Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Care-i ”Vestea cea buna”?

* - - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
943 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Teoretic, se spune ca ”Evanghelia” inseamna de fapt ”Vestea cea buna”. Si eu cred ca asa si este. Dar, in cazul acesta, intrebarea legitima este ”Care-i Vestea cea buna”? In ce consta ea? Are careva vreo idee pe care o poate spune scurt?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Da.
Ea în sine.

Credeam că te pricepi. Dar nu-i așa.

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Idee pe scurt. Multumit?

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
A-propos, explică și mie

Quote

Be T L M .......................L M T Ești


#5
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 waterman, on 14 aprilie 2020 - 12:44, said:

A-propos, explică și mie

Be = Esti

T L M = L M T

Pana aici esti de acord?

#6
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017

 waterman, on 14 aprilie 2020 - 12:44, said:

A-propos, explică și mie
" Dar, veți zice, ce dacă ești născut în Ziua Ispășirii, adică Ziua Domnului! Și așa am zis și eu, dar argumentul următor este și mai greu de demontat. Pentru că sunt născut în satul Lămotești. Și ce-i cu asta veți zice! Am zis la fel, până când mi s-au arătat următoarele: Hristos a fost născut în Betleem, care poate fi scris Be T L M, adică ”Fii TLM”, sau ”a fi TLM”, sau ”este TLM”, care este identic, prin anagramare, cu ”este LMT”, identic cu ”LMT este”, identic cu ”LMT ești”, adică Lămotești. Și atât LMT cât și TLM sunt tot eu, adică inițialele  numelui meu: Lazăr Marian Tudorel."
https://forum.softpe...-sunt-dumnezeu/

#7
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 waterman, on 14 aprilie 2020 - 12:43, said:

Da.
Ea în sine.

Credeam că te pricepi. Dar nu-i așa.

Si in ce consta vestea buna a ei in sine?

#8
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 Dorel666, on 14 aprilie 2020 - 12:41, said:

Teoretic, se spune ca ”Evanghelia” inseamna de fapt ”Vestea cea buna”. Si eu cred ca asa si este. Dar, in cazul acesta, intrebarea legitima este ”Care-i Vestea cea buna”? In ce consta ea? Are careva vreo idee pe care o poate spune scurt?
ne pui la testare inteligenta, Dorele... ? :)

#9
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 odastramosilor, on 14 aprilie 2020 - 12:51, said:

ne pui la testare inteligenta, Dorele... ? Posted Image

Daca am ce pune, da!

#10
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 Dorel666, on 14 aprilie 2020 - 12:41, said:

Teoretic, se spune ca ”Evanghelia” inseamna de fapt ”Vestea cea buna”. Si eu cred ca asa si este. Dar, in cazul acesta, intrebarea legitima este ”Care-i Vestea cea buna”? In ce consta ea? Are careva vreo idee pe care o poate spune scurt?
Pe scurt Evanghelia este prezentata de Apostolul Pavel in 1Corinteni 15:1-7.
Mai pe scurt, apostolul spune acolo: "Vă aduc aminte, fraţilor, Evanghelia, că Hristos a murit pentru păcatele noastre după Scripturi; Şi că a fost îngropat şi că a înviat a treia zi, după Scripturi"

Si cel mai scurt -  Evanghelia este vestea buna a iertarii pacatelor prin jertfa lui Hristos.


Daca vrei eu pot sa zic si mai pe lung...

Edited by penticostalul, 14 April 2020 - 12:56.


#11
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 ldpe, on 14 aprilie 2020 - 12:48, said:

" Dar, veți zice, ce dacă ești născut în Ziua Ispășirii, adică Ziua Domnului! Și așa am zis și eu, dar argumentul următor este și mai greu de demontat. Pentru că sunt născut în satul Lămotești. Și ce-i cu asta veți zice! Am zis la fel, până când mi s-au arătat următoarele: Hristos a fost născut în Betleem, care poate fi scris Be T L M, adică ”Fii TLM”, sau ”a fi TLM”, sau ”este TLM”, care este identic, prin anagramare, cu ”este LMT”, identic cu ”LMT este”, identic cu ”LMT ești”, adică Lămotești. Și atât LMT cât și TLM sunt tot eu, adică inițialele  numelui meu: Lazăr Marian Tudorel."
https://forum.softpe...-sunt-dumnezeu/

Pe aureola lui Hristos sunt trecute literele: O, omega scris ca W si N. Masina mea are trei litere, ca orice masina din Romania. Aceste litere, alese la intamplare de computer, sunt M care este inversul lui W, Z care este un N culcat si O. Interesant, nu? Eu unul nu mai pot sa le cred coincidente...

 penticostalul, on 14 aprilie 2020 - 12:54, said:

Pe scurt Evanghelia este prezentata de Apostolul Pavel in 1Corinteni 15:1-7.
Mai pe scurt, apostolul spune acolo: "Vă aduc aminte, fraţilor, Evanghelia, că Hristos a murit pentru păcatele noastre după Scripturi; Şi că a fost îngropat şi că a înviat a treia zi, după Scripturi"

Si cel mai scurt -  Evanghelia este vestea buna a iertarii pacatelor prin jertfa lui Hristos.


Daca vrei eu pot sa zic si mai pe lung...

Felicitari, ca vorbesti la obiect!
Deci, Vestea cea buna ar fi ca ”Hristos ne-a iertat pacatele”. Atunci de ce ne mai rugam inca pentru iertarea lor?!

#12
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Dorel666, on 14 aprilie 2020 - 12:48, said:

Si in ce consta vestea buna a ei in sine?
În Înviere Dorele, în Înviere. Fără Înviere, nu avem creștinism. Mă mir că nu știai asta. Acum, dacă tot ai aflat, să le explici și fraților adventiști, că ei nu știu încă asta, săracii.

#13
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 mario_bril, on 14 aprilie 2020 - 13:01, said:

În Înviere Dorele, în Înviere. Fără Înviere, nu avem creștinism. Mă mir că nu știai asta. Acum, dacă tot ai aflat, să le explici și fraților adventiști, că ei nu știu încă asta, săracii.

A cui inviere? Vestea cea buna este invierea cui?

#14
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Nu ai citit Biblia mai deloc, așa-i? Posted Image

Iar Dumnezeu, Care a înviat pe Domnul, ne va învia şi pe noi prin puterea Sa.

Iar dacă se propovăduieşte că Hristos a înviat din morţi, cum zic unii dintre voi că nu este înviere a morţilor?
Dacă nu este înviere a morţilor, nici Hristos n-a înviat.
Şi dacă Hristos n-a înviat, zadarnică este atunci propovăduirea noastră, zadarnică este şi credinţa voastră.

Edited by mario_bril, 14 April 2020 - 13:05.


#15
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

 Dorel666, on 14 aprilie 2020 - 12:41, said:

Teoretic, se spune ca ”Evanghelia” inseamna de fapt ”Vestea cea buna”. Si eu cred ca asa si este. Dar, in cazul acesta, intrebarea legitima este ”Care-i Vestea cea buna”? In ce consta ea? Are careva vreo idee pe care o poate spune scurt?

pai a fost o "veste" la momentul ala, acum este po-veste.

"S-a intamplat minunea"

Edited by MarianG, 14 April 2020 - 13:06.


#16
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 Dorel666, on 14 aprilie 2020 - 12:58, said:

Deci, Vestea cea buna ar fi ca ”Hristos ne-a iertat pacatele”. Atunci de ce ne mai rugam inca pentru iertarea lor?!
Pentru ca Dumnezeu, prin moartea si invierea lui Hristos poate ierta pacatele intregii omeniri dar in mod practic iertarea o primeste doar cel care se pocaieste si se roaga pentru iertare. Noi, cand pacatuim, trebuie sa ne pocaim si sa ne rugam pentru iertarea pacatelor pe care le-am savarsit.
Si pentru ca pacatuim cam in fiecare zi si cam de multe ori pe zi, trebuie sa ne pocaim tot mereu.

La fel ca atunci cand gresesti impotriva unui semen: iti ceri iertare, nu-i zici lasa ca mi-am cerut iertare de la tine acum vreo cinci ani...

 ldpe, on 14 aprilie 2020 - 12:48, said:

Pentru că sunt născut în satul Lămotești. Și ce-i cu asta veți zice!
Am zis la fel, până când mi s-au arătat următoarele: Hristos a fost născut în Betleem, care poate fi scris Be T L M, adică ”Fii TLM”, sau ”a fi TLM”, sau ”este TLM”, care este identic, prin anagramare, cu ”este LMT”, identic cu ”LMT este”, identic cu ”LMT ești”, adică Lămotești. Și atât LMT cât și TLM sunt tot eu, adică inițialele  numelui meu: Lazăr Marian Tudorel."
https://forum.softpe...-sunt-dumnezeu/
Geniala semnatura lui Dorel :D
Ce-i al lui e al lui.

#17
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 penticostalul, on 14 aprilie 2020 - 13:09, said:

Geniala semnatura lui Dorel Posted Image
Ce-i al lui e al lui.
Subscriu.
:roflmao:

#18
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Dorel666, on 14 aprilie 2020 - 12:41, said:

Teoretic, se spune ca ”Evanghelia” inseamna de fapt ”Vestea cea buna”. Si eu cred ca asa si este. Dar, in cazul acesta, intrebarea legitima este ”Care-i Vestea cea buna”? In ce consta ea? Are careva vreo idee pe care o poate spune scurt?

Viata in veac.
prin intaiul om adam moartea, pacatul, intra in lume
prin ultimul adam, viata in veac.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate