Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

RDNA, lopata care va ingropa Turing-ul

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#37
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019

View PostTidel_wave, on 17 ianuarie 2020 - 11:20, said:

Deci, în rezumat, cardurile AMD nu sunt cele mai bune din punct de vedere al performanței, dar relația lor de acum 2,5 generații cu producătorii de console și prețurile competitive le conferă aceste contracte de consolă.
In business este vorba doar de profit si relatiile dureaza in functie de evolutia profitului.Daca AMD scoate cea mai buna rata performanta/cost atunci AMD stie sa faca afaceri si ofera un hardware bun la preturi acceptabile, spre deosebire de concurenta care umfla preturile de 3 ori doar a pentru a vedea reflexia frunzei in baltoaca de pe jos pe care toti o ignora.

#38
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 27.03.2010

View PostMartinAdelberg, on 17 ianuarie 2020 - 21:23, said:

...spre deosebire de concurenta care umfla preturile de 3 ori doar a pentru a vedea reflexia frunzei in baltoaca de pe jos pe care toti o ignora.
Generatii intregi de gameri au smiorcait dupa mai mult realism in jocuri si acum cand Nvidia le-a dat ce doreau, tu spui ca toti o ignora.
Daca ar fi sa ne luam dupa logica ta, am avea si acumDirectx 7 si Windows 95.
Nu, raytracing nu inseamna reflexia frunzei in baltoaca, inseamna in primul rand un sistem de iluminare pe care nu ai cum sa-l ignori.

#39
26092019

26092019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 26.09.2019

View Postsys, on 18 ianuarie 2020 - 00:12, said:

inseamna in primul rand un sistem de iluminare pe care nu ai cum sa-l ignori.
E usor de ignorat... cand nu il ai. :lol:
E totusi bine de stiut ca un RTX 2060 merita doar 600 lei, iar 2080Ti il puteai prinde cu 1500 lei la oferta daca nu il specula inVidia. Pacat ca Adelberg nu a lansat topicul la lansarea Turing, sa ne lumineze la timp. Posted Image

#40
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019

View Postsys, on 18 ianuarie 2020 - 00:12, said:

Generatii intregi de gameri au smiorcait dupa mai mult realism in jocuri si acum cand Nvidia le-a dat ce doreau, tu spui ca toti o ignora.
Nu este vorba de generatii de gameri este vorba  despre piata de consum  care poate trai si fara  senzatii de realism. Iar piata nu cere,
piata accepta sau respinge propunerilor altora. Faptul ca piata de gaming este in majoritate pe console, pe care momentan nu le prea
intereseaza aspectele descrise de tine, ar trebui sa-ti dea de gandit

Quote

Daca ar fi sa ne luam dupa logica ta, am avea si acumDirectx 7 si Windows 95.\
Daca ar fi dupa logica mea, nu dam banii dam peste o mie de euro pt o refllectie in baltoaca care valoreaza cateva sute de euro in realitate
si pe care nimeni n-o intereseaza.

Quote

Nu, raytracing nu inseamna reflexia frunzei in baltoaca, inseamna in primul rand un sistem de iluminare pe care nu ai cum sa-l ignori.
Ba ai, daca tehnologia este supra evaluata la nivel de bisnitza. Si ghici ce ? Apple/Sony/Microsoft nu se ingramadesc la  ray tracing pt console

#41
26092019

26092019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 26.09.2019

View PostMartinAdelberg, on 19 ianuarie 2020 - 00:25, said:

Apple/Sony/Microsoft nu se ingramadesc la  ray tracing pt console
Bag de seama ca habar nu ai cate resurse consuma raytracingul asta. Unde sa se ingramadeasca daca abia au loc de un joc ciuntit la grafica de fac din GTX1650 (cel mai slab Turing) alegerea corecta in ceea ce priveste detaliile in jocuri?

Edited by 26092019, 19 January 2020 - 03:52.


#42
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,801
  • Înscris: 07.02.2003

View PostPowerup, on 17 ianuarie 2020 - 08:56, said:

Placile AMD sunt mai reci, hai c-am râs Posted Image)))
Sunt mai calde se stie... doar ca unora le place gluma.

Edited by andreic, 19 January 2020 - 10:22.


#43
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019

View Post26092019, on 19 ianuarie 2020 - 03:52, said:

Bag de seama ca habar nu ai cate resurse consuma raytracingul asta.
Iar eu bag de seama ca nu stii cum se mentine si se face provit dintr-un business. Pai daca ipoteza unora din voi si anume "piata de gaming doreste ray tracing, realism...etc" , pai tu crezi ca ar mai
sta pe ganduri producatoii de console ? Ti-ar vind in prostie console cu ray-tracing avand carduri nVidia.
Nici un business man nu ar rata o astfel de oportunitate.Sa am o piata care cere o resursa iar eu sa pot livra acea resursa si sa n-o fac? Inseramna sa arunc saci cu bani afara din firma mea.

Dar cum in realitatea nu exista acea piata de gameing/gameri care sa cerara ray tracing, realism, etc prin urmare nu exista cerere atunci nu am de ce sa fac o atfel de oferta.
Si atunci ma duc pe hardware-ul cel mai eftin dar care imi da calitati fara acel ray tracing sau teoretic ar putea avea ray tracing insa fara sa platesc 1 euro in plus pt aceasta.
Adica daca este, este atlfel nu conteaza.

#44
26092019

26092019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 26.09.2019
Daca ai hibernat prin vreo pestera pana acum, te anunt ca raytracing o sa fie omniprezent in console si cardurile video. Intel si AMD si-au anuntat intentia si sunt din ce in ce mai multe zvonuri ca si viitoarele console Microsoft si Sony il vor suporta. Si daca cele doua il vor avea, nu vad cum Apple sa ramana peste gard. Sunt deja disponibile benchmark-uri de la Intel si cryengine... ideea e ca, ACUM, doar nVidia a facut posibil accesul la el in jocuri si schelalaielile unor gigei, care blameaza pentru ca nu au, raman doar simple urlete la luna noua. Cum a spus si sys mai sus, nu e doar reflectia unei frunze in balta ci o cu totul alta experienta vizuala.
Pe scurt, poate intelegi, iti redau un citat al unor revieweri cu nume grele dupa ce au testat primele carduri disponibile pe piata, recte 2080Ti: "Raytracing este cel mai mare progres tehnologic de la CUDA".

#45
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMartinAdelberg, on 19 ianuarie 2020 - 11:44, said:

.... in realitatea nu exista acea piata de gameing/gameri care sa cerara ray tracing, realism, ...
Intr-un univers paralel poate, unde inca nu s-a inventat ray tracing real time. In realitatea asta , unde traiesc eu, ray tracing e prezent, acceptat si cerut de piata. Sunt multe jocuri care au deja ray tracing implementat in diverse forme (Metro exodus ca global illumination, Battlefield ca reflexii, Tombrider ca umbre .. asta asa, ca prime exemple ce imi vin in minte) si care il vor implementa la lansare, si nu sunt indie-uri de 2 lei ci grei AAA in industrie (Cyberpunk 2077 de exemplu).

#46
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019

View Post26092019, on 19 ianuarie 2020 - 15:16, said:

Daca ai hibernat prin vreo pestera pana acum, te anunt ca raytracing o sa fie omniprezent in console si cardurile video. Intel si AMD si-au anuntat intentia si sunt din ce in ce mai multe zvonuri ca si viitoarele console Microsoft si Sony il vor suporta.
Zvonuri = ai zis tot

View Postro_explorer, on 19 ianuarie 2020 - 19:00, said:

Intr-un univers paralel poate, unde inca nu s-a inventat ray tracing real time. In realitatea asta , unde traiesc eu, ray tracing e prezent, acceptat si cerut de piata. Sunt multe jocuri care au deja ray tracing implementat in diverse forme (Metro exodus ca global illumination, Battlefield ca reflexii, Tombrider ca umbre .. asta asa, ca prime exemple ce imi vin in minte) si care il vor implementa la lansare, si nu sunt indie-uri de 2 lei ci grei AAA in industrie (Cyberpunk 2077 de exemplu).
ce ai anuntat aici sunt cateva jocuri care nu fac nici macar 2% din toata industria de gaming. Daca exista o piata de gaming pt RT atunci colosii Microsoft/Apple/Sony ar fi sarit inaintea nVidiei pe piata
cu o varianta de RT. Iar daca o sa-mi spui ca RT este inventia nVidiei, sa stii ca nu este asa.
RT-ul a fost studiat demult si s-a ajuns la concluzia ca nu merita investitiile necesare fata de ce profituri ar aduce(si asa si este).
De aceea revenim iarasi la spusele mele daca este RT pe un hardware eftin, atunci fie, daca nu se poate atunci pe cine intereseaza ? pe asbolut nimeni.
unde nimeni= pana in 2% din cumparatorii de jocuri video.

Quote

Cyberpunk 2077
A fost  impins pana in Septembrie.

View Postandreic, on 19 ianuarie 2020 - 10:22, said:

Sunt mai calde se stie... doar ca unora le place gluma.
probabil coolere alea mititele de pe console sunt foarte eficiente.....

Edited by MartinAdelberg, 20 January 2020 - 06:11.


#47
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nici mașinile electrice nu au mai mult de câteva procente din piață.... Asta nu înseamnă că nu sunt cerute și ju se vând în draci. Asta e la începutul u ei noi tehnologii.

Nvidia a spart gheata cu un ray tracing functional în timp real pe carduri conauner. Asta nu exista pana acum. Este o singura generație de placi video cu asa ceva, e și firesc sa nu fie adoptat în masa.

Pe scurt, tu personal ai u rtx20xx acasă? Ai experimentat și ubknauti DXR sau vorbești din poze de pe net? Dacă nu, pa!

#48
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 17.10.2019

View PostMartinAdelberg, on 17 ianuarie 2020 - 21:23, said:

In business este vorba doar de profit si relatiile dureaza in functie de evolutia profitului.Daca AMD scoate cea mai buna rata performanta/cost atunci AMD stie sa faca afaceri si ofera un hardware bun la preturi acceptabile, spre deosebire de concurenta care umfla preturile de 3 ori doar a pentru a vedea reflexia frunzei in baltoaca de pe jos pe care toti o ignora. Consolele prefera placile video ieftine, nu performante, vezi pretul unei console.
poate cel mai bun pret/performanta...dar nu cea mai buna performanta.
sa ignori progresul tehnologic al celor de la nvidia, adica RTX este precum vulpea cand nu ajunge la struguri zice ca sunt acri. da, nvidia il da la super pret, pentru ca stie sa fac business si sa-si vanda tehnologia, nu pot spune acelasi lucru despre AMD, unde asteptam RDNA-ul pe la mijlocul acestui an. poate pretul nu era asa de ridicat la placile nvidia daca AMD lansa si ei thnologia odata cu ei...si piata era impartita. concurenta inseamna preturi mai mici.

#49
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 01.11.2004
Am impresia ca uni comentatori regreta epoca de aur :> Nu mai retin daca am primit coronita la ceremonia de soim al patriei, dar e buna analogia cu topicul in cauza : uni n-au coronita, alti au si se dau mari cu ea , uitand ca in final nu e mare branza ;>

In final nu toti se joaca aceleasi jocuri, au nevoie de peticeli cu vaselina DLSS , sau au ochi albastri :>

P.S. @ro_explorer : Incearca indie-ul de zero lei Breeders of the Nephelym ^^ ,  daca nu iti placa alea de 2 lei

Edited by Arthos, 20 January 2020 - 09:39.


#50
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Cand o sa apara ray tracing mainstream pe placile AMD o sa fie cea mai tare inventie facuta vreodata ... pana atuni e un cacat verde de la NVidia.

Pana una alta, eu pot juca si jocuri su RTX si jocuri fara RTX, la rezolutii mari fara a compromite FPS ... altii nu pot face asta.
Apropos de lauda ... Metro Exodus merge in 4K HDR cu DXR in 60 FPS fara nici un drop sub pe ragatul meu de placa video cumparata acum un an jumate ...

#51
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 01.11.2004
Cum precizam si eu acum un an jumate, atata timp cat "raytracying-ul" promovat de Nvidia e lock-in, nu prezinta interes investitional.

Acum pe bune cat replay value are Metro Exodus ?

#52
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,801
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMartinAdelberg, on 20 ianuarie 2020 - 06:22, said:

probabil coolere alea mititele de pe console sunt foarte eficiente.....
Care mititele, e dita-mai coolerul pe xbox one s, flux mare etc.

Edited by andreic, 20 January 2020 - 17:46.


#53
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 01.11.2004
E un teardown pe  Ifixit : Xbox One S Teardown ,coolerul e low profile cu un ventilator de 120mm si un radiator destul de anemic

Attached File  xbox_one_s_cooler.jpg   218.96K   2 downloads

Edited by Arthos, 20 January 2020 - 18:05.


#54
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostArthos, on 20 ianuarie 2020 - 13:51, said:

Acum pe bune cat replay value are Metro Exodus ?
Tinand cont ca tocmai m-am reapucat de el ... decide tu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate