodion22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.11.2020

View Postunderb, on 14 ianuarie 2021 - 08:02, said:

Ori asta ori nu intelegi tu ce ii deranjaza de fapt pe cei care sunt deranjati de astfel de lucruri.
Ai fi putut macar sa intrebi si poate nu ai mai fi lasat pareri de prost gust care te fac sa pari neam prost.
Marea problema nu prea e una la nivel personal. Din fericire nu in statele cat de cat civilizate.


Problema reala pe care nu o vad cei din categoria "nu am nimic de ascuns si nu ar trebui sa aiba nimeni nimic de ascuns" e la nivel mai mare si tine de comportamentul de grup. Acolo sta si puterea si slabiciunea. Ca grupul pune presiune sociala pe tine sa faci un lucru sau sa nu faci altul, sau sa iti fie usor sau greu sa faci ceva si tot grupul decide de multe ori pentru tine, indiferent de cat de valida e optiunea ta si aberanta optiunea grupului.
Si e valabil incepand de la cele mai banale si inofensive lucruri si terminand cu lucruri extrem de importante.

Ei bine, colectarea asta de date e folosita pentru a lucra la nivel de grup si pentru a identifica acel grup tinta, nu la nivel personal, cand se urmareste o anumita directie.
Si e fie in scop comercial, politic, ideologic sau in multe alte feluri.

Sociologii pot spune mai multe lucruri deapre asta.

Amuzant e ca fara sa iti dai seama ai incercat fix ce ziceam - o mica presiune sociala la adresa celor care mai au cate ceva in cap. Din fericire e destul de stangace si ineficienta daca o faci de unul singur. Plus ca nici tinta acelei presiuni nu e una prea facila si iti da cu ea (cu presiunea) peste bot Posted Image

Din fericire din ce in ce mai multi dintre cei pe care nu ii interesa subiectul incep sa constientizeze despre ce e vorba si sa re/actioneze.
Si multi sunt din ce in ce mai constienti ca, chiar daca stii de tine si in principiu stii sa te feresti de porcarii, porcariile tot iti pot intra oricand in viata indirect prin intermediu unor membri ai familiei de ex. Altfel poate i-ar lasa asa cum sunt pe aia care "nu au nimic de ascuns".
Înainte sa ma faci pe mine neam prost ar trebui sa te uiți în oglinda.
Ce va mai place sa va plângeți de drepturi la o aplicație complet gratuita. Nu va convine trimiteți porumbei călători, sau facețiva propria aplicație.

Si răspunsul celor de la. Whatsapp
We want to address some rumors and be 100% clear we continue to protect your private messages with end-to-end encryption. https://t.co/6qDnzQ98MP

Attached Files



#30
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Rodioane, dar nu e nicio problema, daca iti place uatap, da-i bataie si foloseste-l in continuare.
Dar nu vad ce rost are sa te pui contra celor, ca mine, care au decis sa foloseasca alta aplicatie de mesagerie.
Fiecare dintre noi putem avea motive proprii, diferite de ale tale, si nu este deloc absolut necesar sa fim uniformi intr-o singura turma, oricare ar fi ea.

Edited by Taxon, 14 January 2021 - 10:53.


#31
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu m-am plans de niciun drept in cazul niciunei aplicatii iar daca m-as fi plans nu ar fi fost treaba ta ca nu ma plangeam tie.

Ce am denuntat a fost faptul ca unii se cam baga unde nu le fierbe oala si au pareri despre optiunea altora sau, si mai rau, despre presupusele motive (de multe ori false) care duc la acea optiune desi nu-i afecteaza cu nimic acea optiune. Si fix de aia si lasa impresia de neamuri proaste.
Ca treaba cu neamul prost nu e ca zic eu sau ca zici tu. Care e, e oricum iar restul doar observa. Care nu, nu si nu conteaza ca zice unul sau altul ca e.

Dpmdv poti alege fix ce consideri tu ca e ok pentru tine si iti respect alegerea. Cu toate astea iti voi zice cum ma afecteaza alegerea ta si am zis-o desi la sfarsit ea e doar a ta si nu esti in niciun fel pentru ca alegi cum consideri tu corect.

Fa acelasi lucru si nu vei lasa impresia de neam prost. Daca nu te intereseaza ca lasi aceasta impresie, atunci nu te mai arata afectat de faptul ca e observata si arata cu degetul.
E simplu.

View Postrodion22, on 14 ianuarie 2021 - 10:47, said:


Înainte sa ma faci pe mine neam prost ar trebui sa te uiți Ăźn oglinda.
Ce va mai place sa va plĂąngeți de drepturi la o aplicație complet gratuita. Nu va convine trimiteți porumbei călători, sau facețiva propria aplicație.

Si răspunsul celor de la. Whatsapp
We want to address some rumors and be 100% clear we continue to protect your private messages with end-to-end encryption. https://t.co/6qDnzQ98MP

Edited by underb, 14 January 2021 - 11:09.


#32
rodion22

rodion22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.11.2020

View PostTaxon, on 14 ianuarie 2021 - 10:52, said:

Rodioane, dar nu e nicio problema, daca iti place uatap, da-i bataie si foloseste-l in continuare.
Dar nu vad ce rost are sa te pui contra celor, ca mine, care au decis sa foloseasca alta aplicatie de mesagerie.
Fiecare dintre noi putem avea motive proprii, diferite de ale tale, si nu este deloc absolut necesar sa fim uniformi intr-o singura turma, oricare ar fi ea.
Prima parte e ok, în schimb la faza cu turma greșești. Pt ca tot turma e și la telegram si dacă se migrează masiv la signal tot turma o sa fie

View Postunderb, on 14 ianuarie 2021 - 11:00, said:

Nu m-am plans de niciun drept in cazul niciunei aplicatii iar daca m-as fi plans nu ar fi fost treaba ta ca nu ma plangeam tie.

Ce am denuntat a fost faptul ca unii se cam baga unde nu le fierbe oala si au pareri despre optiunea altora sau, si mai rau, despre presupusele motive (de multe ori false) care duc la acea optiune. Si fix de aia si lasa impresia de neamuri proaste.
Ca treaba cu neamul prost nu e ca zic eu sau ca zici tu. Care e, e oricum iar restul doar observa. Care nu, nu si nu conteaza ca zice unul sau altul ca e.

Dpmdv poti alege fix ce consideri tu ca e ok pentru tine si iti respect alegerea. Cu toate astea iti voi zice cum ma afecteaza alegerea ta si am zis-o desi la sfarsit ea e doar ta.
Fa acelasi lucru si nu vei lasa impresia de neam prost. Daca nu te intereseaza ca lasi aceasta impresie, atunci nu te mai arata afectat de faptul ca e observata si arata cu degetul.
E simplu.
Perfect de acord, fiecare folosește ce vrea, unii linux unii windows, etc. Ce nu îmi place topicurile deschise unul după altul despre ce nefac cei de la watsapp. La fel s a discutat anii în urma și când au fostcumparati de fb. Și atunci s a propus telegram și vad ca atunci sipana aacum tot watsapp e principala

#33
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Si care e prejudiciul? Cu ce te afecteaza ca sunt mai multe topicuri si ca se discuta anumite lucruri?
Foarte bine ca se discuta acele lucruri chiar si in contradictoriu.
Rau e altceva si am scris mai sus ce.

Edited by underb, 14 January 2021 - 11:18.


#34
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postrodion22, on 13 ianuarie 2021 - 22:07, said:

[...] Stați liniștiți ca nu va sheruieste datele conturilor sau pozele cu fofoloanca nevestei. În schimb despre telegram nu pot fi asa de sigur (btw în telegram poți sa iti faci și boți, sa vezi atunci ce frumusețe o sa fie când vorbiți cu pereții)

View Postrodion22, on 14 ianuarie 2021 - 10:47, said:

Ce va mai place sa va plângeți de drepturi la o aplicație complet gratuita. Nu va convine trimiteți porumbei călători, sau facețiva propria aplicație.

View Postrodion22, on 14 ianuarie 2021 - 11:09, said:

Pt ca tot turma e și la telegram si dacă se migrează masiv la signal tot turma o sa fie

Ce nu îmi place topicurile deschise unul după altul despre ce nefac cei de la watsapp.

Maestre, vad ca v-ati detasat de noi, astia din turma anti WA si v-at autointitulat pastorul nostru. Un fel de guru as putea spune. Propovaduitorul WA ... religia unica.
Ti-e frica ca iti pleaca prietenii de pe platfrma sau ce? Iti scad actiunile la bursa din cauza ca pleaca lumea de pe WhatsApp ?

Si ca tot ai adus vorba de Telegram pe topicul de Signal .. uite un gand de la fondatorul telegram, referitor la WjatsApp si facebook (poate ai sa intelegi ce ne deranjeaza pe unii):

Attached File  photo_2021-01-09_10-17-41.jpg   172.12K   44 downloads

Un hint, in cazul ca nu ai reusit sa intelegi: e vorba de respect.

#35
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,017
  • Înscris: 18.12.2007
Ne linistim si noi un pic?

#36
rodion22

rodion22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.11.2020

View Postro_explorer, on 14 ianuarie 2021 - 12:16, said:

Maestre, vad ca v-ati detasat de noi, astia din turma anti WA si v-at autointitulat pastorul nostru. Un fel de guru as putea spune. Propovaduitorul WA ... religia unica.
Ti-e frica ca iti pleaca prietenii de pe platfrma sau ce? Iti scad actiunile la bursa din cauza ca pleaca lumea de pe WhatsApp ?

Si ca tot ai adus vorba de Telegram pe topicul de Signal .. uite un gand de la fondatorul telegram, referitor la WjatsApp si facebook (poate ai sa intelegi ce ne deranjeaza pe unii):

Attachment photo_2021-01-09_10-17-41.jpg

Un hint, in cazul ca nu ai reusit sa intelegi: e vorba de respect.
Mi se rupe mie de watsapp, pur și simplu vad ca e apocalipsa ca nu știu ce termene au schimbat ei(asta e ca și cu vaccinul, nu ni l facem ca ne baga nu știu ce, dar dacă s ar da ceva moka îl facem). Eu eram yahoo messenger, cand s a inchis am trecut pe WhatsApp, facebook nu am, cand or dispărea toată agenda de pe wa ma mut și eu pe acea platforma pe care o au majoritatea prietenilor din agenda
Respect din partea rușilor. Ce gluma buna
Apropo sa bolduiesc și eu ce ai scris greșit.? Eu recunosc ca scriu cu o mana și tastatura de la telefon e mica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate