Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Plante melifere intre pomii fructiferi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Facelia, facelia, facelia.......Pusa la interval de 3 saptamani una dupa cealalta, astfel incat sa ai continuitate la cules. Obtii o miere cu textura cremoasa asemanatoare serbetului, mai finuta decat cea de rapita.

#20
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Pomii se tratează, in principiu, periodic, de multe ori un funcție de specie și soiuri.
Plantele atractive pentru fauna utila sunt o belea in livada, va spun pt ca am vecini cu albine și e, de multe ori, belea mare cu tratamentele deși eu prefer sa tratez cât se poate de rar.

In al doilea rand, sa atragi albina sperând ca.astfelnva da și peste pomii tai e o gluma, albina dacă a venit la o anume floare apai traseul culegatoarelor e în genere doar pe acea floare.
Albina nu zboară de bezmetica asa cum umbla romanul prin hipermarketuri, pleacă după pâine și ajunge acasă cu robineți și ulei pt masina.
In general albină trimite cercetasi, aia prospecteaza. Și când găsesc ceva se duc înapoi cu semnalul privind distanta și ce e acolo, dacă a plecat pe făclia apai aia culeg.

Cand in livada ai sa zicem, primavara, păpădie și pomii în floare, uneori ai mari probleme din cauza diferenței de atractivitate a florii, te cam uiți cum pe jos e covor de albină și în pomii tai... Ne a..

Pomii nu au chiar o floare atat de apetisanta și productiva comparativ cu alte buruieni.

Ca exemplu, anul trecut am avut prin livada perii și prunii și lângă mine era o parloaga intedata de"floarea tigancii"... Diferența uriașă de atractivitate în acea perioada.

Anul asta am erbicidat eu fasia aia de. Tarla.
Patisem similar acum câțiva ani când nu frezasem intervalele înainte de înflorire și aveam eu floricele...


Asadar, daca vrei sa faci pomicultura, prioritatea e pomicultura și totul trebuie gândit în acest sens. Dacă vrei sa faci altceva... E alta discuție.


#21
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012
Am inteles ce imi explicat si va multumesc pentru sfaturi .
Pomii sunt plantati anul trecut. Urmatorii 3ani voi mentine ogor. Anul acesta am semanat pepeni pe intervale. Dupa 3 ani voi semana trifoi. Cosit de 2 ori pe an cand e nevoie.
Pe mine ma intereseaza pomii, albine nu am, are un vecin, dar mai aproape imi e maieul decat camasa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate