Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

Sunteti programator. V-ati duce dupa sotie (medic), in provincie?

- - - - -
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#91
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Depinde de cita teama ai ca vei face foamea.Daca nu ai teama sau te bazezi pe ceva sau pe faptul ca nu esti putoare macar,nu sunt decit avantaje.

#92
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostSoulstream, on 11 iulie 2020 - 10:29, said:

Dar intrebarea nu era mutarea dintr-un oras mare (Bucuresti) in alt oras mare cu oportunitati similare, ci mutarea dintr-un oras mare intr-unul mic cu oportunitati mici (sau inexistente) pe domeniul tau. Pentru domeniul IT, exista Bucuresti si Cluj ca orase de prim rang ca si oportunitati de cariera, urmate de alte cateva orase maricele (dar cu oportunitati mai putine).

Da eu nu m-am referit la mutarea in alt oras mare; am urmat logica initiatorului.

Edited by mihaigerard, 11 July 2020 - 10:44.


#93
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Viata e in schimbare permanenta,din diverse motive,unele tine de noi,adica imbatranirea sau maturizarea si implicit schimbarea prioritatilor,iar alte motive tin de altii,economice,profesionaleetc....Ideea e ori incerci doar sa tii pasul cu ele,ori mai mult incerci sa le anticipezi.Cel putin ideea mea...Posted Image

#94
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,768
  • Înscris: 21.06.2016

View PostKarhu, on 11 iulie 2020 - 08:35, said:

Nu-i adevărat, eu am locuit la Oradea, care nu e între primele 5 orașe din România, și totuși e mult mai mishto de locuit decât la București.
Nu intotdeauna mărimea contează...


Karhule, nu stiu prea mult despre Oradea ca am decenii de cind n-am mai fost acolo (ma duceam la Felix cu familia cind eram copil), dar "misto de lcouit" e doar o chestie de gust. Unora le place mai la liniste, mai la verde, au prieteni acolo, si pentru ei aia e misto de locuit.

De asta ne referim la chestii concrete, cariera, profesie, bani, servicii de baza ca educatie si medicina, varietatea lucrurilor de facut.

View PostKarhu, on 11 iulie 2020 - 09:26, said:

Și eu am întâlnit niște țărani care ziceau că în satul lor e cel mai mishto Posted Image
Și mai e un banc, cu niște viermișori care locuiau într-un...dar cred că-l știi



Nu avea cum să fie, nu erau atunci nici jumătate din numărul actual de mașini.

Cel mai mult am stat in viata mea in trafic in Bucuresti acum vreo 15 ani.

#95
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,985
  • Înscris: 25.06.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 11 iulie 2020 - 20:43, said:

Unora le place mai la liniste, mai la verde,
Și cui îi place la gălăgie și la betoane prăfuite?

#96
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Tuturor oamenilor născuți la oraș le place la betoane, sticla, bulevarde, aglomeratie, terase, cluburi, restaurante, cinema, mall..

Aici e viața și pentru liniște și verde pleci in weekend sau in vacanta când ai chef. Dar te întorci acasă în marele oraș. La liniște și verdeață te duci poate la pensie sau când crapi la cimitir

#97
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,768
  • Înscris: 21.06.2016

View Postmihaigerard, on 11 iulie 2020 - 10:20, said:

In contextul actual, avantajele Bucurestiului au cam disparut. Ce a mai ramas e doar pozitionarea favorabila intre munte si mare, dar asta vine la pachet cu aglomeratie pe drum.
Dupa 40 de ani s-ar putea sa aiba mai mult sens mutarea din Bucuresti sau alt oras mare, daca apare o oportunitate de genul.

Cat ai crescut profesional pana pe la 45 ani, cam aia e, n-o sa devii CEO-ul companiei la care ai sclavagit pana acum la 55 de ani.
Mutarea la 30 de ani ar putea fi un pic cam devreme, dar nu e o regula.

Vrei sa spui ca lasi tot e stii, toti oamenii pe care ii cunosti, si te duci intr-un orasel unde nu cunosti pe nimeni dar aia deja sint in grupuri de o viata in care nu o sa intri niciodata la 45 de ani?

View PostKarhu, on 11 iulie 2020 - 20:51, said:

Și cui îi place la gălăgie și la betoane prăfuite?

Celor care le place viata in orase mari. In general sint oamenii mai tineri.

#98
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,985
  • Înscris: 25.06.2007

View PostFlat, on 11 iulie 2020 - 20:56, said:

Tuturor oamenilor născuți la ora&#537...

Sunt născut la oraș, nu-i problemă...

Sau poate chiar de asta.

#99
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Ai avut tu ceva traume din moment ce ai plecat în tundra siberiană

#100
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,064
  • Înscris: 10.04.2006

View Postutopium, on 10 iulie 2020 - 14:23, said:

Si Clujul ca si Bucurestiul sunt la 150% din media PIB/capita PPP (ajustat la puterea de cumparare) a UE. Uite aici documentul care a fost prezentat zilele trecute de un angajat local al Bancii Mondiale, pagina 3, si vezi cine il semneaza:
https://files.primar...C-iulie-ppt.pdf

Romania ca tara e la 69% din media UE ca PIB/capita PPP. Deci in Cluj/Bucuresti PIB-ul e un pic peste dublu fata de media Romaniei (cat se poate de plauzibil).

Daca Banca Mondiala se inseala atunci eu care am mult mai putine resurse de a face genul asta de evaluari cu atat mai mult. Dar cifrele sunt confirmate si de INS/Eurostat (ce au facut baietii astia e doar sa calculeze PIB-ul Clujului ca oras, INS il da doar pe judet si doar la Bucuresti sunt pe oras).

Nu e Banca Mondiala acolo, e doar un articol platit de primarul tau Boc, e o galusca electorala cum se spune.
Si tu ai pus botul ca fraierul.
Ma astept sa citezi si din articolele lui Dragnea, daca tot ai ajuns la nivelul asta :lol:

https://adevarul.ro/...0a73/index.html

#101
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,982
  • Înscris: 14.08.2007

View PostNenea Zap, on 14 iulie 2020 - 11:07, said:

Nu e Banca Mondiala acolo
Nu, doar un studiu facut de angajatii lor Posted Image Desigur, in timpul lor "liber", desi s-au folosit de statutul lor de angajati ai Bancii Mondiale cand au prezentat studiul Posted Image

Edited by utopium, 14 July 2020 - 11:31.


#102
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,064
  • Înscris: 10.04.2006
Înțelegi faptul că a fost plătit de către Boc cu 800 000 euro?
Cu banii ăștia chiar putea face ceva pentru Cluj, în loc să facă campanie electorală pentru el.
Mda, te credeam mai deștept...

#103
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,982
  • Înscris: 14.08.2007
Sa inteleg ca e de porc sa angajezi probabil cea mai mare institutie financiara din lume (si cu acces la cele mai multe date la nivel global) sa faca strategii de dezvoltare a orasului?

Ce treaba are o strategie de dezvoltare a orasului pe termen lung cu campania electorala? Sau tu esti pe principiul "primarul nu trebuie sa faca nimic ca sa nu creada unii ca o fac pentru campania electorala"?

PS: Boc nu are concurent la Cluj, deci n-are nevoie de campanie electorala. Cel mai bine clasat competitor nu va trece nici anul asta de 15%. Asta pentru ca nimeni nu indrazneste inca sa trimita vreun "greu" sa se bata cu Boc, trimit doar niste candidati de umplutura.

Edited by utopium, 14 July 2020 - 12:18.


#104
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,064
  • Înscris: 10.04.2006
Cine are de inteles, intelege.
Cine nu, nu.
Dar tu sustine in continuare ca Clujul e buricul europei ca asa a spus un studiu comandat de primarul tau mult iubit.
Am terminat offtopicul, scuze

#105
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,982
  • Înscris: 14.08.2007

View PostNenea Zap, on 14 iulie 2020 - 19:21, said:

Dar tu sustine in continuare ca Clujul e buricul europei ca asa a spus un studiu comandat de primarul tau mult iubit.
Pai nu spune nicaieri ca e buricul Europei, asta ai inteles tu poate. Spune doar cum stau lucrurile in realitate.

Si e naiv sa confunzi Banca Mondiala/BERD cu vreo firma de casa a PNL/PSD.

Edited by utopium, 14 July 2020 - 21:58.


#106
bim11

bim11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 05.01.2019
Meseria de programator o poti face in teorie de oriunde, dar in practica depinde mult de skill-urile omului. Daca vrea angajare cu contract individual de munca, sunt foarte putine firme care accepta angajati complet remote, iar integrarea cu o echipa care e colocata in alta parte va fi dificila. Programatorul ala o sa fie marginalizat, usor exclus din acea echipa daca nu are calitati de comunicare f bune. Cu PFA/SRL e altceva, mai ales daca are suficienta experienta sa se descurce independent, dar acolo depinde din nou de skill-urile omului sa se promoveze, sa caute contracte, sa stie ca are competitie globala, nu locala.
Eu sigur n-as merge intr-un orasel din Moldova ca programator si sa ma bazez ca ma angajeaza cineva cu CIM si telemunca. Te plafonezi rapid, firma aia nu va investi la fel in tine ca si in ceilalti angajati, nu te poti bucura de beneficiile primite (ce faci cu abonamentul la clinici private daca tu in orasel n-ai asa ceva?). Daca firma are nevoie sa te trimita in delegatii si tu nu ai aeroport conectat cat de cat in zona, asta devine o limitare puternica pentru dezvoltarea profesionala.

Edited by bim11, 15 July 2020 - 07:15.


#107
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,768
  • Înscris: 21.06.2016
Aici nu discutam de mers acolo pentru oportunitatile profesionale, ci de inghtit in sec o vremede dragul casniciei.
De asemenea acel oras micut din moldova se afla la 1h de oras mare unde gasesti firme de genul Amazon, oras care e legat cu tren, microbuz, doua variante de sosea.

#108
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014

View Postvrajitoruldinoz, on 16 iulie 2020 - 10:33, said:

Aici nu discutam de mers acolo pentru oportunitatile profesionale, ci de inghtit in sec o vremede dragul casniciei.
De asemenea acel oras micut din moldova se afla la 1h de oras mare unde gasesti firme de genul Amazon, oras care e legat cu tren, microbuz, doua variante de sosea.

Deacord ca in casnicie trebuie facute compromisuri ca sa mearga totul ok, de-aia intr-o astfel de situatie nu exista o situatie 100% perfecta. In aceasta situatie ipotetica e foare probabil ca unul dintre parteneri sa iasa dezavantajat pe termen mediu/lung si sa ramana cu anumite frustrari.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate