Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Constructie casa parter+etaj fara proiect

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

 alekz31, on 28 ianuarie 2020 - 13:12, said:


Aici te contrazic. Daca ai un batran in casa, care se misca greu, ii faci dormitor la parter, nu-l pui sa urce la etaj...

Bingo ! Si mai mult de atat, cu cat imbatranesti, cu atat urasti scarile !

#20
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Muta bucataria in spatiul ala "unnamed" din dreapta si fa livingul mare.

Baia aia de la etaj e foarte mare si ... singura baie pe tot etajul.
Cand va inghesuiti dimineata sa faceti "shu-shu", unu' o sa intre si ailalti o sa chitaie la usa.
Imparte baia aia mare in una mai mica si un grup sanitar mic, doar cu wc si lavoar, daca nu-ti incape si dus.
Cu toate ca ti-ar ajunge de 2 bai mai mici.

Camera tehnica nu are comunicare cu casa ?
Te duci pe viscol pe-afara sa mai butonezi la centrala ?

#21
robert_mac

robert_mac

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.01.2020
Salut Costin, reglementarile tehnice in vigoare respectiv legea in constructii (legea 10, legea 50) s-au înăsprit.

Executarea lucrărilor de construcții este permisă numai pe baza unei autorizații de construire sau de desființare, emisă în condițiile legii 50.
In acest moment daca vei incepe sa construiesti fara proiect si fara anuntarea lucrarilor la ISC risti in felul urmator:

Conform articolului 24 din legea 50.
  • Constituie infracțiuni și se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă următoarele fapte:
    executarea fără autorizație de construire sau de desființare ori cu nerespectarea prevederilor acesteia a lucrărilor
  • etc.
Conform articolului 36 din legea 10.
  • Amenda de la 20.000 lei la 40.000 lei: (daca construiesti cu autorizatie dar daca nu ai proiect si alte prevederi necesare realizarii)
  • Imobilul nu poate fi intabulat
  • etc.
Un pret de proiectare aproximativ pentru o casuta faza de autorizatie poate fi in jur de 1000Euro. (arhitectura + structura) In timp ce un proiect tehnic complet de arhitectura si structura ca nivel minim ajunge pe la 1700Euro (fara instalatii desi este obligatoriu si aceasta specializare).

Din punctul meu de vedere iti recomand cel putin o consultanta tehnica cu privire la realizarea unei constructii si in mod sigur poti discuta plata proiectarii sa fie esalonata.
Nu are sens sa risti sa pierzi banii munciti cu greu pentru un proiect care iti poate aduce beneficii mult mai mari decat respectarea reglementarilor. (Nu prea mai gasesti constructori seriosi care sa cunoasca reglementarile si oricum ei nu sunt obligati sa cunoasca reglementarile de proiectare, doar de executie).

Uite mai jos si detalii cu privire la afirmatiile de mai sus:
Legislatie:
https://lege5.ro/Gra...-in-constructii
http://legislatie.ju...iDocument/55794

Proiectare:
https://mceproiectar...cii/proiectare/
https://www.1design.ro/proiecte-case/

Si in mod sigur gasesti si altele pe piata. Recomand proiectanti tineri dar cu experienta!
Spor la cautari si sper sa iei decizia potrivita pentru tine.

#22
costin55

costin55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 03.06.2011

 robert_mac, on 29 ianuarie 2020 - 10:24, said:

Salut Costin, reglementarile tehnice in vigoare respectiv legea in constructii (legea 10, legea 50) s-au înăsprit.

Executarea lucrărilor de construcții este permisă numai pe baza unei autorizații de construire sau de desființare, emisă în condițiile legii 50.
In acest moment daca vei incepe sa construiesti fara proiect si fara anuntarea lucrarilor la ISC risti in felul urmator:

Conform articolului 24 din legea 50.
  • Constituie infracțiuni și se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă următoarele fapte:
    executarea fără autorizație de construire sau de desființare ori cu nerespectarea prevederilor acesteia a lucrărilor
  • etc.
Conform articolului 36 din legea 10.
  • Amenda de la 20.000 lei la 40.000 lei: (daca construiesti cu autorizatie dar daca nu ai proiect si alte prevederi necesare realizarii)
  • Imobilul nu poate fi intabulat
  • etc.
Un pret de proiectare aproximativ pentru o casuta faza de autorizatie poate fi in jur de 1000Euro. (arhitectura + structura) In timp ce un proiect tehnic complet de arhitectura si structura ca nivel minim ajunge pe la 1700Euro (fara instalatii desi este obligatoriu si aceasta specializare).

Din punctul meu de vedere iti recomand cel putin o consultanta tehnica cu privire la realizarea unei constructii si in mod sigur poti discuta plata proiectarii sa fie esalonata.
Nu are sens sa risti sa pierzi banii munciti cu greu pentru un proiect care iti poate aduce beneficii mult mai mari decat respectarea reglementarilor. (Nu prea mai gasesti constructori seriosi care sa cunoasca reglementarile si oricum ei nu sunt obligati sa cunoasca reglementarile de proiectare, doar de executie).

Uite mai jos si detalii cu privire la afirmatiile de mai sus:
Legislatie:
https://lege5.ro/Gra...-in-constructii
http://legislatie.ju...iDocument/55794

Proiectare:
https://mceproiectar...cii/proiectare/
https://www.1design.ro/proiecte-case/

Si in mod sigur gasesti si altele pe piata. Recomand proiectanti tineri dar cu experienta!
Spor la cautari si sper sa iei decizia potrivita pentru tine.

salut, am vazut si eu informatiile pe net.

Din pacate la mine in zona nimeni nu are acte pe pamant si asta din cauza primariei, primaria nu poate elibera acte din nu stiu ce motiv(ceva de la judet) am vb la primarie si au zis ca pot face fara proiect si alte acte si cand o sa se remedieze situatia la ei o sa platesc o amenda infima si o sa pot face toate actele pt casa si pamant(locul unde avem deja o casa construita acum 20 de ani)

O sa cer sa mi se mai confirme inca o data ca este ok, dar mai mult de atat nu prea pot sa fac.

ms.

#23
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,237
  • Înscris: 13.03.2017

 costin55, on 29 ianuarie 2020 - 11:30, said:


De curiozitate - despre ce localitate vorbim ?
Nu de alta dar, pot exista solutii iar noi te putem ajuta sa le gasesti astfel incat sa faci totul asa cum trebuie
Adica legal Posted Image

Edited by Naijax, 29 January 2020 - 11:35.


#24
costin55

costin55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 03.06.2011

 Naijax, on 29 ianuarie 2020 - 11:34, said:

De curiozitate - despre ce localitate vorbim ?
Nu de alta dar, pot exista solutii iar noi te putem ajuta sa le gasesti astfel incat sa faci totul asa cum trebuie
Adica legal Posted Image

Nu as spune numele localitatii dar pot sa spun ca se afla in Judetul Calarasi, ms.

#25
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,237
  • Înscris: 13.03.2017

 costin55, on 29 ianuarie 2020 - 11:45, said:

Nu as spune numele localitatii dar pot sa spun ca se afla in Judetul Calarasi, ms.

Pai nu sunt decat vreo 50 de comune
Nu pricep care este treaba cu secretomania asta
Daca nu vrei ajutor, de ce ai mai deschis acest topic ?

#26
costin55

costin55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 03.06.2011

 Naijax, on 29 ianuarie 2020 - 11:50, said:

Pai nu sunt decat vreo 50 de comune
Nu pricep care este treaba cu secretomania asta
Daca nu vrei ajutor, de ce ai mai deschis acest topic ?
Sincer, nu vad cu ce te ajuta daca stii comuna, cum am zis prefer sa nu spun, ms oricum.

#27
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,237
  • Înscris: 13.03.2017

 costin55, on 29 ianuarie 2020 - 11:52, said:

Sincer, nu vad cu ce te ajuta daca stii comuna, cum am zis prefer sa nu spun, ms oricum.

Pentru ca am pile multe Posted Image
Dar daca nu vrei si nu vrei ...

Spor

#28
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,587
  • Înscris: 19.11.2019

 costin55, on 29 ianuarie 2020 - 11:30, said:

Din pacate la mine in zona nimeni nu are acte pe pamant si asta din cauza primariei, primaria nu poate elibera acte din nu stiu ce motiv(ceva de la judet) am vb la primarie si au zis ca pot face fara proiect si alte acte si cand o sa se remedieze situatia la ei o sa platesc o amenda infima si o sa pot face toate actele pt casa si pamant(locul unde avem deja o casa construita acum 20 de ani)

O sa cer sa mi se mai confirme inca o data ca este ok, dar mai mult de atat nu prea pot sa fac.

Așa este și se face așa și când e proprietarul terenului mort și după ce se face succesiunea pe terenul ăla se scot și actele pentru casa construită înaintea succesiunii, deci fără acte.

Dacă ți-a zis de la primăria ta din comună că poți construi fără nici un act pe teren și rezolvi după aia cu actele casei construiește.

Edited by marin1973, 29 January 2020 - 12:07.


#29
larida

larida

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.05.2018
Buna!
Indiferent ce ti-au promis cei de la primarie, eu te sfatuiesc sa insisti si sa obtii orice fel de document justificativ de la ei (incearca o concesiune sau orice pana la urma care sa te ajute dupa pt ca doar pe vorba buna... tu vs primarie, sigur pierzi in caz de ceva, primarii se schimba, angajatii la fel, promisiunile sunt politice indiferent cat le crezi tu acum). Crede-ma ca sunt patita, lasa rusinea sau ce te retine si insista, daca nu ai cadastru, fa-ti singur ca nu e f scump, incearca sa ai terenul in regula si abia apoi construieste (preferabil cu autorizatie), este o investitie de-o viata, chiar vrei sa o faci "ca asa a zis primaria", ei zic orice ca sa pleci mai repede din birou, exista o solutie pt orice teren, vorbeste cu un cadastrist.
Legat de proiect, daca nu vrei sa apelezi la serviciile unui arhitect, ia macar legatura cu un inginer care sa te ajute cu proiectul de rezistenta al constructiei.
Succes!

#30
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007

 Hunor_66, on 28 ianuarie 2020 - 21:42, said:

Camera tehnica nu are comunicare cu casa ?
Are wireless.

 costin55, on 28 ianuarie 2020 - 12:20, said:

după câțiva ani buni am reușit sa strâng o suma modica de bani

Apoi raspunde berbecu dupa ce a citit vertical:

 marin1973, on 28 ianuarie 2020 - 13:06, said:

o vilă boierească adevărată NU are niciodată dormitoarele la parter.


#31
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,792
  • Înscris: 12.01.2018

 Naijax, on 29 ianuarie 2020 - 11:50, said:

Pai nu sunt decat vreo 50 de comune
Nu pricep care este treaba cu secretomania asta
Daca nu vrei ajutor, de ce ai mai deschis acest topic ?
cu secretomania poate se trezește unu de la stat să-i facă o vizită omului pe șantier.
construiește liniștit unii nu-și pot imagina cum merg lucrurile

#32
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019

 marin1973, on 28 ianuarie 2020 - 13:06, said:

Inițiator - o vilă boierească adevărată NU are niciodată dormitoarele la parter.


Ce vila boiereasca visezi monșer ? Omul nu are bani nici sa traga apa la 2 wc-uri, a fost destul de clar!
Este o casa practica in care doar se doarme!
Familia mea e compusa din 3 membrii si 2 bai, si tot sunt momente cand fac susu pe scoarta unui copac si catelul (mascul alfa) pe minePosted Image .

#33
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Trebuie sa mai exersezi cu dresajul la catel...

#34
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 10.10.2011
eu nu inteleg de ce daca omul a zis ca nu sta bine cu banii, se apuca si face case de 180 mp/ cum le incalzeste?sta cu cojocul pe el?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate