Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

CAFENEAUA AUDIO

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2707 replies to this topic

#1387
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Ai ascultat vreodata un amplificator cu lampi? S-ar putea sa ai surpriza sa nu-ti placa deloc acel sunet asazis cald.
Sunetul acela e dat de distorsiuni armonice ce accentueaza armonicile de ordin par(la octava). Rezultatul e de fapt un sunet oarecum de "tabla" , daca compari cu un amplificator foarte neutru.

#1388
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,755
  • Înscris: 01.10.2002
Costul respectivei jucarii de care am intrebat e relativ mic. E cel mai bun mod de a testa domeniul acesta, fara sa investesc masiv daca nu imi place rezultatul.

#1389
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View Postedigee, on 29 iunie 2022 - 07:43, said:

Exista si amplificatoare pe tranzistori , solid state le spun muzicienii respectiv-nu stiu motivul
Solid state este un termen științific-tehnic, se referă la faptul dispozitivul cu semiconductori funcționează în starea solidă a materiei, spre deosebire de dispozitivele vidate sau umplute cu diverse gaze, care funcționează în stare gazoasă sau plasmatică. E cumva o trimitere la faptul că nu ai nevoie de o incintă pentru a conține partea activă a dispozitivului (toate stările materiei cu excepția celei solide au nevoie de recipienți, altfel se împrăștie) și la faptul că nu trebuie să păzești vreun tip de balon să nu se spargă sau să nu piardă starea de vacuum sau gazul.

View PostWotan, on 29 iunie 2022 - 08:04, said:

totusi inca exista o piata pentru vinil. la fel e si cu amplificatoarele pe tuburi. Sunt multi care [...]
Tot așa sunt mulți care încă mai cred că Pământul este plat. Faptul că un grup de oameni fac sau folosesc un anumit lucru nu validează în niciun fel acel lucru.

View PostWotan, on 29 iunie 2022 - 08:04, said:

Sunt multi care zic ca au un sunet "cald", foarte placut.
E un sunet zdrangănit. Dacă o chitară ar face așa fără amplificatorul respectiv, te-ai uita imediat să vezi unde e o coardă ruptă sau sărită din locul ei.
La o sesiune de audiții la care oamenii erau extaziați (de imaginea fizică o „lămpilor” expuse la vedere, prespun, mă întreb dacă s-ar mai fi extaziat dacă era vizibile niște relee sau alte obiecte) eu unul am găsit sunetul ca lipsit de joase și înalte, dincolo de armonicile pare în plus.

Edited by Jean-Luc_Picard, 29 June 2022 - 08:58.


#1390
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Sunt mai multe  chestii acolo , butonul overdrive e seful Posted Image
Zic de amp-rile de chitara. Desi si la astea "hi-fi" s-ar putea implementa asa ceva.

Edited by edigee, 29 June 2022 - 09:13.


#1391
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View PostWotan, on 29 iunie 2022 - 08:04, said:


Tot asa au aparut si tehnologii superioare de inregistrare a sunetului ca si alternativa la zgarierea mecanica a unui sant intr-un disc, dar totusi inca exista o piata pentru vinil. la fel e si cu amplificatoarele pe tuburi. Sunt multi care zic ca au un sunet "cald", foarte placut.

Si da și nu. Depinde de caracterul lămpilor și implementare.
De exemplu KT120 și 150 sunt mai dinamice și au sunet audibil mai curat la volum mare decât multe SS de câteva ori mai puternice, de multe ori și mai scumpe, în condițiile în care nu-s deloc ieftine astea cu lămpi. Chiar dacă există niște distorsiuni, ele sunt foarte diferite de cele care apar la SS (în principiu în A/B sau D, A fiind altceva).
În fine, în realitate sunt multe plusuri, dar există și neajunsuri, care țin mai mult de ordin practic, implementări, accesibilitate etc.

#1392
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Dacă toată treaba nu ar avea și o doză de placebo și snobism, nu s-ar mai expune ostentativ tuburile vederii. Pe vremea când tubul electronic era rege, ele stăteau ascunse în carcasă, mai ales că lucrau și fierbinți și la tensiuni înalte.

Edited by Jean-Luc_Picard, 29 June 2022 - 10:46.


#1393
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Asta e altceva. Multe surse sau pre-uri au lămpi care lucrează și lămpi care sunt afișate, complet diferite. Dacă sunt clienți pentru ele, cineva le face și așa. La chinezi, foarte des, ele sunt toate puse pentru decor. Dar e o altă discuție.

#1394
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Amplificatorele cu lampi detinute nu se puteau recunoaste dupa vreo coloratura, vreo lipsa la ceva, nu stiu de unde legenda urbana cu distorsiunile armonice pare placute.
Singurul lucru care il aveau in comun era fluiditatea muzicala, totul curgea dezinvolt.Legat de distorsiuni, pe hartie sunt mari ca la tranzistori dar la ureche nu deranjeaza si nici nu suna cald iar cand ajung la limita de sus de putere, la saturatie, distorsiunile nu se manifesta dramatic prin o crestere catastrofala, exponentiala.
Alte calitati unice sau limitari punctuale depind de implementare si clasa produsului, cum scria c6t9.

#1395
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Nu am ascultat niciodată cu un amplificator cu tuburi dar cred ca sunt foarte ok din moment ce unii, si nu sunt putini, le cumpără.
Cand vorbim de pasiuni si micile plăceri nu exista obiectivitate, iar progresul științific nu contează.
Unii prefera sa scrie proză cu stiloul altii folosesc tastatura, nu e nimic obiectiv si măsurabil aici.

Chiar trebuie incurajati cei care doresc amplificatore cu tuburi. Schimbul de experienta e folositor tuturor. Dar nu le luati pe alea ieftine.
Acum, la obiect vorbind, exemplul de amp cu tuburi prezentat nu cred ca e foarte bun. La pretul acela nici macar un amplificator de clasa D nu e bine sa cumperi.

#1396
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,662
  • Înscris: 24.10.2015
Am ascultat odata la unul un sistem format din preamp cu tuburi din asta ieftin, plus un amplificator AB si 2 boxe denon. Nu am priceput nimic suspect, nu suna a tabla, nu zbarnaia nimic. Nu pot spune nici ca m-a dat pe spate dar cred ca era mai mult din cauza boxelor, erau mici pe 2 cai cu woofere de 13cm.  Pentru mine nu se incadreaza la hifi tipul asta de boxe, nu ofera experienta completa, ar trebui bagate la categoria minisisteme.

#1397
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,662
  • Înscris: 24.10.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cD65IUlS4Ug?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu-s deloc fan dar il ascult pe spotify si se aude incredibil de frumos.

#1398
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
BETH ZEPPELIN !!!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yeNSgPRoHyE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1399
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006

View Postedigee, on 01 iulie 2022 - 01:08, said:

BETH ZEPPELIN !!!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yeNSgPRoHyE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tare baba, pentru cum canta si aparitie, cand sta in picioare.

In rest.... cand se unduieste si se mai freaca de covor, cred ca este in denial ca a ajuns la varsta a 3-a. Dar nici la 20 de ani nu da bine la portofoliu asa ceva.

Edited by Tzur, 05 July 2022 - 15:00.


#1400
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Am numai două cuvinte pentru tine: Soldier Boy 😎.

#1401
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Prince of Darkness is back!
Se anunta chestii interesante !

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/h_6DfxA6LiI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1402
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Pentru fanii Onkyo vesti bune

Premium Audio Company and Sharp have acquired the Onkyo and Integra brands

#1403
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,662
  • Înscris: 24.10.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pmJNYCBYPE8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ca vorbeam despre viniluri si cum se aude fata de cd. Acum multi masterizeaza muzica astfel ca sa aiba "nuanta" aia bogata, chiar daca e pe cd. Nu neaparat muzica audiofila, si in techno, electronica se cauta efectul ala.

#1404
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
E bine ca s-a mai renuntat la loudness war. Nu in totalitate dar oricum , e mai bine ca acum 10-15 ani.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate