Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Vena cava filtru

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Vergu

Vergu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 15.11.2013
Buna ziua

Sotului meu i s-a impantat un filtru de vena cava in luna octombrie in urma unui pericol de embolism pulmonar. Intre timp s-a constatat ca este o probleme genetica de coagulare a sangelui. La vremea respective ni s-a spus ca nu este permanent dispozitivul dar deocamdata trebuie lasat acolo. Acum tot intrebam si ni se spune ca de fapt trebuie extras dar ca exista pericol, ca ar fi trebuit extras la o luna. Acest raspuns il primim de la Institutul CC Iliescu si de la Spitalul Ares. Implantarea s-a facut la CC Iliescu. Ce avem de facut? Multumesc

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,237
  • Înscris: 13.03.2017
Pai filtrele astea sunt de 2 feluri ;
- permanente
- temporare

Sotul tau are una temporara (asa inteleg din postul tau) deci, ar cam trebui extrasa

Sanatate

#3
Vergu

Vergu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 15.11.2013
Da. Ce e f., interesant pe externare nu scrie ce tip de filtru exista. Si ne tot plimba nespunandu-ne ce tip este. Acum suntem la faza ca ieri de la CCIliescu ni s-a spus ca exista pericol ca la extragere sa se rupa vena cava... Suntem innebuniti

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Malpraxis?
Mai cereţi şi o altă opinie, în afară de CC Iliescu şi Ares.
Acum... fiind vorba de un dispozitiv temporar, de ce ar exista pericolul să se rupă vena dacă este extras? Nu pentru a fi extras a fost conceput? Însă da... dacă se face de nepricepuţi, sunt tot felul de pericole...

#5
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 PSC, on 04 februarie 2020 - 13:39, said:

Malpraxis?
Mai cereţi şi o altă opinie, în afară de CC Iliescu şi Ares.
Acum... fiind vorba de un dispozitiv temporar, de ce ar exista pericolul să se rupă vena dacă este extras? Nu pentru a fi extras a fost conceput? Însă da... dacă se face de nepricepuţi, sunt tot felul de pericole...

Se poate sa fi crescut ceva tesut in jurul filtrului si sa-l fi "betonat" in vena.

#6
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Din experienta mea in filtre, stiu ca ele retin ceva si apoi se colmateaza, adica cele temporare trebuie eliminate din cale. Altfel inima nu mai are ce sa pompeze . Daca era pe calea arteriala pericolul ar fi fost real, la vene nu e chiar grav. Si daca apar fragmentari ale venei la extragere, se remediaza. Nu trebuie sa va ingrijorati , e o procedura normala de refacere a tesuturilor si se fac peste tot . Trebuie sa mergeti cu incredere si sa lasati medicii sa-si faca treaba. Eu zic sa alegeti un medic chirurg care se roaga inainte de operatie.

#7
Vergu

Vergu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 15.11.2013
Problema e ca noi vrem sa facem extractia, dar niciunul dintre doctorii care au participat la aceasta operatie nu ne cheama sa il extragem. Ei ne-au spus ieri ca exista acest pericoll si ca mai bine il lasam acolo. Ca exista pericol, intr-adevar, sa se infunde, da ca e mai mic riscul decat sa se rupa vena cava... Si nu mai stim de unde sa luam a doua opinie, deoarece la toate clinicile private (sau ma rog cele cunoscute) sunt aceiasi medici de la CC Iliescu, ARES&Monza

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
- Doctore, ce părere aveţi de operaţia mea?
- Fac operaţia asta pentru a suta oară!
- Oh, m-am liniştit!
- Sigur că da! Odată şi odată trebuie să-mi reuşească!

Am vrut să mai destind niţel atmosfera.
Aşa cum a spus şi @pacopaco1967, căutaţi un medic bun şi aveţi încredere în Dumnezeu. El ştie cel mai bine cum trebuie finalizată acţiunea, peste el nu se poate trece.
Important este să fiţi alături unul de celălalt şi să nu disperaţi. Dacă vreţi punctul meu de vedere: se va rezolva cu bine.

@Kean
Organismul nu dezvoltă ţesut în jurul unui corp străin, decât dacă-l asimilează; altfel, va căuta să-l elimine pe orice cale posibilă.

#9
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Daca medicii  ce au asistat/intervenit in prima faza au spus sa lasati filtrul acolo, atunci acolo sa ramana . Intrebati pana cand se poate sta astfel. Si ce trebuie monitorizat, ce semnalamente sa fiiti atenti pentru a cere interventia. Daca ei nu isi fac griji atunci nu exista nici un pericol. Doar sa va informati bine despre aceasta situatie.

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,237
  • Înscris: 13.03.2017
Complicatii exista si la montaj, si dupa montaj, si la extractie.
Aceste complicatii pot fi de natura diferita pentru fiecare pacient in parte iar medicii isi iau si ei masuri de precautie sa nu fie acuzati de malpraxis.
De asemenea - se poate si fara complicatii deloc dar aceasta, din nou, depinde de starea fiecarui pacient in parte.
Oricum, fiind vorba despre un filtru temporar, este cu mult mai riscant  sa-l pastrezi decat sa-l extragi pentru ca eventualele complicatii - CLAR - sunt mai mici in al doilea caz.

Sanatate

#11
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,726
  • Înscris: 07.02.2011

 Vergu, on 04 februarie 2020 - 12:18, said:

.. Intre timp s-a constatat ca este o probleme genetica de coagulare a sangelui...
Trebuie sa aveti grija cu tratamentul anticoagulant, sa-l urmati cu strictete.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate