Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Coronavirus si firme de turism. Pot primii banii ianpoi?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,025
  • Înscris: 25.12.2005
Dar grecii ? Dar turcii?
Depinde

#38
becali

becali

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 10.10.2003
toti te baga in carantina daca vii din zona galbena sau rosie

#39
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
Chestia asta cu rosu, galben nu e ceva mondial.
Strict teoretic, în Grecia intri, dar nu are sens, toate cazările sunt inchise și între diferitele regiuni e interzisa călătoria. În Turcia, în schimb, poți ajunge, este cazare, barurile, mallurile sunt deschise, dar doar ziua.

#40
ferydaboss

ferydaboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.04.2008
Mi s-a amanat plata pana in mai. Sper sa pot anula intre timp concediul si sa recuperez banii

#41
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,025
  • Înscris: 25.12.2005

View Postferydaboss, on 25 martie 2020 - 16:34, said:

Mi s-a amanat plata pana in mai. Sper sa pot anula intre timp concediul si sa recuperez banii

Nu anula te vor penaliza conform contract.
Eu am plecare in Antalya pe 31 mai. M-am adresat agentiei politicos propunind sa aminam un an. Mi-au spus ca sejurul se face si daca vreau sa anulez ma penalizeaza conform contract.
Am ales sa astept 10 mai (ultima data de plata a restului ). Sunt tare curios daca isi mai mentin parerea ca avionul va zbura. In caz contrar trebuie restituiti banii.

#42
titi2009

titi2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 05.02.2009

View Postalex321, on 26 martie 2020 - 08:27, said:

Nu anula te vor penaliza conform contract.
Eu am plecare in Antalya pe 31 mai. M-am adresat agentiei politicos propunind sa aminam un an. Mi-au spus ca sejurul se face si daca vreau sa anulez ma penalizeaza conform contract.
Am ales sa astept 10 mai (ultima data de plata a restului ). Sunt tare curios daca isi mai mentin parerea ca avionul va zbura. In caz contrar trebuie restituiti banii.
De la ce agentie ati cumparat,sa stim, sa cumparam si noi vacante de la domniile lor.

#43
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,025
  • Înscris: 25.12.2005

View Posttiti2009, on 26 martie 2020 - 10:07, said:

De la ce agentie ati cumparat,sa stim, sa cumparam si noi vacante de la domniile lor.

O agentie foarte cunoscuta cu care am colaborat foarte bine pina acum. Nu stiu daca am voie sa spun despre ce agentie e vorba.
Are si un program de sprijinire a celor afectati . Poate isi vor schimba parerea, poate se face deplasarea . Mai e pina pe 10 mai.
Sincer mi-as dori ca pina atunci sa se rezove tot. Din pacate sunt cam pesimist.

#44
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
Și eu am sejur în Turcia, din 12 iunie, am achitat 50% la momentul rezervării. Agenția mi-a comunicat ca pot reprograma sejurul, fără costuri suplimentare, la final de august-început de septembrie sau, dacă nu mai vreau deloc sa plec anul acesta, îmi emite un voucher pentru valoarea avansului, valabil 2 ani, pe care îl pot folosi la achiziționarea altui sejur. Oricum, asteptam pana în luna mai, sa vedem cum evoluează situația și la noi, și la turci, și în funcție de asta luam o decizie. În principiu agenția nu recomanda solicitările de restituire a sumelor, dar le va onora pe cele bazate pe motive întemeiate. Am și asigurare storno achitata, rămâne de văzut dacă va fi buna de ceva, în funcție de evoluția evenimentelor.
PS. Trebuie sa țin cont și de situația anului școlar (având un copil, care merge cu noi în sejur) , teoretic 12 iunie era ultima zi de școală (când oricum nu se mai fac ore sau festivități de premiere). Dacă se va prelungi anul școlar, sau va începe mai devreme în septembrie, nu se știe deocamdată. La repetarea anului nici nu vreau sa ma gândesc.

Edited by corinadaniela, 26 March 2020 - 12:56.


#45
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,025
  • Înscris: 25.12.2005

View Postcorinadaniela, on 26 martie 2020 - 11:06, said:

Și eu am sejur în Turcia, din 12 iunie, am achitat 50% la momentul rezervării. Agenția mi-a comunicat ca pot reprograma sejurul, fără costuri suplimentare, la final de august-început de septembrie sau, dacă nu mai vreau deloc sa plec anul acesta, îmi emite un voucher pentru valoarea avansului, valabil 2 ani, pe care îl pot folosi la achiziționarea altui sejur. Oricum, asteptam pana în luna mai, sa vedem cum evoluează situația și la noi, și la turci, și în funcție de asta luam o decizie. În principiu agenția nu recomanda solicitările de restituire a sumelor, dar le va onora pe cele bazate pe motive întemeiate. Am și asigurare storno achitata, rămâne de văzut dacă va fi buna de ceva, în funcție de evoluția evenimentelor.
PS. Trebuie sa țin cont și de situația anului școlar (având un copil, care merge cu noi în sejur) , teoretic 12 iunie era ultima zi de școală (când oricum nu se mai fac ore sau festivități de premiere). Dacă se va prelungi anul școlar, sau va începe mai devreme în septembrie, nu se știe deocamdată. La repetarea anului nici nu vreau sa ma gândesc.

Este o oferta mult mai buna cea cu voucherul valabil 2 ani. Asigurarea storna nu cred sa iti foloseasca .Se aplica in alte cazuri (un eveniment neprevazut personal care te impiedica
sa pleci, de obicei ).

#46
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
Pai modificarea structurii anului școlar (prelungire) poate fi un motiv întemeiat sa renunț și sa cer banii înapoi,pe baza asigurării storno.
În fine.
Om trai și om vedea, sănătoși sa fim, ca timp de vacante o sa tot găsim, ba chiar unii vor avea nevoie disperata de asa ceva, după ce trece nebunia cu pandemia.

#47
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,025
  • Înscris: 25.12.2005

View Postcorinadaniela, on 26 martie 2020 - 16:29, said:

Pai modificarea structurii anului școlar (prelungire) poate fi un motiv întemeiat sa renunț și sa cer banii înapoi,pe baza asigurării storno.
În fine.
Om trai și om vedea, sănătoși sa fim, ca timp de vacante o sa tot găsim, ba chiar unii vor avea nevoie disperata de asa ceva, după ce trece nebunia cu pandemia.

Poate da , poate nu...Poti apela si ai sa vezi . Uite-te ce clauza acopera storno. Te vei adresa societatii de asigurari si nu agentiei pentru recuperare bani.
Eu ti-am zis . Astept si vad öferta" agentiei" in jur de 10 mai. Sa fie bine in lume .

#48
ferydaboss

ferydaboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.04.2008

View Posttiti2009, on 26 martie 2020 - 10:07, said:


De la ce agentie ati cumparat,sa stim, sa cumparam si noi vacante de la domniile lor.

Eu am cumparat de la ceva firma (dim vivo cluj) care e asociat cu Dertour, de aia nu poate sa ne ofere pe anul viitor(ca nu am cumparat de la dertour, ci de la ei). Au amanat, si sper ca sa inchida grecia tot, si si firma de avionae sa anunte ca inchide (ceva charter imi scapa numele).

#49
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,221
  • Înscris: 26.06.2009
Nu mai spera chestii din astea ca in cazul ala s-ar putea sa ramai fix cu 0 bani returnati... Trebuie sa intelegem ca daca rotitele economiei nu se invart o sa fie mult mai rau. De unde crezi ca o sa mai aiba bani societatile din Grecia sa dea inapoi catre agentie? Eu m-am setat psihologic ca banii fizic nu ii mai vad inapoi (au dat la inceputul acestei “nebunii” cu virusul pentru ca erau volume relativ mici si usor de gestionat). Deja acuma vorbim de milioane de oameni din Europa care au platit avioane si cazari in avans; de unde sa se intoarca banii astia din moment ce au circulat deja prin economie si au fost investiti/cheltuiti?

#50
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017
Dar la ANPC nu s-a gandit nimeni sa apeleze ?

Eu am platit integral la un francizor Paralela 45 si conform contractului am dreptul la 50% banii inapoi. Pana acum nici un semn insa sper sa aiba efect reclamatia.

#51
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
toti banii, e imposibil sa se mai intoarca, pentru ca nu-i pune agentia in seif si banii te asteapta acolo intr-un plic. banii au fost cheltuiti pana acum.
si anpc, e greu acum la ei, cam orice contract are clauze de forta majora.

#52
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017
Eu cred ca nu ii pune in seif insa nici sa imi spuna ca deja i-a platit 100% un turcia cu (mai mult de o luna inainte) nu cred  ....

Si pana la urma avem un contract , Atunci ala ce valoare mai are ?

#53
georgianabudur

georgianabudur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 05.05.2008
@Anita 30, in final al primit banii inapoi de la Ryanair?pt ca si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine, avand 3 zboruri anulate, apoi fiind invitata sa aleg intre voucerele valabile un an sau returnarea banilor,care e doar de forma, deoarece cand fac click pe acel link de returnare ma baga din nou in pagina de rezervare a altui zbor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate