Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Sfaturi alergare rezistență

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
baga tare la cvadriceps. eventual trage de tine pe dealuri / scari. dupa aia alergatul pe drept o sa fie ceva mai acceptabil..

#20
Bersherker

Bersherker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 10.10.2014
- cu autodepasire: azi alergi 1 km fara oprire, urmatoarea zi de alergare 1.2 km, apoi 1.4 km si tot asa.
- cu tehnica 'interval training': alergi 500 metri, mergi 200, alergi 500, mergi 200 si tot asa. Distantele mentionate sunt de exemplificare, poti cauta pe net programe detaliate in functie de necesitati
- cu ajutorul aplicatiilor mobile, dupa cum au mentionat si colegii mai sus

Ce e important: sa iti lasi corpul sa isi revina dupa fiecare zi de antrenament. Mai ales ca ai inceput prin a alerga distante foarte scurte (300 metri).

#21
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
depinde si pe unde alergi...pe teren usor denivelat e mai greu...pe asfalt e cel mai usor :)

#22
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
Nu ai spus nimic despre proba de rezistență: care e timpul minim admis, care e distanța, etc.

Eu zic să încerci în altă parte.
Baftă!

#23
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Am mai scris pe aici. La 20 si ceva ani am fost pus sa dau testul Cooper. 2800 mt(7 ture stadion in 12 minute).  Cu vre-o 6 luni inainte am ajuns sa fumez o tigara pe zi,in 2 reprize. 1.8 si 80kg.  Alergam zilnic.  Cum a fost testarea:Dimineata pe la 9 toti dulaii pe stadion. Sau facut echipe de 5,6.  Cronometru,start. Primele 3,4 ture easypeasy.E,e dupa se schimba treaba.Am mai bagat 1 chinuit cu ochii deschisi. La inceputul celei de a 6 ture tin minte ca scuipatul avea consistenta spumei albe de pe caii alergati.  PLUTEA prin aer,nu cadea repede pe sol. Si deschidem ochii cu intermitente,la turnante,sa n-o iau tot drept prin décor.
  Final:6 ture si ceva.  Am trecut,in comisie erau 2 romani!  Acuma ,daca dai pe bune testul nu cred ca-l treci.Nu anul asta. Sad but true!

Sau gasesti vreun medic care te inteapa cu o aia si alergi si cand dormi!

#24
aimerudeseara

aimerudeseara

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.05.2019
Cu tot respectu' dacă acum alerg 2 ture și jumătate de terenpână obosesc(nu până leșin sau îmi vomit ficații) cum dumnezeu să îmi spui că nu o să alerg 5 ture până în august? 🤔🤔🤔🤔

#25
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
2luni. Iunie/iulie.  Revin-o dupa testare si fa-ma sa-mi mananc postarea.  Public iti voi cere scuze!   A,a acuma am vazut-5 ture.  Hai ca ai sanse. JUMA-JUMA.  Dar nu gasesti ceva stadion sa alergi?  asa vezi exact cum stai cu pregatirea.

#26
aimerudeseara

aimerudeseara

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.05.2019
Păi tocmai că pe stadion mă antrenez, mai exact pe pista de lângă el, am cerut aici niște păreri că na, orice sfat e bine venit

#27
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Din aia 5,6 pe proba incearca sa te tii de primii 2. Nu forta sa-i depasesti. Stai acolo,la 2,3 mt. in spate. Nu forta ritmul primele ture, ca descarci bateriile rapid.  Ai timp sa inveti cum sa respiri in alergare. Simuleaza ca dai proba din timp,asa vezi(fii obiectiv) unde ai minusuri.

#28
aimerudeseara

aimerudeseara

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.05.2019
Am încercat ce mi-a zis un băiat, alergat și după ce obosesc mers(fără pauză) și am făcut 5,17km, cred că a influențat și faptul că am alergat seara efectiv când era umbră pe tot terenul, nu ca în celelalte zile când era plin de soare.
Mulțumesc încă o dată pt toate sfaturile băieți :)

#29
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Vezi la timp. 9 min 20 pe 2 km inseamna pace de 4:40 / km. Nu ca e imposibil, dar nici usor nu e. Ar insemna sa faci 5k in 23 minute, ceea ce un timp pentru un alegator amator de nivel mediu, nu pentru incepator.

Cauta pe net programe care sa te ajute sa lucrezi si la viteza, in acelasi timp cu rezistenta, desi dupa parerea mea e foarte din scurt.

Bafta!

#30
cris26

cris26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 08.03.2015
Eu reusesc sa alerg o data pe săptămână, cum e bine rau timpul scos ?
Voi cum facetj sa progresati?

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate