Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Interviu la multinationala

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
226 replies to this topic

#1
carlajezebel

carlajezebel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 13.02.2019
Salut, nu am job si am peste 40 de ani. In ultimul an am ocupat 2 posturi de scurta durata, tocmai am terminat-o pe a doua.

Am fost la un interviu intr-o multinationala (nu zic care) si am fost respinsa. Ma rog, am fost la mai multe in ultimii 2 ani, rezultatul este acelasi de fiecare data.

Din ce am auzit si mi s-a intamplat la interviuri, exista un fel de reticenta in a angaja persoane care nu au lucrat intr-o multinationala. Nu vreau sa sustin prin asta ca as fi cea mai buna si asta a fost singurul cusur, dar aceasta mica prejudecata mi se pare ca se simte. Am auzit chiar, pe surse, de manageri (nu stiu cat de multi sunt) nici nu se uita pe cv-urile celor care nu au mai lucrat intr-o multinationala, pentru ca au avut sau au auzit de cineva care a fost angajat si a plecat repede. Am avut si feedback de genul, ai facut o impresie foarte buna, dar am preferat pe cineva care a mai lucrat intr-o multinationala.

Alta prejudecata pare a fi legata de dorinta de a face ceva (oarecum) diferit, mai ales incepand de la varsta asta. E interzis? Inseamna ca nu as fi in stare? Par neserioasa?

Ce sa fac? Sa mai incerc sau mai bine imi tai venele? (glumesc, dar...)

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai incercat la Kaufland ? Si aia e mutinationala.
Nu are nici o legatura ce afirmi tu cu faptul ca ai fost respinsa. Alta e problema. Trebuie sa o identifici si sa o rezolvi singura.

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,572
  • Înscris: 30.10.2003
Aia nu te cheama la interviu sa piarda vremea cu tine. Pregateste-te mai bine!

#4
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
multinationalele cauta sclavi :)
pe ei nu ii intereseaza daca esti bun. am impresia ca la ei asta nici nu e un criteriu. ii intereseaza numai sa executi.
eu am lucrat ca freelancer solitar toata viata si am in spate multe proiecte grele, si cand am aplicat la o multinationala nici nu i-a interesat ce am facut. cand au auzit ca am lucrat ca freelancer m-au si trimis la plimbare, pe motiv ca ei cauta pe cineva cu experienta in echipa bla bla..

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,572
  • Înscris: 30.10.2003

View Postalx42, on 10 februarie 2020 - 18:42, said:

multinationalele cauta sclavi Posted Image
De unde tot le scoateti?

#6
carlajezebel

carlajezebel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 13.02.2019

View PostBursul, on 10 februarie 2020 - 18:41, said:

Aia nu te cheama la interviu sa piarda vremea cu tine. Pregateste-te mai bine!

Adica? Mai precis, cum m-as putea pregati mai bine?

View Postpasilla, on 10 februarie 2020 - 18:40, said:

Ai incercat la Kaufland ? Si aia e mutinationala.
Nu are nici o legatura ce afirmi tu cu faptul ca ai fost respinsa. Alta e problema. Trebuie sa o identifici si sa o rezolvi singura.

Si cum as putea sa o identific singura? Feedback am cerut de fiecare data, nu mi s-a raspuns.

#7
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,132
  • Înscris: 10.07.2013
Eu cand am aplicat pentru interviul de angajare, stiam deja ce pretentii sunt din partea firmei, iar dupa interviul final, am fost preferat desi inainte nu mai lucrasem intr-o multinationala. Posted Image
Dupa 10 ani de munca, sunt bine vazut de catre managerul direct, cat si de patronul firmei.Posted Image

#8
carlajezebel

carlajezebel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 13.02.2019

View Postpasilla, on 10 februarie 2020 - 18:40, said:

Ai incercat la Kaufland ? Si aia e mutinationala.
Nu are nici o legatura ce afirmi tu cu faptul ca ai fost respinsa. Alta e problema. Trebuie sa o identifici si sa o rezolvi singura.

N-am inteles ce legatura are Kaufland...

#9
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Op,la 42 am plecat iar. Afara. Neadaptare la multe. In Ro. aduni frustrari si atat. Atfel e privit omul la +40 dincolo. Cred ca ai batut toate multi. pe o raza de cat?10 km?  Inclusiv asta-i o problema in tara. Si iar ajungem unde nu vrem,dar ne doare.  Strazi.  Lejer un 40 km fac dus.  Dar e alta treaba,ce pot sa-ti zic: Dupa 2,3 interviuri iti dai seama unde gresesti. Problema e mai ai de unde sa alegi??

#10
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 07.03.2012

View Postalx42, on 10 februarie 2020 - 18:42, said:

multinationalele cauta sclavi Posted Image
pe ei nu ii intereseaza daca esti bun.
Nu confunda multinantionala cu statul!
Eu am lucrat in multinationala 8 ani si in ultimii 5 am avut o libertate pe care nici cand eram copil nu am avut-o. Da' am si livrat. De aia mi-am meritat libertatea.

Cine spune de sclavagism si alte fantezii d'astea n-a muncit serios. A, apropo, daca stateam cumva peste program aveam, din oficiu, sedinta cu seful a doua zi.

#11
carlajezebel

carlajezebel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 13.02.2019

View Postalx42, on 10 februarie 2020 - 18:42, said:

multinationalele cauta sclavi Posted Image
pe ei nu ii intereseaza daca esti bun. am impresia ca la ei asta nici nu e un criteriu. ii intereseaza numai sa executi.
eu am lucrat ca freelancer solitar toata viata si am in spate multe proiecte grele, si cand am aplicat la o multinationala nici nu i-a interesat ce am facut. cand au auzit ca am lucrat ca freelancer m-au si trimis la plimbare, pe motiv ca ei cauta pe cineva cu experienta in echipa bla bla..

Putin asa mi s-a parut si mie. Daca n-ai lucrat in multinationala, nu prea ai lucrat serios... Asta cu experienta in echipa e ceva. Ca si cum, daca ai lucrat ca freelancer, nu esti capabil sa lucrezi in echipa sau daca ai lucrat in echipa toata viata, inseamna ca te si intelegi bine cu colegii.

Sclavi... nu stiu. Am cunostinte care sunt ok in multinationale si altele, angajate in alte locuri, care muncesc si in afara programului.

View Postpopicoo, on 10 februarie 2020 - 19:02, said:

Nu confunda multinantionala cu statul!
Eu am lucrat in multinationala 8 ani si in ultimii 5 am avut o libertate pe care nici cand eram copil nu am avut-o. Da' am si livrat. De aia mi-am meritat libertatea.

Cine spune de sclavagism si alte fantezii d'astea n-a muncit serios. A, apropo, daca stateam cumva peste program aveam, din oficiu, sedinta cu seful a doua zi.

Eu mai degraba am auzit prin firmele mai mici de reactii de genul `cum adica, pleci la ora asta? nu esti dispus sa stai inca 2-3 ore?`(nu cu cuvintele astea, sigur).
Personal, nu ma tem de munca. Am intalnit si oameni care faceau ce puteau sa se fofileze sau ii interesa mai mult socializarea. Mie mi s-ar parea chiar mai obositor. Eu vreau doar sa fie niste reguli clare, sa mi se spuna ce se asteapta de la mine, din astea. Stau si peste program, daca e necesar, dar nu as vrea sa fie o regula asta si nici sa fiu la dispozitia cuiva, dupa cum are chef in ziua respectiva.

#12
BeatDrop

BeatDrop

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.02.2020
Eu cred ca mai mult are importanta experienta pe care o ai si ce stii sa faci, nu daca ai lucrat sau nu intr-o multinationala. Pana la 40 ani unde ai lucrat? sau... ai lucrat?

Ma indoiesc ca cei care te cheama se blocheaza doar la faptul ca n-ai mai lucrat intr-o multinationala, ci probabil la faptul ca iti lipseste experienta, nu prea ai cunostintele necesare si nu vor sa riste.

Apropo sa mergi la ~10 interviuri intr-o luna nu e mult, asa ca daca tot n-ai job du-te la cat mai multe... macar o sa afli ce nu merge si de ce te resping

#13
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
TU op ce vrei? analiza ca de ce nu te-au luat?  Investigatii ca  de ce nu te-au acceptat?  Ce te tine in tara?  Nu-mi veni cu varsta si frica de necunoscut. Nici cu mama mare si bunicu ca raman singuri. TU CE VRE DE LA TINE SI VIATA?

#14
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

View Postcarlajezebel, on 10 februarie 2020 - 18:29, said:

Salut, nu am job si am peste 40 de ani. In ultimul an am ocupat 2 posturi de scurta durata, tocmai am terminat-o pe a doua.

Am fost la un interviu intr-o multinationala (nu zic care) si am fost respinsa. Ma rog, am fost la mai multe in ultimii 2 ani, rezultatul este acelasi de fiecare data.

Din ce am auzit si mi s-a intamplat la interviuri, exista un fel de reticenta in a angaja persoane care nu au lucrat intr-o multinationala. Nu vreau sa sustin prin asta ca as fi cea mai buna si asta a fost singurul cusur, dar aceasta mica prejudecata mi se pare ca se simte. Am auzit chiar, pe surse, de manageri (nu stiu cat de multi sunt) nici nu se uita pe cv-urile celor care nu au mai lucrat intr-o multinationala, pentru ca au avut sau au auzit de cineva care a fost angajat si a plecat repede. Am avut si feedback de genul, ai facut o impresie foarte buna, dar am preferat pe cineva care a mai lucrat intr-o multinationala.

Alta prejudecata pare a fi legata de dorinta de a face ceva (oarecum) diferit, mai ales incepand de la varsta asta. E interzis? Inseamna ca nu as fi in stare? Par neserioasa?

Ce sa fac? Sa mai incerc sau mai bine imi tai venele? (glumesc, dar...)
Pe ce pozitie ai aplicat? Ce job? Ca si asta este important.

Edited by jm2010, 10 February 2020 - 19:25.


#15
In_sunetul_muzicii

In_sunetul_muzicii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.07.2019
Daca n-ai avut nici o tangenta cu multinationalele pana la 40 mi se pare si normal sa te respinga.

#16
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,857
  • Înscris: 26.02.2010
De ce ti se pare normal?

#17
carlajezebel

carlajezebel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 13.02.2019

View PostIn_sunetul_muzicii, on 10 februarie 2020 - 19:34, said:

Daca n-ai avut nici o tangenta cu multinationalele pana la 40 mi se pare si normal sa te respinga.

De ce e asa normal?

View Postjm2010, on 10 februarie 2020 - 19:23, said:

Pe ce pozitie ai aplicat? Ce job? Ca si asta este important.

De ce e important?

#18
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

View Postcarlajezebel, on 10 februarie 2020 - 19:41, said:

De ce e asa normal?



De ce e important?
Pentru ca este o mare diferenta daca mergi ca arhitect software (dupa ce ai lucrat in firme mai mici) sau mergi sa aranjezi borcane la Kaufland. Conteaza foarte mult pozitia si job-ul. Este secret?

Edited by jm2010, 10 February 2020 - 19:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate