Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Masina electrica? Multumesc, dar ....

* * - - - 9 votes
  • Please log in to reply
9762 replies to this topic

#4321
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,625
  • Înscris: 31.01.2010
Gresit, am mers cu asaceva, am facut chiar si mai mult de atit, sa nu intelegeti ca am spalat-o...

P.S. foto nu v pot pune... Posted Image poate peste citiva ani...
Pot sa pun foto cu ce am facut eu, pentru mine, pentru altii nu pot in nici un caz, eventual daca cer permisiunea insa aia nu se da.

Edited by Ion_Bumbu, 27 January 2023 - 16:00.


#4322
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Post_-livio-_, on 27 ianuarie 2023 - 15:43, said:

Aha, pt ca stii tu mai bine decat mine ce cifre vad eu la birou si in sedinte…
Intre tine, care imi spui de sedinte fara numere si unul ca Munro, il cred pe cel la Munro.
Vino cu o dovada cat de cat credibila si discutam.

#4323
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,625
  • Înscris: 31.01.2010
Stiti foarte bine ca nu ca poate da nici una!
Posted Image Posted Image
Exista niste documente semnate...

Edited by Ion_Bumbu, 27 January 2023 - 16:11.


#4324
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
Mai lipseste sa zic si pt care producator lucrez…
Si aia de la apple sa spuna cat ii costa sa produca un telefon.
Munro parca zicea de profituri…

Edited by _-livio-_, 27 January 2023 - 16:15.


#4325
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007

View Post_-livio-_, on 27 ianuarie 2023 - 15:43, said:

Aha, pt ca stii tu mai bine decat mine ce cifre vad eu la birou si in sedinte…
Adeseori sunt de acord cu tine dar la partea cu costul de productie SUV premium/telefon in mod cert ai scos-o din burta.
Doar partial sunt de acord si cu analize cum a facut Munro, unde are costul BOM care cred ca e corect dar de la ala pana la profit mai e ceva cale lunga (nu vorbesc aici doar de costuri de cercetare/dezvoltare ci si de alte costuri operationale, ca altfel maine vine Gigel cu un garaj si spune ca rupe pe toti, cumpara piesele la pretul ala si le asambleaza pe banc). Valabil si la telefoane dar mai ales la masini, poti cauta linistit raportari oficiale de gross/net margin la diferite firme.

Uite de exemplu gross-margin la cateva companii tehnologice https://www.macrotre...AAPL:GOOGL:MSFT
Si in domeniul auto https://www.macrotre...comp=BAMXF:TSLA

Edited by Hansolo, 27 January 2023 - 16:31.


#4326
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
Costul de productie al masinii nu e din burta, ala e procentul mediu pt modelul compact, cifre interne, treaba cu tel vine din articole de genul asta: https://www.phoneare...vealed_id128600

Edited by _-livio-_, 27 January 2023 - 16:33.


#4327
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007
Costul de productie nu este BOM!
Uite un chart relativ simplu sa intelegi diferentele intre termeni
https://pbs.twimg.co...&name=4096x4096

Sau uite la Apple ca tot mentionai marginea la Iphone https://www.appecono..._medium=reader2
Products have a relatively low margin profile (36% gross margin in FY22)

Edited by Hansolo, 27 January 2023 - 16:44.


#4328
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Post_-livio-_, on 27 ianuarie 2023 - 16:13, said:

Munro parca zicea de profituri…
Pai daca un produs costa X bani si profitul este Y bani, costul de productie al acelui lucru este X-Y, zic eu.
Si eu am sedinte si vad costuri pentru produse - dar costul final, care intra intr-un produs, este compus din mai multe chestii. Asta zic.

Sincer, nu cred ca tu ai acces la numerele reale de productie ale unei masini (alea care includ si salariile angajatilor, si primele date la sales si cheltuielile cu publicitatea, chiria ... etc).

Profitul NET este singurul care conteaza la sfarsit. Revenue nu ma intereseaza - aia sunt bani circulati, nu profit.

#4329
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 11.01.2009

View Postkato1, on 27 ianuarie 2023 - 15:24, said:

p.p.s. https://www.automark...noi-107187.html
la o simpla cautare pe gogu. deja ataca toata argumentatia ta

Quote

Constructorul german a anunțat că va continua dezvoltarea motoarelor termice pentru modelele sale din viitorul apropiat.
Acest anunț vine în ciuda faptului că mai mulți producători au anunțat că vor renunța la motoare cu ardere internă.

Quote

To effectively reduce BMW's CO2 emissions globally, Weber said that BMW will need a "state-of-the-art combustion engine" for a few more years.

Argumentatia mea se simte confirmata.

#4330
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007

View PostHansolo, on 27 ianuarie 2023 - 16:39, said:

Costul de productie nu este BOM!
Uite un chart relativ simplu sa intelegi diferentele intre termeni
https://pbs.twimg.co...&name=4096x4096

Sau uite la Apple ca tot mentionai marginea la Iphone https://www.appecono..._medium=reader2
Products have a relatively low margin profile (36% gross margin in FY22)
Am scris de la inceput, bom+costuri, adica totalul de costuri incepand cu sulul de tabla si terminand cu transportul masinii pe poarta si tot r&d-ul necesar.

View Postro_explorer, on 27 ianuarie 2023 - 16:52, said:


Pai daca un produs costa X bani si profitul este Y bani, costul de productie al acelui lucru este X-Y, zic eu.
Si eu am sedinte si vad costuri pentru produse - dar costul final, care intra intr-un produs, este compus din mai multe chestii. Asta zic.

Sincer, nu cred ca tu ai acces la numerele reale de productie ale unei masini (alea care includ si salariile angajatilor, si primele date la sales si cheltuielile cu publicitatea, chiria ... etc).

Profitul NET este singurul care conteaza la sfarsit. Revenue nu ma intereseaza - aia sunt bani circulati, nu profit.
Toate alea nu intra in pretul de fabricare a unei masini, chirie doar daca vorbim de oameni si utilaje/roboti, tu vorbesti de profitul companiei, eu vorbesc de cat costa sa scoti o masina pe poarta, nu sunt acelasi lucru.

Edited by _-livio-_, 27 January 2023 - 17:15.


#4331
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,625
  • Înscris: 31.01.2010
Si la care se mai adauga ...certificatele verzi, la unii la vinzare, la altii la cumparare, c-asa-i in tenis!

#4332
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Post_-livio-_, on 27 ianuarie 2023 - 17:04, said:

Toate alea nu intra in pretul de fabricare a unei masini,
Cum sa nu intre? Sunt costuri, bani dați, care la sfârșit se trag din prețul de vânzare.
Ce naiba, doar nu suntem copii.

Edited by ro_explorer, 27 January 2023 - 17:47.


#4333
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007

View Post_-livio-_, on 27 ianuarie 2023 - 17:04, said:

Am scris de la inceput, bom+costuri, adica totalul de costuri incepand cu sulul de tabla si terminand cu transportul masinii pe poarta si tot r&d-ul necesar.
Ala e gross margin care la Iphone e 36%, nu 75% cum spuneai tu. Iar la un SUV premium probabil e ceva tot pe acolo, o idee mai putin decat un pickup-truck.
Pe logica asta Microsoft are profit 10000% la o licenta de SQL server ca CD-ul ala sau hartia de licenta costa cativa centi.

Edited by Hansolo, 27 January 2023 - 18:03.


#4334
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
Nu e gross margin, pana acolo se mai adauga multe pe drum, e manufacturing cost, cost de productie, cum spuneam din prima postare.

View Postro_explorer, on 27 ianuarie 2023 - 17:47, said:


Cum sa nu intre? Sunt costuri, bani dați, care la sfârșit se trag din prețul de vânzare.
Ce naiba, doar nu suntem copii.
Iar eu vorbeam de cat costa sa produci masina aia, sincer nu stiu ce se pierde in traducere dar e clar ca vorbim de cu totul altceva.
La noi calculul e simplu: ai costul tuturor pieselor, costul operatiunilor (r&d, stampare, vopsire, asamblare, transporturi si ce maruntisuri mai sunt, aici intra si manopera si lease-ul robotilor), consum de utilitati si mentenanta ce se imparte la nr de bucati si totalul e cat costa sa produci o fieratanie.
Marketing si altele nu intra in cost de productie ci la pret final, iar eu nu despre ala vorbesc, ci cat de cati bani da fabrica pt a produce o bucata, sincer altfel nu stiu cum sa mai explic, daca nici acum n-ai inteles ca un cost de productie e cu totul altceva fata de pretul final si ca profitul firmei e a 3 chestie in toata povestea asta… asta e.

O pun ca formula ca poate asa e mai usor de inteles:
Cost de productie+marketing+”chirie”+transport+tva+garantie+naibamaistiece = pret final de vanzare.

Eu vorbeam de prima bucata din toata formula, daca nici asa nu se intelege imi asum vina ca nu mai stiu limba romana.

Edited by _-livio-_, 27 January 2023 - 18:14.


#4335
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Post_-livio-_, on 27 ianuarie 2023 - 18:04, said:

Eu vorbeam de prima bucata din toata formula,

Ala este un cost complet irelevant pentru oricine din afara fabricii, fără nici o valoare pentru altcineva în afara de CEO.

Edited by ro_explorer, 27 January 2023 - 18:16.


#4336
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
Buna dimineata soare, citeste si restul discutiei initiale acum ca tot ti-ai baut cafeaua si ai inteles despre ce e vorba.

Edited by _-livio-_, 27 January 2023 - 18:20.


#4337
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Dupa cum spuneam, e irelevant. Nici macar nu trebuie mentionat caci nu are importanta. Un singur cost conteaza: cel final. Ala e referinta in orice, oriunde, oricand.

#4338
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
Ce surpriza, fix asta spuneam si eu in discutia despre baterii.
Cu masina ca exemplu.
Fix in postarea asta:

View Post_-livio-_, on 27 ianuarie 2023 - 11:55, said:


E irelevant cat ii costa pe ei sa o produca, ce conteaza e pretul de la raft, chestie valabila la orice, de la telefoane la masini.
Un suv compact premium are cost de productie de vreo 25% din pretul final, un telefon e la fel.

Edited by _-livio-_, 27 January 2023 - 18:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate