Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

lentile de contact

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
cr1stache

cr1stache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 05.11.2005
Cam cat costa o pereche de lentile de contact medicale care se poarta 8-10 ore pe zi

#2
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
si eu sunt interesat

#3
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
In jur de 150 RON si le poti purat o luna parca....

#4
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005

View PostJaqueline, on Mar 11 2006, 12:41, said:

In jur de 150 RON si le poti purat o luna parca....

:w00t: eu auzisem ca sunt 300-400 RON si le poti purta cativa ani

#5
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Fara "pauza", adica fara sa le dai jos de la ochi. Lentilele mai vechi, puteau fi utilizate, ca si durata de viata, cativa ani, dar trebuiau date jos de la ochi in fiecare seara, deci nu le puteai purta mai mult de 8-10 ore. Cele mai noi stiu ca sunt mult mai permisive, le poti purta cateva zile fara pauza. Durata de viata, nu stiu.
La Optinova se poate intreba, telefonic ar fi cel mai simplu.

Edited by Tuliman, 11 March 2006 - 14:03.


#6
eddymutu7

eddymutu7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.12.2005
La lentilele de contact pur estetice care este pretul?

#7
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
Sal, am eu niste lentileluate mai demult.
Eu le-am luat 2 la pret de una ca tanti de acolo a crezut ca ambele costa 150 RON, cand defapt numai una costa 150 si restu a platit ea din salar :).
Cele de schimbare a culorii rezista parca la 30 de folosiri, iar cele cu model rezista un an, sau ceva de genu.
Cel mai bine este sa mergeti sa vorbiti direct la magazin.

#8
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Hai sa nu mai vorbim din auzite.
Lentilele de contact "soft" (moi) nu se poarta mai mult de 12 ore/zi. Se dau jos in fiecare noapte, NU se doarme cu ele la ochi. Pot fi utilizate in functie de tip, o luna, 2 sapt sau cu schimbare zilnica (daca te tin banii).
Ale mele, Sauflon 55UV, se pot purta maxim 30 de utilizari (o luna deci), 12 ore/zi, costa 60 RON o pereche.
La 6 perechi ai una gratuit. Cele combinate, cu dioptrii + astigmatism, sunt ceva mai scumpe.
Solutia pentru intretinerea lentilelor costa 15 RON / 100ml sau 25 RON / 250 ml. Cea de 250 ml iti ajunge cam o luna.
La asta adauga costul controalelor medicale, fiindca in mod normal nici un medic sanatos la cap nu-ti prescrie lentile fara sa te tina sub observatie macar la inceput o luna-doua.

Edited by dtancu, 13 March 2006 - 19:18.


#9
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
din experiența mea de până acum, pot purta lentilele până la de 3 ori mai mult decât ce recomandă producătorul (adică 3 luni în loc de una, de ex.). Totul ține și de cât/cum le porți zilnic, calitatea lentilelor, calitatea umană... :)

#10
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View Postretele, on Mar 14 2006, 11:01, said:

din experiența mea de până acum, pot purta lentilele până la de 3 ori mai mult decât ce recomandă producătorul (adică 3 luni în loc de una, de ex.). Totul ține și de cât/cum le porți zilnic, calitatea lentilelor, calitatea umană... :)

Si nu te-ai pricopsit pina acum cu nici o conjunctivita?
Eu le port 12-14 ore/zi si n-am reusit niciodata sa le port mai mult de o luna, devin greu de suportat.

#11
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
port lentile de ani de zile, fără probleme. mă feresc de fum, de praf, de scărpinatul ochilor, de dormitul cu ele la ochi.
pentru cei care vreți să experimentați diverse chestii în materie de longevitate lentilească, o faceți pe propria răspundere :)

#12
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View Postretele, on Mar 19 2006, 22:33, said:

pentru cei care vreți să experimentați diverse chestii în materie de longevitate lentilească, o faceți pe propria răspundere :)

Exact, nici un medic nu-ti va da cu semnatura si parafa ca poti sa porti lentilele mai mult decit perioada stabilita de fabricant.
Cind i-am luat sotiei Johnson&Johnson Acuvue Advance for Astigmatism (care se schimba la 2 saptamini cf. fabricantului), medicul mi-a zis ca nu-i nici o problema sa le schimbe o data pe luna. I-am cerut sa-mi dea in scris asta, ghici daca mi-a dat  :w00t:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate