Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Profii au uitat ca au fost copii, ciudat

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Exemplu din 1998: profesoara tanara de geografie, frumoasa, abia iesita de pe bancile facultatii.
Eram in liceu clasa a 11a,  27 baieti si 2 fete nu o ascultau luni de zile, la fiecare ora profa auzea "sex sex sex" pe langa galagie.
Am luat nota 2 pentru prima data din cauza colegilor.. ne nadea lucrare de control la fiecare ora.
Ce putea sa faca?
Au trecut 20 ani, generatiile sunt si mai departe de ora.. au telefoane si net, cum le tii sub control?
Pe noi ne tinea sub control .. fix prin duritate.. (mate si romana)

Si in plus, sunt sigur ca profii de azi (2015+) nu puneau manele in timpul orei cand erau ei copii ..

Edited by solitaryman, 13 April 2020 - 17:45.


#38
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 04.09.2018
Nosture, este corect ca, copiatul e furt, insa e una sa fi o putoare nesimtita care nu invata si fura, si logic ca nu trebuie sa se permita, si alta este sa ai 9 la mate, fizica, chimie, dar sa nu iti placa istoria, geografia, romana, religia si alte din astea, sau invers, asa ca iti faci timp pentru ale tale, adica elimini materiile inutile care nu iti trebuie, care nu le dai la evaluare, bac si nici admitere la facultate. Eu la astia ma refeream, putorile nici nu au ce cauta la scoala dupa 4 clase, asta clar, sa se duca la matura.
Adica stie ca esti bun la unele, deci vede ca esti destept si inveti, si totusi vrea sa-ti strice notele sau chiar sa te lase de ex la romana ca nu sti sa faci comentarii din alea de 5 pagini, gaseste motiv oricum.

De copiat nu poti daca te pune sa stai cu mainile pe masa si cu capul in foaie ! Dupa control inainte. De ex la fac dimitrie cantemir, veneau 6 asistenti la examen, si pe una a cautat-o si in par, sau a pus-o sa vanture ea parul, nu stiu exact.
Cu maturizarea corect, omul cand se maturizeaza se rupe de ce a fost, e ca si cum iti aduci tu aminte vag ca erai altcineva, dar uiti, spre deosebire de cei care-si pastreaza copilaria si nu au cum sa uite, ca practic sunt tot aia. Si astia sunt profii la care vi de placere la ore, care stiu sa explice, stiu sa se poarte, la care inveti ceva, care inteleg ca nu iti place materia aia si ailalta, dar care stie sa pastreze disciplina si respectul.
Ruda mea era sadica la scoala (acu e la pensie slava domnului), acasa nu, de aia am zis dubla personalitate.

La stat mda, chiar nici nu inteleg cum unii spera la un post, e nebunie. Citeam ca 10 profi de istorie se bateau pe 2 locuri si nici nu apucau, si posturi nu in orase mai asa, undeva pe langa.
Oricum e paradox "nu avem profi, nu vrea lumea sa se mai faca, au plecat in afara", dar e full ocupat in orase, interesant.
Multi nu-s titulari, ii plimba colo colo, dau examene, nu le iau, nu iau titularizarea, si daca o iau, nu exista locuri.
Ce e aia sa am 3 ore acolo, 2 colo, 5 colo ? E o tampenie. Si la 10-20 Km. Doamne fereste.
Da domne norma de 18 la un loc de munca si gata. Dar poate nu sunt ore necesare, e complicat, e adevarat.
La privat e altceva, acolo rar intri fara performante.
Vroiam sa ma fac si eu prof mai acum ceva timp, dar am renuntat cand am auzit ca nu apuc loc la scoala de langa mine sau liceul de langa mine, nici macar nu luam la liceul unde am facut eu care era la o statie si ceva de metrou, pai ce-i aia ? Ca eu acolo vroiam, si normal intreaga 18 ore, titular si tot, pai nu ne jucam.
Era misto, timp liber vacante,18 ore pe sapt in loc de 40, salariu asa si asa, si din meditatii mai completai.

#39
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
Nu prea vad relevanta notelor de indata ce ele nu conteaza deloc in viata adulta. Dupa cum ziceam, nimeni nu m-a intrebat de note vreodata.

Ce conteaza sunt cunostintele. Si aici consider ca parintii definesc ce este relevant. Ca viitor tata, planuiesc eu sa ma ocup de educatia copilului. Ca parinte, rolul meu este de ghid, sa definesc ce este relevant si ce nu. Nu o sa stau sa-mi frec copilul sa ia note mari, dar il voi ghida sa fie curios, sa stie cum sa-si procure informatiile si sa puna mereu la indoiala orice informatie "gratuita".

Am vazut exemple din clasa mea de olimpici la 3 materii care ca adulti stau frumos acasa, merg la servici si in rest se joaca pe calculator. Nu ca e ceva rau in asta, dar profesorii au fost foarte dezamagiti. Ei visau olimpicii astia lucrand la NASA.

#40
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
Notele din scoala/liceu....conteaza mai putin....dar totusi lasa niste urme.
Iar daca notele vin din partea unor profesori,asa cum au spus si altii in postari de mai sus, care nu fac altceva decat sa ''dea la gioale'' elevilor care chiar invata la alte materii....atunci elevii au/raman cu amintiri triste despre un sistem invechit/trist...

Norocul celor mai multi elevi/studenti este ca inca,subliniez inca, mai au parte de profesori dedicati, care ai acopera pe ceilalti...
Cind raportul se va inversa....atunci va fi tristete maxima.

#41
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
Din pacate sistemul este facut de asa natura incat sa conteze notele (admitere la liceu/facultate pe baza de medie din anii anteriori) si nici macar nu este vorba despre notele la materiile relevante pentru mai departe.

#42
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007

View PostAlexEn, on 14 aprilie 2020 - 10:01, said:

Din pacate sistemul este facut de asa natura incat sa conteze notele (admitere la liceu/facultate pe baza de medie din anii anteriori) si nici macar nu este vorba despre notele la materiile relevante pentru mai departe.
Da , vorbind de notele din liceu,mediile la x si y...au influentat intr-o mai mare/mica masura admiterea la facultate a unor tineri....si inca mai infuenteaza din pacate.
Au incercat sa dreaga busuiocul cu notele obtinute de elevi la olimpiade vis-a-vis de admiterea automata la facultate functie de nota obtinuta la bac/olimp...dar este putin, f putin...

In postarea mea de mai sus, ma refeream mai mult la faptul ca unii tineri raman marcati de o nota/notare, la o anumnita materie ,decat de mediile in sine...si ca nu ar trebui sa fie asa,dar...
Note care de multe ori nu reflecta absolut deloc realitatea dar care au ''greutate''....

Edited by valecris16, 14 April 2020 - 10:19.


#43
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
Aha, eu am dat Bacalaureatul si admitere la facultate. Nota de la Bac valora vreo 20% si notele din liceu 0%.

Ma gandeam ca s-a renuntat la admiterea pe baza notelor la liceu. Dar si asa nu o sa-mi oblig copilul sa ia note mari. Si nici nu o sa las scoala sa-l educe. Facem noi lectii frumoase acasa, vizitam lumea, ne uitam la microscop, facem experimente la chimie, etc.

#44
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

View PostMinettoMatoi, on 13 aprilie 2020 - 01:15, said:

Care e treaba ? ...Eu nu stiu, sunt mai de treaba daca eram prof, nu am uitat ce am fost, ...

deci tu ești nelămurit de ce o persoană matură nu lasă copii SĂ FURE!

deci întrebarea: „Care e treaba ?” ar trebui să ți se aplice ție omule...

View PostNotsure, on 13 aprilie 2020 - 10:11, said:

Sistemul de invatamant e deschis, se dau concursuri an de an.

ești în eroare...
sistemul e deschis pt slujbe sezoniere!
personalul suplinitor va da toată viața examen pt a lucra în școli :(

posturile de titular se pierd numai prin decesul respectivului...
(știi că titularii nu mai dau niciun examen pt a preda... NICIODATĂ!!!)

View PostMinettoMatoi, on 14 aprilie 2020 - 02:47, said:


Ruda mea era sadica la scoala (acu e la pensie slava domnului), acasa nu, de aia am zis dubla personalitate.


scuze, dar capacitatea ta de-nțelegere a situație este redusă... :(
-la școală ruda ta era corectă!!! (cel puțin pt cazul prezentat de tine, cel cu copiuțele)
-acasă, ruda ta este TOT corectă! cum așa? păi face mâncare corect, spală corect, etc DECI nu se complace în a apela la fițuici pt a-ngriji casa... !!!

Edited by gushpi, 14 April 2020 - 13:04.


#45
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,411
  • Înscris: 01.12.2001

View Postgushpi, on 14 aprilie 2020 - 13:14, said:


ești ĂŽn eroare...
sistemul e deschis pt slujbe sezoniere!
personalul suplinitor va da toată viața examen pt a lucra ĂŽn școli :(

posturile de titular se pierd numai prin decesul respectivului...
(știi că titularii nu mai dau niciun examen pt a preda... NICIODATĂ!!!)

Eu văd posturi titularizările in fiecare an pe site.
Văd și note sub 3. Oare de ce?
De ce mai vin "pensioniștii" la catedra? Că nu vrea nimeni sa dea examen sa lucreze. De ce nu merg la examen?


#46
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 04.09.2018
E nu conteza notele, cum sa nu conteze ?! Daca sunt date corect, reflecta nivelul elevului, de aia s-au si inventat notele. Cum dracu, pai la examene dai probleme la greu, trebuie sa sti copilul tau ce nivel are, e capabil sa ia acolo, nu e capabil. Ca si nivelul ala, bun, satisfacator, foarte bun, slab, tot nota se numeste.
Chiar si la istorie, nota reflecta cat stie, si daca zice "a facut 75 % din ce s-a cerut", tot nota se numeste.
Plus ca acum conteaza si la repartizarea in liceu, din pacate. Inainte dadeai admitere la romana si mate si atat, nu contau notele din generala, doar sa ai inclusiv sau mai mare ca 5.

Red, si la examene mai vizitati lumea si va mai uitati la microscop ?! Trebuie sa te tii de materia de la scoala si vrand nevrand tot la note ajungi, adica la evaluarea nivelului. Dar daca "facem lectii frumoase acasa", inseamna materia, este foarte ok daca o faci in felul tau mai bine. Dar la celelalte trebuie sa invete ce se cere.

gushpi, am facut o diferentiere parca, nu ma refeream la cei nesimtiti care nu vor sa invete si sa ajunga ceva in viata, ci la cei buni la alte materii care mai fenteaza ce nu le place, ca sa aiba mult timp pentru ale lor, mai fenteaza ca multi profi de ai dracu au pretentii de la aia desi nu ar prea trebui, ar trebui sa o lase asa mascat mai jos, dar din contra, parca au necaz pe ei, adica "eee faci numa la mate, fizica le dai atentie doar lor, si la mine ? ", cam asa suna.
Mda, daca zici ca ruda era corecta la scoala, o fi, dar prea prea prea. Era printre profele care nu prea suporta ca la materia ei sa nu se invete bine chiar daca stia ca elevului nu prea ii place, si are alte inclinatii, ca de asta am zis ca era cam sadica. Ptr un cinci ii freca de ii zapacea, putina invidie (tocmai ca vedea si stia ca ala are performante in alte parti, se vedea la note, se discuta in cancelarie), asemuia lipsa de interes de la materia eu cu lipsa de respect fata de ea ca persoana, astea doua nu au nici o legatura.
Si acasa era invers. Pe undeva e cum zici, isi juca f bine rolurile si stia sa le desparta foarte bine. Dar ma soca pe mine, ca eu sunt acelasi peste tot, nu pot fi altul nicaieri, nu pot sa iti zic asa zambind "ai ma mai ia 1-2-3 placinte, ce dracu, ca facui ditamai tava", si apoi "ne vedem la toamna baiatu, la loc", asa cu o seriozitate din aia rece, nu zic ca nu e corect asa, dar asa mintea mea nu prea cuprinde chestia asta. Si nu facea diferente ca esti ruda, ce oi fi, iti primeai notele asa la nivel dur cum cerea.
Pai ce eram nebun sa dau unde preda ? Mai bine nu mai dadeam, ca precis facea sa pice "intamplator" in clasa la care intram in toamna dupa admitere. Si nu te puteai muta decat la sfarsitul anului.


Sa ai impresia ca faci om pe cineva doar prin nivel ridicat si duritate, nu e o chestie mai ales daca aluia nu prea ii place materia ta, preferam sa fiu neom decat chipurile om asa. Cum am zis nu discutam de cei ce nu au ce cauta sa treaca nici macar clasa 5-a, dar incearca sa fure total nejustificat, aia sunt altceva, si ai dreptate in acest caz.

#47
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

View PostMinettoMatoi, on 15 aprilie 2020 - 00:12, said:

gushpi, am facut o diferentiere parca, nu ma refeream la cei nesimtiti care nu vor sa invete si sa ajunga ceva in viata, ci la cei buni la alte materii care mai fenteaza ce nu le place, ca sa aiba mult timp pentru ale lor, mai fenteaza ca ... cam asa suna.

deci pe tine nu te deranjează că ți se bagă-n față la semafor un „olimpic”? (fentează și el umpic rândul, că are de-nvățat :( )
deci nu te deranjează dacă primarul fură și el umpic, dacă mai și văruiește fo' 200 de borduri?
...
din păcate atitudinea asta de acceptare face parte integrantă din natura ortodoxă a fostului daco-get, exprimată frumos astfel: „capu' plecat sabia nu-l taie!”
chiar nu înțelegi că integritatea personală (chestia aia cu „coloana vertebrală”...) face diferența între o societate și alta?

NU AI VOIE SĂ FURI!
-să mergi o stație făr-de bilet
-să copii la anumite materii
-să cumperi la colț de stradă fără factură
...
-etc

toate aceste mici furtișaguri distruge orice-n jurul nostru... :(

#48
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
Eu sunt de acord cu un lucru: notele reflecta nivelul la un moment din timp dat relativ la un etalon care de multe ori este vag. Sa zicem ca la matematica fie stii teorema, fie nu, si asa la materiile exacte, insa la cele interpretative (cum e romana) nota o primesti in functie de... Ce? Cat de similar ai comentat relativ la un critic literar?

Dar si asa, ca stii teorema lui Fermat, la ce te ajuta sa stii ca f`(x0) = 0 daca nu o folosesti la ceva concret?

In viata reala ce m-a salvat e sa fac conexiunile dintre domenii, nu ca am stiut materia. Iar din pacate scoala doar mi-a dat informatia (care acum e peste tot si gratuita) pe cand de conexiuni nici nu s-a pus problema.

Faptul ca un copil stie de 10 la anatomie, geografie sau matematica nu imi zice nimic. Si am exemple de colegi de liceu premianti si olimpici care sunt oameni la fel ca cei de 5. Ba uneori cei definiti de sistemul scolar ca mediocri sunt oamenii cei mai interesanti, cei care si-au facut afaceri, cei care lucreaza si stiu despre ce vorbesc.

Ca parinte cand copilul imi va lua un 3, un 7, un 9 la matematica eu ma voi intreba:
- Ce i s-a predat?
- Ce i s-a cerut?
- Ce nu a stiut?

Ca daca ti se preda un lucru si ti se cere sa faci nu stiu ce conexiuni cu alta parte din materie predata cu 5 ani in urma si nefolosita pana in acel moment, atunci categoric vina nu e a copilului.

Edited by RedDev, 15 April 2020 - 12:08.


#49
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 04.09.2018
gushpi, sa comentez putin

"NU AI VOIE SĂ FURI!
1 să mergi o stație făr-de bilet
2 să copii la anumite materii
3 să cumperi la colț de stradă fără factură

1 si 3 sunt corecte, 2 nu prea este atat timp cat sistemul de invatamant e prost si te incarca aiurea cu materii de care nu ai nevoie. Nu e voie asta e relativ, depinde de situatie, daca organizarea e proasta, am dreptul tacit sa evit ceva ce imi face rau pe nedrept.
Tu esti inflexibil (inflexibilitate care se manifesta prin chestia "am principii"), ori furi la tot, ori deloc, nu e asa. Ne flexam in functie de situatie.
1 -  e normal ca daca folosesti autobuzul, trebuie platiti soferii, reviziile, curentul sau motorina.
2 -  e normal sa ceri factura ca sa nu incurajezi frauda, dar fiind ca din taxe si impozite beneficiaza si omul (sau la noi ar trebui asta).

De exemplu unul din prietenii mei e ca tine, daca il pui si ii zici "fi dur la examane si ascultare", asta va face, ca asa e el.
Daca il pui invers, sa fie indulgent, nu poate, cica are principii !
Eu insa da, in ambele situatii fac fata cu brio, castig ? Eu. Ca daca primesti ordin de sus sa fi cumva, apai asa esti daca vrei postul si banutii, el va parasi incinta, eu raman mai departe, si pleaca chiar daca nu mai are nici un ban dupa aia si nu ar mai gasi post, asa de inflexibil e, ca moare pentru asa zise-le principii, adica din cauza unei agresive rigiditati psihologice, dar nu se prinde ca principiile sunt de fapt inflexibilitate.
Si chestia e ca ma simt la fel de ok in ambele cazuri, nu simt ca nu mi-e bine, deci nu fac un sacrificiu ca fac ce mi se cere.

RedDev, ce zici tu asa este, dar cand da examene, trebuie sa faca cum se cere, nu cum ar trebui sa fie, nota este unitatea de masura a cunostintelor, evident la ce se poate masura obiectiv, la romana ai dreptate, comentariul e evaluat subiectiv de profesorul x, insa sa sti ca un comentariu bun e evaluat in jurul aceleiasi note de cam toti profii.
Asta e, nu te poti rupe de sistem. Notele alea nu iti zic tie nimic, dar asta nu conteaza daca copilul tau continua in acest sistem.
Nu conteaza ca un olimpic e om la fel ca ala de 5, iar ai dreptate, ca uman, comportamental, caracterial poate fi la fel, dar in acest sistem izolat pe partea intelectuala, el e mai capabil decat celalalt. Si este ! Este, pentru ca are capacitate intelectuala mult mai mare si poate face chestii mult mai complexe in viata, care-i va aduce un trai foarte bun, hai sa nu ne mai amagim. Faptul ca e olimpic reflecta inteligenta de fapt, nu conteaza faptul in sine ca face niste probleme de care nu are nevoie in viata, daca e in stare sa faca alea, va fi in stare sa faca multe altele.

Edited by MinettoMatoi, 15 April 2020 - 19:40.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate