Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Telegram sau WhatsApp?

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

Poll: Ce aplicație de IM preferați din cele două? (72 member(s) have cast votes)

Telegram sau WhatsApp

  1. Telegram (39 votes [54.17%])

    Percentage of vote: 54.17%

  2. WhatsApp (33 votes [45.83%])

    Percentage of vote: 45.83%

Vote Guests cannot vote

#37
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postro_explorer, on 07 ianuarie 2021 - 14:23, said:

Prin urmare am dat un mass message la agenda de pe whatsapp cum ca de la 1 februarie voi fi disponibil doar pe Telegram si pe iMessage ... Sa vedem cati mai renunta la WhatsApp Posted Image ...
Au trecut 4 zile .. deja vreo 15 amici au trecut si la Telegram, 4 dintre ei parasec definitiv WA si si-au luat si prietenii lor cu ei pe Telegram Posted Image.

Am asa un feeling ca WA o sa piarda sute de mii, daca nu minioane de utilizatori in urmatoarele 30 de zile si apoi cu efectul bulgarelui de zapada o sa piarda masiv.

Edited by ro_explorer, 11 January 2021 - 13:04.


#38
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Nu știu ce să zic, feeling-ul tău nu se va adeveri, mai mult ca sigur. Sunt destui useri, car eul folosesc la job, in comunicarea cu instituțiile publice, la plati sau shopping etc. Sau cei care pur și simplu, s-au obișnuit cu el. Oricum, e o măgărie ce au făcut cu termenii și condițiile alea. Faza, e ca si Telegram aparține rușilor, deci trebuie și acolo prudență, chiar daca îl folosesc și eu. Oricum, toate au fost așa la început, promit marea cu sarea, dar după ce cresc și ajung la milioane bune de useri, bagă tot felul de șmecherii și mizerii. Toți au interese, iar Telegram și Signal nu au ei intenția de a fi "salvatorii" confidențialității, mai mult ca sigur. E funny ca unii se declară revoltați de practicile WhatsApp, dar folosesc Facebook, serviciile Google sau Microsoft, printre altele, care stochează date la greu.

Edited by Vlad_22, 11 January 2021 - 16:10.


#39
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005

View Postro_explorer, on 07 ianuarie 2021 - 14:23, said:

Azi m-am trezit cu asta pe telefon:
Attachment File_000.jpg

Cautand un pic pe net, am gasit si articolul asta:
https://arstechnica....-using-the-app/

Prin urmare am dat un mass message la agenda de pe whatsapp cum ca de la 1 februarie voi fi disponibil doar pe Telegram si pe iMessage ... Sa vedem cati mai renunta la WhatsApp Posted Image ...
Majoritatea pare ca se muta pe Signal, in App Store e pe locul 2 in topul aplicatiilor (ieri era pe 1), iar Telegram e pe locul 9.
In Google Play, Signal e pe locul 2 si Telegram pe 8.
Signal are limba romana, Telegram nu.

De mentionat ca, dupa cum se vede in screenshot-ul de pe arstechnica sunt 3 puncte, iar in al tau sunt 2.
In EU nu se aplica ultimul punct si anume "How we partner with Facebook to offer integrations across the Facebook Company Products".

GSMArena said:

Thanks to tighter privacy legislation better known as GDPR, the WhatsApp users in 27 European countries will not have their data shared with third parties.

https://twitter.com/...165127036977153

Edited by deathnite, 11 January 2021 - 20:29.


#40
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Prea putini folosesc Telegram, iar Signal, întrebați în stânga și în dreapta, că 99% nici n-au auzit de el. Cum convingi tu pe cei din lista de contacte să se mute pe altceva, când acele persoane mai au și alte contacte, la rândul lor și tot așa. Ionel n-o să se mute pe Signal sau Telegram, fiindcă așa i-au sugerat Andrei și Mihai, cât timp mai are alte 100 de contacte, care folosesc WhatsApp.

Edited by Vlad_22, 11 January 2021 - 20:47.


#41
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Viber nu folosește nimeni? Nu-i văd menționați pe aici și erau destul de populari (a început câțiva ani doar pe iPhone)...

#42
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostVlad_22, on 11 ianuarie 2021 - 20:46, said:

Cum convingi tu pe cei din lista de contacte să se mute pe altceva, când acele persoane mai au și alte contacte, la rândul lor și tot așa.
Cine zice ceva de convins? Eu nu am de gand sa conving pe nimeni de nimic. Eu doar mi-am informat lista de contacte ca de pe data de dd/mm/yy ni voi mai fi disponibil pe WhatsApp si ca daca vor sa vorbeasca cu mine trebuie sa foloseasca o alternativa: Telegram/Signal/Skype/SMS/Email/Telefon.
Cine nu mai vrea sa vorbeasca cu mine probabil ca nu are nimic sa imi spuna ...

#43
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostRavy, on 11 ianuarie 2021 - 21:09, said:

Viber nu folosește nimeni? Nu-i văd menționați pe aici și erau destul de populari (a început câțiva ani doar pe iPhone)...
Viber-ul a murit încă din fașă...

#44
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,383
  • Înscris: 03.03.2016
Mi-am instalat și telegram și signal sa vad care cum trece

#45
raluka1997

raluka1997

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.01.2021
In tara foloseam WhatsApp in exclusivitate...acum aici in .uk se pare ca este preferat Telegram...cel putin ,procentual privind cam 80 % din colegii de facultate folosesc Telegram iar persoanele pe care le-am cunoscut in afara campusului folosesc in exclusivitate Telegram.

#46
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Telegram are avantajul botului pentru cutremur,l-am folosit foarte putin.
Nu se va putea renunta definitiv la wp , il vom castra si lasa acolo in multimea de aplicatii.
Ce este sigur este ca va disparea de pe homescreen !

#47
manitu

manitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 04.12.2007
Este o migrare masiva catre Telegram.  
Am primit chiar acum acest anunt.   Au trecut de 500 milioane useri.   La mine in agenda vad ca apar din ce in ce mai multi cunoscuti.

Attached File  53E37F92-5CB0-4B2B-8ABA-CA0321DAB0DC.jpeg   310.44K   22 downloads

Dintre Signal si Telegram imi place mai mult ultimul.   Iar faptul ca-s rusi imi da incredere ca nu vom fi agresati cu tot felul de prostii cp.   Ca platforma de mesaje este foarte faina,  am testat si telefonia vocala,   merge foarte bine.   Am acum toate cele 4 servicii mari de mesagerie instalate pe toate dispozitivele.  

Ma simt conectat Posted Image

25 milioane useri noi în doar 72 de ore.

Edited by manitu, 12 January 2021 - 21:31.


#48
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,662
  • Înscris: 07.02.2003
Nu au migrat, si-au instalat Telegram si Signal adica flux de useri noi, dar nu au renuntat la WA... vor merge probabil la test, in paralel Posted Image
Asta dupa anuntul oficial de data share policy cu FB.
In rest life goes on...

Edited by andreic, 12 January 2021 - 22:03.


#49
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005
In Romania asa arata topul in acest moment:

Attached File  appstore-top-IMG_2573.jpg   119.65K   39 downloadsAttached File  gplay-top_2021-01-12-050_com.android.vending.jpg   73.22K   35 downloads

Edited by deathnite, 12 January 2021 - 23:23.


#50
DarkUser

DarkUser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 29.03.2011
Eu unul folosesc Telegram de ceva timp si in ultima perioada a inceput sa creasca numarul prietenilor care folosesc aplicatia. Ma bucura treaba asta dintr-un singur punct de vedere..."palma" data FB-ului de atatea milioane de utilizatori care s-au saturat de politicile alea de rahat, politici care au devenit din ce in ce mai restrictive in decursul timpului. Mi-as dori sa enorm sa continue acest exod, dar, sincer, nu imi pun prea mari sperante in dorinta oamenilor de a schimba ceva si de a atrage atentia unu gigant cum este FB-ul ca pana la urma conteaza oamenii si ca fb-ul nu poate cenzura/share-ui date atat cat vrea, cum vrea si unde vrea.

#51
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Signal.
Nu am renuntat la WA insa folosesc in pararel si Signal.

#52
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postmanitu, on 12 ianuarie 2021 - 21:31, said:

Este o migrare masiva catre Telegram.  
Am primit chiar acum acest anunt.   Au trecut de 500 milioane useri.   La mine in agenda vad ca apar din ce in ce mai multi cunoscuti.

Attachment 53E37F92-5CB0-4B2B-8ABA-CA0321DAB0DC.jpeg

Dintre Signal si Telegram imi place mai mult ultimul.   Iar faptul ca-s rusi imi da incredere ca nu vom fi agresati cu tot felul de prostii cp.   Ca platforma de mesaje este foarte faina,  am testat si telefonia vocala,   merge foarte bine.   Am acum toate cele 4 servicii mari de mesagerie instalate pe toate dispozitivele.  

Ma simt conectat Posted Image

25 milioane useri noi Ăźn doar 72 de ore.
Idem, și la mine. Am dat acum permisiune la Telegram de a accesa contactele și am vreo 10 contacte, care folosesc.

#53
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005
Ambele aplicatii, Signal si Telegram sunt open source.
Cand am luat decizia am verificat in App Store care colecteaza cele mai putine date si care are limba romana pentru ca aplicatia sa fie adoptata de cat mai multi, sunt persoane in varsta care nu se descurca cu engleza. Signal e tradusa in 66 de limbi, iar Telegram doar in 18 si nu are romana.
Recent am vazut si un articol despre Telegram. https://arstechnica....ess-to-hackers/

Attached File  Signal date colectate IMG_2576.PNG   434.56K   13 downloadsAttached File  Telegram date colectate IMG_2577.PNG   426.19K   11 downloads

#54
Ghostie

Ghostie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 30.12.2020
Whatsapp nu va mai putea fi folosit decat daca te inregistrezi cu un cont de facebook?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate