Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Teapa marca EON

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
enrique24

enrique24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 23.09.2010
Prin Noiembrie 2019 a batut la usa parintilor mei un agent de vanzari EON, prezentandu-se,
dovedind apartenenta EON cu ceva act, spunand ca se fac reiinoiri de contracte pentru furnizarea
de energie electrica si gaze naturale.
Parintii mei sunt mai in varsta, dar ma rog, nu sunt senili, nu au scuza, stiind ca nu au mai schimbat
contractele respective de mult timp, au crezut in ce spune respectivul, dupa ce a dovedit ca lucreaza la EON.
Inainte erau pe contracte cu pretul reglementat la ambele utilitati, tot la EON.
A cerut cartea de indentitate a titularului, ultimile facturi la cele doua utilitati, s-a apucat de completat
un contract. La sfarsit a cerut semnaturi pe respectivul contract, a luat copia lui si a plecat.
Tata a semnat ca primarul fara sa citeasca, fiind obosit dupa serviciu, nu si-a batut capul.
Faza s-a intamplat pe la 6-7 seara, ceea ce mi se pare dubios de tarziu, dar probabil a venit si ala
cand stia ca ii gaseste acasa, sa rezolve treaba.
A doua zi mi-au povestit si mie de faza respectiva si l-am trimis pe tata imediat la sediul local EON sa intrebe care e faza,
ca am mirosit ceva dubios. Acolo i-au zis la fel, ca da agentul respectiv este de la EON si ca li s-au prelungit
contractele. Le-am cerut sa imi citeasca ceva date de pe contractul respectiv, au zis ca e prea lung,
dar ca nu vad nici o perioada contractuala sau vreun pret scris pe el. Am zis OK, o fi doar o prelungire ce pretul reglementat, fara alte detalii
Eu n-am vazut inca contractul respectiv, dar acum cateva zile cica au primit o factura de servicii de la EON in valoare de 25 lei,
fara sa fi avut vreun serviciu prestat, iar mi se pare dubios.
Cand intru in contul lor MyLine EON, surpriza, contractele lor vechi cu pret reglementat apar reziliate,
dar au contract nou, EON DUO, care binenteles are preturi mai mari si la energie electrica si la gaze,
plus abonament zilnic. La consumul lor vor plati mai mult cu vreo 15 lei la energie si vreo 20 de lei la gaze pe luna,
fata de pretul reglementat.
Si mai nasol, cand imi citeste factura aceea de servicii de 25 de lei, e vorba de EON Serv Express PRO,
in valoare de 25 de lei lunar, cica pentru "asistenta tehnica".
Deci practic i-au tepuit pe parintii mei cu cele mai scumpe servicii pe care le-au avut in portofoliu.
Asta in nici un caz nu a fost doar o reiinoire de contract.
Acum astept sa imi trimita contractul ala sa il citesc sa vad ce solutii de scapare au.

A mai auzit cineva de cazuri de genul ?
Cum se poate rezolva situatia ?
Ma gandesc ca, contractele de energie si gaze se pot schimba oricand inapoi la pretul reglementat, nu au perioada contractuala,
piata e libera si ANRE permite asta, in cel mai rau caz se porteaza la alt furnizor.
Insa cu acel Serv Express nu stiu ce se poate face, vad pe site ca zice ca se incheie pe 24 de luni.
Daca a fost o perioada in care puteai rezilia deja a trecut. S-au putea merge macar cu niste reclamatii la ANPC
pentru modul in care au fost mintiti, desi au si ei partea de vina ca nu au citit contractul ala, asa daca sunt informatiile scrise in el.

Multumesc pentru orice ajutor.
Cei care aveti parinti sau rude mai in varsta, spuneti-le sa nu deschida niciodata acestor agenti de vanzari
care vin la usa, nu au niciodata scopul de a te ajuta pe tine, ci doar de a te fraieri ca sa castige ei mai multi bani.
Ai mei cred ca si-au invatat lectia, au zis ca daca mai prinde pe unul din astia la usa, il ia cu coada maturii.

#2
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
Nimic nou, ploua cu povesti d-astea. Las-o cu ANRE-ul si ANPC-ul, ca nu poti demonstra nimic.
Au semnat = au citit, au inteles si au fost de acord. Punct! In rest, sa vezi ce misto e sa iti vina
unu' d-asta "cu contractele" la usa la 10 seara! Si tot el sa se mire si sa fie frustrat ca l-am luat
la rapangele in secunda doi. Ba esti prost?? Nu stia dup-aia cum sa nimereasca mai repede usa
de la intrarea blocului, nici n-a mai trecut pe la vecinii de palier si pe la aia de la parter de grabit
ce devenise...

Si mai misto e sa te trezesti din senin cu facturi si contract (de) la altii, fara sa te intrebe nimeni
nimic. Dar acolo e alta poveste si mai ai cui rupe capu'. Nici un cazul tau nu e panica prea mare,
poti reveni pe piata reglementata.

Edited by dygey, 13 January 2020 - 01:53.


#3
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,955
  • Înscris: 20.10.2015
iei contractul vechi si contractul nou.
vezi care-s conditiile si la cel vechi si la cel nou
Vezi care sunt furnizorii si la cel vechi si la cel nou

Mergi la furnizorul din contractul vechi si le spui ca vrei sa treci din nou la ei cu conditiile initiale
Apoi mergi la furnizorul nou si vezi cat te costa sa reziliezi contractul nou

#4
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
Dar protectia naivilor împotriva teparilor nu exista ?
Legea penală nu mai are putere ?
Păi atunci e simplu : îi deschizi ușa , îl inviți in casa , îi iei actele să le îi studiezi  , după aia deschizi ușa la dormitor și dai drumul la dobermani ;) .
După 5 minute , îți aduci aminte că cineva a încercat să-ți între cu forța în casă și suni la 112 .
E vreo diferență între ce a încercat să-ti facă ție acel agent de vânzări  ( sic ;) ) și  cum îți aperi casa de intruși ?
Păi tu ești mai creștin , că suni la 112 , să scape " capitalistul veros " ...

Evident , e un pamflet .

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,955
  • Înscris: 20.10.2015

 hpavictor, on 13 ianuarie 2020 - 03:50, said:

Dar protectia naivilor împotriva teparilor nu exista ?
Legea penală nu mai are putere ?
Păi atunci e simplu : îi deschizi ușa , îl inviți in casa , îi iei actele să le îi studiezi  , după aia deschizi ușa la dormitor și dai drumul la dobermani Posted Image .
După 5 minute , îți aduci aminte că cineva a încercat să-ți între cu forța în casă și suni la 112 .
E vreo diferență între ce a încercat să-ti facă ție acel agent de vânzări  ( sic Posted Image ) și  cum îți aperi casa de intruși ?
Păi tu ești mai creștin , că suni la 112 , să scape " capitalistul veros " ...

Evident , e un pamflet .

E un contract care nu te-a obligat nimeni sa-l semnezi.


Procedura matura este:
"Lasa contractul aici sa-l studiez si vino maine dupa el!"
Eu asa fac

Edited by althea, 13 January 2020 - 06:49.


#6
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,808
  • Înscris: 17.12.2019
Oamenii mai în vârstă au rămas cu ideea că gazul, curentul și telefonul fix sunt de la stat iar statul nu face nimic în defavoarea lor. Mai nou, și eon a trecut la contracte cu perioadă minimă obligatorie pentru a împiedica migrarea către furnizori alternativi.
Tot pe același principiu, să-l fi văzut pe tata ce bucuros era că i-a scăzut romtelempom 15 lei din factura de telefon+net+tv satelit. Când i-au scos programele favorite și a vrut să rezilieze contractul a constatat că tocmai se legase de glie pentru 2 ani și a învățat că în capitalism banii se socotesc pe termen lung.

#7
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Cunosc cel putin 2 cazuri cu ENEL,ma sunau si pe mine sa "prelungesc" contractul cu ei,desi n-am treaba cu firma asta de rahat.
Magarii profita de faptul ca batranii asociaza ENEL cu RENEL si gasesc clienti.

Edited by nino852, 13 January 2020 - 07:38.


#8
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

 enrique24, on 13 ianuarie 2020 - 01:34, said:


Tata a semnat ca primarul fara sa citeasca, fiind obosit dupa serviciu, nu si-a batut capul.


Si atunci ce mai vrei de la noi?

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,666
  • Înscris: 07.02.2003

 enrique24, on 13 ianuarie 2020 - 01:34, said:

Ma gandesc ca, contractele de energie si gaze se pot schimba oricand inapoi la pretul reglementat, nu au perioada contractuala,
piata e libera si ANRE permite asta, in cel mai rau caz se porteaza la alt furnizor.
Pai toata lumea da teapa asta sa iasa din reglementari he he... solutia e banala, nu discuti cu agentii din teren, nu ai de ce. Daca trebuie actualizat ceva mergi la un punct de lucru si nu semnezi nimic in plus sau cu alte conditii.

#10
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
La parintii sotiei au venit astia de la EON si le-au zis ca sunt de la enel se refac contractele, preturi mai bune etc etc :D
Nu ii mai condamnati pe astia batrani, atat ii duce capul, mai degraba i-as condamna pe scamerii astia care profita de pe urma senilitatii si a lipsei de educatie (de orice fel) oamenilor.

#11
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
si la mine in zona s-a intamplat aceeasi chestie, cred ca au vreo campanie agresiva sa treaca lumea la tarif nereglementat. au venit agenti eon sub pretentia reinnoirii contractelor/factura unica/facturi mai mici sau alte minciuni si multi s-au lasat pacaliti. e vorba de abonamentul eon duo + serv express 9/25lei lunar, facturile la gaz si curent pe o singura factura la tarif nereglementat care e mai mare decat cel reglementat + un fel de abonament servicii instalatie. contractele sunt incheiate pe minim 12luni parca dar din cate stiu eu anre a spus ca poti schimba oricand contractul. mergi la ei sau da un mail sa treci inapoi + anularea serv express.

si eu le-as face reclamatie dar fara vreo inregistrare la ce gogosi vand agentii e greu. ideea ramane sa nu semnezi un contract pana nu-l citesti.

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,666
  • Înscris: 07.02.2003

 enrique24, on 13 ianuarie 2020 - 01:34, said:

Tata a semnat ca primarul fara sa citeasca, fiind obosit dupa serviciu, nu si-a batut capul.
Data viitoare sa nu semneze asa vreun contract de vanzare cumparare :P

#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
M-am trezit și eu cu un șmecheraș din ăștia la ușă. Domnu', trebuie reînnoite contractele. A și avut tupeul să zică ceva de întreruperea curentului dacă nu semnez. L-am poftit să facă pași.

Morala - nu semnați nimic pe loc, nu ziceți da la telefon pe loc.

#14
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Asa au patit si parintii mei.. i-au chemat unii la "caminul comunal" ca "se schimba contractele" acolo era juma de oras insirat la o coada si niste baieti completau hartii la masutza..  

Tot asa i-au pacalit dar.. eu, pe la inceputul anului trecut, in baza OUG 114/2018 i-am trecut la loc in piata reglmentata.   Am inteles ca acum nu se mai poate a abrogat-o guvenu Orban.. pe care l-ati votat cu ambele maini...

Oricum energia electrica se va liberaliza total din toamna deci corporatiile au liber la ce preturi vor sa puna si sigur vor lua pielea de pe popor.

#15
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Sa inteleg ca in Republica Bananiera Romania nu ai 14 zile sa renunti la noul contract?

#16
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 eireman, on 13 ianuarie 2020 - 10:24, said:

Sa inteleg ca in Republica Bananiera Romania nu ai 14 zile sa renunti la noul contract?

Numai daca contractul e incheiat online sau la telefon.. altfel, se presupune ca, atunci cand ai semnat ti-ai dat acordul cu "oferta" care ti-a fost prezentata.

#17
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 18.04.2007
Se poate renunța în 14 zile și dacă e încheiat la ușa ta, cu tot cu semnătură. Sau pe stradă. Oriunde unde nu e spațiu comercial.

#18
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016

 Kres, on 13 ianuarie 2020 - 10:21, said:

Oricum energia electrica se va liberaliza total din toamna deci corporatiile au liber la ce preturi vor sa puna si sigur vor lua pielea de pe popor.

fals, eu zic sa nu mai induci lumea in eroare

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate