Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 

Învierea, noile trupuri de slavă și subconștientul!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
426 replies to this topic

#127
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostTestosteron, on 23 mai 2019 - 18:17, said:


Dar pe mine sper sa ma treaca in cap de lista pt ca nu doresc nici o inviere, nici trupeasca, nici sufleteasca. Mi-a ajuns aceasta viata asa ca singura mea speranta este ca dupa moarte doar sa fiu sters din absolut orice forma de existenta. Este adevarat ca nu doresc nici sa fiu prajit in smoala iadului

Pai tocmai ca asta depinde foarte mult de pasii pe care i-ai facut in aceasta viata (si in altele) spre eliberarea de conditionari, spre rezolvarea karmei si spre mantuire daca vrei. Altfel esti un om la fel ca ceilalti - slab in fapta dar cu vise, dorinte si sperante. Numai cu ele nu poate fi evitat cazanul cu smoala. Pricipalul "pacat" al omului este ca traieste in iluzie o viata, adica nu are capacitatea obiectiva de a vedea despre ce e vorba in acest experiment. Scopul postului, rugaciunii si a vietii smerite in Hristos, este tocmai sa incepi sa deschizi ochii si sa-ti dai seama ca ai fost trimis la "reeducare" si ca ai niste alegeri de facut. Altfel iluziile iti vor provoca, ai ghicit, deziluzii in aceasta viata.

View PostTestosteron, on 24 mai 2019 - 05:21, said:


Nu contează viata pe care o am eu ci viața pe care o avem cu toții,  cu puține excepții. Viața pe care o are întreaga omenire și pe care a avut-o de-a lungul istoriei și care a fost și este o mare mizerie. Sincer nu inteleg de ce este preaslăvit creatorul acestei mizerii.

Pentru ca, dupa cum probabil intuiesti, esti subiectul unui experiment din care nu poti iesi singur ci ai nevoie de ceva sprijin din afara ca sa nu te impotmolesti rau de tot in el. Ai avut vreodata un cosmar? Ai vazut ca, pana sa te trezesti, te-au taiat toate apele de frica ca nu poti iesi prin propria vointa din el? Tot asa e si aici, esti un soricel care merge pe o roata - intuiesti ca ceva e in nerregula dar nu ai pe unde sa iesi. Ai doua variante, sa orbecai sau sa incerci sa gandesti. Pentru ambele ai nevoie de un ajutor din afara.

(Ioan 15,5)    Eu sunt Vitza, voi sunteti mladitele. Cine ramane in Mine si in cine raman Eu aduce multa roada, caci despartiti de Mine, nu puteti face nimic.

Edited by Kres, 24 May 2019 - 06:00.


#128
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,902
  • Înscris: 27.01.2016

View PostKres, on 24 mai 2019 - 05:41, said:



Altfel esti un om la fel ca ceilalti - slab in fapta dar cu vise, dorinte si sperante.
Da, sunt un om ca toți ceilalți,  dar tu nu ești ca toți ceilalți?

View PostKres, on 24 mai 2019 - 05:41, said:


Numai cu ele nu poate fi evitat cazanul cu smoala.
Bine atunci voi sta și în cazanul cu smoala și de acolo îi voi transmite zilnic "urările mele de bine" creatorului și sfinților care-l înconjoară.

View PostKres, on 24 mai 2019 - 05:41, said:


Scopul postului, rugaciunii si a vietii smerite in Hristos, este tocmai sa incepi sa deschizi ochii si sa-ti dai seama ca ai fost trimis la "reeducare" si ca ai niste alegeri de facut.
De aici de la reeducare îi transmit zilnic "urările mele de bine" nesimțitului care m-a trimis la reeducare și consider ca el însuși ar trebui trimis la reeducare.

View PostKres, on 24 mai 2019 - 05:41, said:


Pentru ca, dupa cum probabil intuiesti, esti subiectul unui experiment din care nu poti iesi singur ci ai nevoie de ceva sprijin din afara ca sa nu te impotmolesti rau de tot in el.
Vrei sa-ți spun eu ce-i transmit nesabuitului care face experiențe idioate pe mine și pe omenire? Aceleași "urări de bine".

#129
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostTestosteron, on 24 mai 2019 - 05:21, said:


Nu contează viata pe care o am eu ci viața pe care o avem cu toții,  cu puține excepții. Viața pe care o are întreaga omenire și pe care a avut-o de-a lungul istoriei și care a fost și este o mare mizerie. Sincer nu inteleg de ce este preaslăvit creatorul acestei mizerii.


Da pai este o societate al dracului de echilibrată.
Sa inteleg ca tu ai fi vrut ca toata lumea sa fie bine, ptr a trage concluzia ca este o lume buna. Sa nu existe suferinta, boli. Si ptr ca exista acum, vei refuza o viata in care nu exista. Ba mai mult, te-ai duce in smoala cu cei care au facut rau ptr a o duce ei bine. Well...

View Postrichelieu, on 23 mai 2019 - 19:33, said:

Ei na. De parca as fi eu nu știu ce autoritate in domeniu ca sa îmi permit sa corectez pe cineva :)
Aici ne dam cu părerea, exact cum spuneai: fiecare cum înțelege/asimilează/învața/etc
Fata de mine.
Am citit ce zic martorii lui Iehova despre Iad si mi-am dat seama exact la ce te refereai tu, inclusiv la modificarile, care s-ar putea face din ratiuni politice (de a castiga sau de a nu pierde adepti).

Edited by Cr1spy, 24 May 2019 - 12:11.


#130
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postpacopaco1967, on 21 mai 2019 - 11:29, said:

Eu deja am fost stramutat in imparatia cerurilor.

Credincios habotnic.jpg

View Postpacopaco1967, on 21 mai 2019 - 12:29, said:

Nu e clar. Cardinalul doar presupune . Rudele mele au devenit radicaliste abia cand am decis ca iubesc crestinismul. Doar mama a fost un pic severa in copilarie, lucru cu care sunt de acord ca e "normalitate".
Insa rudele au devenit excesiv de marginaliste abia cand le-am spus ca isus e modelul meu de viata. Violenta am vazut in multe familii musulmane, un tata si-a ucis fiica findca s-a indragostit de un crestin.
Nu te mai lua dupa Cardinalu, vorbeste sa nu adoarma. Nu e capabil sa argumenteze in spirit crestinesc pentru care motiv preotii ortodocsi se lafaie in jurul "sfintelor moaste" si se agata de persoana mea sa denigreze credinta ce o impartasesc aici. Ba imi spune ca nu sunt crestin, ba ma face eretic, ba ratacit, si ca eu sunt intr-o lume imaginara . . . . el nu intelege si nu crede ce scrie in biblie cu toate ca sustine ca e cuvantul lui dumnezeu.
Te-au bătut rău când ai fost copil, este?

View Postheart_of_ice, on 21 mai 2019 - 21:51, said:

Nu mă văd nicicum! Eventual un simplu, umil căutător al adevărului...
Adevărul se caută întrebând, nu emițând tot felul de teorii năstrușnice, care mai de care mai trăsnită, să știi.

#131
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006

View PostCr1spy, on 24 mai 2019 - 11:51, said:

Fata de mine.
Am citit ce zic martorii lui Iehova despre Iad si mi-am dat seama exact la ce te refereai tu, inclusiv la modificarile, care s-ar putea face din ratiuni politice (de a castiga sau de a nu pierde adepti).
Nici macar :)
Uite, eu de exemplu nu stiu ce zic martorii despre iad, dar m-ai facut curios asa ca voi citi ;)

#132
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,902
  • Înscris: 27.01.2016

View PostCr1spy, on 24 mai 2019 - 11:51, said:


Sa inteleg ca tu ai fi vrut ca toata lumea sa fie bine, ptr a trage concluzia ca este o lume buna. Sa nu existe suferinta, boli. Si ptr ca exista acum, vei refuza o viata in care nu exista.
Eu spun ca decât sa creezi o lume plina de suferinta, războaie,  boli, epidemii, sărăcie,  mizerie și la urma triumfatoarea moarte de care toti se tem ca dracu de tămâie mai stăteai calm în nemateriala eternitate. Dar pentru ca ai creat așa ceva rezulta ca ori ești un creator inconstient și faci fără sa știi consecintele a ceea ce faci, ori ai știut consecintele caz în care rezultă că ești sadic și meschin și ca te amuza sa creezi durere. În nici una din cele doua situații n-am sa votez cu cel care le-a generat și drept protest prefer sa mă aliez cu opoziția la cazanul cu smoala.

#133
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Sunt multe informatii. Pe mine m-au ametit la un moment dat, ptr ca citeam si altele care se pretind a fi ortodoxe, dar convergeau in acelasi punct.
Ca sa-ti dau numai un exemplu, unii pastori spuneau ca Iadul nu a fost creat ptr oameni, ci ptr Diavol si ingerii lui, dar ca pot fi primiti si oameni ca Testosteron, care se vor duce acolo sa moara si atat. Nu vor fi chinuiti vesnic.
Eu cred ca ei au inventat versiunea asta ptr atei, numai sa-i converteasca la religie. :lol:

#134
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,902
  • Înscris: 27.01.2016

View PostCr1spy, on 24 mai 2019 - 15:33, said:

Sunt multe informatii. Pe mine m-au ametit la un moment dat, ptr ca citeam si altele care se pretind a fi ortodoxe, dar convergeau in acelasi punct.
Ca sa-ti dau numai un exemplu, unii pastori spuneau ca Iadul nu a fost creat ptr oameni, ci ptr Diavol si ingerii lui, dar ca pot fi primiti si oameni ca Testosteron, care se vor duce acolo sa moara si atat. Nu vor fi chinuiti vesnic.
Eu cred ca ei au inventat versiunea asta ptr atei, numai sa-i converteasca la religie. :lol:
Vrei sa-ți spun părerea mea? Diavolul nici nu exista fiind tot creația creatorului care vazandu-și creația catastrofala si-a dat seama ca nu putea sa scape basma curata în fata creaților decât prin inventarea unui țap ispășitor.  Din cauza asta în Biblie diavolul este pomenit  mult mai tarziu,  în primele texte nu se spune nici un cuvânt despre existența lui. Cred ca prima data este menționat în capitolul Iov unde creatorul se amuza pariind cu diavolul  cu câte nenorociri îl poate împovăra pe acesta. Cred ca acel capitol este relevant pentru elucidarea mărețului creator.

Edited by Testosteron, 24 May 2019 - 16:56.


#135
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Parerea mea, este ca nu stii cum este sa se parieze pe capul tau.
Eu am avut 2 sefi, care pariau pe sticle de whisky. Tu cred ca nu te-ai lovit de prea multe la viata ta.

#136
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,902
  • Înscris: 27.01.2016

View PostCr1spy, on 24 mai 2019 - 17:11, said:

Parerea mea, este ca nu stii cum este sa se parieze pe capul tau.
Eu am avut 2 sefi, care pariau pe sticle de whisky. Tu cred ca nu te-ai lovit de prea multe la viata ta.
Poate ca nu știu,  dar pot sa empatizez cu ceea ce i s-a intamplat lui Iov.

#137
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Si, te crede cineva ?

#138
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,902
  • Înscris: 27.01.2016

View PostCr1spy, on 24 mai 2019 - 17:31, said:

Si, te crede cineva ?
Doar la voi merge cu credinte.  La mine merge doar cu fapte.
De fapt eu cred ca multa lume este credincioasa doar din frica fata de acest dumnezeu tiran, degeaba se bate toba cu iubirea fata de creator.  De fapt cu toții sunt disperați de frica și frica îi împinge sa fie crestini, oricum n-au nimic de pierdut doar putina ipocrizie în plus.

Edited by Testosteron, 24 May 2019 - 18:04.


#139
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Te crede cineva, ca din empatie fata de Iov, te duci sa protestezi in cazanul cu smoala, al celui de-al doilea parior, cu care vrei sa te aliezi, Satana ?
Aka: aceasta afirmatie este adevarata sau falsa, dpdv logic ?

Edited by Cr1spy, 24 May 2019 - 18:12.


#140
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,902
  • Înscris: 27.01.2016

View PostCr1spy, on 24 mai 2019 - 18:09, said:

Te crede cineva, ca din empatie fata de Iov, te duci sa protestezi in cazanul cu smoala, al celui de-al doilea parior, cu care vrei sa te aliezi, Satana ?
Aka: aceasta afirmatie este adevarata sau falsa, dpdv logic ?
Știi ce-i culmea? Creatorul n-are nici o problemă cu faptul ca protestezi fata de creație. Asa cum vedem noi ca această creație  nu-i buna,  la fel constată și el acest fapt și în consecință nu se supără ca n-are de ce. Iar în ceea ce privește cazanul cu smoală acesta pur și simplu este o invenție la fel cum a fost inventat și țapul ispășitor.
În fapt nu există decât dumnezeu și creația lui și absolut nimeni și nimic nu i se opune în această creație. Dar din păcate creația asta scârție rau de tot.

Edited by Testosteron, 24 May 2019 - 18:44.


#141
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Deci, in concluzie, n-ai nicio metoda sa-i faci in ciuda si niciun sens sa protestezi, intr-un cazan imaginar.

Edited by Cr1spy, 24 May 2019 - 19:04.


#142
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,902
  • Înscris: 27.01.2016

View PostCr1spy, on 24 mai 2019 - 18:59, said:

Deci, in concluzie, n-ai nicio metoda sa-i faci in ciuda si niciun sens sa protestezi, intr-un cazan imaginar.
Nu doresc sa-i fac în ciuda, dar m-am inteles cu El ca-i mai bine sa spunem lucrurile așa cum sunt.

#143
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Mai bine ptr El ? Cine-l tragea la raspundere, tu ?

#144
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,902
  • Înscris: 27.01.2016

View PostCr1spy, on 24 mai 2019 - 19:18, said:

Mai bine ptr El ? Cine-l tragea la raspundere, tu ?
Nu pt El. Pt El e bine oricum. Pt noi e mai bine. Mă rog, pt unii dintre noi mai destupati la cap. Ca aia astupati oricum nu vor pricepe nimic.
Eu nu pot sa-L trag la raspundere. Nimeni nu poate, dar  poți sta la taclale cu El.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate