Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Refuz restituire avans nunta si fortarea reprogramarii intr-o alta locatie

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#19
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postammaus, on 30 aprilie 2020 - 12:05, said:

Citeste in contract. Daca sunt clauze privind forta majora nu vei avea castig in instanta. El ti-a oferit varianta la schimb. Daca o accepti bine, daca nu, succes in instanta.
f) forța majoră - un eveniment mai presus de controlul părților, care nu se datorează greșelii sau vinei acestora, care nu putea fi prevăzut la momentul încheierii contractului și care face imposibilă executarea și, respectiv, îndeplinirea contractului; sunt considerate asemenea evenimente: războaie, revoluții, incendii, inundații sau orice alte catastrofe naturale, restricții apărute ca urmare a unei carantine, embargou, enumerarea nefiind exhaustivă, ci enunțiativă. Nu este considerat forță majoră un eveniment asemenea celor de mai sus care, fără a crea o imposibilitate de executare, face extrem de costisitoare executarea obligațiilor uneia dintre părți;

A spus deja omul că nu e nici o clauză cu asta în contract.


View Postdanut100, on 30 aprilie 2020 - 12:06, said:

Ori programezi pentru alta data ori cauti altul loc.

El vrea banii de avans înapoi. Clar nu poate face nunta pe 31 mai.
De fapt nu cu peste 8 invitați.

Și presimt că avea mai mulți...

#20
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Formular Reclamatii ANPC

#21
Al3xxxinho

Al3xxxinho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 14.03.2007

View PostNaijax, on 30 aprilie 2020 - 12:05, said:

Stai linistit si trece-i la pierderi
Pana pe 31 Mai e cale lunga iar faptul ca te-ai razgandit invocand nu stiu ce restrictii despre care inca nu se stie nimic, e doar treaba ta.
Conteaza enorm de mult si cum este intocmit contractul ala misterios
Solutiile alea cu avocat, chemat in judecata, next level, etc. sunt reale dar te pot costa mai mult decat crezi
Salut, eu nu m-am razgandit, dar dupa cum se pare, acest tip de evenimente va fi interzis si dupa 31 mai.
Avand in vedere situatia in care ne aflam, si imposibiliatea localului de a imi oferi o alternativa in aceea locatie, la o data care imi este convenabila mie ( pentru ca am dat avans mai multor persoane ) refuz sa accept o alta locatie, inferioara din punctul meu de vedere. Consider ca prin cele mentionate sunt indreptatit.

View Postammaus, on 30 aprilie 2020 - 12:05, said:

Citeste in contract. Daca sunt clauze privind forta majora nu vei avea castig in instanta.\
PS: da, este de porc sa nu iti returneze banii deoarece nu a inceput pregatirea salii, curatenie, aprovizionare etc.
Dupa cum am mentionat si mai sus, in contract nu este specificat nimic care sa aiba legatura cu o cauza de forta majora.

View Postdanut100, on 30 aprilie 2020 - 12:06, said:

Ori programezi pentru alta data ori cauti altul loc.
Asta intentionez sa fac, dar dupa cum ziceam nu vreau sa fiu luat de prost pe banii mei.

View Postvictord36, on 30 aprilie 2020 - 12:07, said:

Poate ar trebui vazuta si partea pozitiva.Poate ti-ai platit libertatea cu banii aia pierduti.La anul sau cand o sa fie posibil evenimentul sigur o sa ai alte sentimente.Pune bookmark la ce am spus eu sa poti sa ma injuri dupa nunta.Sau nu.
Total inutil comentariul tau.

Edited by Al3xxxinho, 30 April 2020 - 12:14.


#22
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

View PostAl3xxxinho, on 30 aprilie 2020 - 11:39, said:

Salut,

Asa m-am gandit si eu, dar am zis ca inainte de a discuta cu un avocat sa imi fac "temele" si sa stiu exact in ce situatie ma aflu.
Dupa cum am zis si mai sus, exista sanse minime ca pana pe 31 mai cand este programat evenimentul, legea sa permita desfasurarea acestui tip de evenimente.

Toate cele bune !
Individul are o atitudine de smardoi obraznic, sunt convins ca in justitie vei avea castig de cauza date fiind vremurile. Forta majora are valoare universala cand exista si nu se poate nega lipsa acesteia in cazul de fata.

#23
Al3xxxinho

Al3xxxinho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 14.03.2007
Salut,

Individul nu are atitudine de smardoi obraznic, pur si simplu isi protejeaza interesele, daca pica de ce nu, daca nu nu.
Probabil alte persoane ar fi acceptat alternativa.

Multumesc

Edited by Al3xxxinho, 30 April 2020 - 12:17.


#24
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008

View Postwaterman, on 30 aprilie 2020 - 12:10, said:

A spus deja omul că nu e nici o clauză cu asta în contract.




El vrea banii de avans înapoi. Clar nu poate face nunta pe 31 mai.
De fapt nu cu peste 8 invitați.

Și presimt că avea mai mulți...
Astept sa vedem o copie a contractului. Momentan adunam #posturi.
Art. 1.350
(3) Dacă prin lege nu se prevede altfel, niciuna dintre părți nu poate înlătura aplicarea regulilor răspunderii contractuale pentru a opta în favoarea altor reguli care i-ar fi mai favorabile.

Art. 1.351
(1) Dacă legea nu prevede altfel sau părțile nu convin contrariul, răspunderea este înlăturată atunci când prejudiciul este cauzat de forță majoră sau de caz fortuit.
(2) Forța majoră este orice eveniment extern, imprevizibil, absolut invincibil și inevitabil.
(4) Dacă, potrivit legii, debitorul este exonerat de răspundere contractuală pentru un caz fortuit, el este, de asemenea, exonerat și în caz de forță majoră.

Edited by ammaus, 30 April 2020 - 12:18.


#25
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,240
  • Înscris: 13.03.2017

View PostAl3xxxinho, on 30 aprilie 2020 - 12:14, said:

Salut, eu nu m-am razgandit, dar dupa cum se pare, acest tip de evenimente va fi interzis si dupa 31 mai.
Avand in vedere situatia in care ne aflam, si imposibiliatea localului de a imi oferi o alternativa in aceea locatie, la o data care imi este convenabila mie ( pentru ca am dat avans mai multor persoane ) refuz sa accept o alta locatie, inferioara din punctul meu de vedere. Consider ca prin cele mentionate sunt indreptatit.

Pai vezi
Ti s-a propus alta solutie pe care o refuzi - nu conteaza motivele
In conditiile astea, la fel de indreptatit este si localul respectiv sa refuze returnarea avansului

#26
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,448
  • Înscris: 20.02.2008
Eu ma gandesc la faptul ca divinitatea ti-a dat un semn... Posted Image Posted Image

#27
Al3xxxinho

Al3xxxinho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 14.03.2007

View Postammaus, on 30 aprilie 2020 - 12:17, said:

Astept sa vedem o copie a contractului. Momentan adunam #posturi.
Art. 1.350
(3) Dacă prin lege nu se prevede altfel, niciuna dintre părți nu poate înlătura aplicarea regulilor răspunderii contractuale pentru a opta în favoarea altor reguli care i-ar fi mai favorabile.

Art. 1.351
(1) Dacă legea nu prevede altfel sau părțile nu convin contrariul, răspunderea este înlăturată atunci când prejudiciul este cauzat de forță majoră sau de caz fortuit.
(2) Forța majoră este orice eveniment extern, imprevizibil, absolut invincibil și inevitabil.
(4) Dacă, potrivit legii, debitorul este exonerat de răspundere contractuală pentru un caz fortuit, el este, de asemenea, exonerat și în caz de forță majoră.


Salut,

Ti-am atasat clauzele din contract. In afara de cele mentionate mai jos, nu se specifica altceva. Restul este cu privire la meniu, bauturi, ore de desfasurare, etc.

Multumesc

View PostNaijax, on 30 aprilie 2020 - 12:18, said:

Pai vezi
Ti s-a propus alta solutie pe care o refuzi - nu conteaza motivele
In conditiile astea, la fel de indreptatit este si localul respectiv sa refuze returnarea avansului

Sigur ca , conteaza.

Daca o sala este mai spatioasa si ai mai mult loc, iar dupa te muta intr o sala de dimensiuni mult mai mici, ce zici, conteaza ? Una e sa stai lejer, alta e sa stai inghesuit :)

Attached Files


Edited by Al3xxxinho, 30 April 2020 - 12:21.


#28
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
De ce nu incerci o mediere? O locatie mai proasta dar sa iti faca o reducere de pret. Cu ce te incalzeste ca il amendeza anpc-ul? Cu nimic. Probabil ca se va incapatana si mai mult si la revedere sau isi deschide inca un srl, isi vinde bunurile celuilalt si la revedere. Ramai cu ochii umflati.

#29
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 15.04.2007

View PostAl3xxxinho, on 30 aprilie 2020 - 12:14, said:

Salut, eu nu m-am razgandit, dar dupa cum se pare, acest tip de evenimente va fi interzis si dupa 31 mai.
Avand in vedere situatia in care ne aflam, si imposibiliatea localului de a imi oferi o alternativa in aceea locatie, la o data care imi este convenabila mie ( pentru ca am dat avans mai multor persoane ) refuz sa accept o alta locatie, inferioara din punctul meu de vedere. Consider ca prin cele mentionate sunt indreptatit.

Dupa cum am mentionat si mai sus, in contract nu este specificat nimic care sa aiba legatura cu o cauza de forta majora.

Asta intentionez sa fac, dar dupa cum ziceam nu vreau sa fiu luat de prost pe banii mei.

Total inutil comentariul tau.
Astazi,da.Era vorba de la anul sau cine stie cand.E ca diareea.Cum te apuca asa te lasa.Bafta !

#30
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
Nu îți garantează nimeni ca în 2021 nu va fi din nou pandemie de covid sau cu alt virus nou apărut.
Discuta cu un avocat, fa reclamație la opc. Poți încerca și sa apelezi la un mediator autorizat.
Faceți doar cununia civila anul acesta, când acest lucru va fi posibil, nunta puteți face și peste 1-2 ani, sau odată cu botezul copilului, dacă între timp deveniți părinți.
Chiar dacă prin absurd sa zicem ca rezolvi cu organizarea nuntii, presimt ca mulți invitați nu vor mai participa, chiar dacă inițial au confirmat. E o perioada cu probleme financiare pentru mulți, unii au rămas fără loc de munca, nu se știe dacă își revin peste un an, sa poată sa onoreze invitația la nunta voastră.

#31
Al3xxxinho

Al3xxxinho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 14.03.2007

View Postammaus, on 30 aprilie 2020 - 12:20, said:

De ce nu incerci o mediere? O locatie mai proasta dar sa iti faca o reducere de pret. Cu ce te incalzeste ca il amendeza anpc-ul? Cu nimic. Probabil ca se va incapatana si mai mult si la revedere sau isi deschide inca un srl, isi vinde bunurile celuilalt si la revedere. Ramai cu ochii umflati.

Pentru ca am niste principii in viata pe care ma bazez. Atata timp cat am vorbit si semnat pentru ceva, mi se pare corect sa iti onorezi contractul in conditiile expuse. Cum si eu mi le onorez pe ale mele.

De reducere de pret nici nu se pune problema, sunt convins ca are refuza din start.

Edited by Al3xxxinho, 30 April 2020 - 12:23.


#32
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

View Postammaus, on 30 aprilie 2020 - 12:20, said:

Cu ce te incalzeste ca il amendeza anpc-ul?
Amenda anpc este mult mai mare decat avansul.
Proprietarul va prefera restituirea avansului contra retragerii sesizarii anpc.

#33
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
3.5 scrie clar si frumos, devansare anulare amanare, sa te bucuri ca nu platesti nimic in plus. Mai bine joci in hora lui decat sa nu mai joci intr-o nici o hora. Oricum sa fim seriosi, pierzi 2000 de lei. Cu restul pretatorilor te intelegi. Eu unul propun medierea si sa alegi sala mai mica cu o eventuala reducere de pret. S-ar putea ca acum lumea sa vina cu mai putini bani si sa ramai cu inca o gaura in buget(stim noi traditia la romani, te duci la nunta ca sa iti vina celalalt desi nu v-ati vorbit in ultimii 15 ani)

#34
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,743
  • Înscris: 01.12.2018
4.1 cu 14 zile inainte, comunici in scris restaurantului nr de participanti
Acesto sa fie fix 8 persoane.
De 2.000 lei, 8 persoana pota sa manance si sa bea ce vrea "muschilu" lor.
Eventual comunici restaurantului ca vreti  Beef tenderloin

#35
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008

View PostFrankie, on 30 aprilie 2020 - 12:23, said:

Amenda anpc este mult mai mare decat avansul.
Proprietarul va prefera restituirea avansului contra retragerii sesizarii anpc.
Amenda o poate contesta, deci este nula pana la executare. Am scris mai sus, pana la aplicarea amenzii isi deschide un srl si isi muta activele si pasivele pe noul srl. Prinde orbul scoate-i ochii. Prestatorul i-a oferit varianta. Conform contractului el si-a indeplinit obligatia. Ramane sa adunam #posturi.

#36
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,795
  • Înscris: 12.01.2018
dacă-i șmecher și ai dat avans 500 reprogramează nunta  îl lași să aranjeze sala comanzi mâncarea băutura gagicile etc și nu te mai prezinti la nuntă cu familionul să vadă și el șmecherie

Edited by EMPP, 30 April 2020 - 12:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate