Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Hibrid solar + eolian

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
Jon_Eol

Jon_Eol

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.10.2019
Salutare,

Am mostenit recent o cabana offgrid echipata cu panouri + o eoliana. Solarul are 12 panouri, de 300 W (aprox) fiecare, eoliana e de 1 KW. E un banc de 8 baterii, doua grupe de cate 4 (fiecare baterie e de 12V), legate in paralel.
Problema e ca nu ma pricep deloc la lucrurile astea, dar am vazut ceva ce mi se pare suspect. Toata aparatura e in camera tehnica. Acolo am un aparat (regulator+invertor cred, in acelasi aparat) in care intra firele de la panouri, si de acolo ies firele care alimenteaza cabana cu 220, dar si firele ce merg al baterii. Pana aici totul normal cred.

Apoi, mai e un aparat mai mic (regulatorul de incarcare de la eoliana), unde intra firele de la eoliana, iar din el ies doua fire care de asemenea sunt legate direct la bornele bateriilor.

Vi se pare ok acest lucru? Practic am doua surse de incarcare independente, pe acelasi set de baterii. Poate cauza probleme? Nu se incurca una pe alta? Nu era mai normal sa fie un singur aparat in care sa intre si panourile si eoliana si acela sa se ocupe de baterii?

Multumesc anticipat pentru ajutor!

#2
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Lasale asa ca e bine , daca nu bubuie nimic e ok , cheama pe cineva care se pricepe sa iti explice ce sa faci si ce sa supraveghezi , pune multe foto pe forum ca o poza stii ca fac cat 1k de cuvinte .
Fericitule

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate