Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Jurnalistul Mihnea-Petru Pârvu a încetat din viață

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,843
  • Înscris: 06.11.2018

Jurnalistul Mihnea-Petru Pârvu a încetat din viață


Attached File  mihnea-petru-parvu_tb730.jpg   40.37K   34 downloads

Cel mai greu pentru un jurnalist este să scrie știri despre colegii săi, despre oameni cu care a împărțit aceeași bucată de pâine. Astăzi este una din aceste zile. Mihnea Petru-Pârvu, colegul nostru, s-a stins din viață!

Reporter de Cursă Lungă! Așa îi plăcea să-și marcheze reportajele. Acum a început o cursă fără de sfârșit! Într-o lume fără durere și suferință.
Mihnea Petru-Pârvu avea 51 de ani și era considerat unul din cei mai buni autori de reportaje și anchete din presă. Fusese premiat de Clubul Român de Presă în 2005 la secțiunea de reportaj. Lucrase în presă încă de la începutul anilor 1990, la Evenimentul Zilei. Avea să mai treacă pe la România Liberă, Cotidianul, Adevărul, scria în orice gen jurnalistic, avea umor, iar reportajul de televiziune începuse să-i placă datorită posibilităților de exprimare.

Attached File  fosta-redactie-a-EVZ-cu-Mihnea-P-Parvu-si-cu-Gabriel-Corcodel-300x225.jpg   13.53K   39 downloads

La aniversarea Zilei Presei în 2019, Mihnea, se autocaracteriza:

Io scriu reportaje. Pe care le public într-un ziar. Unul bun, Evenimentul zilei, zic io. De ce? Pentru că îmi place, pentru că vreau și pentru că pot. Niciodată nu mi-am văzut meseria, direct, ca pe o sursă de bani. Aș aprecia-o ca pe un hobby care mă ajută să subzist. Am un salariu modice. La 50 de ani și un peste un sfert de veac în breaslă sunt plătit cât să trăiesc, nu să mă căpătuiesc. Eu am ales calea asta.”

O cale pe care a mers până la capăt. Zilele trecute discutam cu el despre o carte în care să-i strângem toate reportajele, pe care să o publicăm în 2021. El nu va mai apuca să se bucure de ea, dar noi ne vom ține de promisiune.

Attached File  Mihnea-Petru-Parvu-201x300.jpg   11.07K   28 downloads

Iubea Marea ca un copil, era locul unde era cel mai fericit.

„Le-am iubit pe toate 13”, scria Mihnea într-un reportaj memorabil. „Șase dintre ele au murit de moarte bună. Una s-a sinucis. Alta a fugit cu un chinez. Franțuzoaica o arde prin Polinezia. Cea mai mică dintre ele a dispărut ca măgaru-n ceață. Alea două mai bătrâne, o româncă și- daneză, își fac mendrele de capul lor, ca-n tinerețe, dar prudente, că-s mai înțelepte. Iar ultima, cea mai frumoasă, o olandeză aciuată pe la noi, s-a călugărit.”

Erau navele pe care petrecuse revelioane, onomastici, furtuni, văzuse răsăritul de mii de ori, din Marea Neagră, Egeea și Mediterana, până peste Atlantic, în America și Caraibe, apoi, în jos, prin Marea Roșie și Indian, pînă în Indochina, India și China și prin Pacificul de Sud în Australia, Noua Zeelandă și Noua Caledonie.

Un om bun a plecat dintre noi. Să ne gândim la el, să spunem o rugăciune și să ne amintim acest verset biblic: „Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât l-a dat pe Fiul său unic-născut, pentru ca oricine manifestă credință în el să nu fie distrus, ci să aibă viață veșnică.” (Ioan 3:16)

Mihnea Petru-Pârvu va avea viață veșnică în amintirea noastră!

Sursa: https://evz.ro/unul-...sca-n-pace.html

#2
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
RIP !
Scria frumos ...

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu zau, mai aveam jurnalisti in Romania? Probabil ultimul.
Ca cei care mai traiesc si se impauneaza cu titulatura de "jurnalist" sunt de fapt niste amarati de mercenari sau, doar niste jeguri de grefieri, care scriu dupa dictare. A celui care da mai mult.

#4
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009

View Postmyshyk, on 24 august 2020 - 15:42, said:

Nu zau, mai aveam jurnalisti in Romania?

Avem. Tu nu citesti unde trebuie.

#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Dumnezeu să-l odihnească.

Da' salariu modice? Pentru cineva care trăiește din scris nu-i frumos...

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostAnn0nyym0us, on 24 august 2020 - 15:51, said:


Avem. Tu nu citesti unde trebuie.
Da si tu un nume. Care stie ce e corectitudine, impartialitate, deontologie, jurnalism profesionist,.... Si care traieste doar din salariul de "jurnalist". Vezi ca nu ma refer la "veniturile" de jurnalist, alea "e altceva", care intareste ce-am scris mai sus.

#7
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,132
  • Înscris: 10.07.2013
Dumnezeu sa il odihneasca in pace! Posted Image

#8
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009

View Postmyshyk, on 24 august 2020 - 18:58, said:

Da si tu un nume. Care stie ce e corectitudine, impartialitate, deontologie, jurnalism profesionist,.... Si care traieste doar din salariul de "jurnalist". Vezi ca nu ma refer la "veniturile" de jurnalist, alea "e altceva", care intareste ce-am scris mai sus.

Redactia Recorder.

Edited by Ann0nyym0us, 24 August 2020 - 21:47.


#9
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Sa-i fie tarana usoara, ii stiu numele de la "Bulina albastra" insa nu cred ca ni s-au intersectat drumurile, nici pe-atunci...

Edited by Piscopescu, 24 August 2020 - 22:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate