Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...
 unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 

Cinemaraton, ComedyEst și CineEst au trecut în portofoliul Clever Media Network.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
marius664

marius664

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 13.08.2017

 AleXXander00, on 06 octombrie 2020 - 23:32, said:


Abia au intrat in paine. Abia au facut rebrandingul catre canale de sport, nu cred ca pot fi facute toate in acelasi timp, cel putin, nu in Romania. Si Digi a dat chix la inceputurile lor pe partea de televiziune cu 10TV.


Cum amatori...Ca doar nu emit de cateva luni...Sunt de aproape 9 ani prezenti in audiovizualul romanesc, pana acum te astepti sa aiba in spate o echipa puternica de profesionisti...Dar au lansat un post 4k care se vede ca un HD, iar HD-urile lor sunt doar in sigla...

#20
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,649
  • Înscris: 19.02.2010
Dacă au cumpărat atâtea TELEVIZIUNI, poate vor începe și reconstrucția ușor, ușor prin atragerea unor profesioniști în cadrul televiziunilor, ceea ce nu se face peste noapte. La fel și tehnica. Un coleg spunea că Telekom au dat acces la posturile lor și-n alte rețele. Este și normal atâta timp cât prin investițiile făcute pot deveni niște posturi muribunde dacă rămâneau în rețeaua proprie care nu are masa de clienți a celor de la DIGI. Ei oricum vor să se retragă (T-ul pierde zilnic clienți, față de concurență, fiind ținut în viață de fosta rețea de telefonie fixă Romtelecom ) și de aceea au făcut primul pas prin externalizarea serviciilor de la posturile lor de Sport.
Să sperăm că noua conducere vor aduce mult mai multe producții românești pe aceste canale. Au de unde, mai ales dacă vor introduce și multe piese de teatru.

#21
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 08.08.2018
La Cinemaraton si ComedyEst nu este nevoie de nicio reconstructie, sunt ok asa cum sunt. Trebuie doar sa investeasca in continut ca s-au cam prafuit.

De reconstructie in adevaratul sens al cuvantului e nevoie doar la Prima. Trebuie sa lanseze cat mai repede HD-ul si sa faca o grila competitiva. Sa cumpere filme si seriale noi si sa produca continut propriu.

La Look-uri trebuie doar sa imbunatateasca calitatea imaginii si sa nu mai foloseasca un logo gri la un Look si unul alb la altul.

#22
marius664

marius664

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 13.08.2017

 matyred, on 11 octombrie 2020 - 10:47, said:

Un coleg spunea că Telekom au dat acces la posturile lor și-n alte rețele.
Telekom Sport este prezent in alte retele de cand se numea Dolce Sport si nu intrasera sub palaria magenta...

#23
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 22.01.2004

 AidenIrish, on 11 octombrie 2020 - 13:43, said:

La Cinemaraton si ComedyEst nu este nevoie de nicio reconstructie, sunt ok asa cum sunt. Trebuie doar sa investeasca in continut ca s-au cam prafuit.

Se pot aduce multe imbunatatiri si la Cinemaraton si ComedyEst. Achizitia de filme se face in 2 pasi: plata licentei pentru productia respectiva (care da dreptul de difuzare) si a transpunerii filmului de pe pelicula in digital (telecinema) pentru a avea ce sa difuzeze. Cu al doilea pas a fost nebunie completa:
- o parte din filme au fost transpuse de pe pelicula in digital pentru difuzare si au avut o calitate excelenta in format HD dar costa mult procesul respectiv
- cateva filme au fost transpuse doar partial (incepea filmul la calitate foarte buna si la un moment dat trecea brusc la calitate sd, super compresata si pe imagine si pe sunet)
- alte filme au fost luate din alte surse (cele care au aparut de-a lungul timpului pe piata pe dvd au fost luate de pe dvd-uri, o alta parte a fost luata de pe casete betacam sau VHS, probabil au fost transpuse in trecut de pe pelicula pentru diverse alte televiziuni)
- unele filme au fost luate pur si simplu de pe youtube la calitate 480p si chiar cu sigla altor televiziuni blurata
deci din punct de vedere al calitatii filmelor transmise ar fi loc de imbunatatire majora.

In ceea ce priveste aspect ratio, si aici e o varza completa:
- unele filme au sursa panoramica si atunci se vad ok pe 16/9
- alte filme au sursa panoramica, dar au fost transpuse letterbox in 4/3 (cu dungi negre sus si jos) apoi la emisie a fost scalat pe orizontala ca sa umple 16/9 in loc sa faca crop sa scoata dungile negre de sus si jos si astfel chiar daca filmul a fost facut in format panoramic este scalat gresit si oamenii se vad cu capete ovale
- alte filme care au sursa 4/3 sunt scalate pe orizontala la 16/9 in loc sa se faca crop si la fel se vad oamenii cu capetele ovale
- alte filme 4/3 sunt crop-uite dar se taie doar din imagine fara sa se ajusteze pentru fiecare cadru zona de crop, astfel ca in anumite cadre se vede cum capetele de la oameni sunt taiate sau anumite obiecte ies pur si simpu din cadru
deci si aici merge o imbunatatire, cel mai simplu ar fi ca 4/3 sa fie transmis cu dungi negre laterale, ca sa nu scalezi aiurea si nici sa nu tai din imagine iar sursele 16/9 sa nu fie scalate in nici un fel (in cel mai rau caz sa se faca crop la letterbox)

Si poate nu in ultimul rand, sa existe un program al emisiunilor, publicat si pe epg si pe site-urile cu programe, ca sa stie omul ce filme urmeaza sa fie difuzate si la ce ora.

#24
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,839
  • Înscris: 06.11.2018
La aceasta ora pe Comedy Est ruleaza Extra Ordinary, un film irlandez de comedie horror din 2019.
Attached File  comedy est.png   1.04MB   106 downloads

Se pare ca incep cei de la Clever sa il modifice.

#25
novo_

novo_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,267
  • Înscris: 30.03.2019
Da, nu mai sunt doar filme românești și subtitrarea nu arata prea bine.

#26
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,839
  • Înscris: 06.11.2018
A primit si reclame.
Attached File  reclame.png   338.13K   63 downloadsAttached File  reclame 2.png   1.26MB   54 downloadsAttached File  reclame 3.png   227.5K   43 downloadsAttached File  reclame 4.png   1.01MB   47 downloadsAttached File  reclame 5.png   1.29MB   41 downloadsAttached File  reclame 6.png   1.11MB   43 downloadsAttached File  reclame 7.png   2.03MB   37 downloadsAttached File  reclame 8.png   577.6K   34 downloads

#27
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
Sunt filme străine preluate de la Festivalul de film de comedie București. Au și ceva emisiuni dedicate.

#28
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,139
  • Înscris: 21.05.2019

 novotab51, on 06 decembrie 2020 - 01:19, said:

Da, nu mai sunt doar filme românești și subtitrarea nu arata prea bine.
Dimpotriva, arata f bine subtitrarea. E bine daca diversifica portofoliul de filme...

#29
dany23ro

dany23ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 16.08.2007
Stream live unde putem găsi ca pe site ul akta nu mai funcționeza.

#30
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009
De ce nu lanseaza si CineEst daca vor sa adauge si productii straine?

#31
violatimi

violatimi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 01.12.2011
Am văzut pe Comedie Est se lucrează la acest proiect CineEst

#32
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009
Da mai multe detalii, ca eu nu stiu si nu am vazut.

#33
aumih16

aumih16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 22.09.2018
bune posturi comedyest si cinemaraton! le urmaresc cu drag! cand desigur am si ce vedea! cand nu! asta este altceva! important este ca promoveaza orice film! indiferent de perioada! acum ce pot sa zic spun mult succes in continuare! imi pare rau ca numai se ocupa akta de ei! era mai bine! nu beneficiau de reclame! etc! asa orice post da reclame! e interesant proiectul cineest! problema este ca nu vor fi filme romanesti! tocmai asta este! vor fi doar filme straine! atat!

asta este! vor fi cu reclame! pana la urma! si eu care speram credeam ca nu o sa fie!

Edited by aumih16, 17 March 2021 - 02:58.


#34
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009
Spune-ne mai multe despre proiectul CineEst, daca stii. Am intrebat si mai sus. Eu nu am vazut nimic nicaieri, doar ca ar fi fost in proiect acum cativa ani.

#35
aumih16

aumih16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 22.09.2018
pai eu nu stiu! decat ca lucreaza comedyest la el! atat! altceva nu stiu! si oricum filme straine vor fi nu si romanesti! asta este sigur!

#36
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,839
  • Înscris: 06.11.2018
Cine Est probabil emite dar nu este preluat, deoarece nu cred sa fie CNA atat de incompentent sa acorde decizie de autorizare si sa nu ii retraga licenta, la fel a fost si Cinetube, pana a intrat in must-carry nu a fost la niciun operator desi el avea decizia de autorizare de cateva luni.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate