Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Recomandare SIM prepaid cu date 2G pentru IoT (GPS tracker)

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Salut all.

Ce recomandari aveti pentru SIM-uri GSM prepaid (fara abonament) cu date prin 2G pentru IoT ? (ex. GPS tracker)
Ma intereseaza in principal pentru Romania insa sunt interesante si variantele internationale.
Volumul de trafic lunar este foarte mic (~1 MB. upload+download) si in principiu caut oferte gen pay as you go per MB. cu valabilitate nelimitata.
Am precizat numai sistem prepaid, pentru ca este plin pe Internet de excroci care solicita inregistrarea datelor (si ulterior vanzarea lor) la asa zise SIM-uri prepaid sau au o multime de costuri ascunte (activare, reactivare, e.t.c.)

Pentru Romania am incercat sa folosesc Digi prepaid cu 2E la 3 luni insa ei ofera numai voce fara date prin 2G, iar aceste echipamente suporta numai 2G. Cele care suporta 2G/3G/4G au un cost de ~4 ori mai mare per echipament ceea ce le face complet nepractice.
Am folosit o vreme cartela internet de la Vodafone (diferita de cartela Vodafone) pentru ca avea o valabilitate initiala de 10 luni a creditului, insa dupa reincarcare nu mai are valabilitate de 10 luni cu 1E asa cum este initial, iar schimbarea tuturor SIM-urilor la fiecare 10 luni nu este o solutie practica.

Mersi.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca ai o "flota", atunci cel mai bine cere o ofertă personalizată de la oro/vdf/tlk.

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
2G inseamna tot GPRS. Nu exista date internationale, exista date in roaming iar de cand cu reglementarile UE accesul la roaming e mai complicat.Tarifele in afara UE, pe date, te indoaie.
NU mai ofera nimeni exclusiv acces 2G. Orice oferta de date presupune implicit acces si la 2G, pe unde mai e acoperire.

Oferta pay as you go inseamna pur si simplu sa iti pui credit pe cartela si consumi din credit, fara vreo oferta.

#4
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,221
  • Înscris: 26.06.2009

View Postdagobar, on 07 ianuarie 2021 - 11:56, said:

Am precizat numai sistem prepaid, pentru ca este plin pe Internet de excroci care solicita inregistrarea datelor (si ulterior vanzarea lor) la asa zise SIM-uri prepaid sau au o multime de costuri ascunte (activare, reactivare, e.t.c.)
Pe prepay cam imposibil ce vrei tu. In plus in UE se cam scot retelele 2G asa ca o sa rebuiasca sa te multumesti cu 3/4G

Dar de ce este asa de mult sa platesti 50 euro centi abonament pe luna la un "operator calumea" pentru SIM-uri M2M si cu trafic share?!? Decat sa tot cauti sa reincarci prepay-uri cu 2-3-4 euro la 2-3 luni. Nu iesi mai ieftin asa?

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ei hai, cine scoate 2G in europa?

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
Cam toata lumea. E tehnologie veche, intretinerea echipamentelor este costisitoare si oricum am ajuns in era 5G-ului acum.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Toata lumea inseamna defapt doar fandositii aia de elvetieni, in rest se fac pasi timizi pentru decomisionarea 2G daca vorbin despre EU: un refarming pe ici pe colo, dar in niciun caz shutdown. In schimb, toata lumea vrea sa scape cat mai repede de 3G.

Edited by MembruAnonim, 07 January 2021 - 14:04.


#8
superrazvan

superrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005
Referitor la nr de terminale, cat IoT poti sa faci pe GPRS...

Edited by superrazvan, 07 January 2021 - 15:19.


#9
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
@addelin
Nu sunt interesat de "oferte personalizate" numai oferte publice la prepaid.

@AlexEn
Nu am solicitat access numai 2G !
Operatorul poate sa ofere date prin 2G/3G/4G/5G sau chiar G point.
Insa pe langa tarla respectiva de G-uri eu am nevoie SI de 2G date... adica GPRS sau EDGE nu conteaza care pentru ca nu am nevoie de latime de banda sau interactivitate.
Asa am si folosit cartela internet Vodafone pay as you go timp de 10 luni cu 1 Euro fara a activa vreo optiune.
Ma intereseaza o perioada de valabilitate cat mai mare la un pret cat mai mic cu un volum de date foarte mic... 12 MB./an.

@Xman_ghio
Nu toata lumea este de acord sa incheie contracte si sa-si furnizeze datele pentru a fi revandute celui care ofera mai mult.
De ce sa ma complic cu contracte atata timp cat platesc in avans si nu doresc alte complicatii ?

Din pacate confirm si eu ca unii operatori opresc 2G sau 3G ca sa refoloseasca frecventa.
In cazul meu am patit acest lucru cu SIM-uri prepaid Digi aflate in routere 2G/3G (fara 4G) in locatii izolate iar DIGI a oprit datele pe 2G/3G asa ca am fost nevoit sa folosim alt operator. In cazul respectiv a meritat ca bani sa platim un pret mai mare lunar pentru ca si volumul de trafic justifica acest lucru.
De ce nu am facut upgrade la routerele 2G/3G la unele 4G sau 5G ?
Pentru ca nu avem nevoie de o latime de banda asa de mare asa ca nu se justifica costurile respective.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdagobar, on 07 ianuarie 2021 - 20:01, said:

@addelin
Nu sunt interesat de "oferte personalizate" numai oferte publice la prepaid.
Din pacate atunci trebuie sa iei la prețul de listă din oferta publică. Daca ai o flotă de trackere cu siguranță e mai avantajos postpaid decat prepaid, mai ales ca la prepay nu mai ai acces in roaming decat cu o optiune destul de scumpă.

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

View Postdagobar, on 07 ianuarie 2021 - 20:01, said:

@addelin
Nu sunt interesat de "oferte personalizate" numai oferte publice la prepaid.

Atunci intra pe site-urile operatorilor si vezi ce perioada de activitate primesti pentru suma reincarcata.
Vezi insa conditiile de acces la roaming.

Edited by AlexEn, 08 January 2021 - 08:33.


#12
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 25.10.2008
uite solutie, e abonament. iti faci calculele daca renteaza
https://www.digiroma...rvicii/cartracs

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
Nu mai insistati cu abonamentele, omul a zis clar ca il intereseaza prepaid.

#14
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Numai prepaid fara abonament sau contract.
Cererea mea nu se refera exclusiv la operatori din Romania, operatorul (sau operatorul virtual) poate sa fie de oriunde... de exemplu am vazut ca exista cartele prepaid internationale cu roaming care se adreseaza catre cei care calatoresc mult insa in general sunt axate pentru voce sau au caracteristici nepotrivite pentru IoT.

#15
dude2099

dude2099

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.07.2012
Am gasit acest SIM.
https://sixfab.com/p...r-iot-projects/

In Romania pretul este de $0.10/MB. Poate te ajuta.

#16
Cross-Gleam

Cross-Gleam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 16.01.2006

View Postdagobar, on 07 ianuarie 2021 - 11:56, said:

Salut all.

Ce recomandari aveti pentru SIM-uri GSM prepaid (fara abonament) cu date prin 2G pentru IoT ? (ex. GPS tracker)
Ma intereseaza in principal pentru Romania insa sunt interesante si variantele internationale.
Volumul de trafic lunar este foarte mic (~1 MB. upload+download) si in principiu caut oferte gen pay as you go per MB. cu valabilitate nelimitata.
Am precizat numai sistem prepaid, pentru ca este plin pe Internet de excroci care solicita inregistrarea datelor (si ulterior vanzarea lor) la asa zise SIM-uri prepaid sau au o multime de costuri ascunte (activare, reactivare, e.t.c.)

Pentru Romania am incercat sa folosesc Digi prepaid cu 2E la 3 luni insa ei ofera numai voce fara date prin 2G, iar aceste echipamente suporta numai 2G. Cele care suporta 2G/3G/4G au un cost de ~4 ori mai mare per echipament ceea ce le face complet nepractice.
Am folosit o vreme cartela internet de la Vodafone (diferita de cartela Vodafone) pentru ca avea o valabilitate initiala de 10 luni a creditului, insa dupa reincarcare nu mai are valabilitate de 10 luni cu 1E asa cum este initial, iar schimbarea tuturor SIM-urilor la fiecare 10 luni nu este o solutie practica.

Mersi.

Posibil asa ceva : https://www.thingsmo...ubscription-fee

#17
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
@dude2009
Multumesc pentru informatie, pana acum este cea mai buna oferta la 24E/an.

@Cross-Gleam
www.thingsmobile.com fac parte dintre excrocii care se ocupa cu vanzarea de date ale utilizatorilor... am incercat anul trecut sa ma inregistrez la ei insa vroiau o multime de copii dupa acte de identitate precum si alte acte la cartele prepaid.
Dupa ce am intrerupt procesul de inregistrare am inceput sa ma trezesc pe adresa respectiva de e-mail (deschisa special numai pt. ei) cu o multime de reclame de la ei, de la alti "parteneri" ai lor carora le-au vandut datele, precum si email-uri de tip scam.
Daca vrei sa faci o "bucurie" cuiva poti sa inregistrezi la ei adresa respectiva de email :)
Din categoria excroci cu preturi ascunse fac parte si https://1nce.com/en
Daca o sa intri la ei pe site o sa vezi sus si mare ca cer 10E/10 ani iar cand o sa incerci sa comanzi se dubleaza pretul la 20E/10 ani... mai sunt o multime de astfel de escroci cu preturi ascunse :)

#18
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Poate sa precizeze careva daca aceasta este o oferta valabila doar pentru 1 luna la 1 E sau se poate reactiva lunar la acelasi tarif ?
https://www.lycamobi...mania-ultra-ch/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate