Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Am depus multe CV-uri, acum ce fac ?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
3masline4prune1cireasa

3masline4prune1cireasa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.07.2019
Salut, situatia e urmatoarea:

Nu am mai lucrat, dar azi am depus mai multe CV-uri la diverse companii de la mine din oras.
Cerintele job-urilor erau destul de mici, de genul: minim 8 clase, vorbit limba engleza minim, fara experienta etc., deci ma astept sa fiu sunat, macar pentru cateva dintre aceste job-uri.

Acum, eu sunt curios de ofertele de la toate job-urile pentru care am aplicat, dar e aproape imposibil sa fiu sunat de toate si sa am interviu pentru toate in aceeasi zi.

Dilema e:

Ce faci daca mergi la un interviu, ti se prezinta o oferta si in acelasi timp vrei sa astepti sa vezi ce ti se propune si din partea celorlalte companii?
Trebuie sa ma decid pe loc, nu pot sa aman decizia ?
E vreun fel politicos de a spune "Scuze boss, dar mai astept oferte si din alta parte si vreau sa ma decid cand le am pe toate" ?
Nu as parea super neserios daca zic ceva de genul ? Nu mi se inchide usa in nas si nu mi se ignora telefonul daca 'aman' prima oferta?

#2
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Și angajatorii vor acelși lucru, să aibe de unde alege.
Nu îți va spune nimeni: OK, acela este biroul tău, dă-i drumu' la treabă, acum.

Încearcă să fii normal și sincer la interviu; vei avea supriza să observi că și angajatorii sunt la fel.

#3
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,673
  • Înscris: 22.11.2007
mama deci esti la primul job si deja visezi ca se bat toti pe tine :)))

pai cu siguranta au mai depus cv inca cateva zeci sute mii de oameni din care 5-10% abia ajung sa fie chemati la interviu

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 scaiba, on 09 iulie 2019 - 22:16, said:

...
Nu îți va spune nimeni: OK, acela este biroul tău, dă-i drumu' la treabă, acum.
...
fix asta am patit dupa juma de ora de discuti.

#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 3masline4prune1cireasa, on 09 iulie 2019 - 22:10, said:


E vreun fel politicos de a spune "Scuze boss, dar mai astept oferte si din alta parte si vreau sa ma decid cand le am pe toate" ?

Nu este si prima reactie a posibilului angajator e ca-ti va da ub sut rapid . Ca tine sunt sute . Nu da vrabia din mana pe cioara de pe gard .
P.S. Daca intre-timp apare ceva mai bun , poti sa pleci imediat

 arg, on 09 iulie 2019 - 22:20, said:

fix asta am patit dupa juma de ora de discuti.
Pe post de femeie de servici ?

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
inginer proiectant.
si nu doar o data

Edited by arg, 09 July 2019 - 22:22.


#7
NumbAnn

NumbAnn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 24.07.2017

 3masline4prune1cireasa, on 09 iulie 2019 - 22:10, said:

Salut, situatia e urmatoarea:

Nu am mai lucrat, dar azi am depus mai multe CV-uri la diverse companii de la mine din oras.
Cerintele job-urilor erau destul de mici, de genul: minim 8 clase, vorbit limba engleza minim, fara experienta etc., deci ma astept sa fiu sunat, macar pentru cateva dintre aceste job-uri.

Acum, eu sunt curios de ofertele de la toate job-urile pentru care am aplicat, dar e aproape imposibil sa fiu sunat de toate si sa am interviu pentru toate in aceeasi zi.

Dilema e:

Ce faci daca mergi la un interviu, ti se prezinta o oferta si in acelasi timp vrei sa astepti sa vezi ce ti se propune si din partea celorlalte companii?
Trebuie sa ma decid pe loc, nu pot sa aman decizia ?
E vreun fel politicos de a spune "Scuze boss, dar mai astept oferte si din alta parte si vreau sa ma decid cand le am pe toate" ?
Nu as parea super neserios daca zic ceva de genul ? Nu mi se inchide usa in nas si nu mi se ignora telefonul daca 'aman' prima oferta?
Diferente dramatice intre oferte,nu vor fi, te asigur...depinde de tine ce vrei...eu, in locul tau, as merge acolo unde, pot sa invat/sa progresez/sa fur meserie/sa capat experienta, si apoi, sa plec la mai bine...sau...daca nu ai cazuri dramatice pe acasa, as pleca cu o firma, in afara...Exemplu...am lucrat in 2016, cu o firma din Ploiesti, la o rafinarie din Europa...erau baieti angajati,care erau in training, si luau in mana 1500=2000 de euro....Sunt cazuri rare,dar, era un exemplu.

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
La primul interviu ti se prezinta oferta.

De acceptat dupa 4-5

#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
As zice sa accepti ce prinzi prima data, apoi pe parcurs vezi ce si cum :)

#10
bucag

bucag

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 09.07.2019
Depinde la ce companii ai depus CV-uri, macar daca le-ai enunta.  

Daca ai depus la KFC, Mc, Mega Image, Lidl unde se cauta carne de tun, o sa te ia repede fara nicio proba. Singurele probe pe care trebuie sa le faci sunt alea de sange, uro si fecale cu care trebuie sa te prezinti la analizele de glicemie si consultatie.
Ca dupa  tot ce trebuie sa mai faci e sa aduci actele, sa semnezi contractul, sa iei uniforma, apoi semnezi protectia muncii...si gata, te apuci de treaba, fara nicio proba sau interviu, Trebuie doar sa fii dispus sa fii umil, sa asculti cerintele, sa faci treaba.  Nu exista perioada de probla la magazine si fast-fooduri, ci depinde cat poti sa muncesti in picioare pentru 1200 lei/luna. Munca e foarte grea acolo, fiind tanar, asteapta-te sa te chinuie la maxim colegii cu vechime si sefii de tura.  
Dar daca ai depus pentru companii de call-center, o sa fie un pic mai greu fiindca o sa te cheme   la un test de limba romana/engleza/logica/dictie, te mai poate chema si a doua oara la un interviu formal unde poti sa pici chit ca ai trecut toate testele cu brio, depinde apoi  de angajator daca ii place mecla ta sau daca inspiri incredere. Conteaza foarte mult si experienta.
Daca zici ca ai terminat doar liceul, cam trebuie sa spui ce ai facut, unde ai excelat, daca ai participat la voluntariat, la organizat evenimente scolare cand ti-au cerut profesorii sau dirigintele sau la activitati extra-scolare. Conteaza foarte mult ce ai facut prin liceu, recrutorii vor deja tineri experimentati si  activi dornici de dezvoltare, ca daca ai stat prin anii de liceu chiulind, arzand prin cluburi si tocind doar pe ultima suta de metri, ghinion!  





Parerea mea: daca nu esti intr-o situatie dificila cu familia,   eu zic sa te apuci de o facultate sau sa inveti o meserie de calificare pe la ANOFM  (cursurile sunt gratuite) si sa activezi printr-un ONG care sa-ti largeasca oportunitatile.
Ori sa incerci sa inveti programare si sa incerci sa te angajezi in IT  daca ai asteptari mai mari de la viata.

Edited by bucag, 09 July 2019 - 22:48.


#11
3masline4prune1cireasa

3masline4prune1cireasa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.07.2019

 bucag, on 09 iulie 2019 - 22:45, said:

Depinde la ce companii ai depus CV-uri, macar daca le-ai enunta.  

Deichmann, Cora, Brico Depot si inca cateva magazine mai mici, dar tot din astea de alimente, in retail sau cum s-or numi :)

#12
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,579
  • Înscris: 16.08.2010

 3masline4prune1cireasa, on 09 iulie 2019 - 22:10, said:

Ce faci daca mergi la un interviu, ti se prezinta o oferta si in acelasi timp vrei sa astepti sa vezi ce ti se propune si din partea celorlalte companii?
Trebuie sa ma decid pe loc, nu pot sa aman decizia ?

Nu trebuie sa decizi imediat.

Recrutorii au o vorba: "Doar cei selectati vor fi contactati". Nu vad de ce nu ar putea fi si invers.

 3masline4prune1cireasa, on 09 iulie 2019 - 22:10, said:

E vreun fel politicos de a spune "Scuze boss, dar mai astept oferte si din alta parte si vreau sa ma decid cand le am pe toate" ?

Cand, maine? Scuze boss. Nu sunt in localitate. Am plecat de urgenta la Bucuresti. E bolnav(a) unchiu', cumnatu', verisoara, mama. (merge orice, ai grija sa ai un aer cat mai natural). Nu as putea sa vin poimaine?

Daca nu pune botu', nu-i bai. Ei au nevoie de tine, nu invers.

#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,210
  • Înscris: 05.06.2002

 bucag, on 09 iulie 2019 - 22:45, said:

... eu zic sa te apuci de o facultate...
si daca nu gaseste de lucru sa se apuce apoi si de a doua si eventual un doctorat. le rupi gura alora la angajare la 30 de ani cand le pui diplomele pe masa si le spui ca n-ai lucrat nica.

daca era de scoala cred ca stia deja ce are de facut... in tara asta in tara asta se cauta ca aerul meseriasi buni! e asa o rusine sa fi un mecanic bun? electrician, zugrav, instalator, etc, etc, etc... e mai interesant somer cu diploma?

Edited by Fane, 09 July 2019 - 23:01.


#14
3masline4prune1cireasa

3masline4prune1cireasa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.07.2019

 bossake, on 09 iulie 2019 - 22:17, said:

mama deci esti la primul job si deja visezi ca se bat toti pe tine Posted Image))

Trebuie tot timpul sa fim pregatiti pentru orice :))

#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,210
  • Înscris: 05.06.2002

 FreeThinker, on 09 iulie 2019 - 22:50, said:

Daca nu pune botu', nu-i bai. Ei au nevoie de tine, nu invers.
daca postu-i de cacao e valabil ce spui.

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,247
  • Înscris: 01.12.2001
Pt ce post ai aplicat la acele firme? Ce studii ai? Ce salariu minim accepti pt 10 ore zilnic?

Edited by dorin_2k, 09 July 2019 - 23:10.


#17
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,813
  • Înscris: 01.11.2005

 scaiba, on 09 iulie 2019 - 22:16, said:

Nu îți va spune nimeni: OK, acela este biroul tău, dă-i drumu' la treabă, acum.
Crezi ca jobul la care a aplicat el necesita birou ???

Parca imi si aduc aminte de primul meu job. Faceam practica la o firma si m-au intrebat la terminarea practicii: Nu vrei sa lucrezi la noi ?
Aaaa, pai stai nene ca eu nu am terminat facultatea, sunt in anul 4, mai am un an.
Nu-i nevoie, te angajam part-time si in paralel faci facultatea. Dupa ce termini facultatea esti angajat full time. Ce zici ?
Nici nu a fost nevoie sa imi dea birou...il aveam deja din timpul practicii Posted Image

Eh, mie interviuri de genul asta imi plac Posted Image.

 dorin_2k, on 09 iulie 2019 - 23:10, said:

Pt ce post ai aplicat la acele firme? Ce studii ai? Ce salariu minim accepti pt 10 ore zilnic?
Conteaza ? In general la firmele astea una scrie in anunt si alta faci in realitate.

Edited by tehnics, 10 July 2019 - 00:03.


#18
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,210
  • Înscris: 05.06.2002

 arg, on 09 iulie 2019 - 22:20, said:


fix asta am patit dupa juma de ora de discuti.
Din cauza ca la intrebarea “ce sti sa faci?” ai avut ce raspunde si raspunsul a fost interesant pt angajator.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate