Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

Refuz restituire avans nunta si fortarea reprogramarii intr-o alta locatie

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#1
Al3xxxinho

Al3xxxinho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 14.03.2007
Buna ziua,

Deoarece ma aflu intr-o situatie, care din punct de vedere legal este peste cunostiintele mele, m-am decis sa va cer ajutorul, cu speranta ca imi veti putea oferi un punct de vedere obiectiv, la problema mentionata mai jos.

In anul 2019 am semnat un contract pentru un eveniment, care ar fi trebuit sa aiba loc anul acesta, pe 31 mai 2020, dar care din cauza restrictiilor actuale impuse de autoritati va fi cel mai probabil anulat.

Proprietarul in cauza, dispune de 2 locatii pentru evenimente de acest gen:
- locatia in cauza, pentru care am semnat contractul mentionat anterior
- o alta locatie de dimensiuni mult mai mici, cu alta structura si amenajare interioara

Data fiind situatia actuala, i-am sugerat proprietarului reprogramarea evenimentului pentru anul viitor la o data disponibilia si convenabila ambelor parti.

Proprietarul in cauza, mi-a mentionat ca locatia pentru care a fost semnat contractul din anul 2019, nu va mai fi disponibila in anul 2021, sugerandu-mi ca singura optiune ar fi sa aleg cea de-a 2 a locatie, cea de dimensiuni mult mai mici, cu alta structura si amenajare interioara decat cea mentionata in contract.

Deoarece acest lucru nu este convenabil pentru mine, am dorit restituirea sumei data ca avans la semnarea contractului din anul 2019, dar raspunsul proprietarului a fost negativ, aceasta refuzand a-mi restitui suma respectiva de bani si justificand ca "nu e vina mea pentru asta".

In cazul de fata, care considerati ca ar fi cea mai buna metoda de a rezolva legal aceasta problema ?

Va multumesc pentru timpul dvs.

Cu respect,
Robert




Later edit:

Revin cu un update la situatia de mai sus. Am reviuzit contractul semnat si am constatat ca nu este nici o mentiune de reziliere in caz de "forta majora".
Singurele mentiuni au mai mult sau mai putin legatura cu situatia in care eu ca si beneficiar nu mai doresc desfasurarea evenimentului sau doresc amanarea acestuia la o alta data.

Multumesc.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cel mai bine te va lămuri un avocat.

Tu ai contract semnat pentru locația X, dacă situația actuală nu permite asta, și locația nu va mai fi disponibilă la anul, e cam de bun simț să-ți returneze avansul.

Despre ce sumă vorbim ?

Edited by waterman, 30 April 2020 - 11:38.


#3
Al3xxxinho

Al3xxxinho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 14.03.2007
Salut,

Asa m-am gandit si eu, dar am zis ca inainte de a discuta cu un avocat sa imi fac "temele" si sa stiu exact in ce situatie ma aflu.
Dupa cum am zis si mai sus, exista sanse minime ca pana pe 31 mai cand este programat evenimentul, legea sa permita desfasurarea acestui tip de evenimente.

Toate cele bune !

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Faptul ca nu vor nici sa returneze nici sa gaseasca o data anul viitor, inseamna ca e un ****. Dar banuiesc ca ti-a oferit date de duminica si vineri, ca asa fac. Pastreaza datele de sambata pentru clienti "noi".

 Al3xxxinho, on 30 aprilie 2020 - 11:39, said:

exista sanse minime ca pana pe 31 mai
nu exista nici o sansa. Toate evenimentele private din lunile urmatoare sunt mutate sau anulate.

#5
Al3xxxinho

Al3xxxinho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 14.03.2007
Salut,

Locatia unde am eu programat evenimentul nu va mai fi disponibila anul viitor ( va fi demolata sau inchiriata unei alte firme pe o perioada mult mai mare pentru o activitate diferita decat cea actuala ).
Ca si alternativa mi s-au oferit date in cealalta locatie, care din nefericire nu seamana deloc cu cea pentru care am semnat contractul initial ( dimensiuni mult mai mici, cu alta structura si amenajare interioara ).

Multumesc

Edited by Al3xxxinho, 30 April 2020 - 11:43.


#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ai contract, ai chitanță, poți încerca la OPC (cred).

N-ai zis suma.

Edited by waterman, 30 April 2020 - 11:44.


#7
Al3xxxinho

Al3xxxinho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 14.03.2007
Salut,

Am contract semnat de ambele parti in dublu exemplar.
Suma nu este una fabuloasa, dar nu imi place sa fiu prostit pe banii mei, mai ales cand stiu ca ceea ce se intampla nu se intampla din vina mea.
In cazul de fata, OPC-ul nu are nici o treaba.

Multumesc !

Edited by Al3xxxinho, 30 April 2020 - 11:45.


#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
De ce ești așa precis că n-are OPC treabă ?

Ești consumator, ai contract, ai plătit un serviciu, ai bon / chitanță, el nu poate presta acel serviciu.

Că altfel pentru 500 de lei o să cheltui 1600 cu avocat, e drept că-i recuperezi după aia. Dacă câștigi...
Că el la o adică ți-a dat altă sală, etc.

#9
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
ai nevoie de avocat....
intra pe JGV (ro) si vezi ce gasesti acolo

#10
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,743
  • Înscris: 01.12.2018
"Avansul" inseamna rezervarea localului?
Pe 31 mai ( data contractului), te prezinti cu cativa amici si faceti o beuta de pomina.
la sfarsitul ei cereti nota de plata. Daca ati comsumat mai mult platesti diferenta.
Ceri bon fiscal. Daca cumva te inseala la pret, al actionezi in instanta.
preturile trebuie sa fie cele de la data platii ävansului".

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Vecine, nu face amenda cât e avansu.

#12
Al3xxxinho

Al3xxxinho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 14.03.2007

 waterman, on 30 aprilie 2020 - 11:48, said:

De ce ești așa precis că n-are OPC treabă ?

Am sa ma interesez si de OPC pentru a vedea daca acest caz intra in sfera lor de competenta.

 Mihai_3, on 30 aprilie 2020 - 11:49, said:

ai nevoie de avocat....
intra pe JGV (ro) si vezi ce gasesti acolo

Sunt constient ca am nevoie de avocat, cum sunt constient ca sunt o gramada de avocati care sunt activi aici pe forum si care imi pot da un sfat in aceasta situatie.
Initial as dori sa incerc sa mai rezolv problema amiabil , iar daca acest lucru nu va fi posibil, cel mai probabil voi trece la pasul urmator.

 tioopedi, on 30 aprilie 2020 - 11:52, said:

"Avansul" inseamna rezervarea localului?
Pe 31 mai ( data contractului), te prezinti cu cativa amici si faceti o beuta de pomina.
la sfarsitul ei cereti nota de plata. Daca ati comsumat mai mult platesti diferenta.
Ceri bon fiscal. Daca cumva te inseala la pret, al actionezi in instanta.
preturile trebuie sa fie cele de la data platii ävansului".

Comentariile inutile nu cred ca isi au rostul. Multumesc

Edited by Al3xxxinho, 30 April 2020 - 11:55.


#13
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,743
  • Înscris: 01.12.2018
De ce-ti pare ca este comentariu inutil?
Anuleaza nunta, familia si prietenii te vor intelege.
Apoi mergi la restaurant si le ceri sa-si onoreze oblibatiile asumate.
Daca refuza ai castigat. Daca presteaza, atunci beiti, mancati, turcu"l a platit in avans.
Despre ce suma e vorba?
500 lei? 50.000?lei?

Edited by tioopedi, 30 April 2020 - 11:59.


#14
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,237
  • Înscris: 13.03.2017
Stai linistit si trece-i la pierderi
Pana pe 31 Mai e cale lunga iar faptul ca te-ai razgandit invocand nu stiu ce restrictii despre care inca nu se stie nimic, e doar treaba ta.
Conteaza enorm de mult si cum este intocmit contractul ala misterios  
Solutiile alea cu avocat, chemat in judecata, next level, etc. sunt reale dar te pot costa mai mult decat crezi

#15
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Citeste in contract. Daca sunt clauze privind forta majora nu vei avea castig in instanta. El ti-a oferit varianta la schimb. Daca o accepti bine, daca nu, succes in instanta.
f) forța majoră - un eveniment mai presus de controlul părților, care nu se datorează greșelii sau vinei acestora, care nu putea fi prevăzut la momentul încheierii contractului și care face imposibilă executarea și, respectiv, îndeplinirea contractului; sunt considerate asemenea evenimente: războaie, revoluții, incendii, inundații sau orice alte catastrofe naturale, restricții apărute ca urmare a unei carantine, embargou, enumerarea nefiind exhaustivă, ci enunțiativă. Nu este considerat forță majoră un eveniment asemenea celor de mai sus care, fără a crea o imposibilitate de executare, face extrem de costisitoare executarea obligațiilor uneia dintre părți;
Noi ne bucuram ca am facut nunta anul trecut tot prin mai dar ne-am ales duminica stiind ca lumea nu se inghesuie si oricum eram satui sa mergem sambete la nunti si duminica sa stam tot prin pat datorita oboselii unei nunti de seara.
PS: da, este de porc sa nu iti returneze banii deoarece nu a inceput pregatirea salii, curatenie, aprovizionare etc.

#16
danut100

danut100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 08.11.2014
Ori programezi pentru alta data ori cauti altul loc.

#17
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 15.04.2007

 Al3xxxinho, on 30 aprilie 2020 - 11:45, said:

Salut,

Am contract semnat de ambele parti in dublu exemplar.
Suma nu este una fabuloasa, dar nu imi place sa fiu prostit pe banii mei, mai ales cand stiu ca ceea ce se intampla nu se intampla din vina mea.
In cazul de fata, OPC-ul nu are nici o treaba.

Multumesc !
Poate ar trebui vazuta si partea pozitiva.Poate ti-ai platit libertatea cu banii aia pierduti.La anul sau cand o sa fie posibil evenimentul sigur o sa ai alte sentimente.Pune bookmark la ce am spus eu sa poti sa ma injuri dupa nunta.Sau nu.

#18
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008

 Naijax, on 30 aprilie 2020 - 12:05, said:

Stai linistit si trece-i la pierderi
Pana pe 31 Mai e cale lunga iar faptul ca te-ai razgandit invocand nu stiu ce restrictii despre care inca nu se stie nimic, e doar treaba ta.
Conteaza enorm de mult si cum este intocmit contractul ala misterios  
Solutiile alea cu avocat, chemat in judecata, next level, etc. sunt reale dar te pot costa mai mult decat crezi
Cheltuielile cu avocatul se recupereaza in instanta dar intrebarea este daca merita, te poti astepta la minim 2 ani pana la finalizarea procesului timp in care poate intra in insolventa si la revedere, ai pierdut si mai multi bani. Primul pas ar fi protectia consumatorului.

Edited by ammaus, 30 April 2020 - 12:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate