Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jandarmii in fonful foriester.

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...
 Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...
 

Probleme post operatorii LIA genunchi.

  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Tavian3

Tavian3

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.03.2020
Buna ziua! In urma cu 24 de zile am suferit o operatie la nivelul genunchiului drept. S a practicat ligamentoplastie LIA genunchi drept varianta semitendinos-gracilis si fixare cu xo/button de mm la nivel femiral si 1 surub de interferenta de 9x30 mm la nivel tibial. Sinevectomie. Meniscector partiala interna cu modelarea bontirilor restante. Debridare. Lavaj.
Am inceput recuperarea de 10 zile. De vreo 2 zile, in momentul in care intind genunchiul, se aude o usoara ‘pocnitura’ la nivelul genunchiului, fara nici o durere. ‘Pocnitura’ o simt undeva in interiorul genunchiului, in spate, partea dreapta.
Este o problemă? Sa incerc sa evit o perioadă exercitiile la care simt acea ‘pocnitura’? Am 30 de ani, 83 kg, iar ruptura de ligament a avut loc in urma cu 8 ani.

#2
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Glumesti? Ne intrebi pe noi? Intreaba frate medicul....

#3
Tavian3

Tavian3

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.03.2020
Am intrebat ‘frate’ si medicul si mi a spus ca datorita lipsei de tonus si extensie e posibil sa apara o laxitate a articulatiei si instalarea unui proces artrozic si sa i dau inainte cu exercitiile. Eram curios daca s a mai confruntat cineva cu asa ceva.

#4
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,287
  • Înscris: 27.10.2007

View PostTavian3, on 22 martie 2020 - 19:16, said:

In urma cu 24 de zile am suferit o operatie la nivelul genunchiului drept.
Am inceput recuperarea de 10 zile.
doar doctorul te poate ajuta. sau kinetoterapeutul, ca si el, vazand multe cazuri, capata experienta.
PS
14 zile de stat fara recuperare nu e cam mult?  o cunostinta s-a operat vineri si luni o duceam la recuperare deja. in 2 carje, luni a inceput recuperarea.
recuperarea a durat vreo 6 luni din care 2 intens si vreo 4 luni mai lejer.

#5
Tavian3

Tavian3

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.03.2020
Avand in vedere problema cu coronavirusul am discutat doar telefonic cu kinetoterapetul. I am explicat care ar fi problema si mi a spus ca nu trebuie sa mi fac griji. Am probabil o laxitate a articulatiei genunchiului datorita lipsei de tonus precum si un proces artrozic datorita lipsei de extensie.
Eu doream sa vad daca si alti membri au avut probleme de genul si cum a fost in final😁.
@ strongss
Am inceput kineto doar dupa ce mi au fost scoase atele. Asa mi a spus si doctorul si kinetoterapeutul.

Acum e putin mai complicat cu recuperarea, pentru ca nu e tot una sa lucrezi langa kinetoterapeut sau acasa. Daca esti acasa si in timpul exercitiilor simti ceva dureri nu stii daca sa continui, sa fortezi sau cat sa fortezi.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate