Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Gletul si condensul de la izolatie exterioara?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Ieroboam

Ieroboam

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.01.2020
Salut/ Am o casa veche de caramida si vreau sa o izolez pe exterior. Am discutat cu un mester si zice ca mai intai trebuie dat jos tot gletul din interior pana la caramida si aplicate tinci apoi vopsea(parca si hidroizolatie a zis, probabil o amorsa bituminoasa) pentru ca daca o izolez pe exterior, interiorul va fi ca intr-un frigider si va sta umiditatea la limite maxime tot timpul indiferent de cat aerisesc.
Problema e ca peretii sunt oricum foarte strambi. Ar iesi o porcarie cred si ar insemna sa fac santier in tot interiorul casei. Pentru exterior eram pregatit, dar inauntru pare complicat.

Este adevarata treaba mentionata? Alternative sunt?

Eu vreau sa pun vata de 20cm. Mesterul zice ca vata o monteaza de fel cu adeziv, holsuruburi si peste ea pune plasa simpla cu tencuiala apoi parca a zis iar adeziv si data decorativa. Nu ma pricep in domeniu, dar ce parere aveti de tehnica asta si de pretul de aprox 50 lei/mp la gata cu materialele lui (doar exterior).


Dar daca as izola doar un perete de sus pana jos, parter+etaj pe partea cu dormitoarele? Ce parere aveti? am pus un termometru digital si frigul pare sa vina de la parter mai mult din peretele exterior. In dormitor la etaj este diferenta de un grad de la baza acestui perete fata de jumatatea lui, iar la parter e mai rece. Poate ma amagesc si izolez degeaba pentru ca vine frigul din capilaritate?

#2
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Eu zic sa schimbi mesterul...ai vazut ceva lucrari de-a lui sau doar vorbe?

#3
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
La interior pui vata si rigips,nu mai dai nimic jos,ai dupa asta pereti drepti.
Foarte important,inainte de asta,da jos tencuiala pana la caramida intr-un punct la baza peretelui ca sa te lamuresti daca ai sau nu ceva condens la parter.
Daca nu,da-i bataie inainte,exista si rigips cu polistiren pentru izolatie.
Nu e asa greu.

Edited by nino852, 31 January 2020 - 07:56.


#4
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014

 Ieroboam, on 30 ianuarie 2020 - 20:45, said:

Salut/ Am o casa veche de caramida si vreau sa o izolez pe exterior. ...

 nino852, on 31 ianuarie 2020 - 07:56, said:

La interior ...


Nu e asa greu.
Se pare ca e putin cam greu... de priceput.

 Ieroboam, on 30 ianuarie 2020 - 20:45, said:

Salut/ Am o casa veche de caramida si vreau sa o izolez pe exterior. ...

Eu vreau sa pun vata de 20cm.
Eu as face lucrarea asa cum ai gandit-o, vata pe exterior, si de 20 cm, este chiar bine, apoi, functie de problemele de la interior, ca doar n-or fi toti peretii "varza", as actiona treptat , in fiecare camera cu probleme.

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 Ieroboam, on 30 ianuarie 2020 - 20:45, said:

daca o izolez pe exterior, interiorul va fi ca intr-un frigider
Exact asta e si scopul izolatiei exterioare, ca sa stai in interior ca intr-un frigider.
Logica pamantului!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate