Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

De sunt romanii considerati rromi de straini?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#1
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Pe mine deja a inceput sa ma enerveze treaba asta.rromii din Romania care pleca in strainatate stiu numai sa fure si sa cerseasca.Nu am nimic cu cei care sunt seriosi,ci cu lichelele.Problema e ca strainii ne numesc si pe noi "rromi" doar pt ca adevaratii rromi vin din Romania.De ce se intampla asta?

#2
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
De ce romani sunt considerati hoti?

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Stai relax ca si destui romani neaosi sunt fix același calapod cu rromii.

#4
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Strainii aia sunt doar niste prosti

#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Din pacate cineva ( niste idioti-oameni cu idei ) o gresit grav cand le-o schimbat denumirea in rromi . Mai mult , rromii nici n-ar trebui sa existe ca minoritate .

De aici si problema de confuzie .....

#6
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,037
  • Înscris: 23.09.2005

 Crbl2001, on 11 mai 2019 - 18:31, said:

Pe mine deja a inceput sa ma enerveze treaba asta.rromii din Romania care pleca in strainatate stiu numai sa fure si sa cerseasca.Nu am nimic cu cei care sunt seriosi,ci cu lichelele.Problema e ca strainii ne numesc si pe noi "rromi" doar pt ca adevaratii rromi vin din Romania.De ce se intampla asta?
Pai care e nedumerirea ta, caci la intrebarea din titlu ti-ai raspuns singur cu ce ai scris?

#7
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
...din necunoastere/lipsa de cultura

#8
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

 Crbl2001, on 11 mai 2019 - 18:31, said:

Pe mine deja a inceput sa ma enerveze treaba asta.rromii din Romania care pleca in strainatate stiu numai sa fure si sa cerseasca.Nu am nimic cu cei care sunt seriosi,ci cu lichelele.Problema e ca strainii ne numesc si pe noi "rromi" doar pt ca adevaratii rromi vin din Romania.De ce se intampla asta?
Simplu, din 2 motive:

1) Apropierea fonetica rrom - roman

2) Ghinionul ca Romania sa aiba cea mai mare minoritate etnica rroma din Europa

1 + 2 = confuzia

#9
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Pentru ca sunt.

#10
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Acum probabil depinde si in ce anturaje te invarti. La mine la birou(in Austria) suntem 2 Romania(eu si prietena mea) si ni s-au cerut recomandari pentru oameni din domeniu din Romania(chiar nevorbitori de germana).

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,606
  • Înscris: 07.02.2003

 Crbl2001, on 11 mai 2019 - 18:31, said:

Pe mine deja a inceput sa ma enerveze treaba asta.rromii din Romania care pleca in strainatate stiu numai sa fure si sa cerseasca.Nu am nimic cu cei care sunt seriosi,ci cu lichelele.
Pentru ca in afara lichelele ajung mai usor si domina opinia publica... simplu. Acu sa stii ca nu toata lumea ii considera asa, depinde si prin ce anturaj te invarti.

Edited by andreic, 11 May 2019 - 18:57.


#12
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

 slai, on 11 mai 2019 - 18:42, said:

Stai relax ca si destui romani neaosi sunt fix același calapod cu rromii.
Sunt dar te asigur ca mai putin.Mult mai putin.

 Phobos, on 11 mai 2019 - 18:46, said:


Pai care e nedumerirea ta, caci la intrebarea din titlu ti-ai raspuns singur cu ce ai scris?
Pai nu inteleg de ce ne pun in acceasi oala cu ei.Nu pricep motivul.Cat de idioti sa fie sa nu poata face diferenta?

#13
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,516
  • Înscris: 18.10.2011

 Crbl2001, on 11 mai 2019 - 18:31, said:

Pe mine deja a inceput sa ma enerveze treaba asta.rromii din Romania care pleca in strainatate stiu numai sa fure si sa cerseasca.Nu am nimic cu cei care sunt seriosi,ci cu lichelele.Problema e ca strainii ne numesc si pe noi "rromi" doar pt ca adevaratii rromi vin din Romania.De ce se intampla asta?
1. Apropierea fonetica (romi, romani sau cum isi mai spun)
2. Apropierea geografica (tot din Romania vin)
3. In Romania se afla una din cele mai mari comunitati de romi din Europa
4. Au acte de Romania - foarte important! SUnt nascuti in Romania, crescuti etc de 1-2-n generatii.
5. Unii romani (si nu putini) au unele (uneori, multe) din apucaturile romilor. Si nu ma refer numai la furat, cersit,. infractiuni stradale, violenta, ci si la tot felul de criminalitate cu care romanii s-au obisnuit. E vorba inclusiv de oamenii cu scoala, facultate!

Or mai fi si altele. Punctul 5 - mi se pare o chestie profunda si impardonabila din partea romanilor. Ca exemplu, apucaturile cadrelor medicale din Moartea dlui lazarescu sunt horror, sunt incredibile pentru un stat civilizat, in fapt unii occidentali abia cred ca se pot intampla in EU. Si macar de-ar fi numai atat...

Bineinteles unii straini se folosesc de chestia asta pentru a avea motiv de discriminare (fata de romani), inlaturare din diverse competitii etc. Adica, inteleg ca nu e asa, ca nu toti romanii sunt hoti si cersetori, dar se folosesc de imaginea exagerata creata de presa in randul opiniei publice occidentale.

Edited by aaaa4567, 11 May 2019 - 19:05.


#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 slai, on 11 mai 2019 - 18:42, said:

Stai relax ca si destui romani neaosi sunt fix același calapod cu rromii.
Cum iesi din arcul carpatic , dai de " soiul " asta ...

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,606
  • Înscris: 07.02.2003

 EMotanuIO, on 11 mai 2019 - 18:49, said:

2) Ghinionul ca Romania sa aiba cea mai mare minoritate etnica rroma din Europa
Raportat la populatia totala nu sunt cei mai multi la noi, doar ca numar absolut.

Edited by andreic, 11 May 2019 - 19:03.


#16
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

 projectfp, on 11 mai 2019 - 18:50, said:

Pentru ca sunt.
Aaa,deci tu esti rrom,am inteles.Stii ceva,nu am nimic cu rromii dar asta e problema mea,suntem confundati cu ei.

#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Pentru ca se comporta ca atare foarte multi dintre ei.

#18
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Acei rromi, au ajuns in vest cu pasaport sau CI romanesc, deci e clar ca sunt romani. Ca nu toti romanii cersesc si fura, e alta treaba, dar e clar ca cei cu palarii si cele cu fuste lungi si inflorate, sunt cetateni romani. Cei care au mancat lebedele din Austria, tot cetateni romani erau. Apoi, nici romanii-romani, nu au o reputatie prea buna in Eu, daca ai cunoaste istoria adevarata, nu te-ai mira. Intram in razboi alaturi de unii, apoi cand vedeam ca pierd, treceam de partea inamicului. E clar in Eu ca pe romani nu te poti baza, conta, chiar daca nu sunt rromi. Prin Germania, daca opresti un neamt, cauti ceva si vrei sa-l intrebi, altfel se uita la tine daca esti mai blond sau saten, cu totul altfel daca esti brunet si cret, posibil sa nu te bage in seama.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate