Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

M-am nenorocit si nu stiu ce sa fac

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
Dacă era simplu cu strabismul se opera și Băsescu , nu cred că contau banii ...

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,662
  • Înscris: 07.02.2003

View Poststefians, on 23 septembrie 2019 - 18:45, said:

Dupa operatie imi fuge ochiul al dracului de tare, vad dublu, nu mai pot conduce
Trebuie sa te adaptezi, creierul nu stie inca sa regleze, in cele mai multe cazuri se rezolva in timp nu imediat, altfel scoti certificat, predai permisul.
Ochiul "fuge" caci e "track out of range" in subsistemul de reglare care este bazat pe peceptie, incearca corectia cu miscarea stiuta anterior care insa nu mai e valabila. Pana nu ajunge sa sincronizeze nu va merge bine. Sunt ochelari speciali care acopera un ochi sa-l forteze pe celalalt sa se alinieze etc...

Edited by andreic, 23 September 2019 - 21:13.


#21
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Eu am miopie,de mic.Imi e frica sa ma operez,chiar daca multi mi-au recomandat,ca sa scap de ochelari.Imi e frica,nu o fac.

#22
romvic

romvic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.08.2019
Anul trecut pe vremea asta aveam la ambii ochi +2.
Acum am -1,85.
Sa innebunesti, nu alta.

Edited by romvic, 23 September 2019 - 21:50.


#23
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Posthpavictor, on 23 septembrie 2019 - 21:01, said:

Dacă era simplu cu strabismul se opera și Băsescu , nu cred că contau banii ...

Probabil nu l-a deranjat.
Si chiar nu e o operatie scumpa.

#24
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostGoldMasters, on 23 septembrie 2019 - 21:39, said:

Eu am miopie,de mic.Imi e frica sa ma operez,chiar daca multi mi-au recomandat,ca sa scap de ochelari.Imi e frica,nu o fac.
E mare sau mica? Nu poti sa traiesti cu ea (adica cu ochelari)? Dupa o virsta dai in prezbitism, care e fix invers si corecteaza miopia. Depinde insa ce spun si medicii.

#25
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,953
  • Înscris: 20.10.2015

View Postepetroiu, on 23 septembrie 2019 - 19:37, said:

Pe strabism nu cred ca este el cel mai bun din Bucuresti.

E ce-am gasit eu mai bun in Romania in 2012 in care am avut incredere sa-mi schimb cristalinele
Mai aveam o clinica in Turcia si una in Germania
Am preferat in Romania pentru complicatii post operatorii.

#26
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012

View PostDihorul Razboinic, on 23 septembrie 2019 - 22:17, said:

E mare sau mica? Nu poti sa traiesti cu ea (adica cu ochelari)? Dupa o virsta dai in prezbitism, care e fix invers si corecteaza miopia. Depinde insa ce spun si medicii.
E destul de mare,dar cu ochelari vad bine.

#27
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostTsunnnami, on 23 septembrie 2019 - 22:31, said:


E ce-am gasit eu mai bun in Romania in 2012 in care am avut incredere sa-mi schimb cristalinele
Mai aveam o clinica in Turcia si una in Germania
Am preferat in Romania pentru complicatii post operatorii.

Te cred, dar una e strabismul si alta e cristalinul.

#28
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,953
  • Înscris: 20.10.2015
Eu am vazut multa experienta la baietii aia la andrei si taica-su, ca am uitat cum il cheama

#29
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Poststefians, on 23 septembrie 2019 - 18:45, said:

Cred ca sunt cel mai prost om din lume.
Sufeream de o forma ciudata de strabism, care era aproape insesizabila, si am mers la un cabinet privat ca sa ma operez.
Normal ca cei de acolo au fost doritori sa imi ia banii, si in cazul meu special, in care o operatie nu ar fi fost recomandata, riscurile fiind mult prea mari.
Dupa operatie imi fuge ochiul al dracului de tare, vad dublu, nu mai pot conduce, nu ma mai pot relaxa, citi, concentra, am devenit handicapat.
Parca simt nevoia sa fac public, cunoscut cazul meu, nustiu, eu sunt un om prost si fara cunostiinte, dar imi vine sa arunc vina si pe cei ce m-au operat, fiind chirurgi, ar fi trebuit sa stoe mai bine, si sa refuze sa ma nenoroceasca, ati mai auzit astfel de povesti?
Cauta unu bun la stat poate te  repara....

Edited by I2O, 23 September 2019 - 23:44.


#30
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009
Chestia cu vazutul dublu cred ca e de la creier. Adica te-ai adaptat sa vezi normal cand ochii erau crucis, acum trebuie sa te adaptezi sa vezi corect cu ochii drepti.
Sfatul meu este sa apelezi de data asta la un doctor recunoscut ca fiind foarte bun.

#31
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 12.09.2019
vad dublu cand ochiul imi deviaza in divergenta, sau cand incerc sa privesc in unghi spre stanga, inainte de operatie ochiul era drept
doar cand ma focusam indeaproape ochiul imi devia spre interior si de aceea m-am operat
nu am stiut insa ca ce aveam eu e defapt inoperabil, si daca dau acordul unui chirurg sa taie si sa umble la muschii mei oculari mult mai mult rau o sa faca

#32
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

View Postdorin_2k, on 23 septembrie 2019 - 19:43, said:

Cat ai platit?
Stii ce ai semnat inainte de operatie? (in afara de GDPR)

Cand am facut operatia nu exista GDPR, am semnat o clauza medicala. Operatia s-a facut sub anestezie totala la un spital privat (nu al clinicii) si a costat 2500 de lei plus analizele anterioare. Vorbesc de anul 2012.

#33
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
initiator, la ce clinica ai fost, in ce oras, ce medic te-a operat ?
sa nu zici cluj si nistor...

#34
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostTsunnnami, on 23 septembrie 2019 - 23:04, said:

Eu am vazut multa experienta la baietii aia la andrei si taica-su, ca am uitat cum il cheama

Filip ii cheama.
Acum na, fiecare recomandam unde am fost, dar eu am operatie chiar de strabism facuta la Infosan la dr Andreea Ciubotaru.
Nu vreau sa ii fac reclama (ca nici n-are nevoie, cand am fost la consultatie am asteptat ore intregi, mai ceva ca la stat, din simplul motiv ca erau foarte multi pacienti) , dar are mii de cazuri dificile de strabism operate cu succes si nu prea am auzit pe nimeni sa fie nemultumit.
In plus are si doctorat pe strabism si a"invatat meserie" de la un doctor/prof univ german, care e in topul strabologiei la nivel mondial.(prof Borgen).
In strabism conteaza mult cum faci calculele alea acolo, sa stii cat sa tai, etc, unii fac "la ochi" si nu iese bine. Trebuie sa te pricepi si teoretic si practic.
Eu am fost la mai multe clinici la consultatie, si ceilalti o dadeau din colt in colt, ca sa vedem, ca nu garanteaza, dar tipa asta mi-a inspirat cea mai mare incredere, a zis clar ca se poate rezolva si deviatia pe orizontala si cea pe verticala (desi era un caz complicat si de altfel si operatia a durat mai mult decat de obicei), dar rezultatul final este super-ok.

Dar pana la urma nu trebuie sa ma creada nimeni pe mine, in momentul in care ai de facut o operatie si cauti medicul cel mai bun, apoi te pui pe cercetat intensiv macar o luna, adica pui si cauti pacienti, vorbesti cu ei, iei la puricat netul cautand orice parere despre doctorul respectiv , nu te arunci la primul care-ti iese in cale.

View Poststefians, on 24 septembrie 2019 - 16:53, said:

vad dublu cand ochiul imi deviaza in divergenta, sau cand incerc sa privesc in unghi spre stanga, inainte de operatie ochiul era drept
doar cand ma focusam indeaproape ochiul imi devia spre interior si de aceea m-am operat
nu am stiut insa ca ce aveam eu e defapt inoperabil, si daca dau acordul unui chirurg sa taie si sa umble la muschii mei oculari mult mai mult rau o sa faca

Cine ti-a spus ca e inoperabil?

Edited by epetroiu, 25 September 2019 - 17:37.


#35
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,953
  • Înscris: 20.10.2015

View Postepetroiu, on 25 septembrie 2019 - 17:27, said:

Filip ii cheama.

Right, filip e numele de familie.
Ma rog m-am dus la fi-su pentru ca am avut incredere mai mare in mana unuia de 40+ de ani decat in a lui taica-su, pentru o operatie de rutina
Mircea-l cheama ca m-a slabit nitel alzheimerul

#36
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,662
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcorinadaniela, on 25 septembrie 2019 - 15:07, said:

initiator, la ce clinica ai fost, in ce oras, ce medic te-a operat ?
sa nu zici cluj si nistor...
:roflmaofast:

https://www.hotnews....l-ungureanu.htm
"Un fals oftalmolog a operat timp de 9 ani la Spitalul CFR din Cluj. Cazul, confirmat oficial de autorități la 6 luni după ce a fost semnalat de Emanuel Ungureanu"

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate