Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

De sunt romanii considerati rromi de straini?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#37
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postadycoke2, on 11 mai 2019 - 18:49, said:

...din necunoastere/lipsa de cultura
ce nu cunosc si cum e lipsa de cultura a citi campul "nationalitate" din pasaport?

View Postandreic, on 11 mai 2019 - 19:02, said:

Raportat la populatia totala nu sunt cei mai multi la noi, doar ca numar absolut.
cea mai mare din europa, cum nu sint cei mai multi la noi? unde sint mai multi ca la noi?

#38
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Precis iti da zaganu pasaportu!
:D

#39
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postunbrutus, on 11 mai 2019 - 20:41, said:

adica?? e probabil cea mai numeroasa minoritate din ro, daca nu e inca, va fi curand.
Cred ca in curand vom deveni NOI cea mai numeroasa minoritate. :)

#40
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Dupa unele calcule ...prin 2050 daca totul merge ca acuma!

#41
IgnoreMe86

IgnoreMe86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.03.2017
Daca te plimbi prin centru prin Stuttgart sau prin Munchen, ai sa vezi cati rromi sunt la cersit...  Ghici in ce limba isi canta milogeala..?
Totodata am vazut si romani batuti in cap care ne cam fac de rusine... Chiar ieri am intalnit un idiot care le explica unor nemti ca la noi in Romania nu se gaseste ceai negru si ca el n-a baut niciodata moment in care l-am intrebat "Tu in ce sat traiesti in Romania de nu ai baut in viata ta ceai negru si nici n-ai auzit de asa ceva?" la care el imi raspunde "La noi nu exista"... L-am lasat asa ca am inteles ca n-am cu cine! Si mai sunt multe exemple daca incep sa-mi aduc aminte tot ce-am intalnit in ultimii 10 ani pe-aici.

#42
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Sa fim seriosi, in Oltenia o buna parte din populatie e compusa din metisi intre romani si zigeuneri, la fel si prin Arges, Galati, Alba, Buzau, etc. Cred ca la modul real, cel putin un sfert din populatia actuala din sudul Romaniei are ceva sange rromesc.
Asta e, suntem pana la urma toti oameni, oricum...negrii aia musulmani care vin acuma peste vestici sunt infinit mai problematici decat rromii, in primul rand datorita aspectului religios si a faptului ca sunt elemente complet straine, astia de bine de rau sunt pe aici din Evul Mediu, cam stiim ce pot.

Edited by doxan, 11 May 2019 - 20:59.


#43
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostCrbl2001, on 11 mai 2019 - 18:31, said:

Problema e ca strainii ne numesc si pe noi "rromi" doar pt ca adevaratii rromi vin din Romania.De ce se intampla asta?

Pentru ca asta e imaginea, impresia lasata altora si care nu e prea departe de adevar. Grosul romanilor nu aduna duoa ei cand merg la gratar si arunca gunoaiele pe unde apuca

#44
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Pentru ca in Romania mai multi rromi decat albi.Posted Image

In Franta sunt mai multi negri ca la noi si discutau intr-o emisiune ca noi suntem rromi.

Treaba sta in felul urmator, ca suntem tara din Europa care are cei mai multi emigranti si majoritatea chiar sunt rromi, aia strica toata treaba si suntem vazuti rau din cauza lor.
rromii nu sunt oameni civizilizati, si strainii deja fac asimilarea din roman si rrom si poate o fi si de la denumirea asta rrom = roman = ROU = RO.
Asa-s romanii de fel in general, nu se respecta nici intre ei pentru ca pentru bani omul ti-e curva, te cumpara si te vinde ca pe Iisus.

Edited by smiley2, 11 May 2019 - 21:00.


#45
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 18.10.2011

View Postiulian_k, on 11 mai 2019 - 19:22, said:

Cand  cei mai neintegrati rromi vin de la tine din tara ceva vina trebuie sa ai si tu!

Cum se face ca alte tari si i-au integrat, numai in Romania marea majoritate sunt nescolarizati, fara acte de identitate, fara joburi ?

Ori esti la fel ca si ei sau poate chiar mai rau de vreme ce numai ai tai sunt asa, ori esti foarte rasist si  le-ai impiedicat integrarea.
Statul este slab. nu poate asigura /impune respectarea legii. esti furat la drumul mare, nu se baga statul sa iti ia apararea. Procesele dureaza cu anii, se da mita, esti furat la concursuri de numire pe post, la autorizatii, in prea multe locuri. Statul a gresit din cauza ca ani de-a randul nu a sanctionat suficient de dur aceste racile, iar astazi ele s-au generalizat. Au devenit acceptate social, ba chiar calitati necesare supravietuirii sau unei bune vietuiri. Exact cum se intampla in natura.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9-4V3HR696k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/u5P8AZRBLac?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Intr-o tara precum Romania, un comportament corect nu are sens, ba chiar te aduce net in dezavantaj, ba chiar uneori este imposibil de practicat (ca sa supravietuiesti controalelor trebuie sa dai atentii sau sa nu iti platesti toate darile, ca sa poti compensa - sunt lucruri auzite de la altii). Ganditi-va ca ani de zile oamenii erau nevoiti "sa se descurce" ca sa faca rost de alimente. Toate treaba asta a erodat condamnarea publica a furtului, care a  devenit banal, necesar, scuzabil, ba chiar un gest de fronda.

Rromii n-au facut decat sa speculeze situatia, sa se adapteze rapid, pe fondul unor trasaturi specifice (tupeu etc)

Am cunoscut un om crescut in Rahova. Desi nu era rom, avea multe din caracteristicile lor. Nu toate, dar pe unele le avea. Un tupeu incredibil, te facea din vorbe etc.

View PostIgnoreMe86, on 11 mai 2019 - 20:53, said:

Daca te plimbi prin centru prin Stuttgart sau prin Munchen, ai sa vezi cati rromi sunt la cersit...  Ghici in ce limba isi canta milogeala..?
Totodata am vazut si romani batuti in cap care ne cam fac de rusine... Chiar ieri am intalnit un idiot care le explica unor nemti ca la noi in Romania nu se gaseste ceai negru si ca el n-a baut niciodata moment in care l-am intrebat "Tu in ce sat traiesti in Romania de nu ai baut in viata ta ceai negru si nici n-ai auzit de asa ceva?" la care el imi raspunde "La noi nu exista"... L-am lasat asa ca am inteles ca n-am cu cine! Si mai sunt multe exemple daca incep sa-mi aduc aminte tot ce-am intalnit in ultimii 10 ani pe-aici.
btw: Am u apartament la bloc, cu un mic sistem de supraveghere. In Bucuresti. Matematic, cu precizie, trece un rom cu cersitul intr-o anumita zi a saptamanii, intr-o anumita parte a zilei :D

Edited by aaaa4567, 11 May 2019 - 21:03.


#46
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Te-ai trezit tarziu, gandeste-te cand stateau acasa.
Dupa 2007 nr ursareselor si puradeilor prin orasele mari au scazut semnificativ.

I-au innebunit aia pe afara, dar sunt si avantaje. Am scapat de ei din tara.

#47
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostAdm, on 11 mai 2019 - 21:16, said:

sunt si avantaje. Am scapat de ei din tara.
Daa.

Si am dat de ei pe-aici... :(

#48
bleujandarm

bleujandarm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.06.2013
Nu este vorba de confuzie. Fiecare tara europeana are un procent de cetateni de etnie rroma asa ca stati linistiti, nu suntem noi romanii cei mai informati si le stim noi pe toate iar occidentalii ar fi niste dezintersati si cu o cultura generala zero. Stiu ei foarte bine ca rrom nu e tot aia cu român.  Ce.?.. ploiestenii nu sunt facuti   rromi de catre buzoieni,  iesenii , tarani de catre  bacauani,....catolicii, bozgori, de catre ortodocsi, ...? si lista de comparatii continua .In toate cazurile e vorba de jignire.

Edited by bleujandarm, 11 May 2019 - 21:46.


#49
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postunbrutus, on 11 mai 2019 - 20:41, said:

adica?? e probabil cea mai numeroasa minoritate din ro, daca nu e inca, va fi curand.
Adica nu e corect din moment ce rromii se supun altor legi decat in tara in care sunt cetateni. Dpmdv ar trebui sa li se revoce cetatenia romana .
Din pacate cei care ne conduc nu au vreme sa rezolve chestii importante si presante , ca nu mai prididesc cu furtul si ilegalitatile pe care ei insisi le savarsesc .

Edited by Baxon, 11 May 2019 - 22:15.


#50
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Eu nu i-am intilnit pe strainii respectivi. Ce-i drept nici n-am prea stat printre straini si fiind mutulica nu ma bag in seama cu ei.

#51
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View PostCrbl2001, on 11 mai 2019 - 18:31, said:

Problema e ca strainii ne numesc si pe noi "rromi"
Depinde, pe mine mă cred cel mai adesea estonian.

View Postiulian_k, on 11 mai 2019 - 19:22, said:

Cum se face ca alte tari si i-au integrat, numai in Romania marea majoritate sunt nescolarizati, fara acte de identitate, fara joburi ?
Stai liniștit ca nu-s integrați total nici in alte tari: nu lucrează, umbla îmbrăcați altfel decât majoritatea populației, trăiesc din expediente etc.
De fapt nici se mai încearcă integrarea, se merge pe multiculturalism și pastrarea diversității.

#52
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

View Postandreic, on 11 mai 2019 - 19:02, said:

Raportat la populatia totala nu sunt cei mai multi la noi, doar ca numar absolut.
Nu inteleg exact ce vrei sa zici, dar da Posted Image

Romania Southern/Central/Eastern Europe 621,573 (2011 census)
850,000 (estimated)[57][58][59] Kalderash, Ursari, Lovari, Vlax, Romungro

De aici: https://en.wikipedia...Romani_diaspora

Triaza dupa coloana populatie, inainte sunt doar asa: Egipt, SUA, Spania, Iran si Brazilia

Edited by EMotanuIO, 11 May 2019 - 22:41.


#53
bleujandarm

bleujandarm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.06.2013
Chiar si moldovenii filo-români din R. Moldova ne considera pe noi o natie corcita, ei fiind adevaratii români pursânge

#54
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View PostCrbl2001, on 11 mai 2019 - 18:31, said:

Pe mine deja a inceput sa ma enerveze treaba asta.rromii din Romania care pleca in strainatate stiu numai sa fure si sa cerseasca.Nu am nimic cu cei care sunt seriosi,ci cu lichelele.Problema e ca strainii ne numesc si pe noi "rromi" doar pt ca adevaratii rromi vin din Romania.De ce se intampla asta?
De ce intereseaza cum te vad strainii ? Si noi ii vedem pe ei alcoolici, degenerati,degradati, etc si nu dau doi bani pe ce credem noi.

Italienii sunt de la maro inchis pana la alb ca varul, ii doare-n penis de straini.

Edited by Owidiu, 11 May 2019 - 22:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate