Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Învierea, noile trupuri de slavă și subconștientul!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
426 replies to this topic

#91
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
))))
Hai ca macar, mai de hollywood esti. Si nimeni nu poate contesta.

Edited by Cr1spy, 21 May 2019 - 21:58.


#92
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 Cr1spy, on 21 mai 2019 - 21:55, said:

))))
Hai ca macar, mai de hollywood esti. Si nimeni nu poate contesta.

La ce te referi mai exact?! Și vezi că suntem cam off topic... încearcă din prima...

#93
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Ghinion, chiar acum eram on-topic. Te laudam ptr subiect.

#94
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

 Cr1spy, on 21 mai 2019 - 19:17, said:


Daca este un adevar, da este batut in cuie. Daca cerul este albastru ptr tot restul vieti mele, aia este. Nu este un fixism.

N-Ai tu nici o dovada pt acel adevăr.Oricum adevărul se confirmă cu fapte nu cu credinte. Credința este o piedica în calea adevărului.

 Kres, on 21 mai 2019 - 19:25, said:

Hai sa-mi dau si eu cu parerea.
Nu cred ca omul, in aceasta viata materiala poate deveni nici 20% vrednic de mantuire deci e greu de vorbit de o existenta viitoare suoerioara celei actuale, rezultate din mai nimic in aceasta viata.

Subconstientul este, dupa parerea mea un rezervor de pacate si patimi care sunt date omului prin karma (nu poate opta in privinta lor) cu care trebuie sa lupte toata viata, tocmai, ca sa evite sa o ia din nou de la capat in aceeasi existenta meschina, dar cu alte decoruri.



Exista o parte a sinelui profund de care toata lumea se teme, altfel toata lumea ar putea merge fluierand noaptea in intuneric prin padure.

Omul e in esenta pacatos pentru ca are pacatul inscriptionat in codul sursa, din nefericire.
De unde știi ca omul este pacatos? Asta ti-au spus-o alții și tu o iei de buna.

 heart_of_ice, on 21 mai 2019 - 21:51, said:



Nu mă văd nicicum! Eventual un simplu, umil căutător al adevărului...
Dacă ești căutător al adevărului ar fi bine sa-l cauți tu însuți pt ca ceilalți s-ar putea sa fie mincinoși.

#95
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
In primul rand, vorbeam de o concluzie, la modul general, asa cum ai prezentat-o tu, referindu-te la ea, ca o ratiune.
Daaaar, sa ne referim si la credinta in sine, asa cum doresti. Si putem afirma cu siguranta ca te inseli amarnic.
Sa luam, de exemplu credinta in vindecare, cu cele 2 aspecte, verificate stiintific:
- efectul Placebo, in care oamenii iau drajeuri (apa cu zahar) si se vindeca
-efectul Nocebo, in care oamenii iau pastile (cu efect puternic, din domeniul psihiatrei), si au efect asupra lor ca apa cu zahar, adica zero. Deci, desi iau tratament, nu se vindeca, fiindca este luat impotriva vointei lor (si a credintei in vindecare).

Cum se face ca acest lucru, dovedit stiintific coincide cu ceea ce spune Biblia despre credinta  si nu cu ceea ce afirmi tu, probabil in necunostinta de cauza ?



#96
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

 Cr1spy, on 22 mai 2019 - 14:15, said:

In primul rand, vorbeam de o concluzie, la modul general, asa cum ai prezentat-o tu, referindu-te la ea, ca o ratiune.
Daaaar, sa ne referim si la credinta in sine, asa cum doresti. Si putem afirma cu siguranta ca te inseli amarnic.
Sa luam, de exemplu credinta in vindecare, cu cele 2 aspecte, verificate stiintific:
- efectul Placebo, in care oamenii iau drajeuri (apa cu zahar) si se vindeca
-efectul Nocebo, in care oamenii iau pastile (cu efect puternic, din domeniul psihiatrei), si au efect asupra lor ca apa cu zahar, adica zero. Deci, desi iau tratament, nu se vindeca, fiindca este luat impotriva vointei lor (si a credintei in vindecare).

Cum se face ca acest lucru, dovedit stiintific coincide cu ceea ce spune Biblia despre credinta  si nu cu ceea ce afirmi tu, probabil in necunostinta de cauza ?
Păi cei care se vindeca cu placebo se vindeca datorita prostiei din capul lor pt ca daca ar fi suficient de deștepți nu s-ar vindeca. Si-atunci se pune intrebarea ce-i mai bine sănătos dar prost sau bolnav dar destept?

#97
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Topicul asta a devenit cel mai amuzant de pe arie...
Tu ce zici ? Pentru ce se roaga cei mai multi oameni la Dumnezeu ?
Pentru inteligenta sau ptr sanatate ?
Heart_of_ice de ce n-a spus ca oamenii in trupurile de slava vor fi super inteligenti si super credinciosi si a scris doar de mancare si de sex ?

Edited by Cr1spy, 22 May 2019 - 15:59.


#98
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

 Cr1spy, on 22 mai 2019 - 15:41, said:

Topicul asta a devenit cel mai amuzant de pe arie...
Tu ce zici ? Pentru ce se roaga cei mai multi oameni la Dumnezeu ?
Pentru inteligenta sau ptr sanatate ?

Nu știu pt ce se roagă. Probabil ca pt sănătate și probabil ca acesta este motivul pt care inteligența îi cam ocolește.

#99
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 Testosteron, on 22 mai 2019 - 07:26, said:


De unde știi ca omul este pacatos? Asta ti-au spus-o alții și tu o iei de buna.

Asa rezulta la o analiza atenta, la rece.
Isus a zis asa: "Care se simte fara de prihana, sa arunce primul cu piatra". Si atunci au taiat-o toti, care incotro...Inclusiv fanaticii religiosi.

Edited by Kres, 22 May 2019 - 19:09.


#100
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

 Kres, on 22 mai 2019 - 19:07, said:



Asa rezulta la o analiza atenta, la rece.
Isus a zis asa: "Care se simte fara de prihana, sa arunce primul cu piatra". Si atunci au taiat-o toti, care incotro...Inclusiv fanaticii religiosi.
Păi normal pt ca erau evrei cu toții și deci erau sub Lege, iar conform acelei legi n-ai cum sa fii neprihănit. Dar daca i-ar fi întrebat pe alții, pe romani de exemplu, pai aia i-ar fi ras în nas. Du-te și acum la un budist și spune-i ca-i păcătos și o sa te întrebe ca ce-i aia.

Edited by Testosteron, 22 May 2019 - 19:18.


#101
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
He he...dar(deci) budistul nici el n-ar fi dat cu piatra.

Edited by Cr1spy, 23 May 2019 - 00:34.


#102
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 Testosteron, on 22 mai 2019 - 19:15, said:

Du-te și acum la un budist și spune-i ca-i păcătos și o sa te întrebe ca ce-i aia.

Te inseli, prietene, budistii stiu cel mai bine ca duc o karma in spate, inca de la nastere si ca au niste incercari de trecut, numai crestinii inteleg destul de tarziu crucea pe care o au de dus si vamile pe care le au de trecut in aceasta viata.

#103
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

 Kres, on 23 mai 2019 - 04:58, said:



Te inseli, prietene, budistii stiu cel mai bine ca duc o karma in spate, inca de la nastere si ca au niste incercari de trecut, numai crestinii inteleg destul de tarziu crucea pe care o au de dus si vamile pe care le au de trecut in aceasta viata.
Dar karma nu înseamnă păcat.  Nu ești păcătos pt ca ești sub karma, ești ca un muncitor care are de făcut o lucrare.

 Cr1spy, on 23 mai 2019 - 00:31, said:

He he...dar(deci) budistul nici el n-ar fi dat cu piatra.
Păi ei nici nu se gândeau sa ridice piatra de jos așa cum au facut-o evreii.

#104
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Ba, karma este consecinta propriilor greseli. Nu este o pedeapsa ptr ca ai facut un pacat, ci o confruntare cu propriile fapte.
Lucrarile muncitoresti se fac cu talent si voie buna.

#105
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Pai același gen de “pedeapsa” este prezentată și in creștinism. Doar ca e formulata intr-un mod mai...plastic, mai pe întelesul tuturor.
Nu cred ca multă lume pe forumul acesta, chiar crede ca iadul este literar o groapa mare de foc, in care ne ard noua păcătoșii, sufletele pe vecie.

#106
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 richelieu, on 23 mai 2019 - 09:33, said:

Pai același gen de “pedeapsa” este prezentată și in creștinism. Doar ca e formulata intr-un mod mai...plastic, mai pe întelesul tuturor.
Nu cred ca multă lume pe forumul acesta, chiar crede ca iadul este literar o groapa mare de foc, in care ne ard noua păcătoșii, sufletele pe vecie.
In biblia ortodoxa cuvantul "iad" e deseori folosit intr-un context negativ, ca pedeapsa divina, in traducerea Cornilescu nu este amintit niciodata cuvantul "iad".
Ortodocsii au faurit o biblie proprie in care Tatal ceresc e prezentat ca un judecator aspru, un tiran, intransigent, capricios, ucigas, lesne manios.
De aceea multi tineri se vor razvrati de constinta binelui.

#107
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 richelieu, on 23 mai 2019 - 09:33, said:

Pai același gen de “pedeapsa” este prezentată și in creștinism. Doar ca e formulata intr-un mod mai...plastic, mai pe întelesul tuturor.
Nu cred ca multă lume pe forumul acesta, chiar crede ca iadul este literar o groapa mare de foc, in care ne ard noua păcătoșii, sufletele pe vecie.
Richelieu, nu stiu ce parere pot avea altii, dar cred ca nu toate sunt la fel. Fiecare avem propria reprezentare/intelegere a lucrurilor. Unii, dupa cum au fost invatati, altii dupa cum au inteles din Biblie sau dupa cum au interpretat. Eu pot doar sa ti-o spun pe-a mea:

În ultimii ani, unele biserici și-au revizuit învățătura despre iad. De pildă, Comisia de Doctrină a Bisericii Anglicane a afirmat în 1995: „Iadul nu este un loc al chinurilor veșnice, ci alegerea definitivă și irevocabilă de a te înstrăina de Dumnezeu, alegere care nu poate duce decât la non-existență“.

Si nu am imprumutat-o, ci am gasit-o, dupa ce am stiut ce sa caut.


#108
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

 Cr1spy, on 23 mai 2019 - 09:18, said:

Ba, karma este consecinta propriilor greseli. Nu este o pedeapsa ptr ca ai facut un pacat, ci o confruntare cu propriile fapte.
Lucrarile muncitoresti se fac cu talent si voie buna.
Exista karma buna sau karma proasta. Karma buna este atunci cand n-ai facut greseli, karma proasta este atunci cand le-ai facut. Karma nu te considera pacatos ci doar te pune sa te confrunti cu propriile fapte. Din acest motiv toti cei care cred in karma nu cred in pacat, nu se considera pacatosi, eventual considera ca au gresit in momentul cand vine peste ei napasta. Si atunci vad daca au ceva de indreptat. Si in orice caz ei nu au o lege de respectat, nu au de respectat nici o porunca in afara de legile statului caruia apartin. Din acest motiv in situatia descrisa in Biblie nici un budist sau hindus n-ar fi ridicat nici o piatra pt ca pt ei adulterul este o problema personala a fiecaruia nicidecum una care trebuie rezolvata prin lapidare.

Edited by Testosteron, 23 May 2019 - 13:28.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate