Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

GTX 1060 3GB OC

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
FulgaPeApa

FulgaPeApa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 27.12.2019
Overclock la memoria placii video, nu la RAM.

Edited by FulgaPeApa, 30 March 2020 - 10:02.


#20
ITChief

ITChief

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 18.08.2016
Aaa atunci da. Am explicat multe inntr-un post pe contul Overplay dar astept sa fie aprobat de moderator. In mare am facut overclock +150 la Core Clock si +600 la Memory Clock. Temperaturile si benchmarkurile o sa fie pe celalalt post

#21
ITChief

ITChief

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 18.08.2016

View PostOverplay, on 30 martie 2020 - 09:47, said:

Deci la power limit nu am umblat deloc. Am +150MHz la Core Clock si +600 la Memory clock. Placa nu trece de 62°C in niciun joc si in FurMark am observat o imbunatatire de 21% urcand de la 53fps la 67fps iar in Unigine Superposition 8% improvement de la 7400 la 8000 puncte. Sunt destul de multumit avand in vedere ca merge perfect si nici nu a trebuit sa fac un custom fan curve. La power limit nu am umblat deloc si vad ca merge ok. Am vazut oameni care la +150 cu +600 au bagat 116% power limit si au aceeasi performanta ca mine cu 100% power limit. O sa revin si cu alte benchmarkuri mai incolo
Aici sunt rezultatele

#22
Abaddon

Abaddon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 22.02.2007
Daca nu cresti power limit-ul iti intra in throttle si iti scade frecventa, probabil ca se comporta la fel ca stock.
Eu am un RX570 si i-am dus power limit-ul la +50% si nici valoarea asta nu e suficienta uneori si intra in throttle.

#23
ITChief

ITChief

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 18.08.2016
Si cum imi pot da seama daca face throttling?

#24
ITChief

ITChief

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 18.08.2016
Nu cred ca are throtle pentru ca nu scad frecventele, temperaturile sunt ok iar cresterea power limit-ului nu are niciun impact din ce observ

Attached Files


Edited by ITChief, 30 March 2020 - 14:13.


#25
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 28.09.2008
@Overplay ai spus ca ai modelul asta de placa video:"GPU: MSI GTX 1060 3GB OCV1".
Acel "OC" din denumire inseamna ca vine deja cu overclock din fabrica.
Am vazut ca exista pe piata modele cu si fara oc in denumire si cu diferente mici de pret intre ele.
Poate era o smecherie daca aveai varianta de model fara oc. Asa ea vine deja cu oc. Dar si daca aveai varianta fara oc tot nu scoteai mare branza de la placa. 100 mhz in plus sau in minus nu e o schimbare care sa se simta in jocuri si ai fi scurtat si mai mult durata de viata la placa video.
Din ce am inteles de pe forumuri, varianta de 1060 cu 3gb e mult mai slaba decat varianta de 6 gb. Adica nu sunt lipsa doar 3 gb si e si muuuuuult mai slab chipsetul video.

PS. hmmm de asta incerc sa ma feresc de placi video de pe olx pt ca poti sa nimeresti placa unuia care e obsedat sa joace doar le setari ultra si monitor 4k si ti-ai bagat mortu in casa cu o astfel de placa.

#26
ITChief

ITChief

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 18.08.2016

View Postmariusixy, on 18 mai 2020 - 06:54, said:

@Overplay ai spus ca ai modelul asta de placa video:"GPU: MSI GTX 1060 3GB OCV1".
Acel "OC" din denumire inseamna ca vine deja cu overclock din fabrica.
Am vazut ca exista pe piata modele cu si fara oc in denumire si cu diferente mici de pret intre ele.
Poate era o smecherie daca aveai varianta de model fara oc. Asa ea vine deja cu oc. Dar si daca aveai varianta fara oc tot nu scoteai mare branza de la placa. 100 mhz in plus sau in minus nu e o schimbare care sa se simta in jocuri si ai fi scurtat si mai mult durata de viata la placa video.
Din ce am inteles de pe forumuri, varianta de 1060 cu 3gb e mult mai slaba decat varianta de 6 gb. Adica nu sunt lipsa doar 3 gb si e si muuuuuult mai slab chipsetul video.

PS. hmmm de asta incerc sa ma feresc de placi video de pe olx pt ca poti sa nimeresti placa unuia care e obsedat sa joace doar le setari ultra si monitor 4k si ti-ai bagat mortu in casa cu o astfel de placa.
Da, varianta de 3gb este cu mult inferioara celei de 6gb dar pe vremea cand am luat-o nu aveam bani de cealalta. Nu sunt obsedat de setari ultra. Atat timp cat nu am umblat la voltaj si power limit placa nu o sa fie afectata deloc. Sa nu mai zic ca am si racire adecvata(am schimbat ventilatoarele la carcasa  acum 2 saptamani). Si eu am cumparat o placa video de pe olx si mi s a stricat dupa 1 luna asa ca stiu ce zici dar a fost folosita pt. mining placa respectiva. Daca tie ti se pare ca daca ai lua placa asta dupa un overclock mic si fara voltaj si power limit schimbate, ai baga mortu in casa atunci n am ce zice.

#27
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 27.03.2010
ITChief, nu cred ca e diferenta foarte mare intre cele doua versiuni. Pe calculatorul baietelului am un GTX 1060 6GB si o tine cu +240MHz la procesor si +600 la memorii, adica de la 1500/800MHz la 1740/9200MHz. Duce orice joc fara probleme, dar procesorul, i7 4790 nu este in stare sa o solicite la maximum. Temperatura maxima in FutMark ajunge pe la 65 de grade dupa 10 minute. Mie mi se pare ok.

Attached Files


Edited by sys, 18 May 2020 - 17:56.


#28
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostITChief, on 18 mai 2020 - 10:42, said:

Da, varianta de 3gb este cu mult inferioara celei de 6gb

De ce cu mult ? Are nus ce dracie blocata (merg 9 din 10 nus ce) si are memorie pe jumatate, dar asta o face "mult" inferioara ? Am exact aceeasi placa.

#29
ITChief

ITChief

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 18.08.2016

View PostIon_de_la_Raion, on 19 mai 2020 - 17:27, said:



De ce cu mult ? Are nus ce dracie blocata (merg 9 din 10 nus ce) si are memorie pe jumatate, dar asta o face "mult" inferioara ? Am exact aceeasi placa.
Nu e vorba numai despre memorie. Are cu 128 mai putine cuda coreuri, are 9 SM-uri din 10, 9 TPC-uri din 10 si 72 TMU-uri din 80. Un TPC inseamna destul de mult pe arhitectura Pascal. Ca sa fiu mai clar, TPC este un Texture Processor Cluster iar la fel pot spune si despre SM ( Streaming multiprocessor) iar TMU inseamna Texture mapping unit. Prin urmare varianta de 3gb este cam cu 15% mai lenta doar la randare de texturi, NU si la nr. de texturi ce pot fi procesate unde din start e un deficit de 50%(3gb vs 6gb). Si eu am varianta de 3gb stai linistit. Nu te simti ofensat. Poate am exagerat cu "mult mai slaba" dar sustin parerea altora care spun ca acesta trebuia sa fie GTX 1060 simplu iar varianta cu 6GB, 1060 TI cum era pe vremuri. Diferenta de Cuda coreuri, SM-uri, TPC-uri si TMU-uri fac placile destul de diferite.

Edit: Am placa asta de 4 ani asa ca e placa mea de suflet. A meritat toti banii. Performanta foarte buna pt. pret. Am dat 950 de lei pe ea. Inainte am avut un 550 TI deci a fost un upgrade mare. Inca e buna placa dar nu stiu pt. cat timp va mai fi.  Oricum nu am sa o vand ci o sa o dau unui prieten sau parintilor. Placa e mai mult decat buna asa ca nu te simti ofensat  :)

Edited by ITChief, 19 May 2020 - 17:47.


#30
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
E normal sa fie mai slaba, dar chiar "cu mult" ?

#31
ITChief

ITChief

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 18.08.2016
Am raspuns mai sus spunand ca a fost o mica exagerare..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate