Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

CAFENEAUA AUDIO

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2710 replies to this topic

#1351
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007

 vinciun, on 20 iunie 2022 - 20:56, said:

Sper  ca nu te-ai ofensat la "sofer de duminica" Posted Image nu-i vorba despre tine neaparat

Clar ca nu, eu conduc doar in timpul saptamanii, duminica e zi de pilotaj :)

 Jean-Luc_Picard, on 21 iunie 2022 - 06:40, said:

Există măsurători adecvate, dar nu trebuie să le iei ad litteram pentru sistemul tău. Exact cum a explicat vinciun, trebuie aplicate corecții pentru condițiile care la tine nu sunt la fel cu cele în care s-a făcut măsurătoarea.


Dar masuratorile alea in conditii ideale macar sunt relevante comparativ, intre modele.

#1352
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,810
  • Înscris: 04.10.2014
Exact.

#1353
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,810
  • Înscris: 04.10.2014
Condițiile nu sunt neapărat ideale, cât ușor de reprodus. Altfel, dacă de exemplu eu măsor pe un anumit model de Klipsch, oblig pe toată lumea, pentru a se putea face o comparație cu sens, să-și cumpere acel model de Klipsch și ce ne facem când nu se mai fabrică sau producătorul se decidă să pună alte piese înăuntru, dar păstrând codul de model?

#1354
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,670
  • Înscris: 24.10.2015
De aia e cam complicat. Nu in zadar se recomanda ca inainte de achizitie, sa poti testa pe boxele tale, in spatiul tau.

#1355
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,670
  • Înscris: 24.10.2015
Hai ca vine si partea interesanta :)

Mi-a venit azi microfonul de calibrare minidsp umik-1. Inca nu am fisierul de corectie, cica trebuie sa le trimit mail cu seria de la microfon ca sa mi-l trimita.

O sa ma ocup in week-end mai serios cu masuratori dar deja am apucat sa ma joc un pic si constat ceva foarte interesant.

Dupa cum am mai spus, amplificatorul de casti dx3 pro plus imi taie din bas pe Focal Elegia, nu mi s-a parut mie :)

1. Scade aproximativ cu 4db zona 100hz-30hz fata de atunci cand masor castile infipte direct in laptop.

2. Partea cea mai nasoala fiindca nu stiu cum s-o corectez din eq e ca prin topping dx3 pro plus raspunsul in faza devine destul de haotic. Cu castile infipte direct in laptop raspunsul in faza e aproape perfect liniar.


Pe audiotehnica m50x lucrurile stau fix invers.

1. Raspunsul in faza e perfect liniar daca le conectez la topping si foarte aiurea daca le infing direct in laptop.
2. Raspunsul in frecventa nu vad sa se schimbe pe partea de bas, pe inalte se modifica un pic dar o fi si de la faptul ca nu tin perfect microfonul de fiecare data la fel.

Cand o sa am timp o sa ma gandesc cum sa fixez cumva sa mentin fe fiecare data microfonul fix in aceeasi pozitie si o sa fac si screenuri sa vederi singuri, poate intre timp primesc si fisierul de corectie pentru microfon, dar chiar si fara el microfonul e destul de liniar din ce am vazut pe net.


Acum concluzia? Fix cum spuneam mai sus, ce folos ca unii masoara amplificatorul dx3 pro plus singur si concluzia e ca-i perfect liniar dar in practica na, pe unele casti deregleaza raspunsul in frecventa si faza iar pe altele nu modifica raspunsul in frecventa dar il drege pe cel de faza... Ciudat...

#1356
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Un site foarte fain. https://alpha-audio.net/. E din Olanda.

Nu am citit foarte mult dar imi place ca prezinta lucrurile destul de relaxat si iau in considerare atat masuratori cat si perceptia propriilor urechi desigur, unele destul de experimentate care au auzit multe. In plus adauga si inregistrari.
De exemplu, un test comparativ a amplificatoarelor de aproximativ 1000 de euro. https://alpha-audio....o-2022-edition/
Legate la boxe de 10000 de euro si un DAC de 4000 d euro.
Imi place cum se incheie articolul „However, we want to encourage you to always try an amplifier on your own speakers. It's always about the match within your system and acoustics.”

Edited by Calinuus, 21 June 2022 - 21:29.


#1357
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,670
  • Înscris: 24.10.2015
Interesant articolul dar eu nu inteleg un lucru, atat de mult s-au scumpit amplificatoarele sau cum se face ca majoritatea din test sunt la 1000 de euro si scot in jur de 45 de watts. Incredibil.

Edited by vinciun, 21 June 2022 - 23:41.


#1358
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006

 vinciun, on 21 iunie 2022 - 23:41, said:

Interesant articolul dar eu nu inteleg un lucru, atat de mult s-au scumpit amplificatoarele sau cum se face ca majoritatea din test sunt la 1000 de euro si scot in jur de 45 de watts. Incredibil.
Si nici unul n-a avut probleme din cauza asta.

Chiar la cele de 1200 – 1500 euro tot in jur de 50W scot. Clar ca amplificatoarele bune sunt scumpe.
Abia la 2500euro se apropie toate de 100W. Desi si aici, preferatul meu Naim NAIT XS3 e la 70W.

#1359
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
La firme de genul ala cam atat costa. Si e vorba de modele entry level de la ei.
La firmele "mainstream" ,astea mari cu de toate ,altele sunt preturile.
Poate doar Arcam intrra putin in categoria asta mai larga ,mai ales ca e sub tutele Samsung.
Legat de puteri ,sunt acolo si mai potente: Cyrus One , Roksan Attessa , Atoll IN , NU Prime ,astea jung si pe la 100W. Mai ales alea in clasa D.
Si n-are treaba puterea cu pretul .de ex Luxman L550(atat modelul vintage cat si cel nou) sunt in clasa A -2x50W. Si costa (costau) o avere ,aprox. 5000 euro modelul nou ,1500-2000 euro(SH) modelul vechi din anii '80.
Ala vechi l-am butonat si conduce fara probleme sifoniere de boxe de ar incape un om in ele.

#1360
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Nu sunt de incredere, se uita la clasa D ?! Ptiu, astia au fumat ceva...

#1361
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005

 vinciun, on 21 iunie 2022 - 23:41, said:

Interesant articolul dar eu nu inteleg un lucru, atat de mult s-au scumpit amplificatoarele sau cum se face ca majoritatea din test sunt la 1000 de euro si scot in jur de 45 de watts. Incredibil.
Vezi, daca te uiti la cifre pare incredibil.
Cel mai interesant de acolo este descrierea sunetului, doar ca este foarte simplificata si intradevar nu spun nimic de potrivirea cu diverse incinte la fiecare.
Nemtii de la revista Audio au mers si in directia asta in incercarea de a cataloga tehnic produsele, ei dadeau un factor AK la incinte si amplificatoare, rolul AK era pentru a stabili daca amplificatorul poate conduce in conditii de performanta diverse incinte, trebuia ca AK de la amplif sa fie mai mare ca la incintele dorite.
Nici asta nu spunea despre potrivire, doar indica daca are rost sa le combini, in caz de diferente nefavorabile, sunetul era afectat audibil clar, nu putea atinge dinamica suficienta, cresteau distrosiunile neliniar, etc.

#1362
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Din ce vad pe ASR, directia lor oficiala este: cauta cel mai neutru amplificator posibil pe baza de masuratori, dupa care adauga un EQ pt coloratura care iti place. Nu am vazut ce spune Vinciun, sa masoare si ce iese din boxele in spatele carora sunt amplificarea si EQ-ul.
Ce nu inteleg eu, daca tot bagi un EQ la ce mai ai nevoie de neutralitatea amplificarii ?

#1363
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Intrebarea e foarte buna. Si logica.
Dovedeste ca acea "directie" a cetei lui Amir e cam cretina
.

#1364
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Eu nu ma pricep dar am pasiune sa studiez pentru un sunet de calitate, fiindca acest hobby MERITA.
Apoi respect partea tehnica, chiar luata in modul, asa, mai teoretica, desi nu am sanse sa o inteleg concret, doar sa prind concluziile si eventual aplicatia practica.
De aceea am reactionat la ideea lui Vinciun, sigur ca la end-of-day ma intereseaza ce ajunge la ureche, adica ma pasioneaza copacii doar ca sa am o padure misto, in care sa se simta bine piticii din capul meu.

#1365
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,670
  • Înscris: 24.10.2015

 overseas, on 22 iunie 2022 - 14:16, said:

Din ce vad pe ASR, directia lor oficiala este: cauta cel mai neutru amplificator posibil pe baza de masuratori, dupa care adauga un EQ pt coloratura care iti place.

Nu e chiar asa, coloratura  e pe locul 2,adica e optionala ca si preferinta personala. Eu utilizez eq in primul rand pentru  a egaliza abaterile de la liniaritate. Abaterile ( in cazul castilor) sunt cauzate atat de casti ( ca nu-s perfect liniare, au ceva probleme in zona inaltelor) cat si de amplificator, dupa cum se vede in cazul meu, toppingul taie vre 4 db pe bas in zona 100-30hz.

In mod ideal,daca as avea casti perfect neutre, plus un amp care le conduce cum trebuie adica sa nu le umfle/taie basul sau altceva, nu as avea nevoie de eq.

Edited by vinciun, 22 June 2022 - 15:47.


#1366
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,670
  • Înscris: 24.10.2015
Vreau sa mai adaug ca ideal e de trecut fara EQ. Niste boxe bune amplasate  corect intr-o camera corect tratata, conduse de un amplificator potrivit e ce trebuie. EQ castreaza mult sistemul, pe un amplificator slabut e chiar aiurea.

#1367
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,810
  • Înscris: 04.10.2014

 vinciun, on 21 iunie 2022 - 21:12, said:

Mi-a venit azi microfonul de calibrare minidsp umik-1.
[...]
Focal Elegia
[...]
audiotehnica m50x
Ai grijă cum măsori căștile, cele on ear și over ear se închid în jurul craniului. Dacă le măsori deschise, te cam păcălești. Trebuie măsurate într-un mod care imită cum stau pe căpățână.

#1368
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
A mai fost discuția despre masurat castile pe un topic mai tehnic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate