Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...
 Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...
 Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki
 

Diavolul chiar se crede mai destept ca Dumnezeu!

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
65 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Multa vreme am crezut ca, diavolul, din rautate si dusmanie fata de om i-a determinat pe Adam si Eva sa pacatuiasca. Niciodata pana acum nu m-am gandit ca el chiar a fost sincer in afirmatiile sale. Adica, analizand ce spusese Dumnezeu despre copacul cunoasterii binelui si raului, el chiar a considerat ca Dumnezeu se inseala si acel copac nu-i periculos deloc. Si daca se spune despre mincinos ca, pentru a fi credibil, trebuie sa creada minciuna pe jumatate, ei bine, cred ca diavolul a crezut-o pe de-a-ntregul.
          La fel, in cazul lui Iov, diavolul era convins ca Dumnezeu are mintea orbita de dragostea si bunatatea Sa fata de oameni si vedea credinta si dragoste acolo unde nu erau. De aceea, pentru a demonstra ca are dreptate, este in stare sa faca si moarte de om, adica sa-i ucida copiii si servitorii lui Iov.
          Iar daca diavolul chiar este sincer in demersurile sale, atunci nu-i de mirare ca reuseste sa-si faca atatia adepti si sa nasca atatia copiii dupa asemanarea lui. Care fac exact cum a facut tatal lor: iau cuvintele lui Dumnezeu, extrag concluzii dupa mintea lor si apoi se apuca sa-i ”lumineze” si pe ceilalti cu descoperirile si stiinta lor.
          Numai ca, daca ar avea dreptate, atunci ar insemna ca ei stiu adevarul. Daca ar sti adevarul, adevarul i-ar face liberi. Cum ei nu sunt liberi si inca sunt robi lumii, bolilor, suferintelor si... karmei, inseamna ca se inseala. Adica sunt si ei draci.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Și se pare că și postează aici !

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,861
  • Înscris: 13.07.2011
tu cumva esti Karax pe aria religioasa? Cum reuseste un user ca tine sa supravietuiasca fara ban? .... nu inteleg de unde atata imaginatie.

#4
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View Postbusiness11, on 05 iunie 2019 - 14:56, said:

nu inteleg de unde atata imaginatie.
schizi...

Edited by marcusdefeis, 05 June 2019 - 14:57.


#5
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postbusiness11, on 05 iunie 2019 - 14:56, said:

Cum reuseste un user ca tine sa supravietuiasca fara ban? .... nu inteleg de unde atata imaginatie.

Pentru ca sunt sincer, nu-mi bat joc de nimeni si respect pe toata lumea, nu sar niciodata calul iar daca, prin exceptie, o mai fac, atunci accept ca am fost  prost si-mi merit pedeapsa. Oricum, pana sa invat lucrurile acestea, mi-am luat si ban. Pe userul tudorel666.

#6
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 22.12.2015
Cea  mai mare  inselaciune a  Diavolului este sa ne  convinga ca el nu exista…..

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,559
  • Înscris: 30.10.2003

View Postbusiness11, on 05 iunie 2019 - 14:56, said:

tu cumva esti Karax pe aria religioasa? Cum reuseste un user ca tine sa supravietuiasca fara ban? .... nu inteleg de unde atata imaginatie.
E on topic si nu jigneste.

Apreciez faptul ca stie sa se limiteze la aria lui. Altii se intind peste tot, nu mai scapi de ei.

Edited by Bursul, 05 June 2019 - 15:03.


#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,861
  • Înscris: 13.07.2011
ah, acum am vazut unde a postat "Taifasuri agreabile".

Mai Dorel sau Tudorel, hai sa vorbim si noi ca doi adulti. Ce naiba doresti sa realizezi prin postarea unor lucruri de acest gen, tu chiar ai impresia ca cineva raspunde serios? Nu inteleg, in loc sa pui mana pe o carte sa citesti ceva care sa te dezvolte psihic, chiar asa o ti pe a ta cu diavolul si stiu eu ce.

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,559
  • Înscris: 30.10.2003

View Postbusiness11, on 05 iunie 2019 - 15:05, said:


Mai Dorel sau Tudorel, hai sa vorbim si noi ca doi adulti. Ce naiba doresti sa realizezi prin postarea unor lucruri de acest gen, tu chiar ai impresia ca cineva raspunde serios? Nu inteleg, in loc sa pui mana pe o carte sa citesti ceva care sa te dezvolte psihic, chiar asa o ti pe a ta cu diavolul si stiu eu ce.


[ https://i.kym-cdn.com/photos/images/newsfeed/001/112/334/c6c.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,673
  • Înscris: 24.11.2015

View Postbusiness11, on 05 iunie 2019 - 14:56, said:

tu cumva esti Karax pe aria religioasa? Cum reuseste un user ca tine sa supravietuiasca fara ban? .... nu inteleg de unde atata imaginatie.

Sunt favorizate persoanele cu ... Posted Image

View PostBursul, on 05 iunie 2019 - 15:02, said:

E on topic si nu jigneste.

Apreciez faptul ca stie sa se limiteze la aria lui. Altii se intind peste tot, nu mai scapi de ei.

Da, dar face o intreaga arie "din domeniul lui" de toata minunea.

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,559
  • Înscris: 30.10.2003
De-a lungul istoriei SP un singur user a avut aria lui. Dorel666 e junior.

#12
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,861
  • Înscris: 13.07.2011
Aria lui sau nu, totusi vorbim de blasfemie, ipocrizie, imaginatie nelimitata, nimic constructiv, totusi ar trebui sa pastram nivelul forumului cat de cat ridicat, la ce raspunsuri sa ne asteptam cand vine vorba de astfel de postari.

#13
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDorel666, on 05 iunie 2019 - 14:59, said:

Pentru ca sunt sincer, nu-mi bat joc de nimeni si respect pe toata lumea, nu sar niciodata calul iar daca, prin exceptie, o mai fac, atunci accept ca am fost  prost si-mi merit pedeapsa. Oricum, pana sa invat lucrurile acestea, mi-am luat si ban. Pe userul tudorel666.
Ei nu iti bati joc. Uite ce ai scris pe alt topic.  

View PostDorel666, on 05 iunie 2019 - 14:56, said:

De fapt tu esti diavolul care i-ai spus lui richelieu ca esti fratele lui si ca ar trebui sa te iubeasca. Dar bine ti-ai raspuns: doar cei care iubesc neprihanirea pot fi iubiti.


#14
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,090
  • Înscris: 20.12.2007

View PostDorel666, on 05 iunie 2019 - 14:51, said:

Multa vreme am crezut ca, diavolul, din rautate si dusmanie fata de om i-a determinat pe Adam si Eva sa pacatuiasca. Niciodata pana acum nu m-am gandit ca el chiar a fost sincer in afirmatiile sale. Adica, analizand ce spusese Dumnezeu despre copacul cunoasterii binelui si raului, el chiar a considerat ca Dumnezeu se inseala si acel copac nu-i periculos deloc. Si daca se spune despre mincinos ca, pentru a fi credibil, trebuie sa creada minciuna pe jumatate, ei bine, cred ca diavolul a crezut-o pe de-a-ntregul.
  La fel, in cazul lui Iov, diavolul era convins ca Dumnezeu are mintea orbita de dragostea si bunatatea Sa fata de oameni si vedea credinta si dragoste acolo unde nu erau. De aceea, pentru a demonstra ca are dreptate, este in stare sa faca si moarte de om, adica sa-i ucida copiii si servitorii lui Iov.
  Iar daca diavolul chiar este sincer in demersurile sale, atunci nu-i de mirare ca reuseste sa-si faca atatia adepti si sa nasca atatia copiii dupa asemanarea lui. Care fac exact cum a facut tatal lor: iau cuvintele lui Dumnezeu, extrag concluzii dupa mintea lor si apoi se apuca sa-i ”lumineze” si pe ceilalti cu descoperirile si stiinta lor.
  Numai ca, daca ar avea dreptate, atunci ar insemna ca ei stiu adevarul. Daca ar sti adevarul, adevarul i-ar face liberi. Cum ei nu sunt liberi si inca sunt robi lumii, bolilor, suferintelor si... karmei, inseamna ca se inseala. Adica sunt si ei draci.
Maica, deavolu' asta e p-acolo pe langa tine ? te impunge , te infunda ?

#15
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postbusiness11, on 05 iunie 2019 - 14:56, said:

tu cumva esti Karax pe aria religioasa? Cum reuseste un user ca tine sa supravietuiasca fara ban? .... nu inteleg de unde atata imaginatie.
te asigur ca nu ....

#16
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postkarax, on 05 iunie 2019 - 15:37, said:

te asigur ca nu ....
Ai cumva frate geaman ? Mah, voi doi beti apa de la acelasi robinet  ?

Edited by pacopaco1967, 05 June 2019 - 15:46.


#17
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
nu...sunt singur la parinti

#18
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostKokoshmare, on 05 iunie 2019 - 15:35, said:

Maica, deavolu' asta e p-acolo pe langa tine ? te impunge , te infunda ?

DA

View Postpacopaco1967, on 05 iunie 2019 - 15:28, said:

Ei nu iti bati joc. Uite ce ai scris pe alt topic.  

Paco, iti repet, in caz ca nu ai citit reply-ul meu: toti ortodocsii sunt invatati sa se creada diavoli, tocmai ca sa nu si-o ia in cap. Si eu accept aceasta invatatura pentru ca mi se pare gresit si periculos sa ma identific cu ”ingerul cel bun”, ”ingerul luminos”, ”baiatul bun”. Deci, daca vrei sa te crezi ”fratele” meu sau al lui richelieu, trebuie sa accepti si tu ca esti ”diavol”. Daca nu accepti aceasta, nu mai cere sa fii frate cu nici un ortodox.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate