Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Gratar Kamado: care?

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#91
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
Eu am un restaurant indian langa mine si care se lauda in meniu cu "chicken tandoori tyka massala" din care am comandat si e f bun, la fel naan-ul (pita lor indiana) e f bun, toate cică îs home made, dar drept ii ca n-am intrat la ei in bucătărie sa vad la ce o gătesc...oricum e interesant si merita încercat

Brasero-ul mi si pare o prostie/fiță. La mine cu vânturile astea de aici nu cred ca l-aș putea folosi mai deloc, vara cel puțin e exclus

#92
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,259
  • Înscris: 05.06.2002
m-as indoi ca-i mai polivalent decat kamado. si la kamado poti face focul cu lemne. de exemplu eu, in ultima vreme folosesc la afumat numai lemn de esenta tare sau aromat, nu mai pun carbuni.

ambele imi par asemanatoare, dar la tandoori poti face mai multe chestii odata. din ce am inteles de la un prieten care are poti pune sa se gateasca carnea odata cu cartofi si gradimea de pe carne sa curga pe cartofi. in schimb kamado imi pare mai precis.

pui poti sa faci f. bine si la kamado in acelas stil cu ala tandoori

#93
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,259
  • Înscris: 05.06.2002
tandoori imi pare mai potrivit pt evenimente sociale. kamado daca esti orientat spre gourmet.

#94
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,014
  • Înscris: 01.11.2005
eu de obicei fac un foc mic cu lemene apoi bag carbunii peste jar dar intr-o zi am rugat un prieten sa faca focul si a pus cam multe lemne drept consecinta s-a fisurat focarul ceramic si garnitura inferioara a inceput sa se dezlipeasca, am cumparat alt silicon, sunt curios daca voi reusi sa degresez si sa tina lipitura,deci gratar doar din lemne nu ma risc sa fac.
Parca as vrea ceva mai mic, alt kamado nu mai vreau,mai am un gratar clasic pe care nu l-am mai folosit, o plita pe gaz tip plancha, gratarul pe gaz l-am aruncat , alt kamado parca nu mai vreau si mi-a trecut prin minte tandoorul...

Edited by bolo, 20 April 2024 - 00:38.


#95
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,259
  • Înscris: 05.06.2002
se pare ca nu mai ai scapare. ai sa-ti cumperi tandoor. :)

ce-i drept eu am folosit lemne la afumat, cu automatizarea montata. iar automatizarea ii da aer cu portia, nu-l lasa sa ajunga la temperaturi mari. daca pui lemne si deschizi bine admisia si evacuarea e posibil sa-ti faca probleme.

#96
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
din cauza asta eu am urmărit să-mi iau kamado cu cos metalic pt pus cărbunii/lemne etc si cu posibilitatea de a putea comanda piese de schimb daca e nevoie (sper sa nu)...

In sfârșit am "botezat" ieri kamado-ul nou + accesoriile (sistemul etajat si placa de pizza)...ceva legume (2Kg) + piept de pui + steak vita + 1 bucatoaie de piept de porc 2kg gătită lent la temp indirectă (aproximativ 80C la termometru..știu ca unii zic ceva mai puțin dar așa am vrut) + 1 pizza.

Avantaje incomparabile fata de cel mic
- suprafață mult mai mare de gatit si posibilitatea de-a găti direct/indirect
- tiraj mai bun
- control MULT mai bun al temperaturii

#97
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,259
  • Înscris: 05.06.2002
ala micu’ nu-i deloc rau, poti face niste chestii cu el, dar numai iti deschide pofta de kamado… :)

Edited by Fane, 20 April 2024 - 11:40.


#98
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
Daca ai chef de-o carne fără ifose, niște mici, singur sau in doi, ăla micu' e top. De la doi in sus sau daca ești plin de rășini se complica treaba :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate