Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

Problema apartament inchiriat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
158 replies to this topic

#1
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,826
  • Înscris: 31.10.2010
Salut,

Stau intr-un apartament închiriat din septembrie 2019 până in momentul de fata. Am avut contract de chirie până în decembrie 2019, doar că după ce l-am semnat prima data, nu mi-a adus nimic proprietarul înapoi de la ANAF (zicea că se duce sa declare și îmi aduce contractul nou ca sa am și eu unul).
Toate bune și frumoase, doar că din ianuarie 2020 nu mi-a mai făcut alt contract, iar el încasează bani fara sa declare. Problema este următoarea: m-am trezit cu el că-mi cere azi 29 februarie sa evacuez apartamentul până mâine 1 martie la prânz, ceea ce e imposibil sa faci de pe o zi pe alta, pe motivul că nu i-am răspuns ieri 28 februarie la telefon (dormeam și nu am auzit telefonul, și chiar daca auzeam, nu răspundeam așa adormit). Și mi-a mai spus că lipsa de comunicare îl deranjează. Plus că mai are pretenția ca pe data de 1 a fiecărei luni sa plătesc chiria, ceea ce e imposibil pentru oricine(înainte aveam pe data de 10 a fiecărei luni). Nu am întârzieri la plata chiriei, doar la întreținere (gaze) pentru că nu a venit la timp sa schimbe termostatul, iar centrala a mers foarte mult(aici e vina lui, l-am anunțat că nu merge, nu a făcut nimic în privința asta, deși l-am bătut la cap).
Chiria o plătesc în euro și am făcut schimbul mereu la aceeași casă de schimb + de fiecare data i-am scris pe WhatsApp că vin să ii aduc banii de chirie (cu asta bănuiesc că se poate demonstra că i-am plătit și el nu declară nicăieri. Daca te duci la acea casa de schimb bănuiesc că poți vedea istoricul fiecăruia pt că schimbi cu buletinul și după se poate face legătura cu mesajele de pe WhatsApp trimise în aceeași zi cu schimbul, la 5 minute după ce am schimbat banii).

Ce pot face in acest caz? Mi se pare absurd să mă dai efectiv afara și în weekend de pe o zi pe alta pentru că nu am cum sa scot tot din apartament in primul rand și nici unde să mă duc. Ti se lasă din câte știu o perioada de macar 15-20 zile ca sa îți găsești alt loc, nu de pe o zi pe alta. Nici banca nu cred că te evacuează pe probleme de genul de pe o zi pe alta

#2
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 06.09.2008
Mda, nu iesi cand iti zice el, si-l ameninti cu nedeclararea veniturilor din inchirieri.
Baga si cu politia daca ai ceva la mana, SPER ca ai ceva semnat de EL.

Dar sa fie CLAR, trebuie sa pleci de acolo fiindca omul e idiot.

Edited by sirgoofy, 29 February 2020 - 16:53.


#3
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
N-ai contract = pleci.
Mesajele whatsapp = zero sau 0.0000000001
Altii te lasa 10-15 zile - daca ai contract sau daca sint de buna credinta.
Poti sa-i faci reclamatie la politie, dar cu te te ajuta ?
Stai in continuare in apartatent si-ti face numai mizerii.
Deci, pune mina si pleaca.

#4
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Nu stiu de ce stati fara contract :(

#5
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,446
  • Înscris: 20.02.2008
Pai nu pleaca... nu prea are ce sa iti faca rapid.

#6
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,826
  • Înscris: 31.10.2010
A zis că face contractul, dar nu a mai venit... Vreau sa plec, dar unde închiriez eu sâmbătă la 5 un alt apartament? Aia e ideea. Îl văd că e prost

#7
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Mergi frumos si la politie si la Anaf si faci plangeri. Scrii fix ce ai scris si aici.

In alta ordine de idei, asta cu data 1 si imposibilitatea mi se pare absurda. Adica nu stii sa tii de bani de la un salar la altul sau ce? Tu de ce nu l-ai sunat ieri dupa ce te-ai dezmeticit?

Si revenind la proprietar, ala te vrea dat afara din alte motive. Ori e vreun avar ciudat, ori a gasit pe altcineva care sa dea mai mult sau pur si simplu vrea sa vanda. Dar sa dai afara pe cineva de pe o zi pe alta, nu se face.

#8
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,826
  • Înscris: 31.10.2010

View Postioppo, on 29 februarie 2020 - 16:54, said:

Pai nu pleaca... nu prea are ce sa iti faca rapid.

Pai și dacă zice că cheamă poliția?

#9
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 06.09.2008

View Postdorurad, on 29 februarie 2020 - 16:55, said:

Pai și dacă zice că cheamă poliția?

Ii cheama sa ce ?
Sa-i dea afara chiriasul pe care NU l-a declarat ?
Gandeste-te si tu.
Omul merge pe tupeu 99.9%, zi-i ca pleci in 10 zile cand iti gasesti alt loc.

Edited by sirgoofy, 29 February 2020 - 16:57.


#10
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,826
  • Înscris: 31.10.2010

View PostSerafim606, on 29 februarie 2020 - 16:54, said:

Mergi frumos si la politie si la Anaf si faci plangeri. Scrii fix ce ai scris si aici.

In alta ordine de idei, asta cu data 1 si imposibilitatea mi se pare absurda. Adica nu stii sa tii de bani de la un salar la altul sau ce? Tu de ce nu l-ai sunat ieri dupa ce te-ai dezmeticit?

Si revenind la proprietar, ala te vrea dat afara din alte motive. Ori e vreun avar ciudat, ori a gasit pe altcineva care sa dea mai mult sau pur si simplu vrea sa vanda. Dar sa dai afara pe cineva de pe o zi pe alta, nu se face.

M-am trezit la o oră târzie, nu cred că era în regula sa sun.

Sunt de acord sa plec, dar nu în weekend de pe o zi pe alta pt că nu am unde sa merg efectiv

#11
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Tu ai vreun contract semnat cu el , in doua parti asa cum e normal ?

Ca EL declara acel contract la Financiara sau nu , nu e problema ta, Tu sa ai partea ta din contract semnata de el si de tine.
Ai asa ceva ?

Nu pleci din casa. Sa demonstreze EL ca are un motiv sa te scoata afara . Sa cheme politia si ISU si tot ce vrea.
Sa vina cu contractul semnat de amandoua partile.

Edited by keta, 29 February 2020 - 17:01.


#12
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
http://www.anrp.gov....OT CHIRIASI.pdf

#13
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postioppo, on 29 februarie 2020 - 16:54, said:

Pai nu pleaca... nu prea are ce sa iti faca rapid.

Ai vrut sa spui Nu pleca ?

#14
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

View Postdorurad, on 29 februarie 2020 - 16:56, said:

M-am trezit la o oră târzie, nu cred că era în regula sa sun.

Sunt de acord sa plec, dar nu în weekend de pe o zi pe alta pt că nu am unde sa merg efectiv

De ce sa nu fie? Ti-e rusine ca dormi mult? Asta e programul tau si cu asta basta. Nu e problema lui ca tu ai un program ce se lasa cu nopti albe si trezit tarziu.

#15
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,826
  • Înscris: 31.10.2010

View PostSerafim606, on 29 februarie 2020 - 16:57, said:



La cat de cretin e ala, poti sa pui cruce si la garantie. Cand pleci, ia ce poti din apartament.



Nu cheama. Ii e frica de asa ceva.

Pai fără garanție ii zic clar că nu plec din moment ce el mă dă afară, nu plec eu

View Postsirgoofy, on 29 februarie 2020 - 16:56, said:



Ii cheama sa ce ?
Sa-i dea afara chiriasul pe care NU l-a declarat ?
Gandeste-te si tu.
Omul merge pe tupeu 99.9%, zi-i ca pleci in 10 zile cand iti gasesti alt loc.

Deci nu are ce face el efectiv cu poliția in momentul asta...

#16
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Eu cred ca wasapp-ul e o dovada.

#17
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 06.09.2008
De fapt TU sa-i zici ca chemi politia daca nu te lasa 7-10zile pana iti gasesti in alta parte !

#18
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,826
  • Înscris: 31.10.2010

View Postketa, on 29 februarie 2020 - 16:57, said:

Tu ai vreun contract semnat cu el , in doua parti asa cum e normal ?

Ca EL declara acel contract la Financiara sau nu , nu e problema ta, Tu sa ai partea ta din contract semnata de el si de tine.
Ai asa ceva ?

Am doar din septembrie 2019 până în decembrie 2019. După care nu mi-a mai făcut altul că a avut el nu știu ce probleme până acum câteva zile când a venit să schimbe termostatul, iar acum asta cu evacuatul.

View Postsirgoofy, on 29 februarie 2020 - 17:00, said:

De fapt TU sa-i zici ca chemi politia daca nu te lasa 7-10zile pana iti gasesti in alta parte !

La asta mă gândeam și eu

Bănuiesc că dacă cumva zice că am contract și pe 2020, dar eu nu am semnat nimic, asta e fals în acte, corect?

El lucrează la ceva legat de poliția economică, probabil se bazează pe asta

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate