Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

De sunt romanii considerati rromi de straini?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#19
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

 rumegus, on 11 mai 2019 - 19:10, said:

Acei rromi, au ajuns in vest cu pasaport sau CI romanesc, deci e clar ca sunt romani. Ca nu toti romanii cersesc si fura, e alta treaba, dar e clar ca cei cu palarii si cele cu fuste lungi si inflorate, sunt cetateni romani. Cei care au mancat lebedele din Austria, tot cetateni romani erau. Apoi, nici romanii-romani, nu au o reputatie prea buna in Eu, daca ai cunoaste istoria adevarata, nu te-ai mira. Intram in razboi alaturi de unii, apoi cand vedeam ca pierd, treceam de partea inamicului. E clar in Eu ca pe romani nu te poti baza, conta, chiar daca nu sunt rromi. Prin Germania, daca opresti un neamt, cauti ceva si vrei sa-l intrebi, altfel se uita la tine daca esti mai blond sau saten, cu totul altfel daca esti brunet si cret, posibil sa nu te bage in seama.
Stiu si putin din istoria romaniei.Indeajuns cat sa imi dau seama ce fel de natie suntem.Dar asa suntem noi.

#20
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,776
  • Înscris: 07.01.2012
Cand  cei mai neintegrati rromi vin de la tine din tara ceva vina trebuie sa ai si tu!

Cum se face ca alte tari si i-au integrat, numai in Romania marea majoritate sunt nescolarizati, fara acte de identitate, fara joburi ?

Ori esti la fel ca si ei sau poate chiar mai rau de vreme ce numai ai tai sunt asa, ori esti foarte rasist si  le-ai impiedicat integrarea.

Edited by iulian_k, 11 May 2019 - 19:25.


#21
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,718
  • Înscris: 29.10.2017
Pai multi romani au impresia ca sunt albi, realitatea e ca doar o minoritate este de rasa mai "aleasa" la noi
Prin metisare cu fel de fel de invadatori asiatici de-a lungul vremii s-a stricat si bagajul rasial
Foarte multi romani sunt fie tuciurii, fie cu aspect asiatic mongoloid

Hai sa analizam doua aspecte: mersul si vocea unor personaje sa zicem dintr-un hypermarket din zona de sud a capitalei
daca ati observat foarte multi au un mers de gloaba adica de animal care a tras la jug , nu au un mers elegant cu postura dreapta asa cum are o fiinta superioara
; iar vocea lor de cele mai multe ori este de animal, o adunatura de racnete profund dizgratioase
Romanii nu sunt o natie/rasa omogena..sunt diferente de la cer la pamant intre subgrupuri

#22
Mamutul

Mamutul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 30.11.2009

 Crbl2001, on 11 mai 2019 - 18:31, said:

Pe mine deja a inceput sa ma enerveze treaba asta.rromii din Romania care pleca in strainatate stiu numai sa fure si sa cerseasca.Nu am nimic cu cei care sunt seriosi,ci cu lichelele.Problema e ca strainii ne numesc si pe noi "rromi" doar pt ca adevaratii rromi vin din Romania.De ce se intampla asta?
Tu faci deosebire intre pakistanezi si indieni sau ii pui pe toti in aceeasi oala? Dar intre chinezi si vietnamezi? Cam asa si cu strainii care ne confunda cu romii.

#23
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Românii sunt considerați rromi pentru că prima impresie contează, după revoluție când sau deschis frontierele primii care au plecat în masă în afară au fost rromii și sau ocupat cu îndeletnicirile specifice, cerșetorie, furt, tâlhării, fier vechi, cupru, furturi auto etc și pe lângă ei au fost și români autentici care sau ocupat tot cu asta. Românii civilizați au început să plece mai târziu pe măsură ce era distrusă industria și rămâneau fără muncă, mai mult de la nivel înalt din România sau dat directive către poliție să fie lăsați în pace rromii care se ocupau cu furturi și aduceau ce furau în țară, ideea a fost să se creeze un sentiment de respingere în EU față de români pentru a frâna integrarea în EU. Deci suntem considerați rromi tocmai ca efect al acelei politici de neintegrare promovată în anii 90, rromii în sine sunt doar simple unelte, adevărații vinovați sunt alții.

#24
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,074
  • Înscris: 31.03.2015

 Crbl2001, on 11 mai 2019 - 18:31, said:

Pe mine deja a inceput sa ma enerveze treaba asta.rromii din Romania care pleca in strainatate stiu numai sa fure si sa cerseasca.Nu am nimic cu cei care sunt seriosi,ci cu lichelele.Problema e ca strainii ne numesc si pe noi "rromi" doar pt ca adevaratii rromi vin din Romania.De ce se intampla asta?
Ce relevanta are etnia? Ce, daca  niste unguri-români fac magarii prin vest, tu te speli pe maini si zici, *da-i dreaq, nu-s d-ai nostri*?
Sau daca un francez negru comite vreun viol in România, tu-i cauti originea prin Africa?
Aia e, ţiganii sunt români pentru ca s-au nascut in România, au crescut in România, vorbesc româneste.

#25
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,776
  • Înscris: 07.01.2012
Din cauza ca taranii romani isi exploatau copiii de mici, nu  s-a luat niciodata  in serios problema sanctionarii parintilor in cazurile de punere a minorului la munci si a abandonului scolar. Doar taranul roman e sfant, e supraom, e model, cum sa-l deranjezi cu sa ceva. Din toleranta asta combinata cu un rasism(mai putin virulent decat s-ar crede din afara)  a parut problema romanesca rroma in Europa.

#26
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017

 Baxon, on 11 mai 2019 - 18:46, said:

Din pacate cineva ( niste idioti-oameni cu idei ) o gresit grav cand le-o schimbat denumirea in rromi . Mai mult , rromii nici n-ar trebui sa existe ca minoritate .

De aici si problema de confuzie .....


Iliescu a facut acest gen nenorocit, printre multe altele, pentru care sper ca o data si o data sa plateasca. Macar un cancer super dureros sper sa il astepte. Denumirea lor era de rromi si era perfect acceptata. A venit insa acel imbecil care a spus ca mai bine le spunem rromi.....   Cacat ....

#27
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,776
  • Înscris: 07.01.2012

 Bogotta, on 11 mai 2019 - 19:32, said:



Iliescu a facut acest gen nenorocit, printre multe altele, pentru care sper ca o data si o data sa plateasca. Macar un cancer super dureros sper sa il astepte. Denumirea lor era de rromi si era perfect acceptata. A venit insa acel imbecil care a spus ca mai bine le spunem rromi.....   Cacat ....
Uite aici o dovada ca se utiliza si in interbelic :[ https://i1.wp.com/www.cuvantul-ortodox.ro/recomandari/wp-content/uploads/2016/01/glasul_romilor-5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009

 Baxon, on 11 mai 2019 - 18:46, said:

Din pacate cineva ( niste idioti-oameni cu idei ) o gresit grav cand le-o schimbat denumirea in rromi . Mai mult , rromii nici n-ar trebui sa existe ca minoritate .

De aici si problema de confuzie .....
Nu este total adevarat!Am vazut un clip pe internet cu un rrom prins la furat in anglia si cand a fost luat la sectie acolo a spus ca este roman,fiind corectat de unul dintre politisti facandul mincinos si spunand-ui ca este gipsy!

#29
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,999
  • Înscris: 14.08.2007

 aaaa4567, on 11 mai 2019 - 19:01, said:

3. In Romania se afla una din cele mai mari comunitati de romi din Europa
Spaniolii si francezii au mai multi decat noi, dar noi avem procent mai mare raportat la populatie.

Edited by utopium, 11 May 2019 - 19:45.


#30
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017

 dasca, on 11 mai 2019 - 18:50, said:

Acum probabil depinde si in ce anturaje te invarti. La mine la birou(in Austria) suntem 2 Romania(eu si prietena mea) si ni s-au cerut recomandari pentru oameni din domeniu din Romania(chiar nevorbitori de germana).

recomandama pe mn
eu sunt tigan iliterat

Edited by mediasick, 11 May 2019 - 19:47.


#31
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 iulian_k, on 11 mai 2019 - 19:38, said:

Uite aici o dovada ca se utiliza si in interbelic :
Asta nu inseamna ca trebuia sa se permita din nou termenul asta.

#32
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Unii o spun pentru ca stiu ca asa insulta e mai mare (vezi arabii pe care unii ii fac teroristi) altii o spun din ignoranta/prostie.

Sunt oameni chiar si aici in Europa care nu stiu ca spaniolii sau grecii sunt tot caucazieni.

Cei din tarile dezvoltate nu sunt foarte informati despre chestiile din afara bulei in care traiesc, din pacate.

#33
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 mariusr1976, on 11 mai 2019 - 18:39, said:

De ce romani sunt considerati hoti?
pt ca in toate tarile europei sint pe primul loc la infractiuni

la "Romania Te Iubesc" de sapt trecuta, seful politiei din londra spunea ca 70% din "crimes" erau comise de romani

 vidiandrei, on 11 mai 2019 - 20:06, said:

Cei din tarile dezvoltate nu sunt foarte informati despre chestiile din afara bulei in care traiesc, din pacate.
bula in care traiesc? Tu stii toate triburile din toate tarile?

oamenii ii numesc romani pt ca au pasaport romanesc, cum ai vrea tu personal sa li se spuna??

 I2O, on 11 mai 2019 - 18:44, said:

Strainii aia sunt doar niste prosti
de ce?

 Baxon, on 11 mai 2019 - 18:46, said:

Din pacate cineva ( niste idioti-oameni cu idei ) o gresit grav cand le-o schimbat denumirea in rromi .
cand s-a produs schimbarea, stii cumva? si cine sint acei oameni care au schimbat-o? ma gandesc ca oi stii daca ai scris ce ai scris

Edited by unbrutus, 11 May 2019 - 20:41.


#34
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,626
  • Înscris: 31.01.2010

 Baxon, on 11 mai 2019 - 19:01, said:

Cum iesi din arcul carpatic , dai de " soiul " asta ...

Vrei sa`ti aprinzi paie`n cap?? Posted Image

#35
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 Baxon, on 11 mai 2019 - 18:46, said:

Mai mult , rromii nici n-ar trebui sa existe ca minoritate .
adica?? e probabil cea mai numeroasa minoritate din ro, daca nu e inca, va fi curand.

#36
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

 Mamutul, on 11 mai 2019 - 19:27, said:


Tu faci deosebire intre pakistanezi si indieni sau ii pui pe toti in aceeasi oala? Dar intre chinezi si vietnamezi? Cam asa si cu strainii care ne confunda cu romii.

Da fac deosebire.Doar nu zic ca un indian e pakistanez.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate