Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...
 Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...
 Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C
 

Copiere tag RFID Electra

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Salut. Vrem sa schimbam vechile interfoane de la bloc cu interfoane noi Electra PES.A255 cu access prin tag.
Ca sa reducem costurile, ne gandeam sa cumparam de pe ebay/aliexpress taguri si programator (gen asa ceva).
Totusi, in manualul interfonului e specificat ca interfonul functioneaza numai cu tag-urile produse de ei (ELT.300). Tind sa cred ca nu e adevarat.
Poate cineva sa imi confirme daca pot folosi taguri chinezesti cu interfonul electra? Tagurile electra se pot copia cu programatorul mai sus mentionat?

#2
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,394
  • Înscris: 28.10.2018
bineinteles ca e adevarat. Programarea unui tag rfid se face astfel incat tagul sa raspunda cu un anumit cod, altul de fiecare data, functie de ce cod emite aparatul. Deci este un sistem inchis.

Altfel nu prea aveai mare securitate la usa aia daca orice papagal cumpara un programator de pe ebay si clona niste taguri.

#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Eu cred ca si ei cumpără tag-uri din alta parte.
   Si mai cred ca orice tag face cam același lucru. Trebuie doar sa fie compatibil cu sistemul.
   E normal sa vrea sa cumperi tag-uri de la ei.
    Câștigă mai multi bani din vânzarea de tag-uri decât din vânzarea sistemului .

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,647
  • Înscris: 07.02.2003

 vimann, on 20 octombrie 2019 - 09:38, said:

Ca sa reducem costurile,
Adica ca sa tepuiti firma de interfoane ai caror oameni isi castiga painea din proiectarea si intretinerea acestor sisteme... si vrem crestere economica :P

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,620
  • Înscris: 30.07.2003

 vimann, on 20 octombrie 2019 - 09:38, said:

Tagurile electra se pot copia cu programatorul mai sus mentionat?
Doar daca stii parola cu care au fost criptate, sa rescrii iar. Si ce rescrii, cunosti algoritmul?! Nu-i suficienta o copiere chioara.

Edited by neagu_laurentiu, 20 October 2019 - 10:53.


#6
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

 andreic, on 20 octombrie 2019 - 10:45, said:

Adica ca sa tepuiti firma de interfoane ai caror oameni isi castiga painea din proiectarea si intretinerea acestor sisteme... si vrem crestere economica Posted Image
Vrem crestere economica, dar orice cheltuiala inseamna scandal de la toti locatarii vesnic nemultumiti. Schimbarea interfonului tot noi o facem, pro bono. E o solutie de compromis...

 abac, on 20 octombrie 2019 - 10:07, said:

Altfel nu prea aveai mare securitate la usa aia daca orice papagal cumpara un programator de pe ebay si clona niste taguri.
Sunt o gramada de "papagali" care cloneaza taguri pe olx sau la chioscuri. Aia cum pot?

Edited by vimann, 20 October 2019 - 11:21.


#7
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007

 abac, on 20 octombrie 2019 - 10:07, said:

bineinteles ca e adevarat. Programarea unui tag rfid se face astfel incat tagul sa raspunda cu un anumit cod, altul de fiecare data, functie de ce cod emite aparatul. Deci este un sistem inchis.

Altfel nu prea aveai mare securitate la usa aia daca orice papagal cumpara un programator de pe ebay si clona niste taguri.
Nu stiu cum e cu electra asta, dar cele pe 125 khz se copiaza cu cel mai ieftin programator de pe aliexpress. Personal am mai facut o copie pt fiecare apartament la mine in scara blocului, firma livrand doar 3 de fiecare apartament si cerând un pret mult prea mare fata de ce se vinde aliexpress

#8
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,135
  • Înscris: 21.05.2019

 vimann, on 20 octombrie 2019 - 09:38, said:

Salut. Vrem sa schimbam vechile interfoane de la bloc cu interfoane noi Electra PES.A255 cu access prin tag.
Ca sa reducem costurile, ne gandeam sa cumparam de pe ebay/aliexpress taguri si programator (gen asa ceva).
Totusi, in manualul interfonului e specificat ca interfonul functioneaza numai cu tag-urile produse de ei (ELT.300). Tind sa cred ca nu e adevarat.
Poate cineva sa imi confirme daca pot folosi taguri chinezesti cu interfonul electra? Tagurile electra se pot copia cu programatorul mai sus mentionat?

Este FOARTE adevarat! Panourile ELECTRA de cativa ani buni au fost resoftate sa functioneze NUMAI cu taguri ELECTRA! Asa ca in afara de un cost suplimentar, nu veti face altceva! Posted Image Si mai apoi veti cumpara ceea ce ar fi trebuit de la bun inceput, si anume panou cu taguri electra.

 vimann, on 20 octombrie 2019 - 09:38, said:

Tagurile electra se pot copia cu programatorul mai sus mentionat?

nu! Doar cu programatorul Electra.

Edited by silcar, 20 October 2019 - 11:54.


#9
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
noile tag-uri Electra au 3 coduri: ala care merge modificat cu un programator de pe aliexpress, un cod al instalatorului, dat de electra distribuitorului de echipament, si inca un cod mai "ascuns" din fabrica
Ideea de baza e ca orice merge clonat, pentru chinezi ar fi simplu, dar nu stiu daca au ei un interes special pentru Electra, sa faca ei programatoare sa le vanda. Ei fac ceva general, multifunctional dar cam atat

#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Poate nu ar fi rău să cumpărați un interfon din alta parte, altul decât Electra .


#11
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,373
  • Înscris: 11.08.2003
Interfon Electra schimbat de curand.
Am vrut sa copiez niste taguri intr-o alta locatie decat la cel care le-a instalat si n-a mers. Am avut 3 incercari.

Pe scurt, timp de 2 ani lunar dam 5 lei / ap pentru: instalare interfon, 1 cheie si 1 tag pentru fiecar apartament (suplimentele costau (nu foarte mult)), service gratuit pentru aparate si tot sistemul.

#12
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,605
  • Înscris: 05.12.2005
E aproximativ sistemul de la SIM-carduri. Dacă poţi clona tagul vei putea face asta şi pt. simuri.
Cred că pt. securitate sporită cei de la Electra au chei private diferite funcţie de locaţie.

Edited by mihaicozac, 20 October 2019 - 19:16.


#13
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,135
  • Înscris: 21.05.2019

 cspot, on 20 octombrie 2019 - 14:19, said:

Poate nu ar fi rău să cumpărați un interfon din alta parte, altul decât Electra .

Cele mai fiabile raman cele de la Electra.

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,647
  • Înscris: 07.02.2003

View Postvimann, on 20 octombrie 2019 - 11:18, said:

Schimbarea interfonului tot noi o facem, pro bono. E o solutie de compromis...
Sunt o gramada de "papagali" care cloneaza taguri pe olx sau la chioscuri. Aia cum pot?
Daca nu mai aveti treaba cu cel original Electra e alta chestie... da lumea e nemultumita caci nimic nu e gratis hi hi. Ideea cu cardurile astea de proximitate de 125kHz (ca unii au de 13MHz)... este ca au elemente codate hardware. Deci nu e o simpla serie ca atunci oricine cum spuneai le poate clona... sistemul proiectat de aia probabil include si o verificare a autenticitatii.

Edited by andreic, 21 October 2019 - 08:51.


#15
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Firma care a instalat in 2013 interfon Electra la blocul pe care il administrez nu mai exista, cum facem sa obtinem tag-uri?
Locatarii le mai pierd, in special copiii. Si noi am prefera sa ni le facem singuri.

Va rog sa-mi dati raspunsuri in privat, daca nu se poate public. Multumesc!

#16
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,373
  • Înscris: 11.08.2003
Pot sa-ti dau numarul celor cu care lucram noi, nu stiu daca le pot dubla dar poti intreba.
Si noi tot codate le avem si nu merg duplicate in alta parte.

#17
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Noi n-am incercat in alta parte, dar e foarte posibil sa nu mearga. Am vazut ca in interiorul tagurilor e un cip marcat CK801,
daca e vorba despre procesorul cu acelasi nume de la C-SKY atunci nu stiu daca se poate copia prea usor.

#18
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,135
  • Înscris: 21.05.2019

View PostRazvan_N, on 13 decembrie 2019 - 18:33, said:

Firma care a instalat in 2013 interfon Electra la blocul pe care il administrez nu mai exista, cum facem sa obtinem tag-uri?
Locatarii le mai pierd, in special copiii. Si noi am prefera sa ni le facem singuri.

Va rog sa-mi dati raspunsuri in privat, daca nu se poate public. Multumesc!

De la orice firma de interfonie din orasul dvs! Sau firme care fac chei si au clonatoare Electra...mergeti cu un tag functional la dvs la una din aceste firme si vi le cloneaza pe loc.
Daca vreti sa vi le faceti singuri si aveti cunostiintele tehnice de a reseta panoul de acces si sa vi le programati singuri cartelele, succes!

Edited by silcar, 13 December 2019 - 23:38.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate