Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Off-Grid? Se poate!

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#19
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
si iarna ce faci ? nu era mai bine o turbina eoliana ?

Caldura de unde ai ? esti pe eletric si aici ?

#20
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Se poate, se poate, dar "se" merita? Si apropo, cu intretinerea panourilor curate, cum stai, ce stii despre, ce posibilitati ai?Ca din cate stiu, e o problema nu tocmai neglijabila.

#21
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Eu as fi dat aia 10.000 de euro la Enel. Dar..na..omul e suparat rau pe corporatii.

Problemele cele mai mari sunt bateriile si perioada de iarna fara soare. A la long iesea mult mai ieftin daca tragea curent de la corporatie.
Si de ce crede cineva ca un operator privat e obligat sa extinda reteaua pe banii lui? Pe primar trebuie sa se supere initiatorul.

300 de metri pare putin. Daca socoti, stalpi,proiect,oameni,masini,materiale..ai sa vezi ca nu-s multi 10.000 de euro. Enel e comerciant. Tu ai baga 10.000 de euro si sa-i scoti in 40 de ani?

Cred ca nici prosumator nu prea merita sa te faci deocamdata ( inca sunt scumpe chestiile solare ), daramite pe baterii off-grid. Cum zicea si Buhnici. Daca esti pe acumulatori, iti da cu minus mult..

Edited by mariovrs, 19 October 2019 - 05:59.


#22
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View PostYOUR_GOD, on 18 octombrie 2019 - 23:10, said:

400 Lei platesc la Enel, pe 3 luni. Intr-un an, 1200 Lei.
10 000E= 470 milioane. Platesc curentul electric, 39 ani din banii aia.
Este interesant proiectul tau si de laudat, dar nu convenabil financiar. Pentru mine.
omul a zis că Enel i-a cerut 10k€ doar ca să-i bage curentul în casă.

View Postmariovrs, on 19 octombrie 2019 - 05:55, said:

Si de ce crede cineva ca un operator privat e obligat sa extinda reteaua pe banii lui?
pentru că este rețeaua lui???

View PostYOUR_GOD, on 19 octombrie 2019 - 00:29, said:

Nu am spus ca-i ieftin, ci ca stai in fata: ai curent si pe soare si pe nor.
+ zgomot și fum

#23
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Eu cred ca tot un generator electric era mai indicat.
    Desi unii nu cred, exista si generatoare electrice care funcționează 24/7. Nu nu sunt ca alea cu care te duci la pădure. Costa ceva mai mult.


#24
_-Aether-_

_-Aether-_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 29.09.2019
Off grid - Ar trebui o liniuta ca se refera stricat la curent, zic in cazul tau.

Eu am citit titlul si eram Happy as a mader fucker, ma gandeam ca zici de locuitul off grid, fara curent, fara nimic.
Un fel de Doomsday Preppers.

#25
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postcspot, on 19 octombrie 2019 - 06:24, said:

Eu cred ca tot un generator electric era mai indicat.
Habar n-ai ce vorbesti. Te rupe la costuri (achizitie + intretinere + combustibil).
Pe o perioada de 20 de ani, depasesti de 3 - 5 ori costul instalatiei aici de fata.

View Postvromeo, on 18 octombrie 2019 - 22:33, said:

Instalarea fost facuta in regim DYI, mai putin montarea panourilor.
Cat te-a costat instalarea panourilor? M-ar interesa si manopera si accesoriile de fixare.

#26
vromeo

vromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 03.07.2010

View Postnyxx, on 18 octombrie 2019 - 23:02, said:

Foarte interesant.
Ce fel de tehnologie sunt bateriile,cat au costat si la ce intervale trebuie schimbate?

Bateriile sunt plumb acid. Luate de la un coleg de aici de pe forum. Au fost pe bursa. Eu sper sa ma tine minim 5 ani la randament de 80%+ daca reusesc sa mai scad putin consumul pe noapte, poate chiar mai mult.

View PostYOUR_GOD, on 18 octombrie 2019 - 23:10, said:

400 Lei platesc la Enel, pe 3 luni. Intr-un an, 1200 Lei.
10 000E= 470 milioane. Platesc curentul electric, 39 ani din banii aia.
Este interesant proiectul tau si de laudat, dar nu convenabil financiar. Pentru mine.

Pai depinde si unde stai. Si eu, la apartament, nu saream de 3kwh/zi, decat rar. La casa am estimat 7, si ce sa vezi am estimat bine :)

View Postmihhay, on 18 octombrie 2019 - 23:28, said:

Care e procentajul pretului bateriilor din totalul instalatiei? Cumva intre 40-50 %?
Nu, la mine e mai putin, undeva la 20-25%, dar au fost la pret de "coleg de forum" :) Si am pus si mai multe panouri decat era necesar.

View Postmihhay, on 18 octombrie 2019 - 23:49, said:

Pe ce calcul te-ai bazat inainte sa iei decizia? As avea si eu nevoie de ele, daca mi le poti trimite in privat.
Pai am zis in post, enel mi-a facut o "oferta" de 8500 euro. Pretul total al instalatiei, pe langa ce ar fi considerata instalatia normala din casa, a fost putin mai mare, dar 0 facturi de acum, doar niste benzina in zilele proaste de iarna.

View PostKean, on 18 octombrie 2019 - 23:56, said:

Nu ai spus cat te-a costat in total,pretul bateriilor si intervalul la care trebuie sa-i schimbi.Poate iesi-ai mai bine daca dadeai aia 10 mii de euro si daca isi mai facea cineva casa in apropiere si trebuia sa se lege la curent ii cereai vreo 5000 de euro si aveai suma amortizata pe jumatate.
E bine pe hartie, doar ca enel nu a putut sa imi garanteze asta, mai mult de atat, mi-a zis ca dureaza si vre-o 6-9 luni instalarea...

View Postunbrutus, on 19 octombrie 2019 - 00:12, said:

sint tare curios daca la iarna le mai multumesti... cum vor produce curent fara soare sau acoperite de zapada?
Nu, am deja suficiente cat sa nu se mai justifice adaugarea de panouri noi. Cu 10, pe timp de vara (inclusiv in perioada asta) te descurci, insa in zilele proaste, cel mai putin am avut 1,6kwh produsi (dar cu 10 panouri), cu toate 30 ar fi aproape 5kwh, daca reduc consumul putin (gen stiu ca e perioada proasta, nu mai bag la spalat si spal vasele la mana, scade consumul si ma duc in 2 zile autonomie doar pe baterii)

View Postbdx100, on 19 octombrie 2019 - 00:33, said:

Totusi nu puteai opta pt bransament trifazic cu cablu ingropat ? Cablul + sapatura + bransamentul cu contor te-ar fi costat in jur de 2000 de euro maxim .


Ai, dar la costuri exagerate ( nu cred ca cineva cu putina minte ar alege solutia asta cu generator ) .
Bransamentul costa de la 100 lei/ml minim (pana in 100m) apoi de la 200 lei/ml pentru ce depaseste 100m. La mine sunt 300ml pana la stalp, fa singur calculul ;)

View Postjimi91, on 19 octombrie 2019 - 00:55, said:

si iarna ce faci ? nu era mai bine o turbina eoliana ?

Caldura de unde ai ? esti pe eletric si aici ?

Din ce m-am interesat, inclusiv aici pe topicul dedicat, nu prea merita. Era inca un layer de complexitate. Plus ca eu vad un mare risc sa ai turbina langa casa. La mare, la munte, DA, ar fi fost urmatoarea investitie. Langa bucuresti, un generator de 1000 lei si am rezolvat problema.
Caldura - tocmai am achizitionat un cazan mixt lemn/peleti si voi face un dumpoloader din excesul de curent, direct intr-o rezistenta in puffer (practic, cand bateriile sunt 100% sa imi bage toata productia pe care nu o pot inmagazina in caldura. Se poate pune si o aeroterma/AC... orice ;)


View Postmyshyk, on 19 octombrie 2019 - 01:50, said:

Se poate, se poate, dar "se" merita? Si apropo, cu intretinerea panourilor curate, cum stai, ce stii despre, ce posibilitati ai?Ca din cate stiu, e o problema nu tocmai neglijabila.

Pentru mine da. Nu stiam ca asa va fi cu enelul cand m-am apucat. A fost singura teapa. Dar nu regret nimic :D
Panourile se auto-intretin - aka se spala de la ploaie. Iar iarna am o schela pe care ma voi urca sa dau jos grosul de zapada. Dupa, am inteles ca se topeste foarte usor (ele fiind negre, le incalzeste soarele daca e stratul mic de zapada). Iti zic concret la primavara :)

View Postmariovrs, on 19 octombrie 2019 - 05:55, said:

Eu as fi dat aia 10.000 de euro la Enel. Dar..na..omul e suparat rau pe corporatii.

Problemele cele mai mari sunt bateriile si perioada de iarna fara soare. A la long iesea mult mai ieftin daca tragea curent de la corporatie.
Si de ce crede cineva ca un operator privat e obligat sa extinda reteaua pe banii lui? Pe primar trebuie sa se supere initiatorul.

300 de metri pare putin. Daca socoti, stalpi,proiect,oameni,masini,materiale..ai sa vezi ca nu-s multi 10.000 de euro. Enel e comerciant. Tu ai baga 10.000 de euro si sa-i scoti in 40 de ani?

Cred ca nici prosumator nu prea merita sa te faci deocamdata ( inca sunt scumpe chestiile solare ), daramite pe baterii off-grid. Cum zicea si Buhnici. Daca esti pe acumulatori, iti da cu minus mult..

Pai sunt corporatrist, nu e vorba de "boala pe corporatii" ca daca ma platea daddy, eral poate mai larg la mana. Dar de la 30-40ML la nivel de cost, pana la 100-200 lei, nici corporatiile nu au adaosul asta. Si crede-ma ca am pe mana la scarbici, la corporatie, un proiect de 2 milioane de euro, cam stiu cum stau lucrurile :)

View Post_-Aether-_, on 19 octombrie 2019 - 08:06, said:

Off grid - Ar trebui o liniuta ca se refera stricat la curent, zic in cazul tau.

Eu am citit titlul si eram Happy as a mader fucker, ma gandeam ca zici de locuitul off grid, fara curent, fara nimic.
Un fel de Doomsday Preppers.

Eh, hai sa nu exageram :) Desi am in plan sa imi iau pusca :D Nu de alta dar am fondul de vanatoare in spatele casei :D

View Postkolfleading, on 19 octombrie 2019 - 08:18, said:

Habar n-ai ce vorbesti. Te rupe la costuri (achizitie + intretinere + combustibil).
Pe o perioada de 20 de ani, depasesti de 3 - 5 ori costul instalatiei aici de fata.


Cat te-a costat instalarea panourilor? M-ar interesa si manopera si accesoriile de fixare.

Instalarea in sine a fost 2000 lei si vre-o 1400 lei, parca, sistemul. (sau poate erau invers preturile... nu mai stiu exact)

View Postkolfleading, on 19 octombrie 2019 - 08:18, said:

Habar n-ai ce vorbesti. Te rupe la costuri (achizitie + intretinere + combustibil).
Pe o perioada de 20 de ani, depasesti de 3 - 5 ori costul instalatiei aici de fata.
Generatorul e o chinezarie de, chipurile, 3kVA, dar trag din el cu 2...2,5 MAX pana sa gafaie.
Un grup electrogen, de minim 5kW, cu motor honda, etc etc, cat ar fi minimul pentru mine, care sa mearga 24/7 nu exista sa nu se strice dupa cateva luni si sa ajunga sa coste poate de 10 ori investitia in panouri, la care trebuie maxim sa schimb bateriile in urmatorii ani.  Am intrebat in mai multe locuri.
Deci da, varianta cu generator, ca sursa principala, nu merita.

Are 100% dreptate colegul @kolfleading

#27
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View Postmariovrs, on 19 octombrie 2019 - 05:55, said:

Tu ai baga 10.000 de euro si sa-i scoti in 40 de ani?
ce intrebare... pai tocmai asta a facut, a bagat chiar mai mult de 10.000 si ii va scoate in cateva zeci de ani

eficienta panourilor scade in timp, mai apar si defectiuni, bateriile isi mai pierd si ele din parametri, plus ca daca casa e f in camp, exista si riscul furturilor

#28
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postbdx100, on 19 octombrie 2019 - 00:29, said:

Un grup elctrogen bunicel e vreo 5-8000 de euro + conbustibilul si reviziile, in 4 ani iesi pe minus fata de ce s-a prezentat aici


Care este ?

Bre,ai auzit de cogenerare si de faptul ca poate fi mai eficient ca pretul curentului de la Enel?Cand afli prezinta-te si comenteaza.

#29
vromeo

vromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 03.07.2010

View Postunbrutus, on 19 octombrie 2019 - 09:20, said:

ce intrebare... pai tocmai asta a facut, a bagat chiar mai mult de 10.000 si ii va scoate in cateva zeci de ani

eficienta panourilor scade in timp, mai apar si defectiuni, bateriile isi mai pierd si ele din parametri, plus ca daca casa e f in camp, exista si riscul furturilor
Partial, iti dau dreptate. Daca te uiti strict la partea financiara, off-grid, rar merita.
Insa eu am facut si urmatorul calcul - consum 7kwh/zi (desi produc mai mult), asta ar insemna (0,60lei/kwh*365zile) cam 1500 lei/an, sa zicem 45.000 lei cat a fost investitia, s-ar amortiza complet in 31 de ani. Unde mai pui ca in 5..7...maaaaaxim 10 ani, schimb bateriile.

DAR - am curent non-stop (pana acum de 3-4 luni au fost 2 pene de curent in comuna, care au durat 3, respectiv 4 ore, cum ii gateam eu lui fi-mea de 1 an jumate?)
De anul viitor voi schimba masina intr-una PEHV, deci voi merge moka la munca. La 400 lei pe luna cat ast economisi din combustibil, mai "scad" anii aia in care imi voi recuepra investitia.
Cu enel, chiar daca fac ei exinderea de retea, tot ma costa minim 2000 euro, deci astia at trebui scazuti din calculul de amortizare.

Deci calculul ar fi mai corect 1500 cat ar fi consumul de electricitate pe an + (400*12=4800 lei), deci hai sa zicem 6000 lei pe an economisiti. 45000 lei investiti. Deci s-ar amortiza in 8 ani.
Vara mai bag excesul in incalzirea piscinei si/sau altele. Pentru ca eu vreau confort. Nu m-am mutat la tara ca sunt sarak :) M-am mutat ca vreau sa imi cresc copilul in liniste.

E foarte greu de cuantificat/valorificat in termeni absoluti. Eu zic doar ca daca ar fi sa repet, mi-as fi luat si mai in camp terenul ;)

#30
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017
despre ce zona discutam, geografic? si mie imi place mai in pustietate, dar intr-o tara mai civilizata, la noi e cam riscant/dificil

o varianta ar fi sa iti fi adus colegi din corporatie pe langa tine sa impartiti costurile

masina, va fi aceeasi discutie: merita/poti amortiza diferenta de pret de la un PHEV fata de una normala?

oricum, esti la inceput, inca nu esti in masura sa apreciezi oportunitatea si comportamentul investitiei.

Abia peste cativa ani poti avea o imagine de ansamblu, si macar dupa o iarna. Incalzirea in casa e necesara cam 5-6 luni pe an zic eu.

Temperaturile in camp sint mult mai mici. Chiar si in bragadiru sint 2-3 grade mai putin tot timpul ca in Bucuresti... de ex.

Edited by unbrutus, 19 October 2019 - 09:53.


#31
vromeo

vromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 03.07.2010
Sunt in comuna Berceni, deci cam aceleasi conditii ca la tine.

Nu vad legatura intre incalzire si electricitate. Incalzirea oricum o fac separat si aia e alta discutie. Insa in zilele cand voi avea supra-productie, voi ajuta incalzirea.
Eu nici acum nu fac focul (abia ieri mi-a venit cazanul) si am 22 grade ziua si minim 20 noapte (au fost 19 acum 2 saptamani cand au fost ploile alea si am rezolvat cu o aeroterma de 500w bagata vre-o 3 ore). Insa eu am 15cm polistiren si inca 5 vata la interior.

Cat despre masina, am un outlander acum pe care ar trebui sa iau in jur de 10.000 euro si un outlander pehv e de la 15.000 euro (chiar mai ieftin prin alte state europene). Masina oricum o schimbi odata la... Iar intretinerea va fi mai mica (acum e diesel, pehv e benzinar, deci costuri mai mici cu reviziile), iar consumul va fi... marginal (am 40km pana la munca dus-intors si ea are o autonomie de 50km).

Again, nu zic ca am adevarul absolut, doar ca in cazul meu, merita aproape 100% financiar si 150% pentru ca mumu nesimtitilor din rommanika.

Vara am un potential de 40-50kwh/zi, deci cand (ca o data si-o data tot va veni) voi avea enel deja discutam de randament, nu numai de eficienta. Bateriile vor deveni un fel de UPS mai scump iar daca s-ar alinia planetele si as avea anul viitor, imi amortizez aproape integral investitia in maxim 5 ani de zile.

Cum se pot intampla neprevazute rele pe viitor, la fel de bine se pot intampla si neprevazute bune :)
Eu m-am pregatit pentru ce e mai rau (si sunt mai mult decat incantat de alegerea facuta)

#32
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017
Un cazan pe lemne cu gazeificare costa cam 3000 euro cu instalatiile de automatizare (mai ales daca are si alimentare multipla cu peleti lemn etc)

Apoi urmeaza lemnele, care trebuie sa fie uscate (2 ani minim), sau peletii

F buna izolarea, la acoperis ce/cata izolare ai?

aia 15cm sint grafitat?

#33
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
Intiator, felicitări, am inceput sa citesc si comentariile userilor, la cel postat de your god(de fapt un salve) m am oprit
Fratilor daca voi nu sunteti in stare asta nu inseamna ca ce a facut vromeo nu e un lucru bine făcu.  E chiar foarte bine facut

#34
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Și eu sunt în aceeași situație cu @vromeo, adică nesimțiții de la CEZ mi-au făcut un deviz de extindere a rețelei electrice de la ”enorma” distanță de 200 metri de ultima casă branșată, cost 350 mil. lei vechi, fără să pun în calcul și alte taxe de branșament !

Ca să devii sclavul plătitor de facturi alambicate și dospite cu tot felul de taxe ascunse și ce le mai fată mintea unor băieți deștepți noaptea când dorm, astfel am decis încă de acum 9 ani să-mi creez propriul sistem energetic să nu le dau satisfacție unor tâlhari și mi-am creeat un sistem fotovoltaic de doar 3kwp, în codițiile în care moșia mea este deocamdată loc de vacanță, grădină de legume și livadă, locuind cu familia la 2 km distanță în oraș !

Deocamdată costurile totale ale instalației mele se situează undeva la vreo 5.000€, în care mai includ încă 10 kWp panouri fotovoltaice nemontate, plus de asta mai am la dispoziție râul Motru care trece pe moșia mea și unde am de gând să montez pe viitor o micro hidro turbină cu aprobările de rigoare !

Instalațiile off-grid se justifică doar în cazul în care nu ai rețeaua electrică națională în zonă, sau în cazul nesimțirii unor entități care au impresia că vor primi niște bani moka ca să le devii sclav plătitor de facturi de electricitate !!! Nu fraților ei trebuie să te branșeze gratis în mijlocul câmpului dacă-i nevoie, așa cum se procedează în toate țările civilizate, mai puțin la noi care am înstrăinat rețelele electrice pe șpăgi oneroase, grație lui ”Bombonel” și șleahta PSD-istă de hoți !!! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 19 October 2019 - 10:30.


#35
vromeo

vromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 03.07.2010

View Postunbrutus, on 19 octombrie 2019 - 10:22, said:

Un cazan pe lemne cu gazeificare costa cam 3000 euro cu instalatiile de automatizare (mai ales daca are si alimentare multipla cu peleti lemn etc)

Apoi urmeaza lemnele, care trebuie sa fie uscate (2 ani minim), sau peletii

F buna izolarea, la acoperis ce/cata izolare ai?

aia 15cm sint grafitat?

Am gasit cazan cu 7000 lei (nou, mixt), puffer si restul instalatiei inca 3500-4000 lei (exceptand ce e in casa, adica IPAT), cu tot cu automatizare :) Deci undeva la 11.000 lei. Cazanul e un no-name (defapt ii zice Mareli si e facut un BG, iar prietenii din BG mi-au confirmat ca situ pe cineva care are de 5+ ani si e multumit de el).

Am 10MC de lemn dupa santier, resul vor fi peleti si e posibil ca de anul viitor sa am o sursa constanta de lemn uscat.

Polistirenul, da, e grafitat.
Acoperisul inca nu e izolat, dar voi avea 15cm celuloza (nu am timp sa il fac momentan), dar am si 10cm vata pe tavan, intre etaj si pod (etajul inca nelocuit).

#36
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postvromeo, on 19 octombrie 2019 - 09:14, said:

Bateriile sunt plumb acid. Luate de la un coleg de aici de pe forum. Au fost pe bursa.

Ce bursa?

View Postvromeo, on 19 octombrie 2019 - 09:14, said:

Plus ca eu vad un mare risc sa ai turbina langa casa.

De ce, crezi ca risti sa-ti pice sandramaua pe casa, la prima vijelie?!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate