Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

Strada generatoare de energia masinilor

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
exista si la gazoase sau lichide numai ca e variabil avand in vedere agitatia moleculara mai mare.

#38
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Eu zic să o puneți de o colaborare, @karax si @republicall, potențial aveți amândoi :)

#39
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019
Karax, fa-mi o schema sau trimite-mi un link cu ce vrei sa zici, ca -ai pierdut.


#40
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
sa o luam simplu. stii cum functioneaza un panou fotovoltaic? stii ce e efectul fotovoltaic?


The photovoltaic effect is the creation of voltage and electric current in a material upon exposure to light. It is a physical and chemical phenomenon.[1]
The photovoltaic effect is closely related to the photoelectric effect. In either case, light is absorbed, causing excitation of an electron or other charge carrier to a higher-energy state. The main distinction is that the term photoelectric effect is now usually used when the electron is ejected out of the material (usually into a vacuum) and photovoltaic effect used when the excited charge carrier is still contained within the material. In either case, an electric potential (or voltage) is produced by the separation of charges, and the light has to have a sufficient energy to overcome the potential barrier for excitation.

similar exista asa ceva si in cazul gazelor si a lichidelor. insa evident trebuie alta frecventa a undei electromagnetice. bandgap-ul este de fapt acel gol din materialul conductor care creeaza voltajul. fara el electronul excitat de foton nu ar avea unde sa se duca.

ei bine o camera infrarosie sau night vision functioneaza cu alte lungimi de unda. in practica este vorba de numarul de electroni pe care ii disloca fotonii. curentul poate fi reglat si cu un capacitor astfel ca poti pune si infrarosii sau night vision drept fotovoltaice.

#41
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019
Cum reglezi tu curentul continuu cu un capacitor? Esti varza, vyctoras.

#42
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,284
  • Înscris: 06.01.2007
Bai Victore, nu ziceai ca te-ai lasat de fizica ca vrei sa-ti faci prietena?
Ai renuntat deja?
hahaha

#43
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
karax

Eu am inteles ca efectul fotoelectric apare sub actiunea (impulsului) campului electric de inductie electromagnetica, aparut in urma spargerii undei stationare, de mare amplitudine, constituita la absorbtia fotonului in metal, la interactia cu ionii din structura cristalina a metalului. Unda care se comporta ca un curent electric produs de o sarcina electrica printr-o spira. Si intradevar curentul de inalta frecventa se poate regla cu un condensator variabil, prin modificarea reactantei capacitive.

#44
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postmaccip, on 15 februarie 2020 - 00:39, said:

Bai Victore, nu ziceai ca te-ai lasat de fizica ca vrei sa-ti faci prietena?
Ai renuntat deja?
hahaha

n-am renuntat. daca se observa am scris rar in ultimul timp pe ariile de stiinta. chiar si pe topicul ala cu dualitatea particulelor. desi voi ati scris acolo destul de mult.

View Postcalahan, on 15 februarie 2020 - 08:35, said:

karax

Eu am inteles ca efectul fotoelectric apare sub actiunea (impulsului) campului electric de inductie electromagnetica, aparut in urma spargerii undei stationare, de mare amplitudine, constituita la absorbtia fotonului in metal, la interactia cu ionii din structura cristalina a metalului. Unda care se comporta ca un curent electric produs de o sarcina electrica printr-o spira. Si intradevar curentul de inalta frecventa se poate regla cu un condensator variabil, prin modificarea reactantei capacitive.

mestere am renuntat la astea. daca nu le am cu fizica nu le am si gata

Edited by karax, 15 February 2020 - 09:44.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate