Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

Problema apartament inchiriat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
158 replies to this topic

#19
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

View Postdorurad, on 29 februarie 2020 - 16:59, said:

Pai fără garanție ii zic clar că nu plec din moment ce el mă dă afară, nu plec eu



Copilu, am fost dat afara in conditii putin mai bune. Mi s-a pus o saptamana la dispozitie. Crezi ca am avut de ales in privinta garantiei? Eram naiv la vremea aia, pe incredere, nimic semnat. Am luat mumu. Daca nu vrea ai o singura alternativa. Te iei la omor cu el, ca fara ceva semnat n-ai ce demonstra. Si dupa omor tot cu mana goala pleci, posibil si cu un dosar.

Lasa. Asta sa fie costul unei lectii de viata. Pe mine m-au calit treburile astea, o sa te caleasca si pe tine.

#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdorurad, on 29 februarie 2020 - 16:59, said:

Deci nu are ce face el efectiv cu poliția in momentul asta...
Nu. Stai linistit. Intre timp, cauta alt loc. Te muti cand gasesti.

Edited by pasilla, 29 February 2020 - 17:04.


#21
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Vezi ca in contractul vechi exista prevederi asupra unor situatii ca aceasta, respectiv contractul se considera continuat , daca nu se intervine asupra lui (la data exiprarii) cu alte modificari.
Exact asa am si eu un contract incheiat pe un an care se prelungeste automat daca nu intervin asupra sa.

Edited by keta, 29 February 2020 - 17:06.


#22
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,826
  • Înscris: 31.10.2010
Cu sau fără garanție, oricum nu plec mâine. Că nu am unde efectiv. Dar săptămână viitoare o tulesc. Aia e ideea. El vrea fix maine.


@keta: singurul contract semnat de mine și îl am e ăla pe care l-am semnat la început, până să se ducă la ANAF cu el(daca s-a dus).

#23
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 17.04.2015
keta@
Pot exista prevederi..

Edited by AroundYou, 29 February 2020 - 17:05.


#24
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Contractul ala e inca valabil, daca nu sunt prevederi ca inceteaza de drept la o anumita data.

Poti pune aici o poza cu contractul (ai grija sa blurezi datele personale).

Edited by pasilla, 29 February 2020 - 17:08.


#25
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View PostAroundYou, on 29 februarie 2020 - 17:05, said:

keta@
Pot exista prevederi..

Asa este , pot exista...
normal ar fi sa fie...

Edited by keta, 29 February 2020 - 17:08.


#26
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 17.04.2015
In alta ordine de idei, eu sunt 100% sigur ca lucrurile nu stau exact cum a lasat sa se inteleaga initiatorul acestui topic.
Practic, a expus o situatie proababil reala, dar, prin omisiune intentionata, nu a spus si motivele care au dus la o asemenea reactie (care pare tuturor aiurea) a proprietarului!
Nu exista proprietar care sa reactioneze astfel, intr-un mod atat de extrem, sa-i zica sa plece de pe o zi pe alta, decat doar dupa diverse lucruri care s-au petrecut

#27
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,826
  • Înscris: 31.10.2010
Imediat trimit o poza cu el.

Și dacă ar fi să aibă prelungire automata, tot nu are cum sa mă dea afara de pe o zi pe alta

#28
Ak-33

Ak-33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 06.01.2020
ti-a luat-o

#29
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,826
  • Înscris: 31.10.2010

View PostAroundYou, on 29 februarie 2020 - 17:09, said:

In alta ordine de idei, eu sunt 100% sigur ca lucrurile nu stau exact cum a lasat sa se inteleaga initiatorul acestui topic.
Practic, a expus o situatie proababil reala, dar, prin omisiune intentionata, nu a spus si motivele care au dus la o asemenea reactie (care pare tuturor aiurea) a proprietarului!
Nu exista proprietar care sa reactioneze astfel, intr-un mod atat de extrem, sa-i zica sa plece de pe o zi pe alta, decat doar dupa diverse lucruri care s-au petrecut

De la început i-am zis că pe 10 plătesc chiria, el fiind obișnuit cu data de 1. Și o plăteam pe 10 mereu, nu cred că e asta o problema. A înțeles inițial. După care, s-a stricat termostatul și nu l-am schimbat deși îi tot ceream. A venit factura la gaze 550 lei, iar acum, după ce a citit gazele(că a uitat să le trimită când i-am trimis citirea) și a pus și termostat nou, a ieșit pe plus cu 2 luni, deci 2 luni nu mai are treabă cu gazele. Și nu i-a mai convenit că am întârziat cu o zi plata întreținerii la bloc. Dar nu cred că e asta problema, erau aprox 120 lei, comparativ cu 400 euro chiria și 550 doar gazele, plătite la timp... Mi-a zis că nu îi convine faptul că nu comunicam cu el, că nu îi răspundem când sună (el spunând numai la ore de genul 7 dimineata, 11 noaptea, când eu ori sunt pe la un eveniment, ori la munca, ori fac altceva, iar mereu i-am lăsat un mesaj cu "va sun in x minute"

#30
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,833
  • Înscris: 10.12.2006
Are cheie sa intre in apartament?

Instiinteaza-l ca pleci saptamana viitoare si nu mai ai ce discuta cu el.

#31
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,826
  • Înscris: 31.10.2010
Are o cheie.

Oricum a zis că vine mâine la prânz, deci tot mă întâlnesc cu el și îi zic asta

#32
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMizu, on 29 februarie 2020 - 17:18, said:

Are cheie sa intre in apartament?
Chiar daca ar avea cheie, nu are dreptul sa intre, fara acordul chiriasului. Ar insemna violare de domiciliu.
Poate intra numai cu executor judecatoresc.

Edited by pasilla, 29 February 2020 - 17:22.


#33
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 17.04.2015
Si probabil nu doar acestea...
Si este evident, din reactia sa, ca l-ai suparat cu diverse, probabil sunt si ceva lucruri care "au umplut paharul".
Niciun proprietar cu mintea intreaga, fara motive serioase, nu ajunge sa-i zica unui chirias corect sa paraseasca locuinta de pe o zi pe alta. Si nu, nicidecum faptul ca zici ca e pe plus la gaz acum cu o suma relativ minora nu este motivul care sa-l faca sa se bucure la asa ceva.

#34
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,826
  • Înscris: 31.10.2010
Bai nu stiu, nu i-am făcut nimic, m-am văzut prima data cu el în septembrie, am stabilit când dăm banii și toate cele, apoi prin decembrie sa ii dam banii de chirie (in restul timpului banii ii luă fata lui, că el nu avea timp), și din nou zilele trecute ca sa schimbe termostatul din casa. In rest nimic. In tot acest timp de 4 ori am vorbit cu el la telefon, a mai fost o neînțelegere la plata netului + curent, dar s-a rezolvat repede(trimisesem mai puțin decât trebuia, nu văzusem bine pe factura, dar aia nu era problema)...


#35
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 06.09.2008

View PostAroundYou, on 29 februarie 2020 - 17:21, said:

Niciun proprietar cu mintea intreaga, fara motive serioase, nu ajunge sa-i zica unui chirias corect sa paraseasca locuinta de pe o zi pe alta. Si nu, nicidecum faptul ca zici ca e pe plus la gaz acum cu o suma relativ minora nu este motivul care sa-l faca sa se bucure la asa ceva.

Eeh nu, sunt la idioti de nu-ti vine sa crezi.
Poate ai avut tu norocul sa ai de-a face doar cu oameni seriosi ;)

De ex inchiriam de la o femeie care initial a vrut sa renoveze apartamentul.
mi-a zis ca il renoveaza dar pot ramane acolo, plus ca imi scade din suma datorita mizeriei si a deranjului cu renovarea, asta era iarna, deci cam nasol cu geamuri deschise etc.
Dupa ce renoveaza jumatate cica sa plec ca asa vrea fica-sa.
Nu m-ar fi dat afara dar deja stateam intr-un apartament plin de praf si moloz, deci confort zero, praf de 1 deget pe vasele spalate ca sa intelegi !!

Noroc ca eu baiat atent (:)) am observat ca fisa nu ma inghitea, si deja imi cautam alta chirie de 1 saptamana, asa ca am plecat in 2 zile.
De asta tot zic sa fiti atenti si la oameni de multe ori asta e cel mai important  !!

Edited by sirgoofy, 29 February 2020 - 17:32.


#36
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
la 400 de euro pare apartament bun, eu nu cred ca a gasit alt fraier care sa-i cotizeze suma asta asa de pe o zi pe alta
stai singur acolo sau sunteti vreo 12 insi si impartiti chiria?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate