Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 

Acte V-C facute de samsari

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postpacapaca, on 01 octombrie 2019 - 07:55, said:

Am obervat in utimul timp faptul ca anumiti samsari atunci cand fac actele de v-c cu un un cumparator,la vanzator trec persoana, firma de unde au cumparat ei masina si nu persoana lor.De ce fac asta pe langa dorinta de a nu fi raspunzatori pentru anumite defecte ale masinii?

Da... ei pleca cu banul, dupa care stii vorba "prinde orbul, scoate-i ochii..."

#20
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 15.05.2008

View Postpacapaca, on 01 octombrie 2019 - 07:55, said:

Am obervat in utimul timp faptul ca anumiti samsari atunci cand fac actele de v-c cu un un cumparator,la vanzator trec persoana, firma de unde au cumparat ei masina si nu persoana lor.De ce fac asta pe langa dorinta de a nu fi raspunzatori pentru anumite defecte ale masinii?
asta e de ani de zile,s-a discutat din plin treaba asta
acum ca tu ai observat asta,cu,ce suntem noi de vina
era mai fain daca ne spuneai adevarul,nu tristetea asta scremuta

#21
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Astia cu garantia sunteti de coma.Ce garantie vrei la un sh? Sau daca vrei o iei de la o firma ce-ti cere pe ea dublu. De ce dracu nu o testezi inainte? De zgarcit?

#22
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postpacapaca, on 01 octombrie 2019 - 08:32, said:

Am doi amici care si-au cumparat masini de la specimene de astea si am observat in actele lor

Dar nu înțeleg, de unde știi că sămsarii respectivi nu erau administratorii acelor firme? Adică, pe cartea de documentele mașinii apărea ca vândută de la "Gheorghiță SRL către Vasile", iar la vânzare o vindea tot Gheorghiță SRL? Îți dă până și funcționarul de la primărie în cap cu un astfel de contract, să nu mai menționez că nu poți face nimic cu mașina respectivă, n-o să ți se accepte pe nicărieri ca valid un contract din partea unui vânzător care nu deține acel bun.

În rest, sămsarii au și ei SRL-uri, PFA-uri, mai ales dacă fac asta ca activitate principală, vând mult, încearcă să se păstreze într-un cadru legal, pentru a nu avea probleme.

#23
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postpacapaca, on 01 octombrie 2019 - 07:55, said:

Am obervat in utimul timp faptul ca anumiti samsari atunci cand fac actele de v-c cu un un cumparator,la vanzator trec persoana, firma de unde au cumparat ei masina si nu persoana lor.De ce fac asta pe langa dorinta de a nu fi raspunzatori pentru anumite defecte ale masinii?


Anumite defecte ale masinii le verifici la service, platesti o diagnoza detaliata o urca aia pe rampa si o verifica de la cap la coada, cam asa ar trebui sa fie

#24
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
In primul rand pentru a nu fi nevoiti sa inscrie masina pe numele lor la taxe si impozite pt ca apoi sa o scoata de la taxe. Treaba asta, pe langa faptul ca presupune un oarecare deranj, devine imposibila daca ai datorii pt ca nu mai poti scoate "fiscalul" daca ai datorii.
Dupa aia, sunt celelalte motive gen ascunderea unor venituri sau delimitarea de diverse probleme care pot fi descoperite ulterior gen masina furata, probleme cu actele, datorii ale proprietarului anterior.

In majoritafea cazurilor tine doar de comoditate nu de vreo intentie ascunsa a samsarului. Cui ii place riscul poate lua si asa. In general nu sunt probleme. Cui nu-i plac riscurile inutile, oricum nu ia de la samsar deci pana la urma cam tot aia e.

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,654
  • Înscris: 07.02.2003

View Postpacapaca, on 01 octombrie 2019 - 07:55, said:

De ce fac asta pe langa dorinta de a nu fi raspunzatori pentru anumite defecte ale masinii?
Pentru ca ei nu sunt proprietari. Ei nu sunt legati de masina, nu inscriu ca doar nu sunt prosti...
Defectele le verifica cumparatorul cu mecanicul lui...

Edited by andreic, 01 October 2019 - 10:02.


#26
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

View Postpacapaca, on 01 octombrie 2019 - 08:13, said:

Ce impozit? Eu stiu ca se renuntate la acest impozit ptr persoanele fizice care vand


Eu intreb ceva tu ne trimiti la coceni.
-1
Si daca stii, ale ce ii mai faci pe oameni sa-si piarda vremea, explicandu-ti ca stii prost?

#27
sergr

sergr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 16.09.2019

View Postbai3tzash, on 01 octombrie 2019 - 08:55, said:

Nu e vorba de garantie. Dar e una sa iei o teapa de zile mari de la vreun samsar. La care ori te duci cu toporul, ori cu politia. Si una sa gasesti un defect de la un vanzator de buna credinta.
Vanzatorul nu are raspundere pentru masina vanduta SH nicaieri in lume. Produsele SH sunt vandute asa cum sunt, cumparatorul asumand toate riscurile produsului SH. Daca vrea sa isi reduca riscul cumparatorul poate alege sa se faca o verificare la un service inainte de achizitie iar daca serviceul ii spune ceva ce nu ii convine e liber sa se retraga sau sa cumpere asumand totusi riscul expus de service.
Si nu e nici o diferenta intre samsar sau vanzator ocazional din punctul asta de vedere si nici nu trebuie sa fie. Nu raspunde nimeni daca dupa ce intri in posesia ei dupa vanzare si faci un drum cu ea ramai in drum. Si e normal sa fie asa.

#28
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Eu nu zic de chestii oficiale aici. Da, fiecare e raspunzator de ce cumpara. Dar un samsar stie mai multe smecherii decat un vanzator normal. Asa ca, cum spuneam mai sus, tot neoficial, te duci cu toporul la el Posted Image). Doar sa-l mai gasesti.
Samsar o sa fie egal cu vanzator normal cand o sa treaca prin toate procedurile legale. Adica sa stii de la cine cumperi si sa scrie si in acte. Pana atunci e doar un infractor.

Edited by bai3tzash, 02 October 2019 - 07:33.


#29
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017

View Postsergr, on 01 octombrie 2019 - 23:15, said:

Vanzatorul nu are raspundere pentru masina vanduta SH nicaieri in lume. Produsele SH sunt vandute asa cum sunt, cumparatorul asumand toate riscurile produsului SH. Daca vrea sa isi reduca riscul cumparatorul poate alege sa se faca o verificare la un service inainte de achizitie iar daca serviceul ii spune ceva ce nu ii convine e liber sa se retraga sau sa cumpere asumand totusi riscul expus de service.
Si nu e nici o diferenta intre samsar sau vanzator ocazional din punctul asta de vedere si nici nu trebuie sa fie. Nu raspunde nimeni daca dupa ce intri in posesia ei dupa vanzare si faci un drum cu ea ramai in drum. Si e normal sa fie asa.
Ba eu cred ca are raspunderi multe
De ex daca un samsar cumpara o masina cu 100k km declarati pe factura si el da km inapoi si o vinde cu buna stiinta cu 50k nu se numeste inselatorie?
Sau daca o cumpara epava o repara clandestin si o vinde drept masina functionala nu se numeste inselatorie?

#30
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,925
  • Înscris: 09.12.2004
Nu intelegi ca ei au treaba cu Fiscul?!?
Cumparau pe firma din RO la licitatie, apoi vindeau masinile la pf.
Au firme in Bg, de acolo trec masinile pe PF si tot asa, ca sa jongleze cu TVA.

Cind or sa sune prietenii tai pe samsarii aia, asa peste vreo 2-3 luni, nu or sa mai aiba numerele alea de telefon.

#31
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postpacapaca, on 02 octombrie 2019 - 12:15, said:


Ba eu cred ca are raspunderi multe
De ex daca un samsar cumpara o masina cu 100k km declarati pe factura si el da km inapoi si o vinde cu buna stiinta cu 50k nu se numeste inselatorie?
Sau daca o cumpara epava o repara clandestin si o vinde drept masina functionala nu se numeste inselatorie?
Da, dar bucuria de a avea o masina cu 50k km in bord la pret de masina de 100k km e priceless.
La fel ai bucuria de a te lauda pritenilor ca ai negociat mult sub pretul pietei o masina impecabila. Cine mai e ca tine?!


Samsarul te face vultur pentru o zi. Altfel multi nu ar avea alta sansa.
E tentant. Nu?

Uitandu-ma in jur bag de seama ca e f tentant.


Sincer, cu rari exceptii (copii si batrani) nu imi pare rau pt cei tepuiti.
In majoritatea cazurilor cei tepuiti cauta un chilipir iar chilipir inseamna unul din 2 lucruri - teapa sau un vanzator aflat in impas ca nu vinde nimeni lucru bun sub pretul pietei de placere.

Edited by underb, 02 October 2019 - 14:50.


#32
andrMare

andrMare

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.02.2024
Salut, înțeleg că acest topic este un pic vechi, și nu sunt sigur dacă voi primi un răspuns aici (încercarea nu strică).

Personal, nu am cumpărat mașina de la un samsar, însă ideea este cam aceeași. De fapt, am găsit mașina la un privat german. Am negociat și totul a decurs bine și frumos. Am trimis un prieten să o vadă și, dacă este în regulă, să încheie tranzacția și să o aducă în țară (RO). Prietenul meu a încheiat contractul direct cu proprietarul german, fără implicarea mea.

Acum ce ar trebui să fac? Nu pot încheia un alt contract între mine și prietenul meu, el nu poate înregistra tranzacția la fisc, pentru că este cetățean al Republicii.

Am auzit că aș putea încheia un alt contract singur (în care să trec datele vânzătorului și ale mele) cam ceea ce fac deobicei samsarii. În plus, RAR-ul a menționat că vor trimite informații la ANAF. Este încă practicat acest lucru în 2024? Aș dori doar răspunsuri bazate pe experiență reală. Și, dacă da, mă întreb cum și ce verifică autoritățile fiscale? Au o conexiune directă cu Germania pentru a verifica contractele de vânzare-cumpărare?  Oh, și poate este important să menționez că prietenul meu a șters mașina din evidențele germane.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate