Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Grad de indatorare

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
ragnar2020

ragnar2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 22.06.2020
Salutare. Sunt curios sa aflu care considerati ca ar fi gradul de indatorare in Bucuresti pentru un trai decent (am vrea sa ne permit cel putin o vacanta in afara pe an)

Pentru achitizionarea a 4 camere ne-am indatora 22% din veniturile mele si ale viitoarei sotii impreuna. Pe viitoar am vrea si 2 copii:))

#2
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,402
  • Înscris: 28.10.2018
22% din 10.000 de euro sau din 3000 de lei?

#3
ragnar2020

ragnar2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 22.06.2020
Ma cam sperie rata, luand in calcul ca o sa luam un imobil de care ne vom folosi pe viitor, la situatia actuala ne ajung cele 2 camere in care stam. Imobilul pe care l-am ochit costa aproximativ 135k.

#4
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
depinde la ce suma raportezi cei 22% si ce stil de viata adoptati.

comandati/mancati in oras de mai mult de 2 ori pe saptamana? orizont de timp in care va asteptati sa apra copiii?

#5
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2019
E foarte ok 22%.

De la 23,2% poti sa ai probleme.

#6
ragnar2020

ragnar2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 22.06.2020

 newbie13, on 22 noiembrie 2020 - 11:31, said:

depinde la ce suma raportezi cei 22% si ce stil de viata adoptati.

comandati/mancati in oras de mai mult de 2 ori pe saptamana? orizont de timp in care va asteptati sa apra copiii?

Copii in vreo 2-3 ani, iar de comandat cam de 1-2 ori pe saptamana

M-ar interesa doar gradul de indatorare al celorlalti care au credit pe 30 ani, pentru ca intr adevar pt o analiza completa ar fi nevoie sa vorbim pe cifre exacte

#7
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,279
  • Înscris: 05.04.2011
Ratele la banca pentru a plati casa sunt ca niste bani economisiti; ramâi cu valoarea dupa achitarea creditului; 22% nu e chiar mult; pe viitor cu 2 copii+ adultii în 2 camere ar fi greu
Parerea mea

#8
ragnar2020

ragnar2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 22.06.2020

 Victor5, on 22 noiembrie 2020 - 11:38, said:

Ratele la banca pentru a plati casa sunt ca niste bani economisiti; ramâi cu valoarea dupa achitarea creditului; 22% nu e chiar mult; pe viitor cu 2 copii+ adultii în 2 camere ar fi greu
Parerea mea

Clar vrem ceva mai spatios, ma gandesc daca chiar merita acum cele 4 camere in defavoarea unui imobil cu 3, cumva desi imi permit ma sperie pentru ca nu am necesitatea respectiva acum

#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,599
  • Înscris: 30.08.2017

 ragnar2020, on 22 noiembrie 2020 - 11:08, said:

Ma cam sperie rata, luand in calcul ca o sa luam un imobil de care ne vom folosi pe viitor, la situatia actuala ne ajung cele 2 camere in care stam. Imobilul pe care l-am ochit costa aproximativ 135k.

Daca pentru 135k ai grad de indatorare 22%, inseamna ca aveti venituri ridicate, deci probabil va raman vreo 10k ron de cheltuit pe luna. N-ar trebui sa aveti probleme la banii astia, dar depinde si de stilul vostru de viata si ce inseamna pentru voi "trai decent".

#10
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,402
  • Înscris: 28.10.2018
Eu zic ca la tinerete fara copii stai in chirie cat mai aproape de job.

Mai incolo e cazul sa te gandesti la facut radacini.

#11
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,599
  • Înscris: 30.08.2017

 ragnar2020, on 22 noiembrie 2020 - 11:40, said:


Clar vrem ceva mai spatios, ma gandesc daca chiar merita acum cele 4 camere in defavoarea unui imobil cu 3, cumva desi imi permit ma sperie pentru ca nu am necesitatea respectiva acum

Acum merita, ca transformi o camera in birou, eu asa am facut. Dar initial al treilea dormitor era prevazut sa il mobilez mai tarziu, cand va aparea necesitatea. Si-a aparut, odata cu covidul :)

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006

 ragnar2020, on 22 noiembrie 2020 - 11:03, said:

...Pe viitoar am vrea si 2 copii:))

 ragnar2020, on 22 noiembrie 2020 - 11:40, said:

Clar vrem ceva mai spatios, ma gandesc daca chiar merita acum cele 4 camere in defavoarea unui imobil cu 3, cumva desi imi permit ma sperie pentru ca nu am necesitatea respectiva acum

timpul trece repede cand ai copii mici, iar acestia de obicei se nasc la intervale relativ mici (media cred ca e de 2 ani diferenta intre frati). deci as zice ca varianta cu 4 camere e mai buna.

#13
ragnar2020

ragnar2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 22.06.2020

 abac, on 22 noiembrie 2020 - 11:51, said:

Eu zic ca la tinerete fara copii stai in chirie cat mai aproape de job.

Mai incolo e cazul sa te gandesti la facut radacini.

Nu mai sunt nici eu la prima tinerete, am 29

 george_alexandru, on 22 noiembrie 2020 - 11:52, said:


Acum merita, ca transformi o camera in birou, eu asa am facut. Dar initial al treilea dormitor era prevazut sa il mobilez mai tarziu, cand va aparea necesitatea. Si-a aparut, odata cu covidul Posted Image

Sa-ti traiasca, doamne ajuta

#14
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

 ragnar2020, on 22 noiembrie 2020 - 11:03, said:

Salutare. Sunt curios sa aflu care considerati ca ar fi gradul de indatorare in Bucuresti pentru un trai decent (am vrea sa ne permit cel putin o vacanta in afara pe an)

Pentru achitizionarea a 4 camere ne-am indatora 22% din veniturile mele si ale viitoarei sotii impreuna. Pe viitoar am vrea si 2 copii:))

Gradul de indatorare e raportat la venit. Una e sa te indatorezi 22% din 1000E si alta e din 10.000E :) LA momentul acesta daca te sperie rata inseamna ca nu ai bani sa o platesti. Inca ceva cand te indatorezi trebuie sa te gandesti si cam ce potential de crestere ai. Dau un exemplu daca lucrezi intr-o industrie din Romania si deja esti in top 80% din cat se plateste acolo, 22% mi se pare mult pentru ca potential e de crestere e mic insa cu doi copii cheltuielile vor creste serios.

#15
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 ragnar2020, on 22 noiembrie 2020 - 11:38, said:


Copii in vreo 2-3 ani, iar de comandat cam de 1-2 ori pe saptamana

M-ar interesa doar gradul de indatorare al celorlalti care au credit pe 30 ani, pentru ca intr adevar pt o analiza completa ar fi nevoie sa vorbim pe cifre exacte
25% nu e mult pentru oamenii care stiu ce vor, insa conteaza si din cat.Se poate si 25% din 4000, strangi cureaua si asta, insa in functe de venit difera lucrurile la care esti nevoit sa renunti.Una e sa renunti la iesit la restaurant si alta e sa fii pe dieta ca nu au bani:)

#16
ragnar2020

ragnar2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 22.06.2020

 filipxxx, on 22 noiembrie 2020 - 12:13, said:


Gradul de indatorare e raportat la venit. Una e sa te indatorezi 22% din 1000E si alta e din 10.000E Posted Image LA momentul acesta daca te sperie rata inseamna ca nu ai bani sa o platesti. Inca ceva cand te indatorezi trebuie sa te gandesti si cam ce potential de crestere ai. Dau un exemplu daca lucrezi intr-o industrie din Romania si deja esti in top 80% din cat se plateste acolo, 22% mi se pare mult pentru ca potential e de crestere e mic insa cu doi copii cheltuielile vor creste serios.

Cred ca amandoi suntem la 80% din potential, ma sperie mai mult suma raportata la necesitatea care inca nu exista.

Intreband altfel, fara sa calculam rata la casa, care ar fi suma cu care o familie cu doi copii poate sa duca un trai astfel incat sa si permita o vacanta pe an, cateva plecari prin tara vara, o masa la restaurant o data pe saptamana si o masina pana in 10k?

#17
kNN

kNN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 28.08.2008
Pai daca ii intrebi aici pe forum pe niste straini daca sa-ti iei creditul sau nu....chiar cred ca deja ti-ai dat raspunsul Posted Image.

(P.S: eu am 28, mi-am luat casa langa timisoara acum 8 luni)

Edited by kNN, 22 November 2020 - 12:54.


#18
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 21.01.2006

 ragnar2020, on 22 noiembrie 2020 - 12:47, said:


Cred ca amandoi suntem la 80% din potential, ma sperie mai mult suma raportata la necesitatea care inca nu exista.

Intreband altfel, fara sa calculam rata la casa, care ar fi suma cu care o familie cu doi copii poate sa duca un trai astfel incat sa si permita o vacanta pe an, cateva plecari prin tara vara, o masa la restaurant o data pe saptamana si o masina pana in 10k?

Sa iei in calcul ca nu vor fi 22% tot timpul. Pe durata concediul de crestere copil indemnizatia nu va fi egala cu salariul. Dupa aceea ia in calcul o cheltuiala de aprox 2000 lei/luna pentru fiecare copil dat la gradinita/scoala/bona etc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate