Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy
 

Am depus multe CV-uri, acum ce fac ?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#37
Bernard77

Bernard77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 14.04.2017

View Postrepetem, on 27 august 2019 - 13:01, said:


Nu toti suntem facuti genetic  sa devenim meseriasi.
Ca sa ajungi instalator, zugrav, electrician, mecanic, sudor, trebuie sa ai indemanare, pricepere, pasiune. Trebuie sa te pasioneze conductele, firele, tevile, peretii, motoarele, sa nu lucrezi in scarba, sa stii sa duci lucrul pana la capat.  Trebuie sa te nasti cu asta, asa cum un meserias bun nu se naste cu pasiune pentru lectura, informatica, vanzari sau pictura.  

Mai degraba ma lipsesc  sau caut meseriasi straini cu tarife mai scumpe  decat sa chem un DOREL.
Mai bine sa avem putini meseriasi si aia buni decat multi  imbecili si tepari.

Nu cred ca ai vrea ca un somer cu diploma care a terminat SNSPA, drept sau jurnalism  si a stat 16 ani cu nasul in carti   sa se apuce de recalificare si sa-ti repare prizele, sa-ti zugraveasca sau sa-ti repare tevile la baie.
Crede-ma, nu cred ca ai vrea.

Si cu siguranta nu ar vrea nici el.



#38
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Postrepetem, on 27 august 2019 - 13:01, said:

Nu toti suntem facuti genetic  sa devenim meseriasi.
Ca sa ajungi instalator, zugrav, electrician, mecanic, sudor, trebuie sa ai indemanare, pricepere, pasiune. Trebuie sa te pasioneze conductele, firele, tevile, peretii, motoarele, sa nu lucrezi in scarba, sa stii sa duci lucrul pana la capat.  Trebuie sa te nasti cu asta, asa cum un meserias bun nu se naste cu pasiune pentru lectura, informatica, vanzari sau pictura.  



Nu cred ca ai vrea ca un somer cu diploma care a terminat SNSPA, drept sau jurnalism  si a stat 16 ani cu nasul in carti   sa se apuce de recalificare si sa-ti repare prizele, sa-ti zugraveasca sau sa-ti repare tevile la baie.
Crede-ma, nu cred ca ai vrea.

Iti spun atat: Aberezi cu brio !

Si eu am stat cu nasul in geografie, istorie, sau mai stiu eu ce.

Pana la 20 de ani, nu am montat o priza - desi stiam exact cum se face !
La 22 deja puneam prize, cu curent trecand prin prize.

No acum, fiind pe IT...stii cat ti se ia de monitoare, tastaturi, clienti, etc ?
Dupa o zi de asta de multe ori pun mana ori pe o bormasina, ori pe o cheie de 14 si mai mesteresc ceva pe la auto: Ori schimb niste placute, ori niste discuri, ori reglez stiu eu ce supape (da, sunt mecanice - nu hidraulice si presupune sa desfac motorul).
Ori ieri, mi-am demensionat niste calorifere de aluminiu, imediat ce am venit de la munca.
Mi se pareau mie ca sunt prea mici. Ia calculeaza pierderi de caldura, volume, izolatii, puteri, etc.
Saptamana viitoare ma apuc de lipit tevi de PPR.

Despre zugravit: Dureaza mai mult sa las toata camera goala si sa mut mobila Posted Image Ca la a da un strat, nu dureaza mai mult de o ora.
Si asta tragand de timp - mai bagand o tigara, o bere.

Pe scurt: Is just a "male stuff "

PS: Daca ai stii cati din astia cu facultate, sunt prin depozite prin Anglia - ai ramane suprins !
Nu vrei sa stii ce efort fizic presupune si cam cu "ce talent" trebuie sa te misti.
Dupa 2-3 saptamani, de efort fizic...faci task-urile fluierand. Exact ca la armata.
Obisnuinta si skill-ul, vine cu timpul.

Edited by M4V3RiCk_, 05 October 2019 - 06:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate