Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei band 8

Statii de benzina DHR

Windows XP Volume License

Noul degresant universal
 Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...

Lamurire bec led h7
 Preturi momeala ? (dar care e sme...

Realizare tavan fals rigips

Alternative pod Giurgiu - Ruse

Cat spatiu stocare aveti in total...
 Reflux

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX
 

Omul dupa chipul si asemanarea....

* * * - - 2 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
31 răspunsuri în acest subiect

#19
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postiladi, on 22 ianuarie 2020 - 21:16, said:

Vai de mama lui: 172 cm inaltime, 110 kg greutate, artroza la ambii genunchi, probleme digestive... sa continui?

M-a amuzat !
Expresia "chipul si asemanarea" , nu se refera la parametrii fizici, material vorbind !
Sub aceasta logica n-ar mai zbura nimeni cu avionul dupa ce s-a jucat cu un avion jucarie din plastic !

View Postdoxan, on 22 ianuarie 2020 - 23:09, said:

....

Dumnezeu e o manifestare colectiva, el a fost in acelasi timp atat creatie dar si creator...asta e mesajul Sfintei Scripturi in acele randuri. El este cel ce este si nu cunoaste limitari in maretia sa.
PS:Primul motor al lui Aristotel e acelasi Dumnezeu din Sfanta Scriptura, descris insa filosofic. In orice model cosmologic modern, daca o sa ajungi la momentul incipient al efectului...ultima cauza nu va putea sa fie decat


....

Asta-i ca la fizica cuantica. Imi place ideea !


View Postmario_bril, on 23 ianuarie 2020 - 12:38, said:

  • Nu, rezultă doar că Adam a fost primul om creat în Grădina Edenului și doar atât.
    ....

Concluzia mea a fost :
...Dumnezeu a creat PRIMUL OM, pe care l-a pus in gradina Eden

Ambele concluzii converg catre ideea conform careia, daca Adam a fost primul, asta poate insemna ca au mai fost si altii, care nu mai aveau cum sa fie primii,
cert este doar ca n-au mai fost in gradina Eden !
Asta nu exclude sa fi fost in tara Nod !

Editat de LORELYAN, 23 ianuarie 2020 - 18:50.


#20
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostLORELYAN, on 23 ianuarie 2020 - 18:48, said:

Concluzia mea a fost :
...Dumnezeu a creat PRIMUL OM, pe care l-a pus in gradina Eden

Ambele concluzii converg catre ideea conform careia, daca Adam a fost primul, asta poate insemna ca au mai fost si altii, care nu mai aveau cum sa fie primii,
cert este doar ca n-au mai fost in gradina Eden !
Asta nu exclude sa fi fost in tara Nod !
Nu, cele două ipoteze, respectiv a ta și a mea, nu sunt convergente, ci divergente. Eu afirm că Adam a fost primul om din Eden, ceea ce înseamnă că anterior fusese deja creeată parte bărbătească și parte femeiască.
Dumneata afirmi exact invers, că Adam a fost practic primul om creat, fiind creați și alții, ulterior acestuia. Această ipoteză nu este confirmată de text, din motive atât cronologice cât și ideatice, având în vedere textele din primele capitole din Facerea.

#21
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postmario_bril, on 23 ianuarie 2020 - 18:57, said:

... Adam a fost primul om din Eden, ceea ce înseamnă că anterior fusese deja creeată parte bărbătească și parte femeiască.
Dumneata afirmi exact invers,..

Scuze ! Presupune, te rog ca nu te-am inteles !
Daca Adam a fost primul OM, cum poate insemana ca anterior ....?

#22
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.677
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdoxan, on 22 ianuarie 2020 - 23:09, said:

El este cel ce este si nu cunoaste limitari in maretia sa.
este care este măreție care se referă la buzunarele popilor?

#23
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostLORELYAN, on 23 ianuarie 2020 - 19:27, said:

Scuze ! Presupune, te rog ca nu te-am inteles !
Daca Adam a fost primul OM, cum poate insemana ca anterior ....?
Primul capitol al Facerii este anterior celui de-al doilea, diacronic vorbind?

#24
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostDorel666, on 22 ianuarie 2020 - 22:20, said:


Care-i poanta?

Prezenta raselor de oameni pe pamant !
Este greu de admis ca negrii s-au albit, apoi s-au ingalbenit !

Ca in bancul ala cu rosia care este galbena atunci cand este inca ...verde !

#25
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.100
  • Înscris: 24.11.2016

View PostLORELYAN, on 26 ianuarie 2020 - 12:06, said:

Prezenta raselor de oameni pe pamant !
Este greu de admis ca negrii s-au albit, apoi s-au ingalbenit !

Ca in bancul ala cu rosia care este galbena atunci cand este inca ...verde !
Ce e cu prezenta "raselor" pe pamant ? N-ai mai auzit de cazuri cand 2 parinti negri nasc un copil alb sau gemeni, unul negru si unul alb ?
Sau invers, doi parinti albi...etc...
Si nu exista decat rasa umana, nu rase umane. Toti sunt oameni.

Adam si Eva trebuiau sa contina un ADN cu o combinatie initiala ideala intre genele dominante/recesive ce regleaza melanina care sa permita apoi aparitia tuturor nuantelor, de la alb la ciocolatiu inchis. Adica ei insisi trebuiau sa aiba o nuanta a pielii undeva spre bronzat intens si ochi caprui (maro). Este greu de admis ? Nu, daca iei un scurt crash-course in genetica.

#26
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostXlander, on 26 ianuarie 2020 - 19:27, said:

Ce e cu prezenta "raselor" pe pamant ? N-ai mai auzit de cazuri cand 2 parinti negri nasc un copil alb sau gemeni, unul negru si unul alb ?
Sau invers, doi parinti albi...etc...
Si nu exista decat rasa umana, nu rase umane. Toti sunt oameni.

Adam si Eva trebuiau sa contina un ADN cu o combinatie initiala ideala intre genele dominante/recesive ce regleaza melanina care sa permita apoi aparitia tuturor nuantelor, de la alb la ciocolatiu inchis. Adica ei insisi trebuiau sa aiba o nuanta a pielii undeva spre bronzat intens si ochi caprui (maro). Este greu de admis ? Nu, daca iei un scurt crash-course in genetica.

Xlandere, dar despre cele patru grupe sanguine și împărțirea lor în pozitiv și negativ, ce părere ai?! :)

#27
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.100
  • Înscris: 24.11.2016
Pe asta nu o stiu, heart.
Aaa, uitasem, si aveau par saten.

#28
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostXlander, on 26 ianuarie 2020 - 21:30, said:

Pe asta nu o stiu, heart.
Aaa, uitasem, si aveau par saten.

Păi nu erau în arcă 4 familii și două sexe?! :)

Legat de Adam și Eva, cred că aveau tenul măsliniu, cam cum îl au arabii astăzi, părul castaniu închis, iar ochii căprui! Corp atletic, înalți, frumoși... perfecți (așa după cum ar trebui să fim și noi astăzi)! :)

Editat de heart_of_ice, 26 ianuarie 2020 - 21:41.


#29
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.100
  • Înscris: 24.11.2016

View Postheart_of_ice, on 26 ianuarie 2020 - 21:34, said:


Păi nu erau în arcă 4 familii și două sexe?! :)
Am crezut ca intrebi de Adam si Eva cu grupele sanguine. Sincer, nu stiu, sa nu uitam ca Adam a suferit prima interventie chirurgicala din lume. :) Sunt mai multe piste de urmat si nu stim exact, dupa cum stii barbatii au cromozomi XY femeile XX. Deci e mai complicat.

#30
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostXlander, on 26 ianuarie 2020 - 21:40, said:

Am crezut ca intrebi de Adam si Eva cu grupele sanguine. Sincer, nu stiu, sa nu uitam ca Adam a suferit prima interventie chirurgicala din lume. :) Sunt mai multe piste de urmat si nu stim exact, dupa cum stii barbatii au cromozomi XY femeile XX. Deci e mai complicat.

Bine, mai e și varianta ca Adam și Eva să fi fost blonzi cu ochi albaștrii, tenul deschis, înalți, atletici, frumoși... însă datorită căderii, imperfecțiunii și condițiilor meteorologice vitrege care a urmat, urmașii lor să se fi adaptat noilor condiții și implicit să-și schimbe culoarea pielii, a părului și a ochilor! :)

ps: toți copiii se nasc cu ochii albaștrii!

Editat de heart_of_ice, 26 ianuarie 2020 - 21:53.


#31
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.100
  • Înscris: 24.11.2016
E putin probabil sa fi fost asa, blonzi, ten alb, ochi albastri. Nu ar fi intrunit schema ideala de gene dominante/recesive care regleaza secretia de melanina pentru toate nuantele existente azi.
Adamah in ebraica inseamna tarana. Sunt vreo 5 nuante diferite ale pamantului, e adevarat, de la galben pai la negru. Dar cam asa rezulta din studiile lor, ca erau undeva la mijloc, ten maro, ochi caprui si sateni.

Editat de Xlander, 26 ianuarie 2020 - 22:02.


#32
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostXlander, on 26 ianuarie 2020 - 22:02, said:

E putin probabil sa fi fost asa, blonzi, ten alb, ochi albastri. Nu ar fi intrunit schema ideala de gene dominante/recesive care regleaza secretia de melanina pentru toate nuantele existente azi.
Adamah in ebraica inseamna tarana. Sunt vreo 5 nuante diferite ale pamantului, e adevarat, de la galben pai la negru. Dar cam asa rezulta din studiile lor, ca erau undeva la mijloc, ten maro, ochi caprui si sateni.

"Adom inseamna rosu. Adama (de la care provine si numele lui Adam, primul om) inseamna pamant. Radacina cuvantului este aceeasi, insa exista o diferenta categorica. Este intr-adevar posibil ca autorul sa fi gresit…

Personal, nu am auzit de vreo interpretare in care numele lui Adam sa fie asociat cu culoarea rosie. Exista intr-adevar un nume in Cartea Genezei care este asociat cu rosul, numele lui Esav (supranumit si Edom in urma episodului in care ii cere fratelui sau Iaacov sa ii dea sa manance din “chestia aceea rosiatica”) – Geneza 25:30."

Editat de heart_of_ice, 26 ianuarie 2020 - 22:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate