Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 

Parinte abuziv dar cu drept de uzufruct

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
Phoenixxx

Phoenixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 24.03.2018
De ce eviti sa zici ai cui erau banii din care s-a cumparat casa? Fiindca ai tai au platit casa si ti-au facut favoarea sa te treaca proprietar ca sa nu mai cotizezi la succesiune?
Daca nu aveau inspiratia (sau prevederea; banuiau ce poama esti si de ca ai fi in stare) sa insereze clauza cu uzufructul ar fi ajuns la azil in cel mai bun caz.
Si nu cred ca gresesc.
Deloc

#38
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,170
  • Înscris: 09.07.2005
Banii au fost imprumutati partial de la diferite rude si platiti esalonat , inclusiv cu contributia mea . Nu va ganditi ca sunt 50 mii de euro . Acum 20 ani casele erau mult mai ieftine , mai ales alea vechi . Deci nu vorbim de o avere .

Oricum , discutia m-a lamurit . Acum nu mai poate dovedi nimeni , cine si cati bani a contribuit . Scriptic , eu pot dovedi doar ca am platit facturile folosind cardul meu .
Asa ca va las sa injurati in continuare strigand " la munca, pui de vipera " . Dar nu intelegeti . Cand va veti auziti mama amenintata  " daca iti dau un pumn iti scot toti dintii " sa fiti in locul meu . Unii l-ar bate de l-ar baga in spital . Dar , nu ma pun cu prostul , ca are putere si mai putina minte. Si , am constiinta . Oricat de prost ar fi , nici macar nu pot sa-l injur , e totusi tata . Chiar si mama care este permanent injurata si injosita spune " mi-e mila de el " .

#39
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,953
  • Înscris: 20.10.2015

 flowrent, on 12 mai 2020 - 19:27, said:

A muncit si el , dar ca prostul , mereu pe o bere .

Pe scurt , este un parazit

Referitor la banii stransi de el , vi se pare corect sa nu dea nici un ban in casa in timp ce " prostii" platesc tot ?

Ceva nu merge...
Nu a strans bani dar a strans si nu vrea sa dea nimic

Da, mi se pare normal sa plec si sa-mi incep viata
Asta in cazul in care nu vreau sa-l fur

#40
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,170
  • Înscris: 09.07.2005
Tsunnnami , o buna parte din banii aceia sunt contributia pe care trebuia sa o aiba si el in casa ( mobila , facturi , cumparaturi , televizor , aer conditionat..etc )

Edited by flowrent, 12 May 2020 - 22:13.


#41
Phoenixxx

Phoenixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 24.03.2018
Chiar nu integeg ce asteptari ai de aici? Incurajari de genul: incearca cu matraguna? Cauta un azil?
Cred ca cel mai bine si mai corect ar fi sa te muti cu chirie (eventual cu mama ta).
Daca este prieten cu alcoolul este probabil ca nu vei astepta mult pana sa intri deplin in posesie.
Si vei fi fericit ... sau plin de remuscari.
Nu ar trebui sa uiti ca te-a crescut; bine, rau dar nu ai cunoscut viata de orfan. Cu toate pacatele lui.
Dar ar trebui avut in vedere ca aici nu este prezentata decat varianta ta, care poate fi (atentie: poate fi, nu am scris ca este) partinitoare si poate putin pe langa adevar.

#42
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019

 flowrent, on 12 mai 2020 - 17:09, said:


Cum poate fi contrans omul sa se comporte normal ? Poate fi conditionat dreptul la uzufruct de comportamentul sau , eventual obligatia la dezalcoolizare ?
Il internati ( tu si cu mama ta ) . Chiar si la nebuni daca face pe nebunul .

#43
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

 Phoenixxx, on 12 mai 2020 - 22:36, said:


Daca este prieten cu alcoolul este probabil ca nu vei astepta mult pana sa intri deplin in posesie.


Eu zic să nu și țină respirația așteptând :)
Am vazut alcoolici nonagenari, tot genetica e baza...

#44
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 flowrent, on 12 mai 2020 - 17:09, said:

Cum poate fi contrans omul sa se comporte normal ? Poate fi conditionat dreptul la uzufruct de comportamentul sau , eventual obligatia la dezalcoolizare ?
Nu poti. Cu genul asta de oameni nu te poti intelege cu vorba.
Iar banii aia promisi de el, sunt doar o promisiune. Nu cred ca ii are, i-a dat pe bautura. Daca ii are, ii tine pentru bautura.
Daca il arunci in strada tot nu vei scapa de el. Va va capusa in continuare.

#45
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu mai jigniți, măi, inițiatorul! Chiar nu se poate respecta aria fără pocneli?!

#46
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 althea, on 13 mai 2020 - 06:48, said:

Nu mai jigniți, măi, inițiatorul! Chiar nu se poate respecta aria fără pocneli?!

     Declarațiile initiatorului nu prea corespund. Presupun că asta e motivul pentru care este împuns din toate directiile.


#47
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,017
  • Înscris: 18.12.2007
Dar se poate totusi sa i se raspunda si folosind exprimari neutre si fara dat cu parerea despre persoana lui, nu? :)

#48
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 cspot, on 13 mai 2020 - 08:28, said:

Declarațiile initiatorului nu prea corespund. Presupun că asta e motivul pentru care este împuns din toate directiile.
Nu se contrazice cu nimic, doar nu prea știe ce a semnat atunci. Cât despre motivul celor care îl împung ce naiba se poate spune. Or fi având viață perfectă și sunt modele de moralitate.  

 AlexEn, on 13 mai 2020 - 09:34, said:

Dar se poate totusi sa i se raspunda si folosind exprimari neutre si fara dat cu parerea despre persoana lui, nu? Posted Image
Se poate, dar unii nu rezistă până nu trag un șut cu sete.  

flowrent, din păcate uzufructuarii au dreptul de folosință și nu ai cum să rezolvi asta. Nu te ajută nici faptul că faci îmbunătățiri, le faci pentru proprietatea ta, doar plata întreținerii și a utilităților e obligația lor. Iar dacă nu o respectă n-ai cum să schimbi asta decât prin instanță. Ceea ce clar n-o s-o faci, nici n-are rost să vorbim despre.

Quote

Daca mama este lovita de el , se duce la IML ,scoate certificat , obtine ordin de restrictie ..poate duce la anularea uzufructului pentru el ?
Nu.

Eu una nu știu ce sfat juridic util să îți dau. Legea nu te ajută pentru că n-ai niciun drept de folosință acolo. El te poate evacua oricând, invers nu. Dacă aș fi în locul tău mi-aș căuta alt loc unde să stau. Poate dacă rămâne doar cu mama se vor înțelege mai bine. Dacă nu, ea poate veni să stea cu tine. Altceva nu văd ce ai putea face.
Plus că ar plăti și cheltuielile dacă nu ai mai face-o tu.

#49
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,170
  • Înscris: 09.07.2005

Quote

Nu te ajută nici faptul că faci îmbunătățiri, le faci pentru proprietatea ta, doar plata întreținerii și a utilităților e obligația lor. Iar dacă nu o respectă n-ai cum să schimbi asta decât prin instanță. Ceea ce clar n-o s-o faci, nici n-are rost să vorbim despre.

Ai dreptate , nu se ajunge in instanta decat daca se intampla niste lucruri foarte urate din partea lui . Ok , deci obligatia lor este sa plateasca utilitatile ? Este stipulat in lege asa ceva ? Macar sa stim cum stam . El are impresia ca eu trebuie sa ma ocup de absolut tot .

Edited by flowrent, 13 May 2020 - 13:49.


#50
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,953
  • Înscris: 20.10.2015

 flowrent, on 13 mai 2020 - 13:48, said:

Ok , deci obligatia lor este sa plateasca utilitatile ? Este stipulat in lege asa ceva ? Macar sa stim cum stam . El are impresia ca eu trebuie sa ma ocup de absolut tot .

La fel ca maica-mea, caz in care AM PLECAT in alta parte

#51
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2019
Salut!


Fii intelegator si cu colegii de forum care nu au trecut prin asa ceva si cu tatal tau care e probabil la criza varstei mijlocii.
Si cu mine, ca vreau sa iti impartasesc din ce am invatat eu, desi pe alocuri e posibil sa te supere.

Am avut dilema ta.
Cu un plus, dar si un MARE minus fata de situatia ta. Dar cand trag linie e foarte asemanatoare.


1. Alcoolul. Multi zic ca alcoolulismul e o boala. Dpmdv e un mecanism de trecere peste greutati. Generatia anterioara a folosit alcoolul pentru a se anestezia, de la realitatea urata a comunismului. Acum revin la el, pentru perioade grele din viata.
In cazul tatalui meu, am observat 2 lucruri care ii activeaza alcoolismul:
a)O situatie umilitoare pe care incearca sa o uite el.
b)Sau o prostie pe care o acopera cu o perioada de mahmureala in care nu pui intrebari pentru a nu iesi scandal, si astfel uitam noi.
La care se mai adauga si criza varstei mijlocii, priveste in urma si e nemultumit.


2. Mama. si Tata. Tindem sa ii privim ca niste icoane, insa sunt si ei oameni. Au istorii si lucruri pe care nu ti le prezinta in detaliu. Sau deloc. Mama, ca orice femeie stie sa se puna intr-o lumina mult mai buna. Plus relatia natural mai buna a mamei cu copilul. E posibil sa batranul sa fie frustrat din unele motive.
Femeile cand nu isi mai respecta barbatul opresc robinetul.

3. Frica de necunoscut. Nu stiam ce se va intampla dupa. SI puneam scenariul cel mai negru in fata. La care se adauga dubiile fata de propria persoana.

4. Respect. Nu ai pomenit nimic de sotie/prietena, daca ai tai nu stiu nimic, e posibil sa iti puna anumite etichete. Vezi cum poti lucra la acest aspect. Trebuie sa stie ca lucrezi la asta. Subtil sa pomenesti de intamplari,nume, etc..

5. Amandoi s-ar bucura daca te-ai muta. Plecatul din cuib e sfarsitul misiunii lor de parinte. Dupa este (Optional.) extra.

Tatal s-ar putea sa faca mizerii ca sa te faca pe tine sa pleci si atat. Nu neaparat avand intentii rele.

 flowrent, on 12 mai 2020 - 17:09, said:

Daca el imi da acei bani , eu imi cumpar o garsoniera , ma mut , scap de scandal insa pentru mama ar incepe adevaratul cosmar in care nimeni nu o mai apara iar abuzurile verbale s-ar putea transforma in unele fizice .

Asa anticipam si eu in cazul meu. In practica insa, e mai multa liniste decat de obicei.
Daca iti da banii, mama il va vedea intr-o lumina mai buna. Plus nu va mai fi bosorogul casei, ci barbatul casei. Posted Image



Incearca sa repari relatia cu tatal tau. Fara sa o strici cu mama.


M-am uitat pe profilul tau, si am vazut Bucuresti. Daca te hotarasti sa iti cumperi, o sa iti spun la ce am fost eu atent. Si iti dau si un contact de doamna notar cumsecade, cu o secretara care mi-a raspuns la toate intrebarile. Primii 4 la care am fost, m-au tratat foarte prost pentru banii pe care urma sa ii dau.

#52
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 flowrent, on 13 mai 2020 - 13:48, said:

Ok , deci obligatia lor este sa plateasca utilitatile ? Este stipulat in lege asa ceva ?  
Da, dacă în contract nu scrie că trebuie să le plătești tu. Nu cred, dar verifică. Sper că n-o să descoperi că ai clauză de întreținere.
Dacă nu mai stai acolo doar impozitul este în sarcina ta.

Art. 733
Suportarea sarcinilor şi a cheltuielilor în caz de litigiu
(1) Uzufructuarul suportă toate sarcinile şi cheltuielile ocazionate de litigiile privind folosinţa bunului, culegerea fructelor ori încasarea veniturilor.
(2) Dacă bunul este asigurat, pe durata uzufructului primele de asigurare sunt plătite de uzufructuar.

Edited by althea, 13 May 2020 - 17:33.


#53
malu021

malu021

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 11.04.2010
Depinde cand ati incheiat contractul. Daca ati facut-o pana in octombrie 2011 si nu ati trecut in scris ce se intampla cu cheltuielile pentru utilitati, o sa se aplice Codul civil de la 1864.

Uzufructuarul nu este obligat decât la reparaţiile de întreţinere. Reparaţiile cele mari rămân în sarcina proprietarului, afară numai dacă acestea s-ar fi cauzat din lipsa reparaţiilor de întreţinere de la deschiderea uzufructului, în care caz uzufructuarul este obligat a le face şi pe acestea. (art. 545)

Uzufructuarul este obligat, în cursul folosinţei sale, la toate sarcinile anuale ale fondului, precum contribuţiile şi altele ce după obicei sunt considerate ca sarcini ale fructelor. (art. 548)

Altfel, se aplica Codul civil in vigoare.

Art. 729. Modul de suportare a reparaţiilor de către uzufructuar şi nudul proprietar
(1) Uzufructuarul este obligat să efectueze reparaţiile de întreţinere a bunului.
(2) Reparaţiile mari sunt în sarcina nudului proprietar.
(3) Sunt reparaţii mari acelea ce au ca obiect o parte importantă din bun şi care implică o cheltuială excepţională, cum ar fi cele referitoare la consolidarea ori reabilitarea construcţiilor privind structura de rezistenţă, zidurile interioare şi/sau exterioare, acoperişul, instalaţiile electrice, termice ori sanitare aferente acestora, la înlocuirea sau repararea motorului ori caroseriei unui automobil sau a unui sistem electronic în ansamblul său.
(4) Reparaţiile mari sunt în sarcina uzufructuarului atunci când sunt determinate de neefectuarea reparaţiilor de întreţinere.

Art. 733. Suportarea sarcinilor şi a cheltuielilor în caz de litigiu
(1) Uzufructuarul suportă toate sarcinile şi cheltuielile ocazionate de litigiile privind folosinţa bunului, culegerea fructelor ori încasarea veniturilor.
(2) Dacă bunul este asigurat, pe durata uzufructului primele de asigurare sunt plătite de uzufructuar.

Art. 735. Suportarea sarcinilor şi a cheltuielilor proprietăţii
(1) Cheltuielile şi sarcinile proprietăţii revin nudului proprietar.
(2) Atunci când sarcinile şi cheltuielile proprietarului au fost suportate de uzufructuar, nudul proprietar este obligat la rambursarea acestora, iar când uzufructul este cu titlu oneros, nudul proprietar datorează acestuia şi dobânda legală.


Imobilul asta e casa cu curte sau apartament intr-un bloc? Daca e un apartament, mai ai si prevederile legii speciale, respectiv art. 33 alin. (7) din Legea nr. 196/2018 (aceeasi situatie era si pe legea veche - 230/2007, tot proprietarul platea), care te-ar dezavantaja pe tine ca proprietar, in relatia cu administratia, pentru cotele de intretinere (eu, de exemplu, platesc gazele si apa direct la intretinere):

(7) În cazul închirierii, constituirii unor drepturi reale de uz, uzufruct, abitație, precum și în cazul unor contracte de comodat pentru spațiile din condominiu, obligația de plată a cotelor de întreținere revine proprietarului, acesta recuperând de la beneficiarii dreptului de folosință a spațiilor respective contravaloarea acestora, în condițiile stabilite prin contractul de închiriere/constituire/comodat.

Edited by malu021, 13 May 2020 - 18:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate