Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Sharing pentru carti

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005
Exista vreo aplicatie p2p gen DC++ numai pentru carti ?

#2
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005
Există niște linkuri. Amazon.com e unul din ele.

#3
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

View Postmufă, on Mar 10 2006, 23:46, said:

Există niște linkuri. Amazon.com e unul din ele.
Multumesc. Asta imi aduce aminte de un tip din Hajek, pe care il intrebau "crezi ca va izbucni razboiul"? si el raspundea "anul asta au fost multe prune".

#4
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005

View PostPetrache_Lupu, on Mar 10 2006, 23:49, said:

Multumesc. Asta imi aduce aminte de un tip din Hajek, pe care il intrebau "crezi ca va izbucni razboiul"? si el raspundea "anul asta au fost multe prune".
Și mie îmi plac oamenii care respectă munca altora și dau bani pe cărți.

#5
phalanx

phalanx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 12.08.2006

View Postmufă, on Mar 11 2006, 01:44, said:

Și mie îmi plac oamenii care respectă munca altora și dau bani pe cărți.
Nu cunosc prea multi care dau bani mai multi decat mine pe carti (la ultimul targ de carte am cheltuit cam o mie de Euro) dar tot pun mana si imi bag in computer tot ce prind carte pe net, gratis sau altfel. Ba chiar mi-am cumparat carti de care nu auzisem citindu-le (selectiv) intai in varianta electronica piratata.
Bill Gates nu ar fi ajuns miliardarul care e azi daca nu ar fi fost piratat la greu. Si vad ca nu moare de foame nici acum, desi cica rata pirateriei windows-ului e la cer.
Singurul lucru care te poate proteja sa nu mori de foame sau sa te ajute sa-ti iei iaht atunci cand faci bani din carti este sa scoti carti BUNE, nu sa te chinui sa-i vanezi pe aia care te fura.

#6
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

View Postphalanx, on Aug 13 2006, 12:50, said:

Nu cunosc prea multi care dau bani mai multi decat mine pe carti (la ultimul targ de carte am cheltuit cam o mie de Euro) dar tot pun mana si imi bag in computer tot ce prind carte pe net, gratis sau altfel. Ba chiar mi-am cumparat carti de care nu auzisem citindu-le (selectiv) intai in varianta electronica piratata.
Bill Gates nu ar fi ajuns miliardarul care e azi daca nu ar fi fost piratat la greu. Si vad ca nu moare de foame nici acum, desi cica rata pirateriei windows-ului e la cer.
Singurul lucru care te poate proteja sa nu mori de foame sau sa te ajute sa-ti iei iaht atunci cand faci bani din carti este sa scoti carti BUNE, nu sa te chinui sa-i vanezi pe aia care te fura.


1000 euro :lol: ... acum depinde de ce tip de carti citesti :P

#7
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Poti folosi Shareaza, dar trebuie facuta o configurare prealabila pentru a scoate totul de la program. Eu il folosesc pentru filme si unele software-uri mai mari, insa are si sectiunea de cautare e-books.

Cat despre ce scria phalanx : Poti scrie oricat de bine , atata timp cat nu esti comercial, in Romania esti mort. Stiu din experienta, am o serie de nuvele premiate, si descrie ca "ceva nou". "Ceva nou" nu inseamna ca este si bun, dar cu siguranta erau necomerciale. Am incercat sa trag un "prototip" de colectie la o editura\tipografie locala. Mi s-a spus ca nu sunt "atat de usor de citit" si ca "seamana mai mult a SF sau nuvela psihologica, nu a drama", desi nu intentionasem sa scriu nuvela psigologica. Dupa ce a citit numai doua creatii, respectivul s-a aratat contrariat ca nu descriu scene sexuale...faza la care mi-am luat catrafusele si am plecat.

Si pe-afara e cam la fel. Metoda este simpla : Scoti 2-3 carti comerciale, faci indeajuns de multi bani, pentru ca mai apoi sa poti scrie un roman 'asa cum iti dicteaza inima\creierul'. Desi genul asta de prostitutie artistica poate duce la deteriorarea puternica a stilului propriu...

Edited by krossfire, 13 August 2006 - 12:04.


#8
phalanx

phalanx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 12.08.2006

View Postbogdanan, on Aug 13 2006, 12:54, said:

1000 euro :lol: ... acum depinde de ce tip de carti citesti :P
Nu inteleg unde bati.
Am cumparat carti de toate felurile. Multa istorie in primul rand, sunt pasionat de istorie. Cate ceva umoristic de la Humanitas. Niste dictionare si enciclopedii noi (Oxford, Duden, Larousse etc.). Mai tot Clavell-ul in original, in engleza. Si multe altele. Ma opinteam pana la masina cu sacosele pline, injurand ca nemernicii de nenorociti imputiti nu au permis sa parchezi masina in curtea complexului expozitional. Si m-a prins o ploaieeeeeee intr-una din zile!... Imi luasem bilet de intrare valabil toata saptamana. Am carat carti ca un hamal. Organizare de tot rahatul... Parcarea a fost treizeci de mii ora in zona pe perioada targului.  :cursing:

View Postkrossfire, on Aug 13 2006, 12:59, said:

Cat despre ce scria phalanx : Poti scrie oricat de bine , atata timp cat nu esti comercial, in Romania esti mort. Stiu din experienta, am o serie de nuvele premiate, si descrie ca "ceva nou". "Ceva nou" nu inseamna ca este si bun, dar cu siguranta erau necomerciale. Am incercat sa trag un "prototip" de colectie la o editura\tipografie locala. Mi s-a spus ca nu sunt "atat de usor de citit" si ca "seamana mai mult a SF sau nuvela psihologica, nu a drama", desi nu intentionasem sa scriu nuvela psigologica. Dupa ce a citit numai doua creatii, respectivul s-a aratat contrariat ca nu descriu scene sexuale...faza la care mi-am luat catrafusele si am plecat.

Si pe-afara e cam la fel. Metoda este simpla : Scoti 2-3 carti comerciale, faci indeajuns de multi bani, pentru ca mai apoi sa poti scrie un roman 'asa cum iti dicteaza inima\creierul'. Desi genul asta de prostitutie artistica poate duce la deteriorarea puternica a stilului propriu...
Baga-ti niste fragmente de lucrare pe web si dc++ si fa-ti reclama, daca tu crezi ca ai ceva de spus ce ne-ar interesa! Fa-te sendvis intre doua cartoane la Universitate, eu asa as face in locul tau! -_-

#9
iulian.dronca

iulian.dronca

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 15.05.2006

View Postmufă, on Mar 11 2006, 01:44, said:

Și mie îmi plac oamenii care respectă munca altora și dau bani pe cărți.
Si mie imi plac oamenii a caror stat ii respecta si le ofera conditii sa dea bani pe carti si sa respecte munca celor care scriu carti.

#10
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005

View Postiulian.dronca, on Aug 13 2006, 14:19, said:

Si mie imi plac oamenii a caror stat ii respecta si le ofera conditii sa dea bani pe carti si sa respecte munca celor care scriu carti.
Tot statul să-ți dea nene? La muncă, nu la întins mîna!

#11
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Personal prefer sa nu ma injosesc pentru a fi recunoscut. Voi merge pe domeniul pe care mi l-am ales (advertising, PR) si daca voi avea indeajuns de multi bani imi voi face publice si hobby-urile sau defularile in anumite momente. (Nu spun defulari intr-un sens negativ, eliberarea anumitor sentimente nu neaparat pasnice, nu trebuie sa se faca mot-a-mot).

#12
greengrin

greengrin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 04.02.2005
pana la urma totul a degenerat intr-o polemica. stie sau nu stie cineva un loc de book share?

#13
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005

View Postmufă, on Aug 13 2006, 14:25, said:

Tot statul să-ți dea nene? La muncă, nu la întins mîna!
Permite-mi sa nu iti dau dreptate. Chiar mai mult, permite-mi sa-ti spun ca esti off-topic. :P Este (sau era) in Poiana un topic pe exact aceasta tema.

Sunt interesat de asa ceva. Am cautat si eu o vreme carti pe net, dar nu am gasit nimic... Doar pe dc++. numai ca asta cere timp... Hubul c-zone ar fi un bun loc pentru a incepe cautarea.

#14
obnoxious

obnoxious

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 01.03.2006

View Postkrossfire, on Aug 13 2006, 15:38, said:

Personal prefer sa nu ma injosesc pentru a fi recunoscut. Voi merge pe domeniul pe care mi l-am ales (advertising, PR) si daca voi avea indeajuns de multi bani imi voi face publice si hobby-urile sau defularile in anumite momente. (Nu spun defulari intr-un sens negativ, eliberarea anumitor sentimente nu neaparat pasnice, nu trebuie sa se faca mot-a-mot).

Nu te injosesti daca pdf-uesti cartile sau fragmente din ele si le trimiti pe mail la ceva cunoscuti care sa le trimita si ei mai departe. Asa cel putin o sa ai parte de ceva "brand awareness"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate