Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Suspendare permis in Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,865
  • Înscris: 13.07.2011
Am facut si eu o prostie cand ma intorceam din Germania catre Austria. Ma aflam pe autostrada undeva in Bayern si aveam impresia (care ulterior s-a dovedit a fi falsa) ca nu era limita de viteza pe portiunea respectiva. Mergeam eu frumos cu 220-230kmh pe ora cand deodata vad o lumina rosie din panourile care normal arata viteza si sunt amplasate pe sus. Bun la vreun kilometru mai departe mi-am dat seama ca defapt viteza era limitata la 120kmh, deci am depasit viteza cu mai mult de 100kmh.

Stiu este prostia mea, greseala mea si mi-o asum. Acum astept amenda acasa si banuiesc ca imi vor suspenda si permisul. Eu avand locatia in Austria si permisul din Austria, cum se va proceda? Trebuie sa dau declaratie ca nu voi conduce pe perioada a x luni in Germania si permisul ramane la mine sau care este procedura?

Multumesc in avans.

#2
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018
Asteapta instiintarea si ai sa vezi atunci ce si cum .

#3
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 25.10.2007
In Franta pentru o asemenea depasire fata de limita de viteza, iti confisca masina, daca e pe numele tau.

LE: daca decide un judecator, probabil se aplica la recidivisti sau in caz de accident

Edited by Argv, 03 September 2020 - 12:50.


#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,865
  • Înscris: 13.07.2011
Si in Italia si in Elvetia te pune sa platesti o amenda de nu mai stii de tine pentru o astfel de depasire de viteza. Faza este ca m-a luat radarul si nu m-a oprit politia. Deci amenda o sa vina acasa si pentru mine cel mai important este sa stiu cum se comporta suspendarea permisului. Am inteles ca la 100kmh iti iau permisul 3 luni de zile, eu fac cu masina 70.000km pe an deci depind foarte mult de carnet.

Am sunat acum la politia din München sa ma interesez si asta mi-a spus in asa fel:

1) Daca ma oprea politia pe loc si imi luau permisul, atunci imi pastrau permisul la ei pe toata durata amenzii (adica 3 luni) si mi-l trimeteau inapoi prin posta dupa astea 3 luni. Eu ulterior in Austria trebuia sa imi declar permisul ca si pierdut si aveam voie sa conduc in Austria cu permisul provizoriu in continuare.
2) Daca mi se suspenda permisul ulterior, datorita unui radar spre exemplu, atunci depinde foarte mult ce tratative bilaterale au tarile intre ele. El nu stia sa imi spuna exact cum sta situatia cu Austria, dar in general nu trebuie sa trimit permisul la ei ci doar sa le trimit o declaratie si o fotocopie permis, prin care declar ca in alea 3 luni de zile nu am voie sa conduc in Germania.

Edited by business11, 03 September 2020 - 12:55.


#5
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postbusiness11, on 03 septembrie 2020 - 12:38, said:

Trebuie sa dau declaratie ca nu voi conduce pe perioada a x luni in Germania si permisul ramane la mine sau care este procedura?
Suspendarea nu e la nivel de UE?!

#6
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 14.01.2013
Consecintele sunt urmatoarele la peste 100 km/h pe autostrada:
- DE: 2 puncte, 600€ amenda, 3 luni permis suspendat
- AT: pana la 2100€ amenda, minim 6 luni permis suspendat, la a 2-a abatere faci scoala de soferi din nou.

Nu stiu daca preia sistemul austriac problema Posted Image   ar fi bine sa nu Posted Image

#7
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 25.10.2007
Esti sigur ca te-a luat radarul?
Din cate citesc eu, vei avea interzis doar pe Germania, 3 luni si amenda de 600 EUR.

#8
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
O sa platesti catre 1500-2000€.Permisul nu ti-l iau austriecii dar vei avea "Fahrverbot" in Germania pe durata contraventiei.

Führerscheinabnahme im Ausland

Wird einer österreichischen Führerscheinbesitzerin/einem österreichischen Führerscheinbesitzer im Ausland der Führerschein an Ort und Stelle abgenommen, ohne dass sie/er dort ihren Wohnsitz/seinen Wohnsitz (d.h. 6-monatigen Aufenthalt) hat, gilt dies nur für den betreffenden Staat (Fahrverbot). In Österreich und allen anderen Staaten darf zwar weiterhin gefahren werden, allerdings droht eine Strafe wegen Nichtmitführens des Führerscheins.

#9
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 25.10.2007

View Postdexterash, on 03 septembrie 2020 - 12:53, said:

Suspendarea nu e la nivel de UE?!

Sistemele tarilor nu sunt interconectate sa poata verifica daca un permis a fost suspendant sau nu. Acum doi ani mi-a fost suspendat permisul francez pe teritoriul Romaniei, pentru viteza, am facut o declaratie la notar ca nu voi conduce in Romania pe perioada suspendarii si mi l-au restituit.

#10
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Singura tara care iti suspenda permisul la nivel de UE e tara emitenta ca iti retine permisul. In rest fiecare tara iti da interdictie pe terioriul lor o anumita perioada.
Tarile au legi diferite. In Romania mergi cu 250 in localitate si ai permisul inapoi intr-o luna(13/15) si amenda 650 de lei. Fa asta intr-o tara draconica si consecintele sunt mult mai nasoale.

Bazele de date sunt interconectate, problema e de logica, diplomatie, nu poti retine documentele emise de un alt stat.

Edited by SpeedDemon, 03 September 2020 - 13:09.


#11
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 01.11.2005

View PostE91, on 03 septembrie 2020 - 12:54, said:

Consecintele sunt urmatoarele la peste 100 km/h pe autostrada:
- DE: 2 puncte, 600€ amenda, 3 luni permis suspendat
- AT: pana la 2100€ amenda, minim 6 luni permis suspendat, la a 2-a abatere faci scoala de soferi din nou.

Nu stiu daca preia sistemul austriac problema Posted Image   ar fi bine sa nu Posted Image
Pai la voi e boierie...
In Norvegia pentru depasirea vitezei cu 10 pana la 20km/h primesti amenda de 450 de euro :D
Pentru depasirea pana in 10km/h amenda este 150 euro :D

#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Posttehnics, on 03 septembrie 2020 - 13:30, said:

Pai la voi e boierie...
In Norvegia pentru depasirea vitezei cu 10 pana la 20km/h primesti amenda de 450 de euro Posted Image
Pentru depasirea pana in 10km/h amenda este 150 euro Posted Image
Acolo unde iarna-i noapte la miezul zilei? Posted Image

#13
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008

View PostKean, on 03 septembrie 2020 - 12:55, said:



Wird einer österreichischen Führerscheinbesitzerin/einem österreichischen Führerscheinbesitzer im Ausland der Führerschein an Ort und Stelle abgenommen...

"An Ort und Stelle" inseamna: pe loc!

Lui nu i l-a luat pe loc nimeni, deoarece nu l-a oprit nimeni.

#14
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Amenda nu-i criminală ca în Austria, dar cred că perioada de suspendare începe de la achitarea amenzii.

Totuși, cum de nu ți-a zis mașina că e limită de viteză pe tronsonul respectiv? Tot Flocus conduci?

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,054
  • Înscris: 07.11.2006

View Postbusiness11, on 03 septembrie 2020 - 12:38, said:

Mergeam eu frumos cu 220-230kmh pe ora cand deodata vad o lumina rosie din panourile care normal arata viteza si sunt amplasate pe sus.

Asa arata radarul pe autostrada in Germania?

View Postbusiness11, on 03 septembrie 2020 - 12:51, said:

Faza este ca m-a luat radarul si nu m-a oprit politia.


#16
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postchris_dvb, on 03 septembrie 2020 - 13:44, said:


"An Ort und Stelle" inseamna: pe loc!

Lui nu i l-a luat pe loc nimeni, deoarece nu l-a oprit nimeni.

Dar daca era politia pe autostrada i-l lua.Oricum va plati amenda grasa si interzicere pe Germania.

#17
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,865
  • Înscris: 13.07.2011

View Postericmario, on 03 septembrie 2020 - 14:11, said:

Amenda nu-i criminală ca în Austria, dar cred că perioada de suspendare începe de la achitarea amenzii.

Totuși, cum de nu ți-a zis mașina că e limită de viteză pe tronsonul respectiv? Tot Flocus conduci?

Nu eram cu flocusul ci cu un A6 de la job. Sincer sa fiu nu am habar daca imi arata sau nu, la 220-230 la ora eram concentrat pe drum tare de tot, paralel ma suna si cineva pe handsfree. Abea cand mi-a pocnit rosu in ochi mi-am dat seama ce si cum si dupa ce am luat piciorul dupa acceleratie am vazut panoul cu 120kmh.

View Postadisz, on 03 septembrie 2020 - 14:14, said:

Asa arata radarul pe autostrada in Germania?

Pe germana radarul este aparatul care iti face poza. In Germania sunt partial bagate in panourile superioare care arata si limita de viteza.

#18
Makino

Makino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.12.2008
Asteapta Rs Brief de la LPD Wien si fuga cu ea la ÖAMTC Rechtsberatung.
Oricum, ieftin nu va fi... Fi pregatit (cel putin) pentru o amenda de la 600 euroi in sus (chiar daca-i vreo' 1.500€) , spune-le "Danke".
Zi Danke caci ramai cu Führerschein la purtator, dar vreo' 3 luni vei fi pieton prin Germania...

Edited by Makino, 03 September 2020 - 15:46.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate