Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Învierea, noile trupuri de slavă și subconștientul!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
426 replies to this topic

#1
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011
Plecând de la premisa că Dumnezeu există și El este Creatorul tuturor lucrurilor, aș dori să supun atenției d-voastră un concept, pe care l-am dezvoltat, plecând de la discuția cu @Testosteron legat de subconștient.
În primul rând vreau să specific faptul că eu nu cred că omul în esența sa, este un spirit nemuritor, concept fără o bază scripturală, care își are originea în păgânism. Deci plecăm de la premisele că Dumnezeu există și omulul este 100% material, iar logic, singura noastră speranță/nădejde o reprezintă învierea. Dacă omul ar fi în esența sa, imaterial, ce sens ar mai avea învierea dacă oricum omul nu poate să moară?!
Bun, am stabilit premisele, să începem:
Apostolul Pavel ne vorbește despre o înviere a persoanelor, nu a trupurilor... el ne spune că așa cum o plantă, un copac își are originea într-o sămânță care putrezește, tot așa noile trupuri de slavă (nu toate, ci doar cele care au aparținut oamenilor lumii vechi) își au originea în trupurile actuale care vor putrezi. Îmi aduc aminte despre exemplul cu Sequoia, cel mai mare copac de pe pământ, care provine dintr-o sămânță cât un bob de orez... din putreziciunea acelei semințe crește falnicul copac. Se poate compara acea sămânță cu copacul respectiv? Tot așa va fi diferența dintre corpurile noastre actuale și noile trupuri de slavă.
Bun, dar ce înseamnă subconștientul în toată această ecuație: creație, materie, conștiință, moarte, înviere etc?!
Personal cred că subconștientul este baza conștiințelor, a eurilor, a sineurilor, este zona unde se colectează date, informații despre întreaga activitate umană de la Adam încoace... și cred că noile trupuri de slavă, mult mai performante decât cele actuale, vor fi înzestrate cu această bază de date, subconștientul colectiv, o bază de date, informații, trăiri, sentimente etc.
Această bază de date va fi probabil inactivă în noile trupuri, dar ea va reprezenta garanția, codul, contul, cheia, butonul de alarmă sau cum vreți voi să-l numiți, în caz că vreo conștiință care va apărea în viitor va dori să experimenteze pe propria piele binele și răul sau va pune la îndoială suveranitatea Creatorului.
Acestea fiind spuse, teoria reîntrupării, spiritele nemuritoare, karmele și alte bălării nu-și mai au rostul! :)

Deci în concluzie rolul subconștientului colectiv este de a aduna/culege informații, date despre această lume și de a fi folosită în viitor ca dovadă vie a neascultării și revoltării umane și a consecințelor care urmează, pentru a nu se mai putea pune la îndoială suveranitatea Creatorului!

Amin!

Edited by heart_of_ice, 18 May 2019 - 21:32.


#2
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Stii ce inseamna amin ?

#3
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 Ion_de_la_Raion, on 18 mai 2019 - 21:19, said:

Stii ce inseamna amin ?

Așa să fie! De ce, nu-ți convine?! :)

Edited by heart_of_ice, 18 May 2019 - 21:32.


#4
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
''Acestea fiind spuse, teoria reîntrupării, spiritele nemuritoare, karmele și alte bălării nu-și mai au rostul!''. In jur de doua miliarde de crestini, cu peste zece mii de secte. Aproximativ 1.5 miliarde musulmani, jde de secte. 400 de milioane de budhisti, alte sute de milioane de atei, agnostici, n religii pe care nici nu le-am auzit, dar numai crestinii au parte de telenovela numita Rai-Iad, asa-i ?
Restul se rezuma la reincarnare, Paradis, etc.
Daca eu sunt un smecher nascut in padurea Amazoniana si cred in Spiritul Padurii sau in Muma Lemnului Uscat, ma pedepseste care zeu ?
Religia trebuie interzisa din copilarie, ca omul sa aiba timp sa-si perfectioneze spiritul sau sa isi caute raspunsurile in el, nu in basme cu zeul meu este mai smecher decat zeul tau.
Daca nu cauti in tine prima oara, nu are rost sa cauti in afara ta.
Doreleeee, unde esti ?

#5
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 Fjell, on 18 mai 2019 - 21:34, said:

''Acestea fiind spuse, teoria reĂźntrupării, spiritele nemuritoare, karmele și alte bălării nu-și mai au rostul!''. In jur de doua miliarde de crestini, cu peste zece mii de secte. Aproximativ 1.5 miliarde musulmani, jde de secte. 400 de milioane de budhisti, alte sute de milioane de atei, agnostici, n religii pe care nici nu le-am auzit, dar numai crestinii au parte de telenovela numita Rai-Iad, asa-i ?
Restul se rezuma la reincarnare, Paradis, etc.
Daca eu sunt un smecher nascut in padurea Amazoniana si cred in Spiritul Padurii sau in Muma Lemnului Uscat, ma pedepseste care zeu ?
Religia trebuie interzisa din copilarie, ca omul sa aiba timp sa-si perfectioneze spiritul sau sa isi caute raspunsurile in el, nu in basme cu zeul meu este mai smecher decat zeul tau.
Daca nu cauti in tine prima oara, nu are rost sa cauti in afara ta.
Doreleeee, unde esti ?

N-am înțeles mare lucru din postul tău, să știi! Ce-ai vrut de fapt să zici?! :habarnam:

Edited by richelieu, 18 May 2019 - 22:07.


#6
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Am citat ultima fraza . Totul are un rost in viata asta, dar nu poti evolua atunci cand te marginalizezi cu religia. Nu poti evolua spiritual sau gasi raspunsuri profunde la ce esti si unde vei ajunge. Te vei reincarna pe planeta asta sau in alta parte. Restul este doar lugu lugu pentru naivi.
Pffff, lipseste Dorel ! Ce discutie incinsa putea fi daca baga ceva din secta lui.

#7
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

 Fjell, on 18 mai 2019 - 21:34, said:

Daca nu cauti in tine prima oara, nu are rost sa cauti in afara ta.
Culmea e ca ortodoxia fix asta te învața :)

#8
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 Fjell, on 18 mai 2019 - 21:49, said:

Am citat ultima fraza . Totul are un rost in viata asta, dar nu poti evolua atunci cand te marginalizezi cu religia. Nu poti evolua spiritual sau gasi raspunsuri profunde la ce esti si unde vei ajunge. Te vei reincarna pe planeta asta sau in alta parte. Restul este doar lugu lugu pentru naivi.
Pffff, lipseste Dorel ! Ce discutie incinsa putea fi daca baga ceva din secta lui.

Teoria reîntrupării este un non-sens, de ce să te reîncarnezi de miliarde de ori, de fiecare dată luând-o de la început?!
Biblia, creștinismul, învierea prin Isus Cristos, știința, sunt domeniile de studiu pentru înțelegerea adevărului, nu Coranul, nu Vedele, nu alte scrieri new age...

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

 heart_of_ice, on 18 mai 2019 - 21:04, said:

Plecând de la premisa că Dumnezeu există și El este Creatorul tuturor lucrurilor, aș dori să supun atenției d-voastră un concept, pe care l-am dezvoltat,
Plecand de la premize false, discutia ramane virtuala.

 heart_of_ice, on 18 mai 2019 - 21:04, said:

Se poate compara acea sămânță cu copacul respectiv?
Bineinteles... asa cum o celula se compara cu corpul Posted Image Ce e putrazirea ?

Edited by andreic, 18 May 2019 - 23:10.


#10
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

 heart_of_ice, on 18 mai 2019 - 22:35, said:

Teoria reîntrupării este un non-sens, de ce să te reîncarnezi de miliarde de ori, de fiecare dată luând-o de la început?!

Teoria reintruparii este o abordare mai veche a unui principiu al chimiei moderne
Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma
Cam ciudatel ca apare in filosofia indiana, inainte ca Lavoisier sa realizeze ca lucrurile stau fix asa.
Dupa cum vezi, adevarul este mult mai amplu si nimeni nu poate pune monopol pe el.

 heart_of_ice, on 18 mai 2019 - 21:04, said:

Deci în concluzie rolul subconștientului colectiv este de a aduna/culege informații, date despre această lume și de a fi folosită în viitor ca dovadă vie a neascultării și revoltării umane și a consecințelor care urmează, pentru a nu se mai putea pune la îndoială suveranitatea Creatorului!

Amin!
Pfai de concluzie.
Adica din multitudinea de frumusete de date, fix se culeg informatii despre o lume, care luata in sens biblic, o sa inceteze sa mai existe
Apoi am văzut un cer nou şi un pământ nou, căci primul cer şi primul pământ trecuseră, şi nici marea nu mai era.
La ce pana mea le-ar mai trebui informatiile, daca totul este nou?

 andreic, on 18 mai 2019 - 23:10, said:

Ce e putrazirea ?
Putrezirea este o intoarcere la starea initiala.
O alta rearanjare a materiei, care devine activa prin "moartea vietatii"
Acum urmeaza sa-ti pui mintea la contributie si sa-ti raspunzi la intrebarea de ce materia vie este aranjata altfel decat materia nevie.

Edited by Signed_on_ice, 19 May 2019 - 03:46.


#11
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 andreic, on 18 mai 2019 - 23:10, said:

Plecand de la premize false, discutia ramane virtuala.


Bineinteles... asa cum o celula se compara cu corpul Posted Image Ce e putrazirea ?

Demonstrează că premisa este falsă!


Fals! Sămânța de Sequoia nu este o celulă a copacului, acea sămânță putrezește și din ea crește viitorul copac!
Putrezirea este transformarea acelei sămânțe, a acelor informații în scopul final!

#12
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 Signed_on_ice, on 19 mai 2019 - 03:49, said:

1. Teoria reintruparii este o abordare mai veche a unui principiu al chimiei moderne
Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma
Cam ciudatel ca apare in filosofia indiana, inainte ca Lavoisier sa realizeze ca lucrurile stau fix asa.
Dupa cum vezi, adevarul este mult mai amplu si nimeni nu poate pune monopol pe el.


2. Pfai de concluzie.
Adica din multitudinea de frumusete de date, fix se culeg informatii despre o lume, care luata in sens biblic, o sa inceteze sa mai existe
Apoi am văzut un cer nou și un pămĂąnt nou, căci primul cer și primul pămĂąnt trecuseră, și nici marea nu mai era.
La ce pana mea le-ar mai trebui informatiile, daca totul este nou?


3. Putrezirea este o intoarcere la starea initiala.
O alta rearanjare a materiei, care devine activa prin "moartea vietatii"
Acum urmeaza sa-ti pui mintea la contributie si sa-ti raspunzi la intrebarea de ce materia vie este aranjata altfel decat materia nevie.

1. Teoria reîntrupării nu are nimic de-a face cu chimia modernă, și vezi că principiul enunțat de matale e din fizică!
Nu e ciudațel deloc, n-are nici o treaba cu chimia, mai degrabă cu filozofia.
Nu este vorba despre monopol aici, ci despre logică și bun-simț!


2. Dacă erai atentă la ce am scris, ai fi remarcat că am scris despre subconștient că va fi inactiv, inconștientul va dispărea, subconștientul va fi inactiv dar va fi păstrat ca o mărturie în caz că cineva va pune la îndoială suveranitatea Creatorului și o va lua razna! Cum poți convinge mai bine o viitoare conștiință, decât punându-i subconștientul colectiv la dispoziție... :)
Hai să te aud, vino tu cu o altă variantă, cine știe, poate renunță Creatorul la planul lui și te ascultă pe tine... :)
Da, totul este nou, dar și multe conștiințe vor fi noi, iar acele conștiințe vor fi înzestrate cu liber-arbitru, nu vor fi roboți, ai uitat! Pentru ele e nevoie de subconștient!


3. E întoarcere pe naiba! E transformare, n-are nici o legătură rearanjarea materiei cu viul! Poți să iei materia nevie și s-o aranjezi și s-o răs-aranjezi până îți vine rău, că tot nu o să fie vie, pentru că îi lipsește ceva... te las pe tine să ghicești ce! :)

@JJackFLASH... de ce ți-ai șters postul, chiar mă pregăteam să-ți răspund! :)

#13
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,090
  • Înscris: 03.12.2005
cand vorbim de reincarnare/ inviere singura intrebare care conteaza este: "este timpul infinit sau nu?"
fiindca daca timpul este infinit atuci orice e posibil (atata timp cat nu depasim legile fizicii), inclusiv reincarnarea fiindca:

daca trece o infinitate de timp atunci exista o infinitate de sanse ca tu (persoana care esti in aceasta secunda) sa te nasti de un infinit de ori si sa traiesti o infinitate de vieti, copie perfecta a celei pe care o vei trai acum.
ah, si poate ca deja ai trait o infinitate de vieti identice cu cea de acum, doar ca nu tii minte :)))

fiindca daca este sa analizam, ce esti tu ca individ? o colectie de materie organica+anorganica ce formeaza a numita secventa genetica.
eh, cand ai la dispozitie t=infinit vei avea la dispozitie o infinitate de incercari aleatorii sa recreezi compinatia originala care te face pe tine sa fii tu Posted Image


de-asta spun ca crestinismul e un non-sens. crestinismul proite viata vesnica cand mintea noastra de oameni nici macar nu poate concepe vesnicia.

Edited by takillya, 19 May 2019 - 09:31.


#14
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Am șters vreo 2-3 postări pe lângă subiect.
Dacă va doriți sa participați la o discuție, faceți-o in cadrul ipotezei. Nu a cerut nimeni sa dezbateti veridicitatea acesteia, deci nu e cazul sa o faceți. Puteți considera discuția ipotetică, dacă tot  vreți sa interveniti.

#15
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 takillya, on 19 mai 2019 - 09:28, said:

cand vorbim de reincarnare/ inviere singura intrebare care conteaza este: "este timpul infinit sau nu?"
fiindca daca timpul este infinit atuci orice e posibil (atata timp cat nu depasim legile fizicii), inclusiv reincarnarea fiindca:

daca trece o infinitate de timp atunci exista o infinitate de sanse ca tu (persoana care esti in aceasta secunda) sa te nasti de un infinit de ori si sa traiesti o infinitate de vieti, copie perfecta a celei pe care o vei trai acum.
ah, si poate ca deja ai trait o infinitate de vieti identice cu cea de acum, doar ca nu tii minte :)))

fiindca daca este sa analizam, ce esti tu ca individ? o colectie de materie organica+anorganica ce formeaza a numita secventa genetica.
eh, cand ai la dispozitie t=infinit vei avea la dispozitie o infinitate de incercari aleatorii sa recreezi compinatia originala care te face pe tine sa fii tu Posted Image


de-asta spun ca crestinismul e un non-sens. crestinismul proite viata vesnica cand mintea noastra de oameni nici macar nu poate concepe vesnicia.

Diferența dintre noi și Creator este că El nu are început (nici sfârșit), pe când noi avem început! Deci infinitul temporal pentru noi nu are decât o singură direcție, eternitatea viitoare! Deci, ce sens au miliardele de reîntrupări (cu toate suferințele și tot tacâmul), în locul unei vieții eterne în perfecțiune morală și spirituală, prezentată de creștinism?! :habarnam:

 richelieu, on 19 mai 2019 - 09:36, said:

Am șters vreo 2-3 postări pe lângă subiect.
Dacă va doriți sa participați la o discuție, faceți-o in cadrul ipotezei. Nu a cerut nimeni sa dezbateti veridicitatea acesteia, deci nu e cazul sa o faceți. Puteți considera discuția ipotetică, dacă tot  vreți sa interveniti.

Poți să-mi trimiți pe privat postul lui @JJackFLASH, să-i răspund pe privat la obiecțiunile ridicate de dumnealui?!

Edited by heart_of_ice, 19 May 2019 - 10:05.


#16
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Fjell, on 18 mai 2019 - 21:34, said:

''Acestea fiind spuse, teoria reîntrupării, spiritele nemuritoare, karmele și alte bălării nu-și mai au rostul!''. In jur de doua miliarde de crestini, cu peste zece mii de secte. Aproximativ 1.5 miliarde musulmani, jde de secte. 400 de milioane de budhisti, alte sute de milioane de atei, agnostici, n religii pe care nici nu le-am auzit, dar numai crestinii au parte de telenovela numita Rai-Iad, asa-i ?
Promisiunea invierii e pentru orice fiinta omeneasca care exista sau a existat . Singura deosebire va fi facuta de caracterul fiecaruia.
Insa crestinii (adevarati) vor trece direct la viata eterna, ceilalti vor avea o perioada de convertire, si daca nu profita de acea ocazie sa se converteasca (pocaiasca) atunci vor pierde sansa vietii eterne.
In ce priveste problema pusa de initiator, are unele lipsuri de informatie, si anume ca intelege eronat expresia "trup de slava" folosit de biblie.
Trup de "slava" inseamna altceva decat isi imagineaza multi crestini. Trupul reinviat va fi la cele mai inalte performante biologice si absolut fara nici un defect sau malformatie congenitala. Parul nu va creste aiurea in orice zona corporala, fara grasimi puse aiurea sau in exces. imagineaza-ti ca orbii isi vor capata vederea, surdomutii isi vor capata auzul, Hawkins ala care a stat aproape o viata intreaga in carucior va zburda , toti cei care au avut de suferit de pe urma unor boli grave vor constata ca nu au dureri. Imagineaza-ti ca in viata asta ti-ai pierdut picioarele , iar la inviere esti intreg. Ei bine, trupul de slava va fi un trup complet, si la fel de dezvoltat ca a celorlatora. Swartzeneger nu va fi masiv, si piticul nu va fi pitic, Toti aceia care prin masivitatea trupului intimidau pe ceilalti vor constata ca s-au ales cu un trup normal si identic cu restul.
Bineinteles ca unuia ce se falea cu  trup atletic va fi furios, dar bucuria mare o va simti cel ce nu a avut maini sau picioare. Ai ramas fara rinichi, ei bine rinichii vor fi la fel de performanti ca celor mai sanatosi oameni. In fata acestor imbunatatiri vei fi convins ca trup de "slava" nu poate insemna decat ca ceva mai bun si gratis nu ai meritat. Nu uita ca pentru o operatie actuala care te lasa infirm platesti  de te usuca. Cum ar fi constinta ta sa primesti tot ce e mai bun si gratis ? Vei da "slava" acelui Creator ca exista , cu toate ca te-ai indoit de existenta Lui sau de caracterul Lui

#17
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,090
  • Înscris: 03.12.2005

 heart_of_ice, on 19 mai 2019 - 10:02, said:

Diferența dintre noi și Creator este că El nu are început (nici sfârșit), pe când noi avem început! Deci infinitul temporal pentru noi nu are decât o singură direcție, eternitatea viitoare! Deci, ce sens au miliardele de reîntrupări (cu toate suferințele și tot tacâmul), în locul unei vieții eterne în perfecțiune morală și spirituală, prezentată de creștinism?! Posted Image

problema cu tine e ca tu stabilesti regulile jocului in asa fel incat sa castigi numai tu, deci noi scepticii ce rost are sa jucam?

cum adica ce sens au? de ce trebuie ca totul sa aiba un sens? care e sensul lui dzeu? care e sensul universului? in afara de spatiu nimic nu are vreun sens (nici macar timpul) in afara de cel pe care tu vrei sa il dai.
si sa nu imi spui tu ca ai raspunsurile la marile intrebari ale umanitatii ca nu te cred.
noi doar filozofam filozofii si ne jucam cu fantezii.

Edited by takillya, 19 May 2019 - 10:26.


#18
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 pacopaco1967, on 19 mai 2019 - 10:04, said:

Promisiunea invierii e pentru orice fiinta omeneasca care exista sau a existat . Singura deosebire va fi facuta de caracterul fiecaruia.
Insa crestinii (adevarati) vor trece direct la viata eterna, ceilalti vor avea o perioada de convertire, si daca nu profita de acea ocazie sa se converteasca (pocaiasca) atunci vor pierde sansa vietii eterne.
In ce priveste problema pusa de initiator, are unele lipsuri de informatie, si anume ca intelege eronat expresia "trup de slava" folosit de biblie.
Trup de "slava" inseamna altceva decat isi imagineaza multi crestini. Trupul reinviat va fi la cele mai inalte performante biologice si absolut fara nici un defect sau malformatie congenitala. Parul nu va creste aiurea in orice zona corporala, fara grasimi puse aiurea sau in exces. imagineaza-ti ca orbii isi vor capata vederea, surdomutii isi vor capata auzul, Hawkins ala care a stat aproape o viata intreaga in carucior va zburda , toti cei care au avut de suferit de pe urma unor boli grave vor constata ca nu au dureri. Imagineaza-ti ca in viata asta ti-ai pierdut picioarele , iar la inviere esti intreg. Ei bine, trupul de slava va fi un trup complet, si la fel de dezvoltat ca a celorlatora. Swartzeneger nu va fi masiv, si piticul nu va fi pitic, Toti aceia care prin masivitatea trupului intimidau pe ceilalti vor constata ca s-au ales cu un trup normal si identic cu restul.
Bineinteles ca unuia ce se falea cu  trup atletic va fi furios, dar bucuria mare o va simti cel ce nu a avut maini sau picioare. Ai ramas fara rinichi, ei bine rinichii vor fi la fel de performanti ca celor mai sanatosi oameni. In fata acestor imbunatatiri vei fi convins ca trup de "slava" nu poate insemna decat ca ceva mai bun si gratis nu ai meritat. Nu uita ca pentru o operatie actuala care te lasa infirm platesti  de te usuca. Cum ar fi constinta ta sa primesti tot ce e mai bun si gratis ? Vei da "slava" acelui Creator ca exista , cu toate ca te-ai indoit de existenta Lui sau de caracterul Lui

Păi asta am spus și eu legat de trupul de slavă, în primul rând trebuie să fie fizic, în al doilea rând trebuie să fie perfect, înzestrat cu conștiința aferentă și subconștientul colectiv! Trupurile vor fi identice, ne va deosebi doar chipurile, fiecare va avea un alt chip, atât bărbații cât și femeile! În modul ăsta, nimeni nu va putea fi ispitit de trupul soției aproapelui sau invers! :)
Plus că iubirea va fi autentică, și nu vom avea ochi decât pentru jumătatea noastră, pe ceilalți îi vom privi ca pe frații și surorile noastre!
Însă trupurile nu vor fi mediocre, cum spui matale, ci vor fi ca la început, așa cum au fost Adam și Eva, care au avut trupuri perfecte, au fost înalți, atletici... bărbații mușchiuloși, femeile grațioase, totul va fi perfect!

Iar ca bonus, paco, îți mai spun că trupurile de slavă nu vor cunoaște anumite efecte metabolice, cum ar fi micțiunea sau defecarea sau oboseala, probabil vor avea viață în sine! E posibil ca acele trupuri să nu mai aibă buric, anus... fructele pe care le vom consuma, se vor elimina prin transpirație parfumată (de parfumul acelui fruct) frumos mirositoare, vom mirosi a ceea ce am mâncat! :)
Organele genitale vor fi folosite doar la contactul sexual (plăcerea sexuală), nu la altceva... și posibil la conceperea de urmași, oricum nașterea va fi fără durere!

Visul omului este nemurirea și zborul liber, dacă acele trupuri vor fi perfecte și vor avea viață în sine, deci ne va asigura nemurirea, posibil să și putem să zburam cu ele, vegetația va fi foarte înaltă, ca înainte de potop, copaci de sute de kilometri, etc! :)

 takillya, on 19 mai 2019 - 10:25, said:

problema cu tine e ca tu stabilesti regulile jocului in asa fel incat sa castigi numai tu, deci noi scepticii ce rost are sa jucam?

cum adica ce sens au? de ce trebuie ca totul sa aiba un sens? care e sensul lui dzeu? care e sensul universului? in afara de spatiu nimic nu are vreun sens (nici macar timpul) in afara de cel pe care tu vrei sa il dai.
si sa nu imi spui tu ca ai raspunsurile la marile intrebari ale umanitatii ca nu te cred.
noi doar filozofam filozofii si ne jucam cu fantezii.

Adevărul se poate ascunde în spatele unei simple fantezii! Ai dovezi că nu e așa?! :)

Poți să fi sceptic, ce contează, dar îți faci rău cu mâna ta! No offence! :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate