Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 

Problema apartament inchiriat

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
158 răspunsuri în acest subiect

#55
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.522
  • Înscris: 01.12.2001
In afara de contractul de pe mail, ai vreunul semnat de voi 2?
Acolo scrie 900 lei și tu ii dai 400€ și de abia azi ai văzut?

 altuser09, on 29 februarie 2020 - 18:32, said:

Deci pana la 1 aprilie poate astepta, chiar daca ai intrat fraudulos.
Deci eu dacă găsesc în cabana mea de la munte un boschetar înăuntru nu îl dau afara iarna? Să îi aduc și lemne și să îi plătesc lumina? ;)

#56
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.849
  • Înscris: 31.10.2010

 dorin_2k, on 29 februarie 2020 - 18:38, said:

In afara de contractul de pe mail, ai vreunul semnat de voi 2?
Acolo scrie 900 lei și tu ii dai 400€ și de abia azi ai văzut?

Cred ca asta e schema facuta de el ca sa plateasca mai putin la taxe.
Da, avem unul scos la imprimanta in ziua aia si l-am semnat amandoi (eu si colegul care stam aici).

Deci teoretic contractul meu a incetat pe 31.12.2019

#57
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.467
  • Înscris: 25.08.2009
Eu ca proprietar, am inchiriat pana in urma cu 2,5 ani. Stiu ca aparuse o reglementare cu preavizul de 60 zile. Daca am dreptate, contractul nu e corect, preavizul e prea scurt.
Stai linistit, atat cat poti.
Dar cauta urgent alternativa, nu vei avea zile bune.
Fa rost de nr de telef de la politia locala si daca devine agresiv,suna acolo. REcomandabil e sa discuti totusi cu el, sa-i spui ca vei pleca cand vei gasi alt apartament. Roaga-l, promite-i, etc si daca nu intelege si e prea insistent, suna politia locala. Vezi ca pt apel la 112 te pot amenda daca considera ca apelul nu e justificat.
Nu as vrea sa fiu in pielea ta.

#58
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.849
  • Înscris: 31.10.2010

 altuser09, on 29 februarie 2020 - 18:43, said:

Eu ca proprietar, am inchiriat pana in urma cu 2,5 ani. Stiu ca aparuse o reglementare cu preavizul de 60 zile. Daca am dreptate, contractul nu e corect, preavizul e prea scurt.
Stai linistit, atat cat poti.
Dar cauta urgent alternativa, nu vei avea zile bune.
Fa rost de nr de telef de la politia locala si daca devine agresiv,suna acolo. REcomandabil e sa discuti totusi cu el, sa-i spui ca vei pleca cand vei gasi alt apartament. Roaga-l, promite-i, etc si daca nu intelege si e prea insistent, suna politia locala. Vezi ca pt apel la 112 te pot amenda daca considera ca apelul nu e justificat.
Nu as vrea sa fiu in pielea ta.

Oricum ma gandeam sa plec, platesc prea mult pentru cat mi se ofera(ca si utilitati in apartament, am TV cu tub si nu am masina de spalat vase). Dar nu ma gandeam ca vine asa de pe o zi pe alta sa plec pe motive puierile ca nu fac comunicare cu el..

#59
avnero

avnero

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.475
  • Înscris: 10.02.2020

 dorurad, on 29 februarie 2020 - 18:45, said:

Oricum ma gandeam sa plec, platesc prea mult pentru cat mi se ofera(ca si utilitati in apartament, am TV cu tub si nu am masina de spalat vase). Dar nu ma gandeam ca vine asa de pe o zi pe alta sa plec pe motive puierile ca nu fac comunicare cu el..

Si-a dat seama ca esti chirias nazuros cand nu ai platit intretinerea ca ti s-a parut mare.

Esti genul de chirias pe care nu il vrea nici un proprietar.

Si mai ales l-a deranjat ca ai spus ca s-au consumat multe gaze si nu iti convine sa platesti asa mult.

Il tii incurcat si e foarte normal sa ceara chiria pe 1 pentru luna curenta si nu pe 10.

Editat de avnero, 29 februarie 2020 - 18:55.


#60
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.785
  • Înscris: 23.02.2006

 dorin_2k, on 29 februarie 2020 - 18:40, said:

Deci eu dacă găsesc în cabana mea de la munte un boschetar înăuntru nu îl dau afara iarna? Să îi aduc și lemne și să îi plătesc lumina? Posted Image

Pai in cazul acesta "boschetarul" a platit lemnele, lumina si are si facturile + martori, nimeni nu poate sa spuna ca a intrat abuziv cu sau fara contract.

#61
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 11.661
  • Înscris: 30.10.2009

 dorurad, on 29 februarie 2020 - 18:42, said:

Deci teoretic contractul meu a incetat pe 31.12.2019
După aceea a început ceea ce se numește tacita relocațiune:

Art. 1810
Tacita relocaţiune
(1) Dacă, după împlinirea termenului, locatarul continuă să deţină bunul şi să îşi îndeplinească obligaţiile fără vreo împotrivire din partea locatorului, se consideră încheiată o nouă locaţiune, în condiţiile celei vechi, inclusiv în privinţa garanţiilor.
(2) Noua locaţiune va fi însă pe durată nedeterminată, dacă prin lege sau convenţia părţilor nu se prevede altfel.

Uită-te în contract și vezi ce preaviz aveai. Acela e valabil și acum.
Nu te speria... caută-ți alt loc și gata.

#62
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.849
  • Înscris: 31.10.2010

 avnero, on 29 februarie 2020 - 18:52, said:


Si-a dat seama ca esti chirias nazuros cand nu ai platit intretinerea ca ti s-a parut mare.

Esti genul de chirias pe care nu il vrea nici un proprietar.

Pai cand imi spui la plata intretinerii: "Aaa, ups, am uitat sa trimit citirea, asta e, platiti mai mult acum si o sa fiti pe + urmatoarele 2 luni", tu ce ai face? Nu iti vine sa-l iei putin la injuraturi?

#63
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.522
  • Înscris: 01.12.2001
Na, vrei și mașina de spălat vase. Dar mașina  de uscat rufe nu vrei?
400€ chirie amândoi împreună sau fiecare da câte 400€?
Plus cheltuielile curente? Gunoi, apa, gaz, curent, cablu, net?

#64
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.069
  • Înscris: 04.06.2007
Din postura  de chirias nu te poate evacua decit cu executor , tu esti prea slab de inger .
In cazul in care nu ai acte semnate la mana poti face praf tot apartamentul , sa te actioneze in judecata sa vedem ce recupereaza daca n-are baza legala, tu sa fi istet sa fi blindat cu documente iar banii de chirie se platesc prin banca , intelegi tu de ce

#65
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 11.661
  • Înscris: 30.10.2009
Ce-aveți, măi, cu el? Serios acum.

#66
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.849
  • Înscris: 31.10.2010

 althea, on 29 februarie 2020 - 18:54, said:

După aceea a început ceea ce se numește tacita relocațiune:

Art. 1810
Tacita relocaţiune
(1) Dacă, după împlinirea termenului, locatarul continuă să deţină bunul şi să îşi îndeplinească obligaţiile fără vreo împotrivire din partea locatorului, se consideră încheiată o nouă locaţiune, în condiţiile celei vechi, inclusiv în privinţa garanţiilor.
(2) Noua locaţiune va fi însă pe durată nedeterminată, dacă prin lege sau convenţia părţilor nu se prevede altfel.

Uită-te în contract și vezi ce preaviz aveai. Acela e valabil și acum.
Nu te speria... caută-ți alt loc și gata.

In contract scrie ca am preaviz de 30 de zile. la punctul 5 din prima pagina

 dorin_2k, on 29 februarie 2020 - 18:55, said:

Na, vrei și mașina de spălat vase. Dar mașina  de uscat rufe nu vrei?
400€ chirie amândoi împreună sau fiecare da câte 400€?
Plus cheltuielile curente? Gunoi, apa, gaz, curent, cablu, net?
400e amandoi doar chiria, iar restul de cheltuieli n-au sarit de 350 lei, mai putin cand a uitat el sa faca citirea si au venit gazele vreo 500 si ceva de lei...

#67
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 11.661
  • Înscris: 30.10.2009
Atunci mai ai cam o lună, cred că e timp destul să îți găsești alt loc.

#68
avnero

avnero

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.475
  • Înscris: 10.02.2020

 dorurad, on 29 februarie 2020 - 18:54, said:

Pai cand imi spui la plata intretinerii: "Aaa, ups, am uitat sa trimit citirea, asta e, platiti mai mult acum si o sa fiti pe + urmatoarele 2 luni", tu ce ai face? Nu iti vine sa-l iei putin la injuraturi?

La cum s-a exprimat ti-a vorbit foarte frumos, deci nu aveai nici un motiv sa NU platesti cat a venit intretinerea.

Sa-l iei la INJURATURI ?

Ai mare noroc cu el, si-a dat seama ca o sa traga de tine sa iti platesti cheltuielile.

Editat de avnero, 29 februarie 2020 - 19:00.


#69
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.849
  • Înscris: 31.10.2010

 ciine, on 29 februarie 2020 - 18:55, said:

Din postura  de chirias nu te poate evacua decit cu executor , tu esti prea slab de inger .
In cazul in care nu ai acte semnate la mana poti face praf tot apartamentul , sa te actioneze in judecata sa vedem ce recupereaza daca n-are baza legala, tu sa fi istet sa fi blindat cu documente iar banii de chirie se platesc prin banca , intelegi tu de ce

Ii voia direect in euro, cam greu sa trimit din ING direct in euro... poate doar echivalentul

#70
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 11.661
  • Înscris: 30.10.2009
În afară de faptul că erau prea mulți bani, dar de ce să ne încurcăm în amănunte de-astea, nu?

 avnero, on 29 februarie 2020 - 18:58, said:


La cum s-a exprimat ti-a vorbit foarte frumos, deci nu aveai nici un motiv sa NU platesti cat a venit intretinerea.


#71
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.849
  • Înscris: 31.10.2010

 avnero, on 29 februarie 2020 - 18:58, said:


La cum s-a exprimat ti-a vorbit foarte frumos, deci nu aveai nici un motiv sa NU platesti cat a venit intretinerea.

Am platit-o pana la urma, dar cand a fost vorba sa vina sa schimbe termostatul, a disparut asa subit o luna. Fara sa dea vreun semn, fara sa raspunda la telefon. Si acum tot el e nemultumit ca nu-i raspunzi de 2 ori la telefon

#72
avnero

avnero

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.475
  • Înscris: 10.02.2020

 dorurad, on 29 februarie 2020 - 18:59, said:


Am platit-o pana la urma, dar cand a fost vorba sa vina sa schimbe termostatul, a disparut asa subit o luna. Fara sa dea vreun semn, fara sa raspunda la telefon. Si acum tot el e nemultumit ca nu-i raspunzi de 2 ori la telefon

Tu tii apartamentul ocupat sa vina in locul tau un chirias care sa NU sune proprietarul si ca se arde un bec.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate