Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Care-i ”Vestea cea buna”?

* - - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
943 replies to this topic

#937
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,342
  • Înscris: 26.01.2007

View Post-Daniel, on 20 decembrie 2022 - 11:18, said:

Insa o minte rationala, cum este cea a omului, il invinovateste pe Dumnezeu.
Doar o minte înșelată de satana îl poate învinovăți pe Dumnezeu pentru păcatele omului.

O minte limpede a unui om inteligent înțelege ușor că există un principiu cauză - efect.
Încalci regulile există urmări.

Ceea ce ceri tu, respectiv ca Dumnezeu să anuleze consecințele tuturor păcatelor oamenilor, este incorect.

View Post-Daniel, on 20 decembrie 2022 - 11:18, said:

O mama, un tata, daca ar avea puterea sa-i scape pe unii dintre copiii lor de acea durere groaznica, i-ar scapa.  
O mamă îi spune copilului să nu pună degetul pe soba încinsă.
Dacă pune va avea o durere groaznică.
Durerea groaznică este urmarea neascultării copilului.

Copilul pune mâna pe sobă, părintele îl vindecă instant. Ăsta micu continuă să pună tot mai mult mâna pe sobă, din toate pozițiile, părintele îl vindecă mereu.
Cam asta e bunătatea, în percepția unora.

#938
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

View Post-Daniel, on 20 decembrie 2022 - 11:18, said:

Deci crestinilor le pasa de durerea semenilor lor si incearca sa le-o aline, da?  In timp ce Dumnezeu are putere si nu o face. Altfel n-am fi citit despre victimele inchizitiei. Observi cum crestinii sunt diferiti de Dumnezeu?
Inchizitia nu era formata din crestini ?

View Post-Daniel, on 20 decembrie 2022 - 11:18, said:

Spre deosebire de crestini, care sunt motivati de promisiunea vietii vesnici si de frica de Dumnezeu. Sa-i vad pe ei, daca n-ar avea teama de Dumnezeu sau nu li s-ar promite ceva, cum ar trai!
Ar fi mai ceva ca in jungla. S-ar macelari exact ca si crestinii medievali . Posted Image

#939
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,512
  • Înscris: 17.04.2014

View Post-Daniel, on 20 decembrie 2022 - 11:18, said:

Daca te rezumi doar la acest tip de durere, de acord, durerea are sens. Problema apare cand durerea este groaznica si fara sens, cum a fost a celor chinuiti de inchizitie. Daca Dumnezeu a prevazut asta si a mers mai departe cu lucrarea, este responsabil de chinul acelor oameni. Poate ca, pentru cine il intelege pe Dumnezeu, pentru cine are mintea lui Dumnezeu, responsabil nu inseamna vinovat. Insa o minte rationala, cum este cea a omului, il invinovateste pe Dumnezeu. O mama, un tata, daca ar avea puterea sa-i scape pe unii dintre copiii lor de acea durere groaznica, i-ar scapa. A ajuns omul sa fie mai bun ca Dumnezeu? O sa zici ca nu. Atunci, a ajuns omul sa fie un dusman al lui Dumnezeu ca gandeste asa?

Poti sa patrunzi in totalitate gandurile lui Dumnezeu ca sa-I intelegi deplin planul vietii vesnice pentru oameni?
Putem sa-I atribuim existenta suferintei ca o consecinta a rautatii unora care nu vor sa se supuna standardelor divine si sa traiasca cu dragoste de Dumnezeu si fata de semeni?
Daca tot raul din lumea aceasta va fi ca o dovada pentru vesnicie ca pana unde poate sa se dezvolte el, nesupunandu-se lui Dumnezeu...??
Mila divina fata de pacatos se manifesta prin faptul ca omul lesina dupa ce a ajuns la nivelul maxim de a suporta durerea..(Inchizitorii din vremea aceea indepartata, nu au avut puterea de a-si chinui victimele la  nesfarsit...)
Nu stiu de ce am eu impresia ca in loc sa te concentrezi pe originea acestei stari de lucruri a manifestarii raului, tu ii cauti nod in papura lui Dumnezeu.

Edited by GRATEFUL, 20 December 2022 - 15:44.


#940
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

View PostGRATEFUL, on 20 decembrie 2022 - 15:42, said:

Poti sa patrunzi in totalitate gandurile lui Dumnezeu ca sa-I intelegi deplin planul vietii vesnice pentru oameni?
Putem sa-I atribuim existenta suferintei ca o consecinta a rautatii unora care nu vor sa se supuna standardelor divine si sa traiasca cu dragoste de Dumnezeu si fata de semeni?
Daca tot raul din lumea aceasta va fi ca o dovada pentru vesnicie ca pana unde poate sa se dezvolte el, nesupunandu-se lui Dumnezeu...??
Mila divina fata de pacatos se manifesta prin faptul ca omul lesina dupa ce a ajuns la nivelul maxim de a suporta durerea..(Inchizitorii din vremea aceea indepartata, nu au avut puterea de a-si chinui victimele la  nesfarsit...)
Nu stiu de ce am eu impresia ca in loc sa te concentrezi pe originea acestei stari de lucruri a manifestarii raului, tu ii cauti nod in papura lui Dumnezeu.
Ok, inteleg ca suferinta fizica e produsa in principal de catre semeni , insa sunt situatii cand omul are parte de suferinta fizica cauzata de carente, boli, accidente.   Inteleg necesitatea autoprotectiei insa acestea trebuiau aplicate doar la nivelul pielii. Incazul suferintei la frig putea fi evitata aceasta problema creind un mediu adecvat, nu cu extreme atat de mari, deci mediul sa fi fost  de la 25 pana la 35 grade, nu cu extreme de minus 50 pana la plus 45 grade celsius.Apoi protectia la radiatii, trebuia dotat trupul cu un avertizor ca unele radiatii sunt periculoase, nu avem decat la caldura.
Trupul biologic pe langa cateva avantaje  are o sumedenie de dezavantaje, mii de boli , degradare grava chiar daca e protejat .
Pe mine ma deranjeaza faptul ca tinerii se imbolnavesc  si  droaia de rugaciuni nu are efect la Dumnezeu. Cum poate fi atat de pasiv cand multi se roaga de el sa intervina ?

#941
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,738
  • Înscris: 06.03.2021

View PostPaco_ste1, on 21 decembrie 2022 - 09:28, said:

Ok, inteleg ca suferinta fizica e produsa in principal de catre semeni , insa sunt situatii cand omul are parte de suferinta fizica cauzata de carente, boli, accidente.   Inteleg necesitatea autoprotectiei insa acestea trebuiau aplicate doar la nivelul pielii. Incazul suferintei la frig putea fi evitata aceasta problema creind un mediu adecvat, nu cu extreme atat de mari, deci mediul sa fi fost  de la 25 pana la 35 grade, nu cu extreme de minus 50 pana la plus 45 grade celsius.Apoi protectia la radiatii, trebuia dotat trupul cu un avertizor ca unele radiatii sunt periculoase, nu avem decat la caldura.
Trupul biologic pe langa cateva avantaje  are o sumedenie de dezavantaje, mii de boli , degradare grava chiar daca e protejat .
Pe mine ma deranjeaza faptul ca tinerii se imbolnavesc  si  droaia de rugaciuni nu are efect la Dumnezeu. Cum poate fi atat de pasiv cand multi se roaga de el sa intervina ?

Gândurile tale sunt ale unui copil de 8-11 ani... mă mir că nu înțelegi niște chestiuni elementare în materie de religie-spiritualitate! :no:

#942
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

View Postheartu, on 21 decembrie 2022 - 11:32, said:

Gândurile tale sunt ale unui copil de 8-11 ani...
Ma asteptam la explicatii . . .  nu la injosire.

View Postheartu, on 21 decembrie 2022 - 11:32, said:

. . . mă mir că nu înțelegi niște chestiuni elementare în materie de religie-spiritualitate! :no:
Care sunt acele chestiuni elementare in materie de religie-spiritualitate.
E spiritualitate sau materie ?

#943
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,738
  • Înscris: 06.03.2021
Tot ce ai scris tu mai sus, sunt efectele neascultării omului... detaliile nu mai contează!

Scuze, n-am vrut să te jignesc!

No offence! :)

#944
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

View Postheartu, on 22 decembrie 2022 - 17:36, said:

Tot ce ai scris tu mai sus, sunt efectele neascultării omului... detaliile nu mai contează!

Scuze, n-am vrut să te jignesc!

No offence! Posted Image
Asta cu "efectele neascultarii omului " . . . .  cumva te crezi si tu vreun dumnezeu exact ca idolul tau sfantul lu peste penticostalul ?
Pai dragle, eu ascultare dau la bunavointa, nu la siretenii, nici la minciuna, nici la viclesuguri, nici la aroganti . . .  ideea e ca si voi sunteti oameni de rand.
De ce as asculta de voi  ? Sau de ce sa cred intr-o biblie masluita 66% ?

Vrea isus sa fie imparat pe vesnicie ? Foarte bine, treaba lui , problema se pune ce recompensa va da Dumnezeu victimelor nevinovate ale celor care ii tine la putere ?
Sau ce raspuns va da cand va fi intrebat daca putea sa intervina la unele rugaciuni gen "scapa-mi copilul de boala " si copilul a murit ?
Nici nu ai idee cati vor sa fie imparati, deci isus nu ar fi singurul.
De ce as asculta de un instigator la crime  cand eu nu ader la asa ceva. Pai in biblie dumnezeul ala ucide si instiga la ucideri mai ceva ca Stalin.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate